Oktet, nonet, tentet, big band - improwizujące składy jazzowe.

Zaczęty przez MarkN, Styczeń 18, 2016, 15:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

MarkN

Do założenia wątku sprowokował mnie zakup kilku płytek jako uzupełnienie kolekcji projektów big-bandowych Carli Bley, ale wiadomo, że nie tylko Carla ma na swoim koncie nagrania z dużymi improwizującymi składami. Czy słuchacie takich rzeczy? Jest to oczywiście muzyka bardziej zaawansowana i bardziej wymagająca niż klasyczne big-bandy dekady Swingu i jego ducha, niemniej jednak uważam, że są one również jak najbardziej bardzo interesujące.

Na początek coś lekko wchodzącego, melodycznego i zaaranżowanego, ale też i improwizacyjnego - czyli idziemy do kościoła.


elem

Słuchamy, słuchamy :)  Na pierwszy rzut ucha przychodzi mi do głowy Gil Evans, Gerald Wilson i Oliver Nelson ( choć słynne wykonanie Stolen Moments to tylko septet, ale za to z Dolphym :) ) 
Carla Bley popełniła ostatnio zacne płyty ale nie sa łatwo dostępne. Słuchałem zajawek w audycji Ptaszyna i było to bardzo interesujące. Za dużo muzyki jest robionej, za dużo.

Blues, ale raczej offowy :

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

Cytat: elem w Styczeń 18, 2016, 20:43Słuchamy, słuchamy

Super! W takim razie polecam The New York Composers Orchestra - tylko dwie płyty, ale za to bardzo dobre. Formacja założona w 1986 przedstawiająca eklektyczne jazzowe rzeczy napisane na orkiestrę i przedstawione w dość lużnych i otwartych formach. Pierwsza płytka z 1990 roku, to projekt pod dyrekcją  Robina Holcomba i Wayne'a Horvitz'a. Druga płyta 'First Program in Standard Time' z 1992, to po części kierownictwo Marty Ehrlicha z kompozycjami Braxtona, Holcomba, Horvitza, Lenny Picketta, Bobby Previte'a i Elliota Sharpa. Warto się z tymi nagraniami zapoznać.

 






elem

Przeczytałem "Horvitz" i zaniepokoiłem się, że nie zdzierżę (kiedyś mnie zniechęcił, już nie pamiętam czym). A tu niespodzianka, prawie cool :)

Mało znany u nas Gerald Wilson, też spokojnie, na dobranoc

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe