Myjka do płyt winylowych - projekt DiY

Zaczęty przez kangie, Czerwiec 05, 2014, 08:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

#25
Myjka już prawie na ukończeniu.Nie wiem ile te "prawie" jeszcze potrwa.Dopieszczam szczegóły.Bardzo pracochłonne jest ustrojstwo, tym bardziej ,że to prototyp, a oryginał widziałem tylko na zdjęciu.Tak więc sporo rzeczy trzeba było skonstruować od początku.Cenowo, nie licząc robocizny, wyszło około 1/4 ceny ON.W odpowiednim czasie się pochwalę. 

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kangie

Paweł, gratulacje za wytrwałość i "pociągnięcie" tematu. Oczywiście czekam na jakieś fotki, a najlepiej filmik jak Twoje ustrojstwo myje płyty :)

paul_67

Wrzucam jedno zdjęcie, na którym już chyba widać co to za urządzenie:)

frywolny trucht

Bardzo dobrze, że tylko pod label talerz. Może zaszaleć i drugi taki od góry? Między nimi, a labelem płyty, gumowe podkładki. Zabezpieczy to label przed przypadkowym zalaniem. Kolejna przewaga by była w stosunku do Okki Nokki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kangie

#30
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 12, 2015, 10:57
Bardzo dobrze, że tylko pod label talerz. Może zaszaleć i drugi taki od góry? Między nimi, a labelem płyty, gumowe podkładki. Zabezpieczy to label przed przypadkowym zalaniem. Kolejna przewaga by była w stosunku do Okki Nokki.
Przerabiałem to rozwiązanie w swoim zacisku do labeli. Dwa płasko wytoczone talerzyki i między nimi guma nie uszczelnią labela płyty. Woda wniknie przez małą szczeliną pomiędzy gumą a płytą. Label zamoczy się od zewnątrz, nawet używając dużej siły (momentu) do dokręcenia talerzyków. Jeśli to ma działać ,,stuprocentowo" trzeba zrobić w środku talerzyka podtoczenie aby zmienić rozkład nacisku gumy na płytę – wiadomo, że większej siły trzeba użyć na zewnątrz talerzyka, a mniejszej w środku. Ewentualnie płaskie talerzyki, w nich małe rowki i włożyć do nich oringi odpowiedniej średnicy i grubości.

W swoim projekcie – jak jeszcze kiedyś myślałem o myjce – brałem dwa rozwiązania pod uwagę. Pierwsze z małym talerzykiem, drugie z dużym. Jeśli chodzi o mały talerzyk jedyne co mnie nurtowało to fakt czy płyta miękko leżąca na małym talerzyku nie będzie byt wiotka i czy ssawka będzie właściwie przylegała do powierzchni płyty i skutecznie odsysała. Chodzi tutaj o odbiór siły ssawki. Duży talerzyk odbierze tę siłę i postawi ssawce spory opór. Mały talerzyk nie da oporu i ssawka będzie mogła iść w dół i przeginać płytę. Trzeba by było zrobić ssawce od spodu specjalny opór i precyzyjnie go wyregulować. Pamiętajmy, że płyty są różnej grubości. Być może ten milimetr różnicy między starymi i nowymi tłoczeniami będzie miał znaczenie. Wiadomo, że ssawka musi precyzyjnie przylegać do płyty i zebrać brudny roztwór myjący. Tyle ode mnie.

MAC

Cytat: kangie w Wrzesień 12, 2015, 13:38Wiadomo, że ssawka musi precyzyjnie przylegać do płyty i zebrać brudny roztwór myjący.
Ja bym az tak tego nie demonizował.
Siła ssąca zrobi swoje.
Płyta bankowo powinna mieć podparcie od spodu.
Ja mam dwustronną więc mały talerzyk wystarczy ale w tym wypadku zamocowałbym pełny talerz od jakiegoś starego truposzczaka.

kangie

Cytat: masza w Wrzesień 12, 2015, 13:46Ja bym az tak tego nie demonizował.
Spoko. To tylko burza mózgów, a ja kiedyś bardzo długo myślałem o konstrukcji swojej myjki.
I tak wszystko wyjdzie u Paula_67 w praniu.


paul_67

Spoko, ssawka nie pójdzie niżej bo będzie miała opór.Dojdzie do pewnego momentu i na pewno nie wygnie płyty.

paul_67

Otwór, w który wchodzi ramię jest bardzo precyzyjnie wykonany, że nawet gdyby nie dawać zabezpieczenia, też ssawka nie obniży się przez siłę ssącą.Po prostu wystarczy dopchnąć ją do płyty i zostanie na takiej wysokości.

paul_67

Mały talerzyk zrobiłem dlatego, aby nie kłaść płyty na brudną powierzchnię.

paul_67

Jeszcze czeka mnie trochę eksperymentów, wiadomo prototyp, ale jak się przekonuję założenia były całkiem słuszne i wszystko zaczyna się sprawdzać w praktyce.Są obroty prawo- lewo i zastanawiam się czy nie dać regulacji siły ssania.Zobaczę czy to w ogóle będzie potrzebne. Wyjdzie w praniu :)

paul_67

"Ja mam dwustronną więc mały talerzyk wystarczy ale w tym wypadku zamocowałbym pełny talerz od jakiegoś starego truposzczaka"
Nic nie będzie pozyskane od żadnego truposzczaka:)W założeniu to nie miała być przeróbka starego gramofonu na myjkę.Konstrukcja jest prosta (nie ma żadnej filozofii w takiej myjce), ale zarazem bardzo dokładnie zrobiona.Takie ramię też nie jest wykonane z rurki zakupionej w Castoramie...Czasu poświeciłem sporo, aby to wszystko zgrać.Czasami nawet myślałem, że lepiej byłoby kupić oryginał,ale ostatnio doprowadzam projekty do końca. 

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 12, 2015, 10:57
Bardzo dobrze, że tylko pod label talerz. Może zaszaleć i drugi taki od góry? Między nimi, a labelem płyty, gumowe podkładki. Zabezpieczy to label przed przypadkowym zalaniem. Kolejna przewaga by była w stosunku do Okki Nokki.
Hmmm, może i tak.Wiadomo,że płyn nie będzie się lał litrami, ale czasami można przypadkowo chlapnąć  na label, co w przypadku niektórych "Muz" już może spowodować odbarwienie.Tak więc nie musi to być szczególnie szczelne.

paul_67

Spód i wnętrze w trakcie budowy.

SVART

Paul, zanosi się, że to będzie hit! :) Zapowiada się patrząc po wykonaniu na o wiele lepszą maszynę niż np. Okki Nokki. Pomyśl lepiej od razu nad seryjną produkcją :).

paul_67

Jakie macie doświadczenia z tzw.okładzinami ramienia? Wykorzystujecie jakieś zamienniki czy tylko te firmowe?
To chyba zwykła aksamitka jest, choć welur welurowi może być nierówny :)

SVART

Jeśli mi odeślesz, to mogę Ci wysłać 1 szt., bo czeka w zapasie, to sobie pomacasz i zobaczysz co to jest :).

Ja mam Okki Nokki, ale inny pewnie odmienne, może Masza coś powie o NittyGritty.

gratefullde

Mam tylko oryginał. A jak wkleisz domowym sposobem aksamitke to nie będzie potem problemu przy jej wymianie?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MAC

Cytat: SVART w Wrzesień 26, 2015, 11:40może Masza coś powie o NittyGritty.
Też coś w rodzaju aksamitki. Przykleja się do ssawki taśmą dwustronną.
Do czyszczenia jest taki "wyciorek" z bardzo sztywnej żyłki.
Taka aksamitka w zupełności wystarcza na dwa lata intensywnej pracy.





paul_67

Mam tasiemkę welurową zakupioną za grosze w pasmanterii.Wątpię czy ta do ON to jest coś specjalnego (oprócz ceny) ale chciałbym to widzieć.Kleiłem silikonem szklarskim i nie ma większego problemu z odklejeniem.Pozostałość można zeskrobać paznokciem.

gratefullde

Czy ta aksamitka, jak napije się wilgoci, nie będzie maziać.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

paul_67


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9