Reduktor szumu buduje gramofonowy przedwzmacniacz lampowy

Zaczęty przez christo, Grudzień 14, 2019, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Czekałem na ten projekt. Autora lubię i cenię, choć nie ze wszystkim się zgadzam. Miałem też wrażenie, że nie jest zbyt mocny w gramofonach i wkładkach. W materiale o gramofonach analogowych sprzed kilku lat pojawiły się rażące błędy.
No i bum. Pierwsza część materiału wideo na youtube'ie, kit na 4 lampach ecc83 do kupienia w sklepie lampyelektroniwe.pl za 899. Odpaliłem, posłuchałem, zbaraniałem.
Dowiedziałem się, że obecnie produkowane wkładki MC to wkładki wysokopoziomowe. Niskopoziomowe były kiedyś. Dawne czasy. Posłuchajcie uważnie - może ktoś mnie wyprowadzi z błędu ale wygląda na to, że Reduktor chce obciążyć wysokopoziomwe wkładki MC niespełna 120R (równolegle 47k+120R). Próbowałem coś tam go dopytać ale mam wrażenie, że na wszelkie uwagi reaguje dość nerwowo...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

paul_67

Oglądałem już wczoraj.Chce mi się robić? Jeszcze nie wiem.

kefas

Też lubie to oglądać a że nerwowy jest to też prawda kiedyś odpowiadając koledze użył takich słów: ,,mógłby Pan najpierw sprawdzić a nie zawracać mi dupę'' widziałem to na własne oczy.

paul_67


christo

Cytat z Reduktora:
CytatZ tego co wiem, obecnie po prostu ludzie chętniej kupują właśnie MC wysokopoziomowe, bo stwarzają mniej problemów.
Pytanie o gain:
CytatPo prostu gain jest wystarczający dla wkładek wysokopoziomowych MC.
Moim zdaniem gość przy całym szacunku, o tym akurat nie ma zielonego pojęcia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dino

To jest układ do MM (jeżeli chodzi o gain) i nie ma co filozofować. Do MC HO tez się nada.

paul_67


dino

Cały pre MM z PCB, elementami, lampami i trafem za ok 1000PLN to moim zdaniem znakomita oferta na początek.
Do MC potrzebne będą trafa wejściowe więc jest szansa na niezła zabawę.
A jak już się dojdzie do konieczności posiadania lepszej wkładki MC to i pre się zmieni.

paul_67


paul_67

Najbardziej jednak mnie przeraża robota ze składaniem, a i tak nie będzie komu to podziwiać :)

dino

Cytat: paul_67 w Grudzień 14, 2019, 21:24Łobudowę jakąś porządną tyż trza porachować.To razem bydzie...?
Poniżej 2000PLN za lampowy phonostage MM, który przy okazji jest też (o ile się nie mylę) lampowym pre dla innych źródeł.
Czyli okolice LAR-a.
Kluczowe pytanie to ...jak gra.

paul_67

Cytat: dino w Grudzień 14, 2019, 21:39Kluczowe pytanie to ...jak gra.
No właśnie.Tego na razie nie wiemy.Może ktoś na ochotnika złoży i opisze? :)

Therion

Cytat: christo w Grudzień 14, 2019, 20:44Odpaliłem, posłuchałem, zbaraniałem


Myślałem, że już kupiłeś i słuchałeś.

Poprzedni jego projekt, wzm lampowy był słaby.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

dino


Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

dino

Pytam bo mnie przy okazji zainteresował.
Może winne były kiepskie lampy ?
Jakie tam siedzą trafa ?

christo

Cytat: dino w Grudzień 14, 2019, 21:14
To jest układ do MM (jeżeli chodzi o gain) i nie ma co filozofować. Do MC HO tez się nada.
Hmm... Nie wmówisz mi, że wkładka HOMC obciążona 120R zagra dobrze. A wygląda na to, że autor myli wkładki nisko i wysokopoziomowe.
Cytat: dino w Grudzień 14, 2019, 23:19
Pytam bo mnie przy okazji zainteresował.
Może winne były kiepskie lampy ?
Jakie tam siedzą trafa ?
W wersji pełnej (jedynie bez obudowy) są trafa Sizei; lampy ecc85 to bodaj RFT a el84 to JJ. Można kit kupić też bez traf i lamp.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dino

Cytat: christo w Grudzień 15, 2019, 00:08Nie wmówisz mi, że wkładka HOMC obciążona 120R zagra dobrze
Ja gram na ZYXR100 obciążonym... 47K  8) I prawie mnie za to "zabili" bo przeca do MC pasuje 120 Ohm.
Schemat jest mało czytelny ale pewnie na wejściu jest też rezystor 47K a jak nie to sobie trzeba wlutować.
Jestem w przypadku MC zwolennikiem sprawdzania jak wkładka zagra z rożnymi obciążeniami i nie zakładania niczego "z góry"

Przykładowy cytat z Vinylengine "My DL160 is fantastic with 100ohms loading as compared to 47kohms. My amp has both MM/MC and apart from the gain differences, its easy to flick between each to hear changes."

ahaja

  Bogdan, ale wkładka ma 1,6mV; 160ohm i obciążenie 100ohm (120ohm) ... to połowa idzie w gwizdek ... to po co tracić sygnał już na wejściu?

  Potem w środku układu 'bo do końcówki' ... a ilu jest takich użytkowników z takim rozwiązaniem? Jeśli ktoś ma końcówkę to ma i regulator przed nią. Kolejny stopień z kolei wzmacnia skutecznie szumy poprzedniego układu i potka.
Kwestia wzmocnienia: 40dB standard czy ile 'lampa' poda, np 55dB? Bo różnica dość spora 100x vs 562x ...

Zasilacz: tu już było widać więcej ... prościej i łatwiej (mosfet) się nie da.

Z racji konstrukcji pcb obudowa raczej powinna być wysoka, bo wątpię by się to zmieściło w 80mm.

Więcej zapewne kart odkryje się w drugim odcinku ... może wcześniej w VOD ... ;-)

dino

Krzychu - przecież wiesz, że kocham duże impedancje wejściowe dla MC  :D
Tak się tylko droczę bo takie "120 Ohm" nie znaczy, że trzeba kolegę od razu zaorać.
Jak ktoś to zrobi to ciekawy jestem jak zagra. Przy dobrych lampach i sensownych elementach pasywnych (dobrane do RIAA) może być całkiem poprawny pre.

ahaja

Ale tam, z rolnictwem mam mało wspólnego ;-).
Tu jednak mam niejaką 'palmę' to i wtrącę cosik ...

dino

Robiłeś zestawy dla ludności to wiesz co to znaczy "dogodzić klientowi"  ;D ;D ;D
A z rolnictwem to jednak musisz coś wspólnego mieć bo pyry trzeba jakoś wykopać  ;)

ahaja

A to tak, jeśli chodzi o naszą odmianę podziemnej pomarańczy ... ;-)