Magnetofony kasetowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

No no no... Nikt mnie już nie wkręci w sentymentalizm.... Vinyl i pliki....
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

Cytat: gratefullde w Listopad 25, 2018, 18:54Nikt mnie już nie wkręci w sentymentalizm....
No pewnie że nie ;D :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Ale to były piękne czasy. Budzisz się, a tu namiot stoi bez sensu  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cdt

#528
Namawiam kolegę do pisania w tym wątku Rafała P z grupy Magnetofony Kasetowe na FB . Zanim się zdecyduje przeklejam jego recenzję

W końcu jakaś brzydsza maszyna będzie - ale za to JAK GRA!  :) Parę słów na temat, bowiem wielu z Was czeka na moją opinię. No to startuję z wnioskami na temat tego zacnego decka - HARMAN/KARDON TD 4800.
Był to pierwszy seryjny i powszechnie dostępny - w USA oraz w Europie Zachodniej deck z nowym systemem redukcji szumów DOLBY S.
Cena: 2800 niemieckich marek w roku premiery - pod koniec 1990 roku była szokująca. Było to nieco ponad 2x tyle, ile kosztował GX 95 AKAI (!).
Jak widać w TD 4800 nie postawiono na klasyczny, elegancki wygląd. Raczej na ekstrawagancję, która może ma swój urok (głównie w kolorze szampańskim) - lecz na pewno nie jest to solidny mebel z drewnianymi boczkami ;) Co oferuje TD 4800? Po pierwsze DŹWIĘK, po drugie DŹWIĘK, po trzecie nieco inne wrażenia odsłuchowe niż zdecydowana większość decków.
ZALETY HARMAN'a TD 4800 to:
-Bardzo rozbudowana i dobrze zaprojektowana elektronika
-Niesamowity, mocny i kontrolowany BAS
-Bardzo plastyczny, niemęczący dźwięk, który głównie docenimy przy naturalnych instrumentach oraz po przegraniu płyt nieco ostrzej zrealizowanych w górze pasma.
-Ilość szczegółów w środkowym paśmie odkrywa nam na nowo ulubione płyty. To jakbyśmy zmienili wzmacniacz na wysokiej klasy lampę z bardzo mocnym dołem.
-Szczegółowość dźwięku w środkowym paśmie łamie wręcz kręgosłupy bardziej znanym i podziwianym powszechnie konstrukcjom. Nagle muzyka ma niuanse, smaczki, czegoś więcej słychać, głosy są natomiast o wiele naturalniejsze.
-Jest to co lubię i trudno określić parametrami - EMOCJE w muzyce.
-Świetne odtwarzanie obcych kaset - również tzw. oryginałów - co dla wielu zbieraczy będzie istotne
- Kalibracja niemal wszystkich taśm - a największym zaskoczeniem jak na deck MADE IN JAPAN było skalibrowanie oraz ładne nagranie prawdziwego chroma - BASF chrome super II
- Dobre wejście słuchawkowe - regulowane wraz z poziomem wyjściowym. Mocny bas, piękny środek pasma oraz łatwe wysterowanie modeli słuchawek o wysokiej impedancji - czyli powyżej 250 Ohm.
- Dobrze działający DOLBY S - głównie polecam go na taśmach typu METAL - przy nagraniach muzyki jazzowej i klasycznej. Naprawdę miłe rozczarowanie.
-Do zalet należy również dostępność tanich dawców mechanizmu jaki w nim zastosowano.

Teraz czas na MINUSY TD 4800:
- Prosty i nieco głośny przy przewijaniu mechanizm jak na tak wysoką klasę magnetofonu
- Większe nieco szumy przy nagraniach bez Dolby w porównaniu ze starszym, topowym Harmanem CD491 oraz Nakamichi Dragon czy ZX7.
- Dla niektórych wygląd - choć dla mnie plus - głównie szampański kolor ładnie pasuje do super-tunera Harmana TU 9600, który łapie stacje, których inne tunery "nie widzą", jak również unika tzw. "świerszczy".

PODSUMOWANIE:
Jeśli słuchasz starszego popu, rocka, jazzu, dobrych wokalistów, gitarzystów i saksofonistów - na ciężkich brzmieniach kończąc - to jest to deck dla Ciebie.
Nagle płyty Queen po przegraniu na dobrą taśmę wcale nie są kiepsko zrealizowane, wczesny Bowie - poezja. A Metallica z płyty "And Justice For All" dostaje nagle niezłego kopa na basie... ;)

CENY:
Urządzenia czarne - do remontu, w średnim stanie: 250-350 Eur. Ładne stany - powyżej 400 Eur.
kolor szampański - od 450 Eur dobry stan do przeglądu.
Urządzenia po serwisie w dobrym stanie - powyżej 650 Eur.
Cena nowego w 1991 roku w Niemczech: 1800 DM (900 Eur).

ALTERNATYWA:
Podobnie brzmiący dwugłowicowiec TD 4600. Również z rozbudowaną elektroniką, generatorem sygnałów testowych do kalibracji (wyjątek przy 2-heads) oraz Dolby S.

DOBRE TAŚMY:
Typ I
Niemal każde dobre "żelazo" - lub nawet podstawowe zagra fenomenalnie - na każdym wysokim Harmanie. Tak Harmany mają
Maxell XL I, XL I-S, Sony HF, HF-S i HF-ES, BASF Ferro Extra I, Ferro Maxima I, LH Maxima X1 - brzmią jak MILION DOLCÓW.

Typ II:
SONY UCX, TDK SA, SA-X, FUJI FR II, FUJI JP II, AXIA K2, FUJI ZII, Maxell XL II, BASF TP II Maxima Reference.

Typ IV:
Sony Metal ES, AXIA PS-METAL, That's CD IV-F, SUONO Metal.


LampowY

No brzydal straszny  :)

rudy-102

On jest tylko piękny inaczej ;D

Moja koleżanka miała coś podobnego ale bez S. 4200 chyba. One wszystkie równie piękne były.

cdt

Za małolata byłem jej wielkim fanem

LampowY

Ba! Choć z innej strony i innymi oczami dzisiaj na nią pacze, plakatów w sypialni nie mam to dalej jestem jej fanem  8)

Wiecie co? Chyba właśnie magnetofon kasetowy jest świetnym pretekstem do bezkarnego powrotu do słuchania Madonny i tego całego dobytku, które pokazał nam wyżej merlin na kasetach  ::)
Chyba zacznę skupować italodisco na kasetach  :o

moon

moze chcecie kupic kasete Dog Eat Dog - Play Games w wydaniu Metal Mind, nowka w folii?:)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

moon

Cytat: cdt w Listopad 26, 2018, 00:25Za małolata byłem jej wielkim fanem

1h moj kumpel dodal to zdjecie na FB, a na pewno nie jestescie ta sama osoba;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

LampowY

Nakamisz rano rozpoczął swoją może ostatnią podróż  ;D
Się podjarałem na tego kaseciaka  :o ;)

cdt

Cytat: LampowY w Listopad 26, 2018, 07:32Chyba zacznę skupować italodisco na kasetach 
Ja mam winyle Erosa Ramoazotti :P se przegrasz . Kupiłem kiedyś bo Kasia go lubi .Czasem jak odpale to w sumie dobrze mi się go słucha . To nie jest sieczka .
Czekam teraz na winyla Tiny i Bryana Adamsa :P . U mnie wielki powrót do lat dzieciństwa :D

rudy-102

Jest jeszcze jeden ładny na wypadek gdyby ktoś się jeszcze podjarał. :D


Jest po przeglądzie, czyszczeniu wewnętrznym i wymianie pasków.

Gdyby dzisiaj było dwadzieścia parę lat temu to pewnie bym wziął.

rudy-102

Cytat: LampowY w Listopad 26, 2018, 07:32Chyba zacznę skupować italodisco na kasetach  :o
Są lepsze do tańczenia.
Przegrać Ci Bronski Beat, albo Alphavielle? :D


rudy-102

Nie, ale do potańczenia. Myślałem, że Masza tak w ramach fizjoterapii ochoty dostał ;).

cdt

Cytat: rudy-102 w Listopad 26, 2018, 16:03Gdyby dzisiaj było dwadzieścia parę lat temu to pewnie bym wziął.
Masz wysokiej klasy deka w  cenie śrdniej klasy wkładki MM , działaj a nie wklejaj :D .

cdt

Pomijając jakość nagrania  a wg mnie jest zajebista to zabawa z kaseciakiem to super relaks .
Zmusza do przesłuchania calych płyt . Do zastanowienia których słuchamy najwięcej żeby mieć je pod ręka na kasecie .
Ja się pytam w czym jest więcej ,, muzyki ,, w przepinaniu sieciówek czy w nagrywaniu . Zamiast ciągle słuchać pierdniecia w 20 sekundzie trzeciego utworu testowej płyty słuchasz muzyki .
Przepraszam jak uraziłem przepinaczy  :P

moon

trzeba miec w ogole plyte testowa;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

cdt

Plyta to pikuś przydał by się nie brumiący preamp na początek .

rudy-102

Cytat: cdt w Listopad 26, 2018, 16:11
Cytat: rudy-102 w Listopad 26, 2018, 16:03Gdyby dzisiaj było dwadzieścia parę lat temu to pewnie bym wziął.
Masz wysokiej klasy deka w  cenie śrdniej klasy wkładki MM , działaj a nie wklejaj :D .
Ale przecież ja nie będę już nagrywał bo po co. Mam kilkaset kaset i jak czasem mam ochotę coś włożyć i posłuchać to wystarczy mi to co mam. A zdarza się to może raz, czy dwa w roku. Kiedyś to było co innego. Ktoś w mieście dostał płytę z zachodu to ustawiała się kolejka do pożyczenia, albo do przegrania u właściciela. W zależności, czy było się bardzo dobrym kumplem, czy tylko dobrym. Cała reszta przegrywała potem od tego co już miał :). Ach. Piękne czasy.

McGyver

Cytat: cdt w Listopad 26, 2018, 16:11
Cytat: rudy-102 w Listopad 26, 2018, 16:03Gdyby dzisiaj było dwadzieścia parę lat temu to pewnie bym wziął.
Masz wysokiej klasy deka w  cenie śrdniej klasy wkładki MM , działaj a nie wklejaj :D .
Brzytwa Ockhama: "Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę". Nośników też. Magnetofon był znakomicie użyteczny w latach '80 i na początku '90 gdy z różnych przyczyn był problem z dostępnością muzyki, i nagrywało się na potęgę, czy to z radia, czy to od kolegów, czy to z płyt z wypożyczalni. Dziś dla mnie ma już tylko wartość sentymentalną, choć bardzo lubię tą technologię.

rudy-102

Cytat: McGyver w Listopad 26, 2018, 16:22Dziś dla mnie ma już tylko wartość sentymentalną, choć bardzo lubię tą technologię.
O! Ładnie powiedziane. Mogę się wszystkimi czterema pod tym podpisać.

moon

Cytat: cdt w Listopad 26, 2018, 16:18Plyta to pikuś przydał by się nie brumiący preamp na początek .

w metalu sie sprawdza
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Cytat: rudy-102 w Listopad 26, 2018, 16:23
Cytat: McGyver w Listopad 26, 2018, 16:22Dziś dla mnie ma już tylko wartość sentymentalną, choć bardzo lubię tą technologię.
O! Ładnie powiedziane. Mogę się wszystkimi czterema pod tym podpisać.
Podpisujesz się pod słowami popieprzonego goscia, który pisząc te słowa był w posiadaniu ośmiu lub dziewięciu magnetofonów kasetowych, dokładnie nie wiem bo nie bardzo potrafię się doliczyć  ;D