Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

#175
Cytat: drizzt w Czerwiec 13, 2018, 23:30
Doszło do takiej paranoi i tak żeśmy się dali podzielić, że cwaniacy trują nasze dzieci a nas stać tylko na to, żeby się kłócić czy to wina Tuska czy kaczystowskiego reżimu. Truć będą więc dalej i dobrze na tym zarabiać.

Mam wrażenie że niezależnie od tego kto rządzi, to Państwo w tym kraju nie działa.
Gospodarka, prywatna, sobie radzi, samorządy jako tako, natomiast to czym zarządzają władze centralne leży.
Nie działa służba zdrowia, kiepsko sobie radzi wymiar sprawiedliwości i policja, stanowienie prawa itd. itp.
A koty drzemy o to która opcja polityczna jest gorsza. Ta co rządzi obecnie czy ta poprzednia.🤢
I o światopogląd oczywiście.[emoji304]
[emoji377]🥃
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

A z tym dżemem to już przesadziłeś.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Czerwiec 14, 2018, 17:50
A z tym dżemem to już przesadziłeś.
Noo... Trochę tak [emoji5]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

#178
Nie przejmuj się. Od A też się nie zaczyna zdania  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102


frywolny trucht

No to powoli zaczynamy sezon grzewczy 2018-2019. Nie wiem jak u was, ale u mnie wieczorem już cuchnie. Chyba namierzyłem drania, który nam to robi. Pytanie czy jest jedyny? Wątpię. Przyjrzę się tematowi. Tymczasem przytachałem z garażu oczyszczacz, a dziś wymieniłem filtry w oknach. Ten z lewej nowy, dwa z prawej założone na sezon 2017-2018. Pięknie, prawda?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Namierzyć i podp ..lic gdzie trzeba.
Ale nawet jak zlikwidujesz dziada to trza by jeszcze auta zezłomować.
Na Planet ostatnio było o Paryżu. Pieców już nigdzie nie uświadczysz a smoczek hula że hej.
Okazuje się, że w zawiesinie spalin PM10 się pięknie tworzy pod wpływem promieniowania UV.
Syntezowali PM 10 w potężnym zbiorniku wypełnionym spalinami i oświetlanym lampami z zewnątrz.
Podlasie ?

dino

Ostatnio opublikowany raport IPCC - konkluzja.

frywolny trucht

Cytat: dino w Październik 09, 2018, 22:11Ale nawet jak zlikwidujesz dziada to trza by jeszcze auta zezłomować.Na Planet ostatnio było o Paryżu. Pieców już nigdzie nie uświadczysz a smoczek hula że hej.


Paryża nie sprawdzałem, ale rok temu punkty pomiarowe w Londynie wykazywały lepsze powietrze niż te w Bydgoszczy. Poniższy wykaz wyraźnie udowadnia, że nie wielkość ruchu kołowego, a piece i ich właściciele są problemem. Oraz topografia. W czołówce Polski małe miejscowości. Przy czym tak jak wcześniej wspominałem. Możesz mieszkać w mega zdrowej okolicy, a jak ci się trafi ujek co pali oponami, a wiaterek niesie spaliny na twoje domostwo...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

tak a propos
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

dino

Cytat: frywolny trucht w Październik 11, 2018, 11:04Poniższy wykaz wyraźnie udowadnia, że nie wielkość ruchu kołowego, a piece i ich właściciele są problemem

Nie wiem kto się uparł wyłącznie na te piece.
Smog nad PAR widać gołym okiem w WAW również a podobno w promieniu kilku km od pałacu K nie ma już żadnego pieca.
Chcesz mi powyższymi danymi udowodnić, że ta brunatna chmura w WAW to z pieców ?
Już kiedyś pisałem - wszystkich tak twierdzących zapraszam do garażu z włączonym na 15min silnikiem :)
Żadna menda dziennikarska broń boże nie potępi coraz wyraźniejszego trendu w nabywaniu autek z silnikiem min 2l (bieda) a najlepiej 4l ale jazgotanie o dopłatach do pieców .....nieustanne (będzie kasa na reklamę).
Tabelka pokazuje stężenie jednego pyłu pochodzącego  pewnie z palenia węglem (bo cza po linii potępiać) a smog to całe spektrum zanieczyszczeń z makro efektem cieplarnianym, który każde z nich dodatkowo potęguje.
I nie wiem co jest gorsze, zapach z palonego ekogroszku w domkach jednorodzinnych (stosunkowo duża przestrzeń i  przepływ powietrza) czy siedzenie 24h pod kloszem z brunatnego syfu.
A jak palą śmieci/opony - to tel do straży miejskiej. U nas działa. Cwaniakowali się i palili w nocy ale czujność sąsiedzka ...:)

cdt

Cytat: dino w Październik 11, 2018, 20:32Chcesz mi powyższymi danymi udowodnić, że ta brunatna chmura w WAW to z pieców ?
Brak kanałów przewietrzania  . Zabudowali a samochodów przybyło . Do tego polityka zwężania ulic . I masz efekt .

elem

Cytat: dino w Październik 11, 2018, 20:32trendu w nabywaniu autek z silnikiem min 2l (bieda) a najlepiej 4l

A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

dino

Cytat: elem w Październik 11, 2018, 20:41A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.
U mnie na wsi (pod Wrocławiem) ludożerka chyba już pospłacała domy bo ilość SUW/Mustangów i "miejskich crossoverow" okrutna.
A silniki faktycznie robią mniejsze a nawet 3 cylindrowe jak w Syrence ale jakoś na parkingu na lotnisku non stop widzę 2-4l :)
Czyli może i są down sized ale jak zrobić test z "Testosteronu" ....
Ostatnie wyczyny na Słowacji to chyba nie był down sized mercedes ?

elem

Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. Duże, kopcące diesle to już raczej rzadkość. Tak samo jak Ferrari czy Panamera. Dobrze je widać, dlatego drażnią. Poza tym patrzysz na V6  2,5 litra a ten silnik pracuje przez większośc czasu na czterech cylindrach, bo ma taką możliwość :)  Bardzo mądre te nowe silniki. Nowy Focus to już kosmos/koszmar - ma silnik 3 cylindrowy, który może pracowac w trybie 2-cylindrowym. 100 kzł za motorower?  :o  :) Ale to już temat do innego wątku.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

dino

No cudują marketingowcy jak odjąć ilość elementów koniecznych do budowy auta a podnieść cenę.
Mnie zastanawia brak silnego trendu na małe autka.
Coś takiego jak to co zaczęło się w Kalifornii po kryzysie paliwowym. Amerykanie zaczęli jeździć nawet Yugo.
Nie ma żadnego parcia i kampanii społecznych na rzecz kupowania drugiego auta w stylu "siatki na zakupy". No ewentualnie namawiają na siatki typu "Gucci" -  czyli np "malutkie" Mini z silnikiem 160KM.
A na dojazd do pracy i po dzieci spokojnie wystarcza Aygo.
Jak miałem w domu jako drugie auto - Fiestę (pomyłka - paliła menda 10l/100) to się znajomi patrzyli z politowaniem. Bo status, prestiż ...
I teraz codziennie pacze jak milutkie i malutkie dziewczątka siedzą wystraszone w wielkich suv-ach albo miejskich cossoverach.
A ładniej by im było w Aygo.

gratefullde

A ja kcem małe. Jestem tylko z żoną. Duże auto mi nie potrzebne i jest zresztą kłopotliwe. Problemy z parkowaniem, spalaniem itp.
Ale Yugo chyba bym nie kupił [emoji23]
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Cytat: dino w Październik 11, 2018, 20:32Chcesz mi powyższymi danymi udowodnić, że ta brunatna chmura w WAW to z pieców ?

Nie znam uwarunkowań warszawskich. Wiem, że w Bydgoszczy największym trucicielem jest Osowa Góra. Duże osiedle domków jednorodzinnych z lat 70/80.
Dają lepiej niż piece w śródmieściu , także czujnik przy dużym rondzie w centrum nie jest ich w stanie pobić. Na szczęście sami się trują. Taką mają szczęśliwą topografię. Tabelka, którą podałem pochodzi od WHO..
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: frywolny trucht w Październik 12, 2018, 19:55Nie znam uwarunkowań warszawskich. Wiem, że w Bydgoszczy największym trucicielem jest Osowa Góra. Duże osiedle domków jednorodzinnych z lat 70/80.
Dają lepiej niż piece w śródmieściu , także czujnik przy dużym rondzie w centrum nie jest ich w stanie pobić. Na szczęście sami się trują. Taką mają szczęśliwą topografię. Tabelka, którą podałem pochodzi od WHO..

Z tabelkami bywa  jak w słynnym powiedzeniu: jest prawda, g.prawda i ..statystyka :)
Mówimy o dwóch rożnych zjawiskach - smogu i zanieczyszczeniach pm.
Są miejsca gdzie nie ma "żółtej czapy" a jest sporo cząsteczek stałych wynikających z palenia syfem lub węglem.
To najczęściej w małych miejscowościach albo na starych osiedlach domków.
Wystarczyłoby przyłoić mandaty i po kilku razach zapadła by decyzja o zmianie sposobu ogrzewania.
I nie wiem dlaczego wszyscy mają za to płacić (dofinansowanie). Mogłem sobie 2 lata temu postawić w nowym domu syfiasty piec i czekać aż mi wymienią na Vismana. Skoro stać na dom powinno być stać na wymianę pieca.
Można pomagać w komunałkach i blokach gdzie dochody są niskie.
Ze smogiem jest dużo gorzej. Nie da się z dużych miast szybko wygonić ruchu kołowego. Ale zmiana mentalności plus rozbudowa infrastruktury transportu podmiejskiego w kilka lat może przynieść spore efekty.

dino

Cytat: gratefullde w Październik 12, 2018, 19:32A ja kcem małe. Jestem tylko z żoną. Duże auto mi nie potrzebne i jest zresztą kłopotliwe. Problemy z parkowaniem, spalaniem itp.
Ale Yugo chyba bym nie kupił
My mamy duże i ..średnie (małe sprzedałem i kupiłem Partnera jak budowałem chałupę). Ze względu na brak transportu komunalnego młody dostanie małe.
A wystarczyłoby puścić wahadłowego busa do stacji kolejowej (12 min do centrum, w szczycie 2/3 pociągi na h) .
To debile busa puszczają - ale do centrum miasta. Do najbliższego węzła w mieście jedzie 15min a potem 50min stoi w korkach wbijając się do centrum.
Czyli jeździ raz na 1.5h.


frywolny trucht

Cytat: dino w Październik 12, 2018, 23:31Mówimy o dwóch rożnych zjawiskach - smogu i zanieczyszczeniach pm.

To i to jest smog: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog


Nie w formie tabelki: "Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz[13][14]. W większości tych miejscowości smog powodowany jest tak zwaną niską emisją (znaczne nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, w miejscach o dużej gęstości zabudowy, na małej powierzchni). Smog w Polsce występuje więc głównie w sezonie grzewczym (wrzesień–kwiecień).
W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%[15]. Według Głównego Inspektora Sanitarnego poziomy alarmowe (300 mikrogramów na metr sześcienny, kiedy to samorządy powinny podjąć specjalne działania doraźne) przekroczone zostały w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim[16]. Z kolei w Warszawie stężenie pyłu PM10 przekroczyło 200 mikrogramów na metr sześcienny[17].
Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 w Polsce z powodu smogu życie przedwcześnie straciło prawie 19 tys. osób"

19 tys. ludzi? Małe miasteczko. Raport: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ogromne-koszty-zdrowotne-i-finansowe-smogu-z-niskiej-emisji-mpit-przedstawilo-raport/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#196
"Choć samochody jeżdżą po miastach przez cały rok, to według badań Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, odpowiadają one tylko za 10% zanieczyszczeń w Polsce. Głównym winowajcą są wspomniane piece. To właśnie tak zwana ,,niska emisja" (nazwa pochodzi od wysokości kominów)  aż w 52% procentach składa się na polski smog, którego apogeum dotyka nas kiedy zaczyna być zimno i trzeba dorzucić do pieca.
Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, ale największy wpływ na nasze zdrowie mają zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Te pierwsze mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Znacznie gorsze są cząsteczki PM2,5. Mają tylko 2,5 mikrona – są 4 razy mniejsze niż  średnica czerwonej krwinki – i ze względu na ich wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele."

https://wiemczymoddycham.pl/artykuly/dziewiaty-artykul/

19 tys. ludzi  :o :o Kolejna tabelka stąd: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Potrzeba 5-6 lat, żeby to zrównoważyć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2018, 09:0719 tys. ludzi? Małe miasteczko. Raport: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ogromne-koszty-zdrowotne-i-finansowe-smogu-z-niskiej-emisji-mpit-przedstawilo-raport/
Autorem publikacji przygotowanej dla MPiT jest Łukasz Adamkiewicz, członek rady nadzorczej Fundacji #13, celem której jest wspieranie systemowej poprawy jakości środowiska.
Badania ! A nie raporty fundacji, które z tego żyją.
Mamy takie dziwne czasy, ze nawet normy cholesterolu są manipulowane stosownie do działania statyn.
Jak pisałem - statystyka. Zależy co weźmiesz w badaniach pod uwagę.
To co obejrzałem na Palanet mocno mnie zastanowiło bo badali i symulowali smog oraz powstawanie pm.
Dużych miast jest mało ale jak policzyć zagrożoną żółtym syfem liczbę ludności to ...
Wszystko tez zależy od miejsca zainstalowania aparatury - w pobliżu domków jednorodzinnych - groza. 500m dalej .... To też dokładnie pokazali w tym reportażu a i niektóre gminy sprytnie manipulują wynikami umieszczając sprzęt np na rynku.

A w Bydgoszczy to pyły i tak nie ważne - jak podały tefałeny macie w wodzie trotyl  ::)

dino

I jeszcze o statystyce.
Tabelka z wypadkami nie pokazuje jednej istotnej rzeczy.
Wzrostu ilości pojazdów.
Jak byśmy to policzyli i uwzględnili to spadek byłby znacznie większy.
Akurat z wykształcenia (można powiedzieć byłem) statystykiem matematycznym.
Pomijając proste triki ze średnimi, średnimi ważonymi, mediana czy modalną (zależnie co chcesz udowodnić) można praktycznie wszystko udowodnić budując stosowny model. ;)

frywolny trucht

Ale trup to trup. Nie ma trochę umarłych.
W Bydgoszczy od II Wojny Światowej produkuje się trotyl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nitrochem
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93