Wielka analogowa bańka na rynku używanego audio?

Zaczęty przez tomasz_pianista, Listopad 18, 2016, 10:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Ostatnio obserwuję sporo aukcji na ebay, głównie wysokie modele gramofonów, ramion gramofonowych.

Praktycznie wszystkie aukcje są wystawiane po dwa, trzy razy.

Przykładowo ramie 3012 R http://www.ebay.pl/itm/282258700822?ul_noapp=true

Licytacja dwa dni temu skończyła się za 6800zł, dzisiaj dostaje maila, że aukcja pojawia się ponownie - za 7800zł. Tak samo było z Technicsami SP 10, SL 110, EPA 100, Garrardami 301/401, Thorensami 124. Można by wymieniać w nieskończoność. Najgorzej sprzedawcy z UK, Ci prawie zawsze wystawiają przedmiot po kilka razy.

Handlarze na naszym portalu robią to samo nawet z Thorensami 146/166.

Ceny używanego audio szybują w górę, więc sprzedawcom opłaca się podbijać ceny, i nawet po opłaceniu prowizji wystawić aukcję jeszcze raz.

Jestem bardzo zawiedziony, bo tak na prawdę ciężko teraz cokolwiek kupić nie będąc ofiarą sztucznego zawyżenia ceny.
Grupa ratowania poziomu.

krzysiek

Niestety to prawda.

Zawsze kręcił mnie Linn LP12, obserwuję ceny od dawna i ciągle idą w górę. Rok, dwa lata temu klasyk typu LP12 z Ittokiem to był koszt ok. £800, obecnie aukcje kończą się w okolicy £1000 i więcej.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

SVART

Moda wśród hipsterów minie, to ceny wrócą najpewniej do normy lub będzie jeszcze taniej, jeśli zaczną wyprzedawać, gdyż zaczną szukać zabytkowych radioodbiorników lub walkmanów. Nie dajcie się wkręcić.

elem

Cytat: SVART w Listopad 18, 2016, 17:42ceny wrócą najpewniej do normy

Hmm, może okazje będą ale dlaczego dobry sprzęt vintage ma kosztować mniej za kilka lat? Przecież sensownych egzemplarzy może być tylko mniej. Musiałby być drastyczny spadek popytu a na to się raczej nie zanosi.

Hipsterka kupuje tani badziew i płyty po 5 zł, byleby się kręciło. Oni nie napędzają cen Linna, Micro-seiki itp.
Stary hajend drożeje bo jeszcze szybciej rosną ceny sensownego Hi-Fi produkowanego współcześnie.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

kawosz

Może faktycznie trochę teraz ceny skoczyły . Ale te naprawdę dobre nie stanieją jakoś specjalnie . Pokuszę się o wróżbę że mogą jedynie zdrożeć . Oczywiście egzemplarze zadbane i serwisowane .

jamówię

Cytat: elem w Listopad 18, 2016, 17:48
Cytat: SVART w Listopad 18, 2016, 17:42ceny wrócą najpewniej do normy

Hmm, może okazje będą ale dlaczego dobry sprzęt vintage ma kosztować mniej za kilka lat? Przecież sensownych egzemplarzy może być tylko mniej. Musiałby być drastyczny spadek popytu a na to się raczej nie zanosi.

Hipsterka kupuje tani badziew i płyty po 5 zł, byleby się kręciło. Oni nie napędzają cen Linna, Micro-seiki itp.
Stary hajend drożeje bo jeszcze szybciej rosną ceny sensownego Hi-Fi produkowanego współcześnie.



+100

tomasz_pianista

Nie do końca chodzi mi o inflację, bo to sprawa oczywista.

Piszę tutaj o pół-legalnych praktykach podbijania cen na masową skalę - nie zauważyłem tego na aukcjach np. "vintage'owych"  zegarków czy rowerów wyższej klasy.

Średnio około 3 na 10 aukcji jest wystawiana ponownie i nie uwierzę, że wszystkie dlatego, że ktoś nie zapłacił. Mam na śmieciowej skrzynce mailowej mnóstwo spamu pod tytułem "Aukcja została wystawiona ponownie".
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

Jakub

Jak tylko jest coś ciekawszego na allegro to można mieć niemal stuprocentową pewność, że sprzedawca będzie cwaniakował i będzie próbował podbijać cenę.

Ja już dawno przestałem kupować cokolwiek na drodze licytacji.

jamówię

Ja za mojego Thorensa w stanie NOS,w pięknej plincie,bez paździerza na spodzie,tylko elegancko zamknięty polakierowanym na czarno mdf,wytłumiony,bez jednej ryski, z wkladką Ortofona LM30 zapłaciłem 1990zł i myślałem,że sporo przepłaciłem. Jak teraz widzę te runchle za kosmiczne pieniądze,to wiem,że zrobiłem świetny interes. Do tej pięknej plinty wkladał go ten sam Mistrz,ktory zrobił całą budę i poskladal flaczki w Nudzie,widzieliscie,perfekcjonista.

miniabyr

Pomijając soniczne cechy vintage ,to te zabawki tylko będa zyskiwały na wartości. Ja oprócz przyjemności słuchania hajendu z lat 60 traktuję je  jako lokatę kapitału. I traktuje to bardzo serio .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Cytat: miniabyr w Listopad 19, 2016, 13:14Pomijając soniczne cechy vintage ,to te zabawki tylko będa zyskiwały na wartości.


Też tak myślę. Dlatego mam o wiele mniejsze opory przed kupowaniem staroci ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


tomasz_pianista

Widzę, że nikt nie zrozumiał założenia wątku.

To, że sprzęt vintage zyskuje na wartości to normalne, tak jak zabytkowe zegarki czy samochody. Taniej już nie będzie.

Kolejny przykład podbijania ceny - aukcja "Zakończona (nie 13 lis 2016, 21:40:00)" za 2125zł.

http://allegro.pl/lenco-l-70-sme-shure-3009-unikatowy-gramofon-i6584715820.html

Dziś pojawił się na nowo:

http://allegro.pl/lenco-l-70-sme-shure-3009-unikatowy-gramofon-i6631852222.html
Grupa ratowania poziomu.

jamówię

Ale cena nie jest najgorsza,biorąc pod uwagę dzisiejsze realia. Gdybym nie miał tego co mam,to może bym kupił.

Al Capone

Może sprzedawcy na Allegro testują zjawisko paradoksu Veblena w praktyce?
Jeżeli nie znalazł się kupiec za 2kz to może było za tanio i trzeba wystawić za 3.5 aby zasugerować wyższą jakość i wyjątkowość?

MAC

Wystawiałem kiedyś DACa na allegro w kup teraz za 2,5k.
Przez 14 dni nie było chętnych.
Wystawiłem w licytacji bcm. Poszedł za 3,8k  ;D

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Grudzień 03, 2016, 13:29Widzę, że nikt nie zrozumiał założenia wątku.

A bo tytuł wątku zwodzi na manowce.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93