Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kangie

Biedak robi za pułapkę basową, hehehe ;)

Piterski

Proszę nie spamować wątku kotami i roślinkami, jazda z tym do barku >:D

Cytat: goky w Kwiecień 17, 2019, 23:52Piterski , jak teraz wygląda u ciebie zwrotka na bas ? Cewki + kond ?

Pawle to na razie jest pewna próba ale obecnie kondensatory to jest pojemność 126µF (docelowo jak złożę na tych co zamierzam będzie pewnie 132µF). Cewki, taśmowa od Pawła 4,3mH i dwie równoległe drutowe razem 2mH. Potencjometru brak.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

goky

Ja potencjometru nigdy nie stosowałem, mam włókno od Ondreja. Z kondami wróciłem do 2*47uf a cewki jak w oryginale zostawiłem.  Zdaje się że na jakiś czas tak już zostanie. 


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

McGyver

Cytat: Piterski w Kwiecień 18, 2019, 17:46Proszę nie spamować wątku kotami i roślinkami, jazda z tym do barku
O, wypraszam sobie, wara mi od kotów  >:( 
Koty mają dedykowany wątek na tym forum i wcale nie muszą szlajać się po jakichś barach  :P

Piterski

Cytat: goky w Kwiecień 18, 2019, 18:55Z kondami wróciłem do 2*47uf a cewki jak w oryginale zostawiłem.
Mierzyłeś czy ci się w jakiś wyraźny sposób zmieniła charakterystyka w dole pasma?
Może ja też spróbuje wrócić do wyjściowej pojemności kondensatorów, a potem jeszcze poćwiczę te cewki, sądzę że jednak do rdzeniowych starych oryginalnych chyba już nie wrócę. Nie wiem czy jednak nie zostawię tej drugiej większej.

PS. Włókna też nie założyłem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomekkk1

Cytat: Piterski w Kwiecień 19, 2019, 00:05...a potem jeszcze poćwiczę te cewki, sądzę że jednak do rdzeniowych starych oryginalnych chyba już nie wrócę.

Do rdzeniowych nie wracaj. Oryginalnych, innych, żadnych...
Nie wyobrażam sobie, by jakakolwiek rdzeniowa cewka pokazała wyższość nad powietrzną. Najlepszym rdzeniem jest powietrze i kropka :)

miniabyr

Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 19, 2019, 00:30Do rdzeniowych nie wracaj. Oryginalnych, innych, żadnych..
Ja w swoich Deltach właśnie zrezygnowałem z cewek rdzeniowych . Po pięć cewek w każdej zwrotnicy to Jantzen Wax wstęgowe ! Zresztą jak wiecie panuje u mnie jedność komponentów Na każdym paśmie to samo  czyli :reystory Duelund ;cewki Jantzen Wax ;kondensatory Mifleks KPCU .I to jest dla mnie jedyne rozwiązanie .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

goky

i znowu zaczynam zabawę od początku .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

Cytat: goky w Kwiecień 18, 2019, 18:55
Z kondami wróciłem do 2*47uf a cewki jak w oryginale zostawiłem.  Zdaje się że na jakiś czas tak już zostanie. 
Pawle mierzyłeś czy ci się w jakiś wyraźny sposób zmieniła charakterystyka w dole pasma?

Cytat: goky w Kwiecień 19, 2019, 14:28
I znowu zaczynam zabawę od początku .

Co zamierzasz?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

goky

Na górę wraca miflex kpcu + rezystor duelund. Jednak wpierw muszę standy zamówić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

U mnie w tej chwili na górze jest tymczasowy rezystor 8,2 Ohm, a na średnicy Duelund 2,7 Ohm.

Pawle sprawdzałeś może pomiarem, w która stronę idzie cięcie basu jak zwiększasz lub zmieszasz pojemność kondesatorów?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

goky

Do ok 120-130 uf widać zmiany, powyżej nic się nie zmienia. Uwypuklasz okolice 150 - 250 Hz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Piterski

Dzięki to będę eksperymentował, a potem spróbuje to pomierzyć.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Cytat: goky w Kwiecień 19, 2019, 14:39Na górę wraca miflex kpcu + rezystor duelund. Jednak wpierw muszę standy zamówić.
Hmm trochę się pogubiłem . Goky sprzedałeś te delty ? A jeśli nie to wracasz do duelunda +Miflex   z powodu że gra to na tych komponentach lepiej ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

goky

Paweł ja też się pogubiłem. Delty mają dożywocie u mnie. Za to mam na sprzedaż niemiecką myśl techniczną.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

miniabyr

Cytat: goky w Kwiecień 19, 2019, 15:54Delty mają dożywocie u mnie.
O! -) Bo qurna to jest zajefajna konstrukcja ,tylko trzeba włożyć w jej brzmienie trochę serca!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Cytat: miniabyr w Kwiecień 19, 2019, 15:57O! -) Bo qurna to jest zajefajna konstrukcja ,tylko trzeba włożyć w jej brzmienie trochę serca!
Gdyby nie wyglądały jak "pralki" to może też bym się zainteresował.
Ale jak takie wstawić do salonu i powiedzieć żonie, że jest ładnie? 😀
Choć moje czarne obecne też nie są najpiękniejsze, ale jakoś przechodzą....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

LampowY

Równie dobrze można kupić cokolwiek.
Po dwóch latach spawania i wsadzeniu pierdyliona w elementy zagra nawet kapelusz od muchomora  ;D ;D ;D

Oczywiście to skromne zdanie forumowego alkoholika.
Ale..., mam przy okazji naśmiewania się ogromną dozę szacunku za wytrwałość dla budowniczych EV

Piterski

Cytat: LampowY w Kwiecień 19, 2019, 19:26Równie dobrze można kupić cokolwiek.
Po dwóch latach spawania i wsadzeniu pierdyliona w elementy zagra nawet kapelusz od muchomora  ;D ;D ;D

Maćku niestety ale to nie jest takie proste  .... musisz najpierw kupić EV Delta  ;D :P
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Powymieniałem się informacjami z kolegami Deltowcami i znowu zmodyfikowałem zwrotnicę w zakresie basu.
Próbowałem z cewkami i zmniejszyłem pojemność drugiej cewki do 1,7mH. Dwie połączone w szereg bo korzystam z tego co już kupiłem i mam.
Równocześnie prowadziłem próby z pojemnością kondensatorów te dwa elementy trzeba ze sobą zsynchronizować bo odpowiadają za charakterystykę filtra i zszycie z VMR-em.
Odejmowałem i dokładałem ten dodatkowy duży czarny kondensator o pojemności 30µF. Bez niego coś mi się rozjeżdżało jakby spujność całości, może to coś miało wspólnego z fazą, ale jednocześnie traciłem z nim coś z precyzji brzmienia, jak by się równowaga tonalna w średnicy gubiła i robiła taka płaska. Dziwne bo przecież nie ingerowałem w tym zakresie w odpowiedzialne za nią filtry. Takie miałem odczucie, bo nie mam możliwości by to pomierzyć.  W końcu naszła mnie myśl by spróbować zbocznikować ten duży kondensator czymś stosunkowo małym i założyłem ZN o pojemności 1,5µF. I sądzę, że to było to poprawiła się szybkość i atak na basie, a nie rozjechała faktura i detaliczność w wyższym jego zakresie.
Pogram na takim układzie  jakiś czas i zobaczę czy coś mnie będzie uwierać. W poprzedniej konfiguracji po początkowym zachłyśnięciu się masą niskich tonów zacząłem odnosić wrażenie, że coś jest nie tak. Paweł w rozmowie ze mną użył sformułowania subwooferowy bas. To chyba najlepiej oddawało to co mnie uwierało po dłuższym słuchaniu dotychczasowej konfiguracji.
Jednego jestem nieomal pewien, że już nie założę cewki rdzeniowej, pytanie tylko czy zostać przy wersji bez wosku czy jednak dać woskową tak jak pozostałe na średnicy i wysokich tonach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Piotr co do cewek to ja na basie mam 4 mH  goła taśma + 1,35 mH taśma wax .  I mogę powiedzieć ,że ta druga (1,35) na początku była wersją gołą . Ale  zamieniłem ją na wersję wax . Co zyskałem ?   Paradoksalnie zyskałem  w pasmie średnicy . Zamiana  ugładziła i uporządkowała niski środek . Od kilku miesięcy nie dotykam się do zwrotnicy (poza wymiana terminali głośnikowych na  dłuższe CMC) .Nie mam już powodów aby w niej grzebać .Raczej chciałbym ją pogrzebać czyli pochować ją w ładnej skrzynce  ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Ta goła taśmowa gra z tego co pamiętam u Ciebiej "tłustszym" dźwiękiem, a o tej drugiej też myślałem czy nie dać w wosku. Z obu stron filtra była by ta sama technologia. Czy to będzie 1,35mH czy 1,7-1,8mH to jeszcze posłucham i po pomiarach zdecyduje.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

#1847
Piotr czytam też o kondensatorach . To jaka teraz masz wartość na basie?  Czy ta mniejsza wartość jest brzmieniowo lepsza ? Ja próbowałem założyć zamiast 90uF wartość 110 uF . Niestety mi działanie w tą stronę zupełnie nie odpowiadało . Bas robił się zbyt miękki i tracił na ataku . Zostało tak jak producent zalecił 90uF. Piszesz też o bocznikowaniu . U mnie to była porażka . Żaden  tyci kondensator doklejony do dużego nie poprawiał sytuacji tylko  wprowadzał coś złego do dźwięku . Nie miało to znaczenia czy był to bardzo drogi kondensator czy tani ,efekt był zawsze  dupny .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

#1848
W tej chwili są ta oryginalne kondesatory, które na twoim mierniku pokazały, że mają po 96µF i 99µF.
Ja mam Pawle inny głośnik basowy, który moim zdaniem jest szybszy i niż stary z zawieszeniem piankowym ale szczuplejszy w masie.
Przypuszczam iż ten bocznik w jakiś sposób poprawił parametry tego kondensatora i to spowodowało, że gra lepiej niż bez niego.
Więcej zmiany wywołały manewry z cewką ale jak przesadziłem z jej wielkością to bas się jak gdyby odzieli od reszty pasma.
Ten efekt suba o którym wspomniałeś. Założę jeszcze jedną cewkę tak by móc protestować raz jeszcze 1,35mH bo ta którą miałem w oryginale to jest jak kłębek drutu nawinięty na szpulkę. Tez ProlinkWilkowo są sklejone przez co drgania przewodnika są zminimalizowane no i porządnie równo nawinięte.

PS.Wstawiłem regulowany rezystor na wysokie tony oraz drugą cewkę by było łatwiej porównać zmiany i jak tylko rodzina pozwoli to sobie trochę posłucham.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Pawle złamałem się ...  ::)
Zamówiłem na bas cewki w wosku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.