Czyste taśmy magnetofonowe

Zaczęty przez MAC, Marzec 24, 2016, 19:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

jacek-k-wawa

Cytat: wstach1 w Marzec 18, 2021, 23:53I druga sprawa czy ktoś podpowie - mam dwa przełączniki REC EQ (Normal, Special, Fe-Cr) i BIAS (LOW, MED, HIGH) jak to się ma do kalibracji pod konkretną taśmę (konkretne taśmy).

Pozdrawiam

Za pomocą tych przełączników ustawiasz 3 różne poziomy biasu dla różnych taśm oraz 3 różne przebiegi EQ dla tych 3 rodzajów taśm.

frywolny trucht

Z tyłu jest trochę potencjometrów serwisowych, ale nie ruszałbym tego samemu. Instrukcję i serwisówkę łatwo znaleźć w sieci. Z przodu masz tak:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Instrukcja nawet wejdzie tutaj. Jest w załączniku. Serwisówka jest za ciężka jak na ustawienia forum.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wstach1

#53
czyli ustawieniu 'overbiasu' o ustaloną wartość w dB na podstawie danych dostarczonych przez producenta taśmy. Z reguły jest to wartość od ok 2-3 do 6-7 dB.  To podejście powinno zapewnić optymalny prąd podkładu dla danej taśmy i jedyne co w takiej sytuacji zostaje to dobrać odpowiednią EQ wzmacniacza zapisu, żeby uzyskać jak najbardziej płaską ch-ke częstotliwości.

Dzięki Jacek dzięki Frywolny
Powiedzcie proszę czy dobrze rozumiem:
Czyli nagrywamy z generatora 1kKz 0 dB w ten sposób ustawiamy poziom nagrania. Następnie 10kHz i zjeżdżamy z BIASem do momentu nasycenia taśmy po czym podnosimy BIAS obniżając POZIOM o np 3 dB (od poziomu nasycenia).

Potencjometrów nie ruszam czekam na wizytę we Wrocławiu ;-)
Pozdrawiam
Włodzimierz

jacek-k-wawa

BIAS ustawiasz dla poziomu który masz wyspecyfikowany w serwisówce - z reguły -10dB albo nawet -20dB oraz dla częstotliwości rzędu kilkunastu kHz (znowu vide serwisówka). Jadąc z BIASem od zera do góry powinieneś zaobserwować, że poziom sygnału po taśmie rośnie wraz ze zwiększaniem BIASu do pewnego momentu, gdzie osiąga maksimum i dalsze zwiekszanie BIASu powinno powodować zmniejszanie się sygnału po taśmie. W/g tej metody optymalne ustawienie BIASu jest, gdy miniesz maksimum i sygnał spadnie o daną ilość dB, która jest podana w specyfikacji taśmy.

wstach1

Możecie mi podpowiedzieć czy taśmy LPR35 sprzedawane w https://www.thomann.de/pl/tasmy_szpulowe.html
są pakowane w pudełka?
Nieważne czy alu 10,5 cala czy małe 7 calowe plastikowe.
Bo to, że są bez rozbiegówki to już ustaliłem.


Pozdrawiam
Pozdrawiam
Włodzimierz

frywolny trucht

Jak ja kupowałem to były w grubych, kartonowych pudełkach. Przy czym małych nie kupowałem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Producent przy chyba wszystkich dodaje hinged box. Przejrzałem kilka, dużych, małych.
https://www.recordingthemasters.com/store/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kefas

Cytat: wstach1 w Kwiecień 21, 2021, 11:50są pakowane w pudełka?
Kupowałem dwa razy samą taśmę (dużą ) bez szpuli i była w kartonowym pudełku transportowym

kefas


sajmon 7202

na alleg... są na  szpulach plastikowych i metalowych w pudełku

kefas

To prawda, i są droższe o cenę szpuli w zależności plastik czy alu Kupiłem jedną na szpuli alu i jest lekko krzywa.

GB

Cytat: kefas w Kwiecień 21, 2021, 16:25
To prawda, i są droższe o cenę szpuli w zależności plastik czy alu Kupiłem jedną na szpuli alu i jest lekko krzywa.
Z Allegro?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kefas


GB

Cytat: kefas w Kwiecień 21, 2021, 19:23
Cytat: GB w Kwiecień 21, 2021, 16:45Z Allegro?
Tak na Allegro.
Właśnie zamówiłem taśmę, że aluminiową szpulą. Zwróciłeś zakup?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz


kefas

Cytat: GB w Kwiecień 21, 2021, 19:37Zwróciłeś zakup?
Zacząłem nagrywać, i dopiero po jakimś czasie zauważyłem że szpula zaczyna nieregularnie odbijać światło, myślałem, że krzywo założyłem na nabę ale po ich zamianie na tej właśnie szpuli nadal występował efekt nierównego odbijania światła. Co ciekawe taśma nawija się równiutko tak więc nie reklamowałem.

wstach1

Bo jeśli chodzi o taśmę LPR90 to czy alu czy mała plastikowa - Includes paper box


Pozdrawiam
Pozdrawiam
Włodzimierz

wstach1

Tak dla rozwiania wątpliwości taśmy od thomanna są z pudełkami. Dotyczy to także pustych szpul.
Pozdrawiam
Włodzimierz

merlin1973

Kilka kupiłeś  ;)
Ja w latach 80tych miałem kilkanaście szpul.
No nie było juz gdze nagrywać. Jak to zawsze jest przypadkowo byłem w Pile na ulicy Witaszka tam był sklep z częściami elektronicznymi. Była dostawa towaru. Widzę nasze rodzime Stilony 18stki, kupiłem za wszystką kasę jaką miałem 11 sztuk :) i problem z nagrywaniem się sam rozwiązał  ;)
Pozdrawiam S.CH.

wstach1

#70
Czy dzisiaj nowa (NOS) taśma stilonu AN25 lub AN35 będzie się jeszcze do użytku? Bo chciałbym tak dla porównania kupić.
Poza tym pamiętam, że AN25 musiała mieć ok 60 min na stronę przy prędkości 19,05.
Pozdrawiam
Włodzimierz

merlin1973

Cytat: wstach1 w Maj 22, 2021, 00:12nowa (NOS) taśma stilonu AN25 lub AN35 będzie się jeszcze do użytku?
Szukam nowych ale Stilon-nówek jeszcze nie spotkałem . Inne Maxell ,TDK, Basf to się ukazują czasami.
Cenią sobie za nie trochę ale :)
Pozdrawiam S.CH.

wstach1

Cytat: merlin1973 w Maj 22, 2021, 14:06
Cytat: wstach1 w Maj 22, 2021, 00:12nowa (NOS) taśma stilonu AN25 lub AN35 będzie się jeszcze do użytku?
Szukam nowych ale Stilon-nówek jeszcze nie spotkałem . Inne Maxell ,TDK, Basf to się ukazują czasami.
Cenią sobie za nie trochę ale :)

U Thomasa płaciłem ok 120 PLN za 550 metrów lpr35 na szpulce z pudełkiem. Tak więc oferta typu 100 PLN za używaną  maxellke to średnia oferta.

Merlin a jak oceniasz stilonki dzisiaj porównując je do innych taśm.
Pozdrawiam
Włodzimierz

merlin1973

Cytat: wstach1 w Maj 22, 2021, 19:53jak oceniasz stilonki dzisiaj porównując je do innych taśm.
Wtedy wydawały się ok.  Bo do innych marek nie miałem dostępu. To samo było z kasetami. Gdy się dorwało Maxellkę to Stilon przestał grać :) 
Dzisiaj chetnie bym kupił nówkę zapakowaną i przetestował :)  używaną nawet nie zakładam. Bo wtedy one zostawiały ślad na głowicach i kółku dociskowym .
Pozdrawiam S.CH.