Ignorant kupuje szpulaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Grudzień 17, 2015, 20:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

W dniu wczorajszym stałem się dumnym posiadaczem magnetofonu szpulowego. Jest to trzydziestopięcioletni AKAI GX 620. Maszyna niespecjalnie skomplikowana, niespecjalnie wyczynowa, ale mnie i tak onieśmielająca.
To z nim będę poznawał świat szpuli z którym nie miałem w ogóle do czynienia. No jakoś tak się złożyło :( Może trochę podratuje mnie wiedza zdobyta w czasie eksploatowania kaseciaków? Chciałbym, abyśmy w tym wątku wymieniali się wiedzą w zakresie "czym to się w ogóle je?"  :)  Przyznam, że w zasadzie nic nie wiem i liczę, w pierwszej fazie, głównie na wasze doświadczenie.

Trzeba przyznać, że pierwszy kontakt z magnetofonem robi duże wrażenie. Jest ciężki, perfekcyjnie wykonany, zapewne trochę go odrestaurowano, na pewno też dbano na przestrzeni lat- ale to jak wszystko działa... szacunek. Chce się powiedzieć- kiedyś to robili sprzęty! :) Szczególnie w aspekcie informacji, że dzisiejsza elektronika i AGD są robione pod kątem wytrzymania dwóch lat i na śmietnik...

To tak tytułem wstępu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Czas na mój pierwszy popis.

Taśma- mam ledwie parę sztuk otrzymanych w gratisie, a już widzę, że mają różne kolory. Za czasów kaseciaków jakoś tak zwykło się przyjmować ( może to podwórkowe zabobony), że te najjaśniejsze, to chude żelazówki, te ciemniejsze są lepsze, a w dodatku metalowe są grafitowe, więc im ciemniejsza taśma tym lepiej.
I w sumie widzę to znowu. Raz, że jakoś na pierwszym miejscu, za czasów kaseciaków, stało wielkimi bukwami czy to taśma żelazowa Fe2O3, chromowa CrO2, czy metalowa ,,Me". Tutaj raczej cisza. Czy taśmy szpulowe też tak mają, czy wszystkie są żelzówki i spokój grabarza?

No i przechodzimy tym samym płynnie do problemu BIAS-u. Każdy szanujący się deck kasetowy miał wybór taśmy i dodatkowo możliwość precyzyjnego dostrojenia BIAS-u. Tutaj tego nie mam, ponoć jest w środku, a w związku z tym powinienem raz, a dobrze ustawić BIAS pod konkretną taśmę i tylko takiej używać. Czy to może dotyczy jedynie jakiś studyjnych, wyrafinowanych maszyn?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

#2
Co za taśmę kupiłeś LPR ? . Mają różne te taśmy . Ale wszystkie są żelazowe różnią się o ile mnie pamięć nie myli grubością . Co do biasu mam ustawiony na maxwelle żelazowe i śmiga mi na wszystkim co do tej pory kupiłem . Wszelkiej maści maxwelle a z nowych  Basfy , LPR i Ampexy . Mam nadzieje że na fali taśmowej maxwell zacznie robić i taśmy 1.4 cala do naszych magnetofonów bo kasety robią . Moje spostrzeżenie jest takie że lepiej mi gra na używanych maxwellach niż nowych LPR czy Ampexach

frywolny trucht

Otake :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Czyli masz LPR  :P Normalna taśma żelazowa . Nic nie musisz kombinować z biasem . Nie miał 26 tek ? czy przyoszczędziłeś  ;)

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Tak wygląda ich alu szpula .

kawosz

Z 4 miesiące temu udało mi sie kupić 5 szt takich maxwelli to są ekstra taśmy

frywolny trucht

#8
Tak naprawdę to ja tych wielkości na razie za bardzo nie ogarniam. Popatrzyłem, że potrzebuję dwóch szpul 26,5 cm -takich samych, żeby było ładnie- i wyszło 400 zł w dodatku z taśmą  na jednej szpuli z którą nie mam co zrobić :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

#9
Ok będzie w tym wątku .
LPR to nie są złe taśmy choć tak jak pisałem wolę używane maxwelle . Ostatnio udało mi się kupić 5 szt po 120zł ( cały czas piszę o dużych szpulach 26 ) . LPR raz kupiłem ze szpulą a tak kupuję bez szpuli na bobinkach . Dokupuję puste szpulki maxwella i nawijam . Nie podobają mi się te ich szpule . Przydało by się też żebyś miał z 1 komplet szpul Akai :)
Piałeś że nie masz co zrobić z taśmą ? Jak się  z niej nie sypie to nagraj sobie coś na nią :) jak się troszkę sypie to też nagraj masz taśmę do zabawy :)

burz

Frywolny, nie sugeruj się kolorem podłoża, wszystko to żelazówki.

frywolny trucht

Ale na pewno różnią się zawartością żelaza w żelazie  ;)
Kawosz, bardzo ładna szpula, ale ta duża dziura mówi jedno: Dodatkowe wydatki. Potrzebna jest przejściówka, tzw. naby.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Jakiś fenomen normalnie. Nic tylko zająć się produkcją nab.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Myślę że po świętach ceny spadną . Ja za swoje naby Akai płaciłem 250zł . Zadzwoń po świętach może pod ten tel . co Ci dałem on na pewno ma i naby . A razem z pustymi szpulami będzie taniej . To cholera drogie hobby jest w każdej postaci czy cyfra czy winyl czy taśma  >:( 

elem

a tam drogie :) 2 flaszki single malt mniej i masz piękne naby czy jakiś tam 1st press japoński  ;)

PS. Nie mogę patrzeć na te wasze śpulaki - wielkie, brzydkie i pewnie ujowo grają  ;D
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Obawiam się ,że nie spadną. Ceny Nab'ów są wysokie a nab'y teac  podobno są najlepsze z dostępnych. Obserwuje te duperele na aukcjach bo sam muszę kupić  i niestety taniej nie bedzie. A jeszcze jak ktoś chce zaszaleć i pierdyknąć sobie na te nab'y biżuterię w postaci kielichów na to mu wyjdzie całosc za 700 zł............z opinii ludzi którzy mają więcej do czynienia ze szpulą nalezy unikać nab'ów revoxa-podobno są do dupy.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Pocieszające jest to że naby to wydatek jednorazowy . A prędzej czy później i tak je kupisz  ;) Poza tym to też jest odciążenie dla magnetofonu . Raz je zakładasz blokujesz i nie musisz za każdym razem rozciągać tej sprężynki do blokowania małych szpulek .

frywolny trucht

Właśnie miałem pytać co to są te kielichy, teraz kumam. To są jakby uchwyty do nab :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: kawosz w Grudzień 18, 2015, 09:45
Pocieszające jest to że naby to wydatek jednorazowy . A prędzej czy później i tak je kupisz  ;) Poza tym to też jest odciążenie dla magnetofonu . Raz je zakładasz blokujesz i nie musisz za każdym razem rozciągać tej sprężynki do blokowania małych szpulek .
Tak to prawda. Ja też podchodzę do kupienia 2 go szpulaka,ale takiego z wyższej półki . Telefunken A15 wchodzi w rachubę ,ale z normalnie ustawionymi głowicami . Zakup w celach zawodowych.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Słuchajcie Pankowie.
Czy mnie się coś pozajączkowało, czy był jakiś model (modele) szpulaków w których szpule były umieszczone na wysięgnikach (jak w projektorach filmowych) żeby można było założyć większe koła?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 18, 2015, 09:58
:)
Dziękuję Ci dobry człowieku.
Więc to jednak nie były urojenia :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Frywolny, strasznie ci zazdroszczę! Dawno temu, jak byłem jeszcze małą dziewczyką miałem magnetofon szpulowy. Najpierw słynny ZK-140, potem jakąś Arię czy inny Koncert. Przez jakiś czas miałem też kontakt z magnetofonami studyjnymi (Mechlabor bodaj). Wspominam z sentymentem. Marzy mi się szpulowiec ale obawiam się, że zostałbym wypisany z domu z taką krową! :) Ale jeszcze do tego wrócę!
Tu masz aukcję z nabami: http://www.ebay.de/itm/2-AKAI-NAB-Adapter-fur-Maxell-Revox-AKAI-747-636-like-new-TOP-/201484583179?hash=item2ee96ac10b:g:lVgAAOSw8-tWbb4g
Może ci się poszczęści.
Jeszcze raz gratuluję - piękny sprzęt.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Dzięki.

No to ponagrywalem. Nagrywa  ;D Stało się dokładnie to czego oczekiwałem, poza jedną rzeczą. Jest wyraźnie ciszej. Dużo ciszej. Próbowałem podnieść poziom nagrania, ale jak sprawdziłem niemieckie taśmy, tam nagrywano jeszcze ciszej. Nawet nie zbliżają się do czerwonego pola.  O tyle mnie martwi sprawa, że przy przypadkowym/ nieprzypadkowym przełączeniu będzie już nieźle darło ryja jak się nie skoryguje głośności. Hmm, to chyba nie wina  długości (3m) kabli RCA?

Acha, co się wydarzyło z dźwiękiem z CD po zgraniu na szpulę. Ściśnięte pośladki się rozluźniły, więcej dźwięku porozchodziło się na boki, przykuwa średnica- można powiedzieć, że średnica się ociepliła, ale  ja to odczuwam, że stała się prawdziwsza. Poza tym tak zwyczajnie jest więcej dźwięku :) Jak to możliwe????

Acha nr 2. Stabilizowanie taśmy na szpuli przez szczelinę jest bez sensu ( jak na zdjęciu poniżej). Po obróceniu szpuli smyra to całkiem głośno po obudowie magnetofonu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 18, 2015, 12:59Jest wyraźnie ciszej. Dużo ciszej.
Wg danych które podałeś wcześniej to sygnał na wyjściu imponujący nie jest:
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 17, 2015, 17:08Output: 0.775V (line), 0.3V (DIN)
Zdaje się że przy tej całej Twojej nowej menażerii to jakiś preamp liniowy z regulacją na każdym wejściu by się przydał.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.