Magnetofony kasetowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

muda44

Cytat: GB w Grudzień 19, 2018, 10:39
Takie coś mnie kusi. Muszę sprawdzić czy mam jeszcze swoje stare kasety.

Jak oceniacie ten model po zdjęciach?

https://m.ebay.pl/itm/SONY-DTC57-ES-GOLD-Cinghie-in-sostituzione-direi-15-20gg/123516662645?hash=item1cc22ab375:g:uY0AAOSwoSFbRVFG

______________
Pozdrawiam,
GB



Wygląda dobrze ale nie ma fotki włączonego wyświetlacza po którym można mniej więcej ocenić czas eksploatacji .

muda44

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 10:13
Przesłuchałem sobie kilkadziesiąt kaset firmowo nagranych i utwierdziło mnie to w przekonaniu, że albo w głowicach Akajca nie grzebano, albo zrobiono to dobrze i zalano farbą śrubki, żeby wyglądało na nieruszane. Tylko Enigma miała inny kąt prowadzenia głowicy. Ale gdybym zaczął od tego co ponagrywali ludzie na bardzo dobrych, nietanich kasetach ( swoją drogą ciekawe doświadczenie- słuchać co ktoś uznał za warte nagrania), to pomyślałbym, że mam totalnie rozregulowany układ przesuwu taśmy i głowice. To są po prostu jajka jak ludzie nagrywali. Zwykle za cicho, spierniczony kąt to pikuś. Właśnie słucham jak ktoś nagrał kasetę jakby głowica była luźna i jeszcze  przeciąga. Patrzę, że nie jest uszkodzona, powyciągana. To sprzęt tak nagrał. Cyrk. Ale pamiętam takich magików, zresztą sam nie byłem lepszy. Kupowało się za kupę siana UX-S, SA-X i nagrywało na jamniku, czy innej Klaudii. Okres błędów i wypaczeń.

Kasety w nagrywalniach były nagrywane na inszych głowicach tak żeby w miarę wszędzie poprawnie grały .
Pamiętam kolegę który właśnie na jamniku jechał z chromówkami :)
No , ale wstawił słynne kiedyś stożkowe głowice Alpsa :)



McGyver

Te Alpsy akurat były dobre. Miałem takie w kilku unitrowskich magnetofonach. Po instalacji trzeba było na nowo wyregulować tor, po tym spisywało się to świetnie. No ale w jamnikach za głowicę kasującą często robił po prostu kawałek magnesu ferrytowego, więc wsadzanie tam alpsa to przerost formy nad treścią.

LampowY

Głowice stożkowe to był przejaw hajendu wówczas.
Czy ten Alps od głowic to ta sama firma co od potencjometrów?  :o

McGyver

Tak, i od konwerterów do anten satelitarnych. Z tym że wtedy była japońska, ale w latach '90 Samsung sobie Alpsa kupił, produkcję przeniesiono najpierw do Korei, później do Chin, i niebieskie potki Alpsa się strasznie skiepściły.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

LampowY

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 18:04Ja sobie taką stożkową do Klaudii założyłem
W szufladzie jak się okazuje miałem taką seryjnie.
No jak nic qfa byłem audiofilem od małego... :o


...do kolan  ;D

Hubertrs

No i sie zaczelo  ;D

cdt

Temu nikt nie podskoczy  ;D

McGyver

Cytat: LampowY w Grudzień 19, 2018, 19:17
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 18:04Ja sobie taką stożkową do Klaudii założyłem
W szufladzie jak się okazuje miałem taką seryjnie.
No jak nic qfa byłem audiofilem od małego... :o

...do kolan  ;D
Tak, w szufladach seryjnie montowali. W bogatej wersji M9010 też taką miałem. Wersja była bogata, bo bydefault miała wyszukiwanie nagrań i timer operation oraz oryginalne dolby a nie żaden CNRS.

frywolny trucht

O urfeczka. Pomyślałem, że posłucham jak nagrywali za granicą. Fanem 4AD byłem za młodu. Tak gdzieś gdy pierwsze trzy włosy pojawiły się pod pępkiem ( na te na klacie czekam do dziś), ale ceny jakby... no powariowali.

https://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=4+ad+cassette&_sacat=0
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

LampowY

WTF 4AD?  :o

4F znam  ;D

frywolny trucht

Taka angielska wytwórnia alternatywna. Dead Can Dance, Pixies np. przytulili. Pewnie słyszałeś.
McG? Co to właściwie było Dolby NR?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

LampowY

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:48Dead Can Dance np. przytulili. Pewnie słyszałeś?
Co nieco  :)
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:48
Co to właściwie było Dolby NR?
System redukcji szumów Dolby.
Dolby Noise Reduction

frywolny trucht

Czyli oryginał? Ale które? Dolby B? A co to CNRS?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

LampowY

#1541
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:52Ale które? Dolby B?
Jakiekolwiek opracowane przez firmę Dolby Laboratories (A, B, C, FM, SR, S, HX/HX-Pro)

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:52A co to CNRS?
To jest system redukcji szumów opracowany przez Sanyo. Jak widać nie przyjęło się.

Hubertrs

Moj grajek juz przedostal sie przez kanal La manche, zjada mnie ciekawosc, za dzieciaka mialem strasznie podlego kaseciaka takze dla mnie to spora niewiadoma. Mialem naprawde spora ilosc kaset ale bardziej opieralem sie na zawartosci niz jakosci.

tomekkk1

HX/HX-Pro nie było opracowane przez Dolby Laboratories, koledzy Kaseciarze ;)
HX/HX-Pro opracował Bang & Olufsen, Dolby posiadł do tego systemu licencję :)

LampowY

Cytat: tomekkk1 w Grudzień 19, 2018, 20:02
HX/HX-Pro nie było opracowane przez Dolby, koledzy Kaseciarze ;)
HX/HX-Pro opracował Bang & Olufsen, Dolby posiadł do tego systemu licencję :)
Masz całkowicie słuszna rację :)
Pogalopowałem nie doczytując do końca :np:

tomekkk1

No to idziem do Baru  :np:

frywolny trucht

Mam to na winylu, kupione za jakiś psi grosz typu 30 zł. 240 zł za kasetę? Wow! Żeby nie spaść z krzesła posadzę dupę na podłodze.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

#1547
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:48Co to właściwie było Dolby NR?
Dolby Noise Reduction, nazwa kompanderowego (działającego zarówno przy nagrywaniu jak i odtwarzaniu) systemu redukcji szumów przeznaczonego na rynek konsumencki, będącego uproszczoną wersją studyjnego systemu redukcji szumów. Po wprowadzeniu systemu dolby C zmieniono nazewnictwo, i tak je uszeregowano"
-Dolby A - studyjny
-Dolby B wcześniej zwany Dolby NR
-Dolby C powstały przez kaskadowe połączenie dwóch układów analogicznych jak Dolby B, lecz o różnych charakterystykach częstotliwościowych.
Jest jeszcze układ Dolby HX którego działanie (tylko podczas nagrywania, a więc jest to system jednostronny) polega na dostosowywaniu w czasie rzeczywistym biasu do charakterystyki częstotliwościowej nagrywanego sygnału.
Z systemów jednostronnych, działających tylko przy odtwarzaniu najbardziej znany jest opracowany przez Philipsa DNL.
Po latach wprowadzono jeszcze bardziej zaawansowany układ Dolby S, ale było wtedy już za późno by mogło to wpłynąć na los formatu compact cassette.

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 19, 2018, 19:52A co to CNRS?
CNRS, compatible noise reduction system, polskie opracowanie wprowadzone w celu zredukowania wsadu dewizowego. Aby zrobić dolby, trzeba było kupić zachodnie scalaki. CNRS był wykonany z krajowych tranzystorów. Teoretycznie miał być tak samo dobry jak dolby. Niestety nie był.

frywolny trucht

THX. System dziękujący. Dziękuję za wyjaśnienia dla Panów.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cdt

Dolby zabija muzykę .  ;D Nie używam