Goldring 1042

Zaczęty przez kangie, Maj 06, 2015, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Cytat: Kangie w Czerwiec 05, 2020, 13:01Z drugiej strony słyszy się żeby przeciwwaga była możliwie najbliżej pionowej osi obrotu ramienia.
Też słyszałem takie zalecenie i się go trzymam dlatego przeciwwagę skreśliłem z listy zaraz po przeczytaniu pytania.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Alexander

Dlatego, że bezwładność rośnie w ten sposób bardzo szybko. Kiedyś robiłem ramiona z bardzo lekkich, sztywnych rurek węglowych zakończonych ciężkim osprzętem stalowym, lub wolframowym i takie  "lekkie rurki" miały blisko 40g masy efektywnej! SPU ze swoją znikoma podatnością na tym grało fantastycznie.

Kangie

Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 12:49Kiedyś kupiłem taki ciężarek - ponoć firmy Ortofon -  z możliwością zamontowania na ramieniu, w dowolnym miejscu ramienia. Czasem się przydaje i ma duże możliwości :-)
Mam taką oto fabryczną tulejkę na ramieniu. Nie ważyłem jej. Zawsze jest w okolicy pozycji 2,5-3,0g czyli na sporym promieniu.

Kangie

Cytat: Alexander w Czerwiec 05, 2020, 13:06(...) lub wolframowym i takie  "lekkie rurki" miały blisko 40g masy efektywnej! SPU ze swoją znikoma podatnością na tym grało fantastycznie.
Właśnie takie historie lubię najbardziej! :D Alexander, czekamy na takie wieści. Najlepsza wiedza!

Piterski

Cytat: Alexander w Czerwiec 05, 2020, 13:06
Dlatego, że bezwładność rośnie w ten sposób bardzo szybko. Kiedyś robiłem ramiona z bardzo lekkich, sztywnych rurek węglowych zakończonych ciężkim osprzętem stalowym, lub wolframowym i takie  "lekkie rurki" miały blisko 40g masy efektywnej! SPU ze swoją znikoma podatnością na tym grało fantastycznie.

Może to właśnie suma kilku czynników o których mówimy pozwoliła się otworzyć Rohmanowi.
W Pionierze przeciwwaga jest w postaci wąskiego ale grubego pierścienia, inaczej niż na zdjęci, które pokazał Kangie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Hansklos

Cytat
Chcemy zmniejszyć błąd kąta prowadzenia wkładki - wydłużamy ramię - dostajemy silniejsze drgania belki.
I tak wkoło Wojtek.

Ramię styczne, ma bliski zeru ów błąd kątowy, i do tego bywa dużo krótsze niż tradycyjne ramiona ;-)
W niektórych takich modelach, samo ramię jest przeciwwagą. 

Hansklos

Cytat: Alexander w Czerwiec 05, 2020, 13:06
Dlatego, że bezwładność rośnie w ten sposób bardzo szybko. Kiedyś robiłem ramiona z bardzo lekkich, sztywnych rurek węglowych zakończonych ciężkim osprzętem stalowym, lub wolframowym i takie  "lekkie rurki" miały blisko 40g masy efektywnej! SPU ze swoją znikoma podatnością na tym grało fantastycznie.

40 gram masy ramienia plus 30 gram a czasem więcej masy samego SPU z firmowym headshellem, przy podatności około 8, to wypada rezonans pomiędzy 5 a 6, trochę poza ogólnie zalecany zakres.     

vasa

Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 13:17Ramię styczne, ma bliski zeru ów błąd kątowy
Ale zaraz powstaje pytanie o masę takiego ramienia i powiązaną z tym częstość drgań własnych układu ramię/wkładka? Taki np Kuzma, co ramiona robić umie, w swoim ramieniu liniowym dał kawał belki.
No i drugie - jaki jest błąd kątowy wklejenia tipu igły we wkładce. Bo może ramie liniowe nie likwiduje błędu tylko ustawia jego stałą wartość?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Hansklos

Cytat: vasa w Czerwiec 05, 2020, 13:29
Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 13:17Ramię styczne, ma bliski zeru ów błąd kątowy
Ale zaraz powstaje pytanie o masę takiego ramienia i powiązaną z tym częstość drgań własnych układu ramię/wkładka? Taki np Kuzma, co ramiona robić umie, w swoim ramieniu liniowym dał kawał belki.
No i drugie - jaki jest błąd kątowy wklejenia tipu igły we wkładce. Bo może ramie liniowe nie likwiduje błędu tylko ustawia jego stałą wartość?

Igły powinny być prawidłowo, prosto, zrobione :-)
Tak ustawia stałą wartość, bliską zeru, w zależności od jakości rozwiązania, taka samą na początku jak i na końcu.
Sony wyeliminowało problem, w niektórych swoich ramieniach liniowych,  z  masą efektywną ramienia, i podatnością, zaprzęgając do pracy komputer.     

vasa

Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 13:41Igły powinny być prawidłowo, prosto, zrobione :-)
A akcent w tym zdaniu stawiamy na słowie "powinny".
Kiedy ustawiamy azymut to często okazuje się że błąd wklejenia igły to ~2o. Skąd przypuszczenie że w drugim kierunku jest dokładniej?
A co do SONY to nie do końca jestem przekonany że ramię liniowe z komputerową korekcją wszystkiego to jest to co audiofile lubią najbardziej  :-\
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Hansklos

Cytat: vasa w Czerwiec 05, 2020, 13:55
Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 13:41Igły powinny być prawidłowo, prosto, zrobione :-)
A akcent w tym zdaniu stawiamy na słowie "powinny".
Kiedy ustawiamy azymut to często okazuje się że błąd wklejenia igły to ~2o. Skąd przypuszczenie że w drugim kierunku jest dokładniej?
A co do SONY to nie do końca jestem przekonany że ramię liniowe z komputerową korekcją wszystkiego to jest to co audiofile lubią najbardziej  :-\

Jak nie są wykonane równo, to są wadliwie, a o takich nie rozmawiamy.
Audiofile to jest inszy świat, bywam tam rzadko, bo jakoś mi nie po drodze.

Rozwiązanie Sony, konkretnie w modelu PS-X800 było bardzo dobre, ale jeszcze nie dopracowane, wiadomo to był pierwszy taki model, na rynek popularny, a nie model z górnej półki, poza tym technika 40 lat temu była zupełnie inna niż dzisiaj więc niektóre rozwiązania były spartańskie.  Sony nie było zainteresowane dalszym rozwijaniem tego rozwiązania, bo wprowadzali system cyfrowy. Wyprodukowali jeszcze jeden model  PS-X555, ale to był niskobudżetowy gramofon.
Szkoda....
Dzisiaj świat poszedł w inne rozwiązania, a szkoda, bo przy obecnym rozwoju technik komputerowej mogłoby być ciekawie.     

       

vasa

Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 14:07Jak nie są wykonane równo, to są wadliwie, a o takich nie rozmawiamy.
Nic podobnego.
Istnieje coś takiego jak tolerancja wymiarowa. Jej wielkość jest pochodną możliwości technicznych i dbałości wykonania.
Wiele opublikowanych pomiarów dokładności azymutu pokazało że zawierają się w przedziale +/- 2o. Ergo taka jest właśnie tolerancja wklejenia igły.
Jeżeli teoretycznie obliczony błąd kątowy igły w ramieniu klasycznym o długości 10'' również wynosi +/- 2o to stosowanie ramion nadążnych zaczyna tracić sens.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Hansklos

#162
Cytat: vasa w Czerwiec 05, 2020, 15:13
Cytat: Hansklos w Czerwiec 05, 2020, 14:07Jak nie są wykonane równo, to są wadliwie, a o takich nie rozmawiamy.
Nic podobnego.
Istnieje coś takiego jak tolerancja wymiarowa. Jej wielkość jest pochodną możliwości technicznych i dbałości wykonania.
Wiele opublikowanych pomiarów dokładności azymutu pokazało że zawierają się w przedziale +/- 2o. Ergo taka jest właśnie tolerancja wklejenia igły.
Jeżeli teoretycznie obliczony błąd kątowy igły w ramieniu klasycznym o długości 10'' również wynosi +/- 2o to stosowanie ramion nadążnych zaczyna tracić sens.

Błąd kątowy tradycyjnego ramienia, w zależności od konstrukcji, to zakres plus minus -3 do +3, w lepszych konstrukcjach dużo mniej. Rzecz w tym, że ramię  tradycyjne, tylko w dwóch punktach porusza się bez błędu, przez, plus minus, bo nie liczyłem, 99% jest ustawione błędnie. I nic nie da się z tym zrobić, pomijając, niektóre bardzo rzadkie konstrukcje.
Ramię liniowe porusza się cały czas z błędem bliskim zeru, dochodzą jeszcze inne plusy, powszechnie znane, takiego rozwiązania, oczywiście mówimy tutaj o precyzyjnie wykonanych ramionach.
Czyli pod względem geometrii ramię liniowe jest rozwiązaniem dużo lepszym, bez porównania.
To że nie które igły są po prostu krzywe, nie ma tutaj znaczenia, bo ewentualne skorygowanie tego błędu, w przypadku obu ramion, robi się tak samo.

Dlaczego więc takie ramiona nie przyjęły się na szeroką skalę i chyba nie są uważane za dużo lepsze.
Po pierwsze, producenci zaczęli je wprowadzać stosunkowo późno, do powszechnej oferty, pod sam koniec lat 70, na początku lat 80-tych i były to na początku modele z wyższej półki, za chwilę pojawi się płyta CD i większość producentów nie będzie zainteresowana doskonaleniem tej techniki.
Ale, no właśnie, takie rozwiązanie jednak trafia do powszechnych modeli, tylko że są to budżetowe konstrukcje, bardzo kiepskie, czy wręcz tragiczne, mające głównie konkurować z coraz powszechniejszą płytą CD, głównie łatwością obsługi, czy wręcz funkcjami takimi jak płyta CD,  wybór utworów, programowanie odtwarzania, przesuwanie ramienia, itd.
Jednak są to pod względem jakości wykonania, jakości dźwięku, konstrukcje bardzo kiepskie.

Dochodzi jeszcze jeden aspekt, kto wie czy nie najważniejszy, a mianowicie przyzwyczajenie to tradycyjnego ramienia.
Za każdym razem gdy przyjdzie mi używać gramofon z ramieniem liniowym, to potrzebuję kilku tygodni aby się do tego rozwiązania przyzwyczaić, a i tak chyba nigdy do końca nie przyzwyczajam się. W drugą stronę nie mam tego problemu, przesiadam się na gramofon z tradycyjnym ramieniem, w dodatku manualny, i od razu wszystko jest ok :-)

         
                 
                   

frywolny trucht

No dobra Gerwazy, rozruszałeś nam chłopaków, ale teraz już pa.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kangie

Łebski gość. "Zmarnowany forumowo" talent!

Pboczek

Ile razy dawaliście chłopu szansę?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.