Miarka do ustawiania VTA

Zaczęty przez amati74, Wrzesień 24, 2019, 21:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

amati74

Koledzy prosze o radę, czy taka miarka jak na fotce będzie wystarczająca i dokładna  do ustawienia VTA, a może ktoś poleca coś co już sam wyprubowal i był zadowolony.

vasa

#1
Cytat: amati74 w Wrzesień 24, 2019, 21:55
Koledzy prosze o radę, czy taka miarka jak na fotce będzie wystarczająca i dokładna  do ustawienia VTA, a może ktoś poleca coś co już sam wyprubowal

Mnie to zwykła kartka w kratkę wystarczy więc taki przyrząd to aż nadto.
Ale jak przyjdzie Kangie to Ci napisze że VTA to wartość wtórna a tak naprawdę to trzeba ustawić odpowiedni kąt natarcia igły (to się chyba brzydko nazywa SRA).
W sumie ma rację. Ale jak on to robi to nie mam pojęcia [emoji848]

[emoji377][emoji1634]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Zamówiłem podobną za tak samo symboliczne pieniądze trzy miesiące temu. Miała być najpóźniej do 16 września, czego nie doczytałem. Do dzisiaj nic nie przyszło. Sprzedawca prosi żebym sprawdził na poczcie w Polsce bo on wysłał ...
Sprawdź kiedy możesz spodziewać się dostawy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

amati74

Cytat: vasa w Wrzesień 24, 2019, 22:01
Cytat: amati74 w Wrzesień 24, 2019, 21:55
Koledzy prosze o radę, czy taka miarka jak na fotce będzie wystarczająca i dokładna  do ustawienia VTA, a może ktoś poleca coś co już sam wyprubowal

Mnie to zwykła kartka w kratkę wystarczy więc taki przyrząd to aż nadto.
Ale jak przyjdzie Kangie to Ci napisze że VTA to wartość wtórna a tak naprawdę to trzeba ustawić odpowiedni kąt natarcia igły (to się chyba brzydko nazywa SRA).
W sumie ma rację. Ale jak on to robi to nie mam pojęcia [emoji848]

[emoji377][emoji1634]
Może SRA lepsze choć pierwszy raz słyszę, nie mniej jednak ustawienie takiego SRA może być poza moimi możliwościami [emoji848]

amati74

Cytat: Pboczek w Wrzesień 24, 2019, 22:13
Zamówiłem podobną za tak samo symboliczne pieniądze trzy miesiące temu. Miała być najpóźniej do 16 września, czego nie doczytałem. Do dzisiaj nic nie przyszło. Sprzedawca prosi żebym sprawdził na poczcie w Polsce bo on wysłał ...
Sprawdź kiedy możesz spodziewać się dostawy.
Sprawdzę

cdt

Mam podobny bloczek . Raz zamykam jedno oko raz drugie. Raz używam jeszcze lupy . Za każdym razem widzę inaczej  ;D . Może ja mam coś z oczami  :P .Wole używać poziomiczki i uszu

amati74

Cytat: cdt w Wrzesień 24, 2019, 22:16
Mam podobny bloczek . Raz zamykam jedno oko raz drugie. Raz używam jeszcze lupy . Za każdym razem widzę inaczej  ;D . Może ja mam coś z oczami  [emoji14] .Wole używać poziomiczki i uszu
Używasz jakiejś ulta lite poziomiczki? Jaka masz, używasz

kefas

CytatRaz zamykam jedno oko raz drugie. Raz używam jeszcze lupy . Za każdym razem widzę inaczej
Każdy tak ma, tylko jedno oko jest centryczne. W wojsku na strzelaniu trzeba było to sprawdzić i z niego celować

amati74

Cytat: kefas w Wrzesień 24, 2019, 22:24
CytatRaz zamykam jedno oko raz drugie. Raz używam jeszcze lupy . Za każdym razem widzę inaczej
Każdy tak ma, tylko jedno oko jest centryczne. W wojsku na strzelaniu trzeba było to sprawdzić i z niego celować
Dobra poproszę metodę sprawdzania centrycznosci oka, będę prubowal. To się zawsze przyda

kefas

#9
Obydwa oczy otwarte. Wyciągasz przed siebie rękę z wystającym palcem wskazującym w pionie, tak jakbyś komuś chciał pokazać coś u góry. Szukasz w oddali jakiegoś punktu ( słup latarnia drzewo, coś pionowego) i centrujesz swoj palec z tym punktem tak by palec był z nim w jednej lini i zamykasz jedno oko, jeśli twój palec nadal pozostaje w jednej lini z tym punktem to te oko otwarte jest centryczne, jeśli zmieni położenie czyli już się nie pokrywa to te oko jest niecentryczne. Przymykają raz jedno raz drugie oko i zobaczysz jak twój palec się przemieszcza - większość ludzi ma centryczne prawe oko ale nie wszyscy.

amati74

Cytat: kefas w Wrzesień 25, 2019, 05:57
Obydwa oczy otwarte. Wyciągasz przed siebie rękę z wystającym palcem wskazującym w pionie, tak jakbyś komuś chciał pokazać coś u góry. Szukasz w oddali jakiegoś punktu ( słup latarnia drzewo, coś pionowego) i centrujesz swoj palec z tym punktem tak by palec był z nim w jednej lini i zamykasz jedno oko, jeśli twój palec nadal pozostaje w jednej lini z tym punktem to te oko otwarte jest centryczne, jeśli zmieni położenie czyli już się nie pokrywa to te oko jest niecentryczne. Przymykają raz jedno raz drugie oko i zobaczysz jak twój palec się przemieszcza - większość ludzi ma centryczne prawe oko ale nie wszyscy.
Dzięki sprawdzę

GregWatson

W papierniczym za grosze można kupić takie oto przymiary:

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Osobiście używam zarówno takiej ekierki jak i bloczka VTA.
Trochę tego i trochę tamtego też.

amati74

Cytat: GregWatson w Wrzesień 25, 2019, 09:16
Osobiście używam zarówno takiej ekierki jak i bloczka VTA.
Dobry pomysł mam takie coś w domu to sprawdzę

christo

Mam ekierkę i bloczek. Ekierkę nieco zmodyfikowałem - odciąłem narożnik i wkleiłem go na środku prostopadle do ekierki tworząc podpórkę. Bloczek zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze. Zwłaszcza, że kosztuje parę groszy na ebayu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 09:40Zwłaszcza, że kosztuje parę groszy na ebayu.
Nie wiem czy te za parę groszy, towar nie płynie od Chińczyka do kupującego na tratwach z wiosłami albo żeby uzyskać taką cenę czekają aż zbierze się 10.000 zamówień?

Taki bloczek to chyba nie tylko do VTA jak wynika z tytułu ale ma trochę szersze zastosowanie przy kalibracji.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2019, 09:46Nie wiem czy te za parę groszy, towar nie płynie od Chińczyka do kupującego na tratwach z wiosłami albo żeby uzyskać taką cenę czekają aż zbierze się 10.000 zamówień?
Nie bardzo rozumiem...
Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2019, 09:46Taki bloczek to chyba nie tylko do VTA jak wynika z tytułu ale ma trochę szersze zastosowanie przy kalibracji.
Można nim ustawić VTA i azymut. Teoretycznie. Precyzyjniej rzecz ujmując możemy z pomocą tego bloczka ustawić ramię tak aby było równolegle do powierzchni płyty. A to jak wklejony jest tip igły to już zupełnie inna bajka.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 10:08Cytat: Pboczek w Dzisiaj o 09:46

    Nie wiem czy te za parę groszy, towar nie płynie od Chińczyka do kupującego na tratwach z wiosłami albo żeby uzyskać taką cenę czekają aż zbierze się 10.000 zamówień?

Nie bardzo rozumiem...

Wcześniej pisałem o swoich perypetiach z zamówieniem takiego towaru w takiej cenie - czekam trzy miesiące, a miał być najpóźniej do 16 września br. - i nic. Jeżeli rzeczywiście jest w drodze to chyba na statku który płynie specjalnie dłuższą trasą lub kwestią jest wiosłowy napęd jednostki albo też coś innego.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Do azymutu się nie bardzo nadaje? A ja na to też liczę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2019, 10:25czekam trzy miesiące, a miał być najpóźniej do 16 września
Powinieneś zgłosić to i ebay/payPal zwrócą ci kasę. Nie ma na co czekać.
Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2019, 10:26Do azymutu się nie bardzo nadaje? A ja na to też liczę.
Nadaje się. Zarówno wysokość jak i azymut ustawisz przy założeniu prawidłowo wklejonej igły. Czym prostszy szlif tym bardziej się nadaje :) Na poważnie można to ustawić tylko przy użyciu mikroskopu (VTA) i oscyloskopu (azymut).
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

miniabyr

Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 10:08Można nim ustawić VTA i azymut. Teoretycznie. Precyzyjniej rzecz ujmując możemy z pomocą tego bloczka ustawić ramię tak aby było równolegle do powierzchni płyty. A to jak wklejony jest tip igły to już zupełnie inna bajka.
Musimy ufać firmie ,że wkładkę którą nam sprzedała zrobiła zgodnie  z założeniem technicznym ,wtedy ustawimy azymut na przysłowiowe "0" stopni  a górną część headshela równolegle do płyty aby uzyskać poprawny SRA . Niestety to tylko teoria . Praktyka pokazuje ,że ustawienie SRA wymaga mikroskopu , wykonania zdjęcia i obliczeniu o jaki kąt uniesiemy /opuścimy ramię aby było ok . To metoda  Malewicza dostepna na YT . Ja poległem i justuję ten parametr na ucho . Co do Azymutu to jestem wierny oprogramowaniu Feickerta AdJust+ . Bez tego nie podchodzę do  montowania wkładki.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 10:37Cytat: Pboczek w Dzisiaj o 10:25

    czekam trzy miesiące, a miał być najpóźniej do 16 września

Powinieneś zgłosić to i ebay/payPal zwrócą ci kasę. Nie ma na co czekać.

Zwrócą mi 20 zeta ale nie trzy miesiące czekania. Dam im jeszcze trzy dni i poproszę o natychmiastową wysyłkę expresem door to door :) - towar kupiony znaczy się mój, a jak nie, to qwa odbiorę 20 zeta i kupię sobie trzy piwka, dam negatywy i zamówię gdzieś ponownie, a piwka wypiję. Taki life, jak się kupuje po taniości. :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2019, 11:05
Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 10:37Cytat: Pboczek w Dzisiaj o 10:25

    czekam trzy miesiące, a miał być najpóźniej do 16 września

Powinieneś zgłosić to i ebay/payPal zwrócą ci kasę. Nie ma na co czekać.

Zwrócą mi 20 zeta ale nie trzy miesiące czekania. Dam im jeszcze trzy dni i poproszę o natychmiastową wysyłkę expresem door to door :) - towar kupiony znaczy się mój, a jak nie, to qwa odbiorę 20 zeta i kupię sobie trzy piwka, dam negatywy i zamówię gdzieś ponownie, a piwka wypiję. Taki life, jak się kupuje po taniości. :)

Tu masz z wysyłką z PL. Tyle że drożej nieco :)
https://winyle.pl/akcesoria/4476-bloczek-regulacji-vta-i-azymutu-millennium-anlageblock.html
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Cytat: christo w Wrzesień 25, 2019, 11:14Tu masz z wysyłką z PL. Tyle że drożej nieco

Masz mnie. Chciałem zaoszczędzić 100 zł a wyjdzie jak zwykle. :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

rudy-102

Cytat: GregWatson w Wrzesień 25, 2019, 09:11
W papierniczym za grosze można kupić takie oto przymiary:


Dokładnie takich profesjonalnych sprzętów używam do ustawienia wkładki.