Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Bedford
Zredagowaleś wpis... Dopiero teraz zauważyłem... Dzięki  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 22:50Doczytałem sam... 7V 😀
Nie wiem czy u mnie się da zastosować

Wkładaj PCC88 zamiast ECC88 i nie patrz na napięcie hajcungu. Ja i Maciek mamy przełączane 6.3VDC lub 7VDC a i tak stosujemy to niższe, bo na wyższym te lampki piszczą z jakiegoś powodu... ;)

wiki

Ok, ale ja mam E88cc, a nie ECC88.
I czy mogę dać te 7dj8?
Z tego co wiem to u mnie jest wyższe napięcie anodowe? I dlatego są E88cc...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

McGyver

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 22:50
Doczytałem sam... 7V 😀
Nie wiem czy u mnie się da zastosować.
Mam dwa napięcia zazenia 6,3 i 12,6.
I pytanie czy 6,3 zasila tylko E88CC, czy jeszcze coś?
Bo jak tylko E88CC to mam regulowane napięcie zazenia i mógłbym zmienić...
Co to za pre i na jakich oryginalnie lampach?

wiki

Cytat: McGyver w Maj 11, 2019, 23:15Co to za pre i na jakich oryginalnie lampach?
W stopce.... mojej...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 23:13Ok, ale ja mam E88cc, a nie ECC88.

A to przepraszam. Trzeba sprawdzić - Adam już kiedyś pisał, że w przypadku zmiany "z" E88CC może nie być kolorowo...

wiki

No właśnie... Lekko nie jest.
W oryginale były E88cc JJ... Cienizna...
No to kupiłem Philips miniwat.... Ale... tylko troszkę lepiej...  Wykosztowalem się.... chyba 400 PLN dałem za sztukę... No i Buuuuu... Lepiej ale czemu tak mało lepiej?
Poczytałem internet i.... kupiłem E88cc Gold Lion za 200 PLN?
I niespodzianka.... lepiej niż osławione miniwat....

Ale korci coś nowego... Chwalicie... To może by spróbować... Ale u mnie chyba się nie da  :(
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

LampowY

Na pewno on jest na e88cc a nie ecc88?
A e88cc zostały wsadzone bo akurat takie mieli?

Z ciekawości przegooglałem i nie mogę znaleźć tego pre na e88cc...

Bedford

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 23:13Z tego co wiem to u mnie jest wyższe napięcie anodowe? I dlatego są E88cc...

To raczej ECC88 powinny mieć nieco wyższe napięcie anodowe , bo przy niższym są nieliniowe. Mogą mieć też trochę wyższe prądy.

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

McGyver

#660
Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 23:13Ok, ale ja mam E88cc, a nie ECC88.
I czy mogę dać te 7dj8?
Z tego co wiem to u mnie jest wyższe napięcie anodowe? I dlatego są E88cc...
Nie należy mylić napięcia anodowego z napięciem zasilania. Napięcie zasilania mierzy się pomiędzy wyjściem zasilacza a glebą.
Napięcie anodowe mierzy się pomiędzy anodą a katodą lampy.
W Keishō napięcie zasilania to 250V, a napięcie anodowe (obu połówek) ma być zbliżone do 125V. Mieszanie pojęć skutkuje nieporozumieniami.
Schemat:
http://www.analogmetric.com/gallery.php?id=2553
Wynika z niego że napięcie zasilania masz 260V, napięcie anodowe lampy E88CC masz około 130V i nie możesz zastosować 7DJ8 bo te 130V to dla niej limit.
Przy okazji wyjaśniło się dlaczego tam są dwa różne napięcia żarzenia. Otóż 12,6V jest dla 12AX7 oraz 12AU7, a 6,3V jest dla E88CC. Chociaż doprawdy nie wiem po co, skoro 12AX7 i 12AU7 mogłyby być żarzone również z 6,3V przy innej konfiguracji PINów (zatem mogłoby być tańsze trafo i mniej rozbudowany, tańszy zasilacz).

wiki

Ja mam wstawione dwie Wasze płytki zasilania (też dwa trafa) . Z jednej idzie 6,3. Z drugiej 12,6.
A zasilanie anodowe na płytce przedwzmacniacza jest rozdzielone na prawy/lewy kanał... to mam zasilanie dual mono. 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

McGyver

Cytat: Bedford w Maj 11, 2019, 23:50To raczej ECC88 powinny mieć nieco wyższe napięcie anodowe
Do datasheeta trza zaglądać: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&;  Maks anodowego dla ECC88 to 130V a dla E88CC już 250V.


wiki

Cytat: McGyver w Maj 12, 2019, 00:04Do datasheeta trza zaglądać: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&;  Maks anodowego dla ECC88 to 130V a dla E88CC już 250V.
Tzn., że muszę wziąć miernik i zmierzyć to anodowe w moim przedwzmacniaczu...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

McGyver

Nie musisz, z samego schematu wynika że anodowe E88CC w tym pre zależy od tego co poda jej na siatkę wcześniejszy stopień na 12AX7. Jest to mu-follower, napięcie na jego wyjściu będzie zawsze wyraźnie niższe od napięcia zasilania, zatem na siatce E88CC będzie mniej niż 130V, niemal identyczne napięcie odłoży się na rezystorze katodowym (różnica ~1,5V) więc napięcie anodowe będzie na pewno przekraczać 130V. Nie ma co kombinować.

wiki

Dzięki, dzięki...
Czyli nici z nowych lamp  :(
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Bedford

#666
Cytat: McGyver w Maj 12, 2019, 00:04
Cytat: Bedford w Maj 11, 2019, 23:50To raczej ECC88 powinny mieć nieco wyższe napięcie anodowe
Do datasheeta trza zaglądać: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&;  Maks anodowego dla ECC88 to 130V a dla E88CC już 250V.
Przy projektowaniu przedwzmacniaczy korzysta się z charakterystyk siatkowych lamp. Przy ich pomocy dobiera się punkty pracy  i stosuje się w praktyce wartości typowe napięcia anodowego , czyli np. dla e88CC  90-100V , a nie maksymalne.
Z wykresu wynika , że ten zakres napięć przy prądzie 4-7mA będzie właściwy.

Bedford

Wykres charakterystyk dla ECC88 pokazuje natomiast , że lepszym zakresem napięcia anodowego dla tej lampy będzie 100-110V, przy prądzie 6- 8mA.


Bedford

To mój komentarz do wcześniejszego wpisu , że dla lampy ECC88 należy dobierać nieco wyższe napięcie anodowe niż dla E88CC , aby punkt pracy wypadł poza kolanem wykresu , w bardziej liniowej strefie.

Bedford

#670
Wydaje mi się , że na tym wykresie CAT1 ostatni stopień był liczony dla ECC81. Dla 6DJ8 rezystor R23 powinien mieć ok. 21k.
W mu-follower przyjmuje się dla dolnej triody 1/3 napięcia zasilającego górnej triody. Czyli na siatce ostatniego stopnia powinno wypaść ok.86V  i na katodzie 88V przy prądzie ok.4,2mA. Przy R23=100R , napięcie anodowe wypadło by 172V , a więc pasuje dla ECC81.

rudy-102

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 23:38i.... kupiłem E88cc Gold Lion
To jest mój faworyt z nowej produkcji.
Kiedyś Stary Audiofil strasznie mnie zjechał, że niemożliwe, że to ...ówno i że nie mogło mi się podobać itd. Mimo wszystko podoba mi się jak grają.
Na szczęście się nie znam to nie boli :) .

thomas_XLR

#672
Cytat: rudy-102 w Maj 12, 2019, 11:42i.... kupiłem E88cc Gold Lion To jest mój faworyt z nowej produkcji.

Zaprawdę powiadam kolego -102 .......... wodzisz mnie na pokuszenie   :-\:P :)!!!

No i kolejny zakup mi się szykuje - Gold Lion E88CC ze "złotymi stupkami" !!!
Mam nadzieję, że te E88CC jak pochucham  :o, pogłaskam :P to same wejdą mi w podstawkę Noval / Micalex Belton niż te PCC88 ?!

Chyba muszę ......... >:D :P 

LampowY

Hmmm....
Miewałem różne lampy EH. No ni diabła, żadna mi się nie spodobała  :(
Już Sovteki 6922 o niebo lepiej mi brzmiały. Nawet Psvane, ale te z kolei pierwszych urodzin zazwyczaj nie dożywały.

A tak w ogóle po mojemu, muzyka jest ukryta głównie, jeśli nie w ogóle, w bańkach z Heerlen  :)

thomas_XLR

#674
Cytat: LampowY w Maj 12, 2019, 16:13A tak w ogóle po mojemu, muzyka jest ukryta głównie, jeśli nie w ogóle, w bańkach z Heerlen 

Tyle, że za ten "Heerlen made in Holland"  trzeba słono płacić !!
A sam kolego Lampowy przekonujesz ( po odsłuchach i eksperymentach na swoim sprzęcie ), że nowe lampy też są dobrej jakości i nieźle brzmią !!
Cytat;
.....Matsushity w tym pre urwały mi dupę   Coś kapitalnego.
A miałem już z nimi kiedyś kontakt. Usiłowałem sparować je z DACkiem AN. Ni cholery, w DACu mi sie nie podobały. A teraz w pre... Ryj uchachany  ........


A z tymi lampami z lat 60 czy 70 to różnie bywa zwłaszcza gdy kupuje się od niewiarygodnego sprzedawcy zachwalającego na yebay-u , alledrogo , o doskonałej kondycji a po otrzymaniu ich okazuje się, że są to "padalce"!!!

Dlatego uważam , że warto szukać czegoś z nowej produkcji co zagra dobrze i nie kosztuje 300-500 baksów $ za parkę .
Mniej później boli po kieszeni !!