Gramofon nowszej konstrukcji w przedziale +/- 2000zł

Zaczęty przez exepowered, Marzec 29, 2020, 18:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

exepowered

Witam,

Jakiś czas temu zacząłem zabawę z gramofonami, kupując gramofon w budżecie do 500 zł.
Nie wiedziałem wtedy, czy między mną a drapakami zaiskrzy, więc nie chciałem wydawać na sprzęt 2 tysięcy złotych...
Miałem unitrę którą sprzedałem koledze który również chciał wejść w świat vinyli.
Miałem również wegę jps-350 w której się nie zakochałem i sprzedałem ją z zamiarem znalezienia czegoś innego.


A jednak zaiskrzyło...
Zdecydowałem się natomiast na prostszą i nowszą konstrukcję, lecz niestety brak mi pewności który gramofon powinienem wybrać:

- Pro-ject Debut Carbon Esprit DC (+ Ortofon 2M Red) [399EUR]

- Music Hall MMF 2.3 (standardowy music hall ,,spirit" MM) [499EUR]

- Music Hall MMF 2.3le (z elektroniczną regulacją prędkości) [499EUR]

- Rega Planar 2 (+ Sumiko Pearl) [549EUR]

To moje propozycje, lecz mile widziane są również inne, wasze.
W nawiasie podałem to czym wyróżnia się dany gramofon na tle innych, jeśli chodzi o to co oferowane jest w zestawie.


Docelowa wkładka to Nagaoka MP-110M, ponieważ słyszałem ją na żywo i bardzo spodobało mi się jej brzmienie.
W zestawieniu z 2M Blue gra według mnie, mniej cyfrowo i ma sporo analogowego ciepełka, gdzie Blue ma bardzo wyraźną górę za czym nie przepadam.
(Ale możliwe, że jestem głuchy i się mylę :P)

Dziękuję za pomoc :)

frywolny trucht

Jeśli ma być nowy, jeśli masz przedwzmacniacz gramofonowy, to jest wg mnie pierwszy sensowny gramofon. Jakby przekracza budżet:
https://www.q21.pl/pro-ject-the-classic.html

A jeśli ma być do 2 koła, to równie dobrze można zaoszczędzić i wziąć ten: https://www.q21.pl/audio-technica-at-lp120x-srebrny.html
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

exepowered

Czyli modele które podałem są bez sensu i nie warto? :D

vasa

Cytat: exepowered w Marzec 29, 2020, 22:07
Czyli modele które podałem są bez sensu i nie warto? :D
Nie są bez sensu. Są, po prostu, bardzo skromne i bardzo podobne do siebie.
Z tych trzech pewnie wybrałbym Regę ale gdyby ktoś mnie zapytał "dlaczego?" to miałbym problem z odpowiedzią.
Napisałeś że zabawa z winylem Ci się spodobała. To może czas na coś bardziej skomplikowanego?
Chociaż nie nowego i obarczonego pewnym ryzykiem.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

exepowered

Właśnie miałem unitrę, miałem wegę i starsze konstrukcje to nie to czego szukam.

Zależy mi na prostej konstrukcji bez żadnych wind czy innych wynalazków.
Ma trzymać obroty, być proste i dobrze gadać. Tor sygnałowy jak najbardziej bezpośredni.
Nowe, bo zależy mi na gwarancji i braku ryzyka, że czeka mnie zabawa ze sprzętem.

Pro-Ject Classic jest w moim zasięgu cenowym, tylko pytanie czy to dobry wybór.
Jakiś nowocześniejszy design też byłby mile widziany jako, że zawodowo jestem projektantem graficznym  :gn:

Piterski

Koledzy, a pamiętacie jak się nazywa Polska firma,która robi/robiła gramofony?
Był w kształcie liścia (gdzieś w prasie była recenzja), w czerwonym lakierze.
Andrzej Analogowy pokazywał mi do niego ramię jakie dostał od właściciela, pana Piotra.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa



Cytat: exepowered w Marzec 29, 2020, 22:58
Zależy mi na prostej konstrukcji bez żadnych wind czy innych wynalazków.
Ma trzymać obroty, być proste i dobrze gadać.
Przy takich założeniach zarówno Pro-Ject jak i Rega są OK.
O ile pamiętam Rega trudniej współpracuje z obcymi wkładkami a Ty masz jakąś już upatrzoną to może jednak Pro-Ject? [emoji848]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

exepowered

Pro-ject Debut Carbon Esprit DC czy The Classic o którym mówi frywolny?

Różnica w cenie duża dosyć. Ten pierwszy da radę?
Zaznaczę, że nie chcę też przegiąć z drapakiem gdy reszta sprzętu wcale topowa nie jest.

Upatrzona wkładka to Nagaoka MP-110M
Pre to cambridge-audio (nie pamiętam modelu), amplituner to Teac AG-7D (bo był i nie musiałem kupować innego), głośniki to leciwe Philips 22rh443.
Gada przyzwoicie, więcej nie wymagaam.


exepowered

O kurcze, ten RPM fajny!
Po 750EUR chodzą a tu na amazonie fajne ceny po 350.

Jeśli to dobry sprzęt, wystarczy dla mojego użytku to biorę.

exepowered

Dobra te oferty na Amazonie to scam raczej.
Wszystkie 3 firmy mają te same produkty i info, że jeśli ktoś chce coś kupić to ma napisać na email.
Śmierdzi fejkiem.

Kapitan Bomba

Cytat: Piterski w Marzec 29, 2020, 23:06
Koledzy, a pamiętacie jak się nazywa Polska firma,która robi/robiła gramofony?
Był w kształcie liścia (gdzieś w prasie była recenzja), w czerwonym lakierze.
Andrzej Analogowy pokazywał mi do niego ramię jakie dostał od właściciela, pana Piotra.

http://www.highfidelity.pl/@main-2541&lang=
...Jak powiedział Sofronow.

exepowered

Skontaktowałem się z tymi sprzedawcami i jest to scam. Napisałem do dwóch, odpowiedź od obu jest dokładnie taka sama. Zrobiłem też mały research i ludzie ostrzegają właśnie przed takimi ofertami.

Wciąż pozostaje pytanie, jaki drapak wybrać.
Budżet +/- 2tys.
Ma być prosty (bez żadnych wind i wynalazków), bezpośredni tor audio, ma trzymać obroty i być ogólnie przyzwoitym drapakiem który w przyszłość ewentualnie pozwoli na jakieś upgrady. Nowoczesny, minimalistyczny design mile widziany.

Upatrzona wkładka to Nagaoka MP-110M
Pre to cambridge-audio (nie pamiętam modelu), amplituner to Teac AG-7D (bo był i nie musiałem kupować innego), głośniki to leciwe Philips 22rh443. Gada przyzwoicie, więcej nie wymagam, ale nie jest to sprzęt niewiadomo jakiej klasy więc trzeba brać to pod uwagę przy doborze gramofonu.

Moriarty

Ja się na drapakach nie znam, bo ze względów ekonomicznych, jak i dużej już kolekcji płyt, słucham z CD. Ale ten "liść" od Shape of Sound, bardzo zachwalany i przez twórcę Ad Fontes, i w recenzjach, wydaje się mocno kuszący.

Ja bym przynajmniej sprawdził u źródła, co autorzy mają dziś na stanie i za ile. Czasy takie, że może to nawet być mocno okazyjna oferta. No i gdyby coś, odpukać, nie trybiło, to od razu można skonsultować problem z najbardziej kompetentnymi osobami. Mieści się w Twoim zasięgu cenowym :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Pboczek

Koledzy chyba próbują powiedzieć, że obecnie nie całkiem mało trzeba zapłacić za gramofon, który specjalnie niczego nie reprezentuje. Wybór z pośród podanych przez Ciebie to kwestia przywiązania do marki: PJ, czy Rega.

Ciekawszy może być polski produkt, wygląda na warty sprawdzenia.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

exepowered

Odezwałem się do polskiego producenta.
Jeśli nic z tego nie wyjdzie to pozostaje rozważyć PJ lub Regę.

Dziękuję za pomoc ;)

frywolny trucht

Z grubsza chodzi o to, że the Classic ma jakieś już tam ramię, bo niższe modele PJ nie mają, choć może się wydawać, że tak jest. Za the Classic stoją zarówno parametry techniczne ( S/N, Wow/Flutter) jak i jakieś tam zabawy z odsprzęganiem od podłoża. To zupełnie inna bajka w stosunku do modeli jakie podałeś.

Andrzej pokazywał mi ramię konstrukcji ze Zgierza, wtedy ten gramofon z ramieniem mocno przekraczałby budżet. Pytanie czy istnieją w ogóle dzisiaj?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67


Pboczek

Cytat: frywolny trucht w Marzec 30, 2020, 15:31Za the Classic stoją zarówno parametry techniczne ( S/N, Wow/Flutte
Wytłumaczcie proszę o co chodzi z tymi S/N, Wow/Fluter. Ja nie mam pojęcia, a Kolega może będzie miał dodatkowy argument do przemyśleń.

Ja napiszę zaś że odsprzęganie jest ważne, bo gramofon - wkładka z igłą i ramię są czułym układem, który nie lubi drgań generowanych przez silnik gramofonu i wszelkich innych wibracji. 😎

Pozdrawiam exe. 😉
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Cytat: Piterski w Marzec 29, 2020, 23:06
Koledzy, a pamiętacie jak się nazywa Polska firma,która robi/robiła gramofony?
Był w kształcie liścia (gdzieś w prasie była recenzja), w czerwonym lakierze.
Andrzej Analogowy pokazywał mi do niego ramię jakie dostał od właściciela, pana Piotra.
Shape od sound
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

exepowered

Obawiam się, że Shape of sound może już nie istnieć.
Ostatni post na fanpage to chyba 2018.

Napisałem wiadomość, wyświetlili. Myślę też, że dostałbym bezpośrednio informację, że nie produkują już gramofonów więc poczekam jeszcze trochę na odpowiedź. Jeśli nie, to będę rozważać PJ The Classic.

No chyba, że ktoś z kolegów forumowiczów ma coś ciekawego na sprzedaż :)



Marbo5

Hej,
Ja jestem użytkownikiem PJ RPM 1 Carbon. Mam go już chyba ze 4 lata. Po pół roku wymieniłem wkładkę na 2M Bronze.
Jeśli możesz to wybierz PJ RPM 3 Carbon bo ma lepsze ramie (dziś bym kupił właśnie takiego). To naprawdę dobra maszyna, jest prosta, gra super, trzyma obroty i wygląda jak dzieło sztuki. :)
Pro-Ject RPM 1 Carbon + Ortofon 2M Bronze + Haiku SOL MM; Musical Fidelity M3scd; Haiku SELENE EL34 Custom; Pylon Emerald HF; Mogami NIII, Yarbo 1100+Oyaide, Supra LoRad 2,5 CS-EU, Tomanek TAP8+, ROGOZ AUDIO 4RP2/BBS

vasa

Cytat: Pboczek w Marzec 30, 2020, 16:20Wytłumaczcie proszę o co chodzi z tymi S/N, Wow/Fluter.
Wow&Flutter to zniekształcenia wynikające z nierównomierności obrotów.
Tu masz zobrazowanie problemu:

Natomiast S/N to poziom zniekształceń generowanych przez szum łożyska który (szum) jest wyłapywany przez wkładkę i wzmacniany wraz z muzyką.
Jeżeli masz wkładkę MM i wzmacniasz jej sygnał 45dB to prze S/N -65dB problem jest niewielki ale jak założysz na ten gramofon wkładkę MC LO i musisz ją wzmocnić np o 75dB to masz już sporo szumu łożyska w głośniku.
Większość nowych konstrukcji  deklaruje S/N na poziomie -70dB ale jak oni to mierzą to nie wiadomo. I czy mierzą ?
To tak w skrócie :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

exepowered

#23
RPM3 jest za 499EUR z Orto 2M Silver.
The Classic za 530EUR również z silverem.

Chyba kurcze warto tego classica jednak.

Marbo5

Nawet fotka się znalazła.
Pro-Ject RPM 1 Carbon + Ortofon 2M Bronze + Haiku SOL MM; Musical Fidelity M3scd; Haiku SELENE EL34 Custom; Pylon Emerald HF; Mogami NIII, Yarbo 1100+Oyaide, Supra LoRad 2,5 CS-EU, Tomanek TAP8+, ROGOZ AUDIO 4RP2/BBS