Menu główne

Philips AF-829

Zaczęty przez malg, Sierpień 17, 2016, 20:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 06, 2016, 19:38Spróbuj ręcznie takimi szmatami  firmy LUX TOOLS o gradacji 320-360-1500 za komplet.
Z tymi szmatami byłbym ostrożny. Można sobie mimo wszystko coś porysować, albo zmatowić. Lepszym rozwiązaniem będzie chyba wełna stalowa do polerowania. Na przykład taka:
http://www.strefakonserwatora.pl/welna-stalowa-granulacja-0000-p-6.html

malg

#51
Ostatnio mam trochę mało czasu aby zajmować się modernizacją philipsa, ale chcę się pochwalić.
Zdobyłem oryginalną instrukcję obsługi - user manual multilanguage (zdjęcie 1) nawet z wkładką ERRATUM.
Kosztowało mnie to trochę nerwów i kasy (15 euro na manual i 80 zł za przelew zagraniczny),
A nerwy, jak znalazłem manual na holenderskim portalu ogłoszeniowym to się ucieszyłem, pomyślałem - mam go !!!!
Ale ten portal to nie portal aukcyjny tylko ogłoszeniowy, więc w efekcie trzeba skontaktować się z autorem ogłoszenia i dobić targu, co niniejszym uczyniłem, napisałem do niego ofertę po angielsku, nie odezwał się do mnie przez 2 tygodnie. Znalazłem portal "niedziela.nl - polacy w holandii" i zadałem pytanie o ten portal ogłoszeniowy. Odpowiedziano mi ze tam oferują holendrzy i nie chetnie wysyłają za granicę. Napisałe mdo oferenta jeszcze raz po holendersku i po angielsku podnosząc lekko stawkę. po tygodniu odpisał z pytanie "ile chcesz zapłacić" no to podniosłem stakę jeszcze do tych 15 eurakow, zgodził sie. Wpłaciłem kasę ale znowu nerwy - Na manual czekałem 2 tyogdnie, no ale w końcu jest.

Mam też oryginał service manual (zdjęcie 2)

Dwa nastęne zdjęcia to dane techniczne gramofonu i obrazkowe mozliwości korekcji parametrów

Niestey nie ma możliwości korekcji zadnego parametru trakcji wkładki: VTA, azymutu, przesięgu, ...
Ten pierscien o który pytał frywolny
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 18, 2016, 10:44
A możesz wyjaśnić czy poziomy pierścień to regulacja VTA? Ta obejma spięta śrubą- co ona robi? I jak się reguluje azymut?
to tylko ozdóbka.
Mozliwa regulacja przez użytkownika to:
  punkt łądowania igły na początku płyty - pozycja 19- zdjęcie ostatnie, mały rysunek w środku
  wysokość ramienia przy najeżdzie ramienia na płytę -  pozycja 18 - zdjęcie ostatnie, mały rysunek po lewej

VTA można korygować w niewielkim zakresie serwisowo, pośrednio przez ustawienie wysokości talerza nad plintą,  producent zaleca by ustawić go tak aby górna jego powierzchnia (bez maty) była 20 mm nad poziomem plinty.
Zaleca przy tym konkretne wkładki do tego gramofonu GP serii 400 zawsze MKII (400, 401, 412, 422)

Przesięg jest stały ustawiony przez producenta

Azymut to samo - sztywno założony

Kąt prowadzenia - sztywny, zauważyłem nawet ze headshell na spodniej ściance na dwa wzdłużne pogrubienia między które wpasowuje się wkładka po przykręceniu, oraz otwory na sruby są okrągłe nie fasolkowe.

Talerz razem z ramieniem jest mocowany na jednym sztywnym elemencie (blacha o kształcie trójkąta) i podwieszony trójpunktowo pod górną powierzchią plinty na wzdłużnych elementach spręzystych. Tak więc jak naciskam na talerz
i doginam go do plinty, to podstawa z ramieniem zmienia pozycję względem plinty ale tak, ze jej pozycja pionowa nie zmienia się w stosunku do talerza (stałe VTA). Tu uwaga, nawet jeśli talerz nie jest poziomo w stosunku do plinty czy podłoża to VTA jest zachowane.

Jak widać na ostatnim zdjęciu, producent nie podaję zbyt wielu parametrów gramofonu tylko podstawowe.

malg

Cytat: rudy-102 w Wrzesień 06, 2016, 21:19
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 06, 2016, 19:38Spróbuj ręcznie takimi szmatami  firmy LUX TOOLS o gradacji 320-360-1500 za komplet.
Z tymi szmatami byłbym ostrożny. Można sobie mimo wszystko coś porysować, albo zmatowić. Lepszym rozwiązaniem będzie chyba wełna stalowa do polerowania. Na przykład taka:
http://www.strefakonserwatora.pl/welna-stalowa-granulacja-0000-p-6.html
A jak czyścić tą wełna - ruchami obrotowymi czy posuwistymi ?


malg

Mysłe o tym jak zmodyfikowac podstawę ramienia / ramię aby umożliwic korekcję VTA, azymutu i kąta prowadzenia
np rurka Andrzeja analogowego z jego headshell-em załatwiła by sprawe azymutu i kąta prowadzenia. pozostaje VTA

Zamówiłem licę w dwóch wersjach 10x0.04, 30x0.04 do okablowania ramienia i czekam na nią

Pytanie o okablowanie
znalazłem kable MOGAMI W2582
http://www.mogamicable.com/category/bulk/microphone/high_performance/
to kable mikrofonowe ale można by je zastosowac jako sygnałowe
dwie zyły jako + i - syganłu z wkładki a ekran do masy oczywiści wyprowadzone na zewnątrz przylutowane  bezposrednio do licy z ramienia, zakończone RCA (?) a moze trzy pinową wtyczka XLR każdy

Pojemnośc miedzy żyłami: 10pF/m  - to b dobrze

Co wy na to ?





malg

#54
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 06, 2016, 19:38
Zaczynasz mnie przerażać  ;)
Jak wydłubiesz gniazda, pamiętaj by zważyć co wyjąłeś i nawciskać jakiejś plasteliny o tej samej masie.
Na szczęście to prosta rurka, ostatecznie zwrócimy się do Andrzeja Analogowego, żeby nam jakąś rurę dopasował  ;D

Znalazłem trochę czasu więc wziąłem się za zważenie ramienia.
Może bedzie nie pokolei:
   waga [g] - opis
      0.25    - igła GP500 MK1     
      5.08    - body GP500 MKI
      0.48    - srubki mocujące
      5.78    - headshell
      1.03    - kabelki od wkładki do HEADshella  Audiotechnica
      1.00    - kabelki od wkładki do HEADshella Philips oryginalne
      0.25    - gniazdo (to co z niego zostało, jak pisałem błąd jest maly bo wyzbierałem dokładnie wiórki)

      8.43    - goła rurka
      1.03    - kabelki wewnętrzne ramienia całe, długość 39cm
      34.66  - korpus
      0.44    - oś pozioma
      0.46    - srubka + plasticzek
     
Całe ramię wazy (uwzględniając to ze kabelki wewnętrzne trzeba policzyć tylko 50 %, bo w rurce znajduje się tylko 18 cm, czyli około 50 %) z wkładką GP500 i igłą  57,33 gramów




 

malg

#55
Cytat: 4321DK w Czerwiec 13, 2014, 23:09
Kalkulator masy ramienia
...
Kalkulator dostępny tutaj  http://www.luckydog.demon.co.uk/images/EMC.xls

No to liczymy:
  CF = 5.81 g;   H = 5.78 g;   L = 25.45 cm;   CW = 79,52 g;   V = 2.2 g
  Przyjąłem nacisk 2.2 do producent podaje 1.5 - 3.0

  Poniewaz nie wiem jak okreslić W (krok 6)
   zrobiłem symulację dla kilku mas 9.5, 8.5, 7.5, 6.5, 5.5, 4.5
   W = 9,5   ---> Masa efektywna  = 11.9
   W = 8.5    ---> masa efektywna = 11.1
   W = 7.5    ---> masa efektywna = 10.4
   W = 6.5    ---> masa efektywna = 9.7
   W = 5.5    ---> masa efektywna = 9.0
   W = 4.5    ---> masa efektywna = 8.3
Jak widać z wyników ta zależnosc jest w tym zakresie prawie liniowa
Ktoś mi podpowie ja określa się to W ?

Przyjmując w kalkulatorze: http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

Mase efektywną = 11.9  (max)
compliance = 20.00
otrzymałem czestotliwość 10.13 Hz


Mase efektywną = 8.3 (min)
compliance = 20.00
otrzymałem czestotliwość 12.35 Hz

Piterski

Tę częstotliwość można pomierzyć płytą którą ja mam.
Tylko jak rozumiem dla starego ramienia jest już za późno?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

#57
Plyt ja mam trzy, niestety w tym gramofonie nie zmierzyłem częstotliwości rezonansowych przez rozbiórką, to błąd,
ale nie myślałem ze ta modyfikacja tak się rozwinie.

Ramie jest rozebrane jak młoda w noc poślubną (a co też rzucę jakieś porównanie) do golasa.
więc jest po rybce. Po złożeniu w całość na pewno będzie mierzone i kalibrowane, ale sporo pracy mnie jeszcze czeka.

Teraz musze znależć mechanika precyzyjnego, bo chyba nie uniknę wiercenia bardzo precyzyjnego otworu w rurce ramienia Andzeja Analogowego - to będzie następny krok - mam nadzieję.

 

malg

#58
Coś frywolny się nie odzywa w tym wątku, zwątpił we mnie ? A ja tak sie staram  :P

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 06, 2016, 19:38
Zaczynasz mnie przerażać  ;)

malg

#59
zrobiłem przymiarkę rurki Andrzeja Analowowego do korpusu philipsa - pasuje !!!!

Trzeba tylko w rurce AA wyorać odpowiednie otworki
Zdjęcie poniżej
1. ośka A musi przejść na przewylot przez korpus i rurkę AA do punktu B
2. w rurce w miejscu C trzeba wykonać otwór aby kable sygnałowe przeszły do plinty (taki jak we wstawionym zdjęciu - zaznaczony na czerwono)

Największy problem będzie z poziomowaniem otworu w rurce, bo to przecież jest główna oś pozioma ramienia i w oryginale jest spasowana na wcisk.

Chociaż myślę ze jakby u AA zamówić samą końcówkę ramienia mocującą headshell, ze śrubką umożliwiającą korekcję azymutu, to wtedy było by łatwiej. Ale ta śrubka nie powinna być z boku, jak widziałem u Piterskiego tylko na górze albo na dole dla równowagi pionowej ramienia, np tam gdzie zielony krzyżyk.




Piterski

Andrzej zrobi Ci otwór gdzie będziesz chciał.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

w nocy przyśniła mi się koncepcja alternatywna, ale muszę sie zebrać to napiszę
do Andrzeja będę dzwonił dzisiaj


frywolny trucht

Cytat: malg w Wrzesień 12, 2016, 23:25Coś frywolny się nie odzywa w tym wątku, zwątpił we mnie ? A ja tak sie staram

Jak ty broisz, to frywolny już dawno komara przycina.

Cytat: malg w Wrzesień 13, 2016, 00:41Chociaż myślę ze jakby u AA zamówić samą końcówkę ramienia mocującą headshell, ze śrubką umożliwiającą korekcję azymutu, to wtedy było by łatwiej. Ale ta śrubka nie powinna być z boku, jak widziałem u Piterskiego tylko na górze albo na dole dla równowagi pionowej ramienia, np tam gdzie zielony krzyżyk.

U góry brzydko wygląda, a na dole jest utrudniony dostęp, trochę strach, że się coś kabelkami nabroi.
Pisałeś o nacisku 2,2g, ale to było dla oryginalnych igieł Philipsa i to ze szlifem sferycznym. Ostrzejsze szlify miały mniejszy nacisk, a współczesne zamienniki w ogóle nie wiadomo :) Nawet Jico nie podaje. Osobiście jadę na 1,8 g

Trochę martwi brak VTA, bo Philips GP to akurat kawał klaczy jest. Nie spotkałem wyższej wkładki.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

#63
frywolny:

rezonans przelicze dla 1,8 grama

zastanawiam sie cały czas jak tą regulacje VTA wprowadzić ?
ale nie mam jeszcze dobrego pomysłu
ale bez tego się nie obejdzie

u góry brzydko wygląda - zależy jaka śrubka - ładna oksydowane na czarno ampulkowa - będzi ok, może taka bez łba
można tez z boku ale wtedy dwie trzeba dla równowagi pionowej ramienia

po południu opisze koncepcję regulacji azymutu i przesięgu



frywolny trucht

Ano właśnie. Jeszcze przesięg. Uchwyty stosowane w AF nie mają fasolek, żeby sobie suwać wkładką.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: malg w Wrzesień 11, 2016, 00:06

Pytanie o okablowanie
znalazłem kable MOGAMI W2582
http://www.mogamicable.com/category/bulk/microphone/high_performance/
to kable mikrofonowe ale można by je zastosowac jako sygnałowe
dwie zyły jako + i - syganłu z wkładki a ekran do masy oczywiści wyprowadzone na zewnątrz przylutowane  bezposrednio do licy z ramienia, zakończone RCA (?) a moze trzy pinową wtyczka XLR każdy

Pojemnośc miedzy żyłami: 10pF/m  - to b dobrze

ponawiam pytanie  co sądzicie o takim rozwiązaniu

frywolny trucht

Nie znam się na kablach. Wiem, że ahaja promuje połączenie XLR jako lepsze niż RCA, ale jak to poprawnie spiąć? Nie mam pojęcia. Czy kabel mikrofonowy jest OK? Nie wiem. Używam kabli przeznaczonych "fabrycznie" do gramofonu. Zakładam, że mają takie parametry jak trzeba.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 13, 2016, 12:21
Było parę przypadków z rurką mosiężną. Ona znacząco zmieniała postać rzeczy. Teraz Andrzej stosuje aluminium o grubszej ściance i te bardziej podatne MC LO już się mieszczą w przewidzianych rezonansach.

to przy okazji rozmowy o rurce andrzejowej w wątku o D103R, zapytam:

do mojego philipsa  to ta cięższa rurka pasuje czy ta lżejsza
compliance do GP = 20, to chyba lżejsza, ale to też pewnie z bilansu masowego powinno wyjść


frywolny trucht

Ten napęd nie należy do najcichszych, więc chyba darowałbym mu wkładki MC LO, a skoro tak- w zakresie Twojego zainteresowania pozostają wkładki MM, a te lubiejo lekkie, max. średnie ramiona.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: malg w Wrzesień 13, 2016, 11:12
[...]można tez z boku ale wtedy dwie trzeba dla równowagi pionowej ramienia[...]
Co masz na myśli z tą równowagą? Przecież to chyba nie jest ramie podpierane w jednym punkcie?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

jesli jest jedna srubka tylko z lewej lub prawej strony to geometria ramienia jest niesymetryczna

to tak jakbyś powiesił ciezarek z jednej strony rurki, oczywiście mały ciezarek bo to tylko srubka,
Zgadzasz sie ze jakby to był duzy ciezar to rurka wyginała by się do dołu pod wpływem tego ciezaru względem swojej osi wzdłużnej a  przy dynamice daje jakiś efekt uboczny pasożytniczy dla dziwięku - nie jak duży, to to trzeba by było zmierzyc, ale na pewno daje siłe na ramieniu w dół, po jednej stronie czyli moment obrotowy względem osi wzdłużnej rurki
i moment obrotowy względem osi obrotu ramienia (to tak jakbyś ustawił przeciwwagę nie pionowo)
- wiec w efekcie nalezy wystrzegać sie niesymetrycznych elementów.

Srubka mocująca  powinna byc u dołu a nie z boku - dzis rozmawaiłem z andrzejem o tym przy okazji rurki do philipsa

wieczorem postaram sie rozrysować te siły, momenty

malg

#71
Piterski:
Obiecane rozrysowanie sil i momentów (zdjęcie)
Śrubka to ten punkt o masie m na odległości a od ramienia (schematycznie)
wywołuje siłe Fm = m*g i moment Mm = m*g*a
Sila Fn wpływa na równowagę w punkcie styku igły z płytę w osi pionowej, ale można ją zrównoważyć poprzez uwzględnienie masy srubki przez ustawienie odpowiedniej siły nacisku Fn (co pewnie zrobiłeś)

Ale jest też moment obrotowy Mn którego nie możesz zrównoważyć, chyba ze po drugiej stronie zamocujesz taką samą śrubkę (zrobisz układ symetryczny względem osi wzdłużnej ramienia.

Moment Mm daje reakcję w punkcie styku igły z płytą jako siłę Rm,
nie koniecznie styczną w płaszczyznie płyty do rowka, bo to zalezy do geometrii ramienia (trudne jest do pokazania na tak schematycznym rysynku)


frywolny trucht

Ocho. Zaczyna się robić akademicko   :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Ale wytłumaczone bardzo dobrze i logicznie . Gorsze w tym jest to ze mój headshell ma też z jednej strony śrubę .
http://www.3345rpm.com/product/nagaoka-high-end-headshell-me-rythmisi-azimouthiou-azimouthio-pikap/
Przeżyje ale jestem zły

malg

troche teorii nie zaszkodzi, zwłaszcza, ze
ja uważam - ze ramie powinno być symetryczne względem płaszczyzny pionowej wzdłuż jego osi

Nie zależnie czy ta śrubka powoduje w praktyce małe czy bardzo małe zakłócenia - to jednak powoduje
w jednym systemie będzie słychać, w drugim nie

A audiofilskie dążenie do doskonałości trzeba kultywować na każdym kroku rozwoju.

Można też liczyć na duże umiejętności inżynierów od znanych producentów i płacić za to kupę kasy