Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

#1200
Audio to chyba najlepsze pole do nawijania makaronu na uszy. Technics próbuje zrobić z siebie markę premium i nawija co to nie zrobili, by było cudnie i coraz cudniej. Cóż, powinni sobie tam w biurze projektowym strzelić Ad Fontes i posłuchać, żeby wiedzieli co to jest "szczegółowy i wyrazisty dźwięk"

Oczywiście nie twierdzę, że Technics jest jakimś dramatem biedronkowym, ale litości... 9,5 koła?
I pewnie bym się nie rzucał, gdyby napisali, że gramofon z wkładek wyciąga dźwięk duży, przestrzenny, raczej ciepły oparty na średnicy i trochę na dole pasma...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Ad fontes jak to mass loaded, będzie grał szczegółowo i wyraziście ale to będzie raczej jasne granie i niekoniecznie z dobrze oddanymi dolnymi rejestrami. Dobrze piszesz, Technics zmieniając opisy stara się wejść na droższą półkę choć powiem że poprawienie zasilania i silnika nie musi być lipą. Opadła mi szczęka jak zmienia się dźwięk wraz z wymianą zasilacza gramofonu i nie jest to zmiana pokroju innego kabla sieciowego którą zaliczam do mało istotnych.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

YanCo

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 09, 2023, 14:24Oczywiście nie twierdzę, że Technics jest jakimś dramatem biedronkowym, ale litości... 9,5 koła?
I pewnie bym się nie rzucał, gdyby napisali, że gramofon z wkładek wyciąga dźwięk duży, przestrzenny, raczej ciepły oparty na średnicy i trochę na dole pasma...
Ale o co cała chryja?
Przecież wszystkie tysiąc dwusetki techniksa są zaprojektowane specjalnie do klubów i na scenę. Od początku nikt nie twierdził, że nadają się do domu. To tylko kombinatorzy wykombinowali, że jak gra w klubie, to może zagra i w domu, a "audiobile" nawsadzali se do łbów, że taki on cudny.
AdFontes jak najbardziej do domu i tak był projektowany, by czarował w domu.

frywolny trucht

Ale chyba nie chcesz powiedzieć, że 9,5 koła za jeden gramofon to jest nadal target didżejka? Drogi się zrobił ten sport, albo może jednak firma nawija makaron na uszy, że są teraz exclusive hajend turbo.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

YanCo

Ale 15000pln za nowego edmunda to już ok?
Chcę powiedzieć, że u niemca litr dizla jest za 8,5pln, a u nas 7pln. Pewnie, że taniocha.

frywolny trucht

Nie znam edmunda :) Ogólnie wyznacznikiem wartości powinna być jednak jakość dźwięku, a tę wyceniam w Technics SL 1200GR tak na 4 koła dla produktu raczej masowego. Oczywiście można być gadżeciarzem i siknąć na jakość dźwięku dokładając bajerów, ale w tym gramofonie nic ja z tych bajerów nie skorzystam. W amplitunerze kina domowego łatwiej poświęcić jakość dźwięku dla dodatkowych systemów 3D, multiroom, czy coś. Ja z tych pieśni pochwalnych w gramofonie Technicsa nic nie zyskuje.

Hmm. No właśnie, strasznie się leniwy zrobiłem, ale chyba najwyższy czas rozejrzeć się za innym gramofonem. Denon wypuścił coś takiego. Co ciekawe, też DD:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

DarthVader

Strasznie drogi się ten Technics porobił. Cena kultu, bo, IMHO, w tym przypadku absolutnie nie ma to przełożenia na jakość. Ja swojego (mój gramofon #2) kupiłem daawno temu jeszcze za 1800 pln :) No - z gramofonami zaczyna być jak z dziełami sztuki. Wystarczy kupić egzemplarz o którym krążą legendy, a tak naprawdę nikt nic do końca nie wie, potrzymać ... i już się jest milionerem ;).
Pozdrawiam, Vader

dyletant

#1207
OT:
Panowie cena/kwota $$$ nie jest ani wyznacznikiem jakości ani rzeczywistej wartości.

Jest jakąś liczba 'kredytów' po której strony umawiają się zawrzeć transakcje.

Pewnie im większy ładunek emocjonalny uda się upakować w opakowanie tym ona będzie wyższa w myśl zasady 80% zyskow/20% nakładów.

I jeszcze jedna obiektywna prawda. Pierwsza młodość już za nami, więc dostrzegamy zjawisko inflacji. Przykładowy mój chińczyk pioneer/hanpin plx-1000 kosztuje 30% niż jakieś 5 lat temu. Czemu Technics miałby sam siebie chcieć zarabiać mniej?

Podobnie jest z tym denonem. W opisie na stronie zero info technicznych natomiast dowiadujemy się że jest on ekskluzywny.
Jesteś leniwy to wybierz jakiś półautomat :-).

frywolny trucht

W wielu przypadkach można te kredyty zweryfikować wypożyczając sprzęt typu wzmacniacz, czy kolumny. Odsłuch weryfikuje czy warto wydać worek pieniędzy czy nie warto. W gramofoniarstwie to tak średnio wygląda. Wtedy jesteśmy narażeni na bajkopisarstwo producenta, redaktorów i opinie w internecie.

Co do Denona, można znaleźć dane techniczne, ale parę rubryk im się popierniczyło, co też świadczy o profesjonalizmie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93