Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

peezeet

No bo nikt nam nie powie że czarne jest czarne... ;) :)

pan-troglodytes

Tak na poważnie - każdy silnik pracujący w oparciu o jakiś tam układ sprzężenia zwrotnego będzie miał jakieś tam kołysanie obrotów. Pytanie tylko jak duże to kołysanie jest. W oryginalnym silniku AA tego kołysania praktycznie nie ma bo tam nie ma tez żadnego układu korekcji. Chiński wynalazek korzysta z czujnika Halla i wyniki są jak widać niezłe. Sterownik od Zontka pozostaje zagadką.
Pytanie drugie - czy to w ogóle wpływa na dźwięk? Chyba tak ale nie wiem co jest ważniejsze - brak kołysania czy stabilne obroty w czasie.

peezeet

Cytat: pan-troglodytes w Marzec 21, 2017, 08:23Sterownik od Zontka pozostaje zagadką.
Jaka zagadka? Różnica jest taka że mój układ ma o wiele większą częstotliwość próbkowania od najbardziej zaawansowanych czujników halla, których podziałka jest ograniczona co do ilości "okienek", po za tym pomiar jest dokonywany już na talerzu nie na silniku z pominięciem jakichkolwiek błędów na przeniesieniu napędu. a dodatkowo można sobie zastosować dowolny silnik DC do 35V, czyli element, który najszybciej się zużywa i jak coś padnie to na alegro się dobierze silniczek za 20 złotych.

pan-troglodytes

Cytat: peezeet w Marzec 21, 2017, 19:38Jaka zagadka? Różnica jest taka że mój układ ma o wiele większą częstotliwość próbkowania od najbardziej zaawansowanych czujników halla

No co ty?! Przecież czujnik halla, wykorzystujący efekt hallotronowy jest tak dokładny jak prędkość obrotowa silnika i ilość magnesów używanych do wzbudzenia cewki. Hallotron nie ma żadnych okienek, coś ci się pomyliło. Ja dawno chodziłem do szkoły ale coś tam jeszcze pamiętam. Twój układ zlicza prędkość z użyciem tarczy z 60 znakami więc próbkowanie to 60x33.3=1998 próbek na minutę. Jeżeli silnik Jasmine kręci się z prędkością 1000 obrotów na minutę i ma cztery magnesy w czujniku hallotronowym do zliczania prędkości to układ będzie dwa razy bardziej dokładny niż twój.

Jakub

#204
Zasadniczo, to taką stabilizację można w pół dnia ogarnąć z pomocą arduino i pojedynczego transoptora. Żadna filozofia.

peezeet

#205
Cytat: pan-troglodytes w Marzec 21, 2017, 20:01Hallotron nie ma żadnych okienek, coś ci się pomyliło.
Czytaj ze zrozumieniem ...nie zauważyłeś- był cudzysłów. Proszę nie traktuj mnie jak matoła. Nie doczytałeś kolego że moja czujka nie czyta podziałki na sztuki tylko czas przejazdu jednej działki więc twoja wiedza na temat zasady działania mojego sterownika jest płytka. Ja olałem hallotrony  bo postawiłem sobie poprzeczkę nieco wyżej. Nie zamierzam ci udowadniać wyższości któregokolwiek i zniechęcać Cię do jakiegoś jaśmina. Skoro jesteś fanem chińszczyzny to niech tak pozostanie. 

peezeet

Cytat: Jakub w Marzec 21, 2017, 20:03Zasadniczo, to taką stabilizację można w pół dnia ogarnąć z pomocą arduino i pojedynczego transoptora. Żadna filozofia.
Szkoda czasu to komentować. echh

pan-troglodytes

Cytat: peezeet w Marzec 21, 2017, 21:17Proszę nie traktuj mnie jak matoła. Nie doczytałeś kolego że moja czujka nie czyta podziałki na sztuki tylko czas przejazdu jednej działki więc twoja wiedza na temat zasady działania mojego sterownika jest płytka.

Hmm... nie wiem za bardzo co ci odpowiedzieć. Bardzo emocjonalnie podchodzisz do tematu. Ale ok, spróbujmy, wytłumacz mi, matolowi z płytką wiedzą różnice pomiędzy zliczaniem czasu jak to nazywasz przejazdu jednej działki a zliczaniem działek, jeżeli w ciągu jednego obrotu talerza czynność ta powtarzana jest 60 razy. Czy sam pisałeś algorytm i oprogramowanie sterownika? Z jakich bibliotek i języka korzystałeś? Jakiej użyłeś licencji? GPL? Jaka jest maksymalna rozdzielczość próbkowania sterownika, z którego korzystasz, ile tych działek, używając twojej nomenklatury, możesz zliczyć w ciągu minuty? Czy mogę zobaczyć źródła oprogramowania?

peezeet

#208
Mikrokontroler jest taktowany zewnętrznym kwarcem 11059200
Timer mierzący czas przejazdu jednego znaku ma wybrany prescaler 256
To daje mu rozdzielczość 11059200Hz/256=43200Hz (czyli 43200 razy na sekundę)
Z taką dokładnością mierzy długość przejazdu każdego znaku.

Z racji tego, że tarcza ma 54 znaki to przy prędkości 45 daje = 2430 znaków/min = 40,5 znaków/s

Sterownik mierzy zarówno prędkość przejazdu każdego znaku jak i kontrolnie zlicza wszystkie znaki na minutę.
Programu nie pisałem bo nie jestem programistą i nie wydaje mi się żeby było konieczne dzielić się wszystkimi szczegółami. Czy od jasmina takowe posiadasz?


pan-troglodytes

Prędkość 33 RPM nie jest jednak wartością INT. Jak sterownik sobie z tym radzi?
Dlaczego tarcza ma 54 znaki a nie 200, co dla prędkości 33.33 dawałoby znacznie mniejszy błąd?
200x60=12000 -> 12000/33.33=360,0...
54x60=3240 -> 3240/33.33=97,2...
Dlaczego kwarc 11MHz skoro są dostępne kwarce 33.33 MHz?

Nie musisz odpowiadać na te pytania. Ja wiem czego użyłeś w tym sterowniku i uważam, ze jest to wystarczająco dobre rozwiązanie. Ale uważam też, że deprecjonowanie rozwiązań innych, równie dobrych i równie dokładnych jest co najmniej nie na miejscu.

pan-troglodytes

Cytat: peezeet w Marzec 21, 2017, 22:02Programu nie pisałem bo nie jestem programistą i nie wydaje mi się żeby było konieczne dzielić się wszystkimi szczegółami. Czy od jasmina takowe posiadasz?

Widać, że nie jesteś programistą (gdybyś był, tarcza miałaby 200 znaków bo wiedziałbyś, że prędkość 33.33 jest dla gramofonu kluczowa i założyłbyś to przy tworzeniu algorytmu). Wątek nie dotyczy chińskiego sterownika tylko twojego. Pytanie o użyte biblioteki jest zasadne, interesuje mnie użyta licencja.

rudy-102

Nie rozumiem po co te emocje. Peezeet zbudował sterownik na potrzeby własnego gramofonu i był na tyle miły, że udostępnił go innym "potrzebującym". Według mnie pomysł i realizacja jest pierwszorzędna, a że nie dostaliśmy gotowca zamkniętego w pudełku tylko do podłączenia związana jest właśnie z tym co pisałem wyżej. To nie jest produkt komercyjny (przynajmniej na razie), tylko umożliwiono nam za -wg. mnie -  symboliczną kwotę korzystanie z fragmentu gramofonu marki Zontek. Cieszę się z tego, że mogłem być jednym z pierwszych którzy skorzystali z tej możliwości. Sterownik od ponad roku działa perfekcyjnie.

peezeet

#212
Cytat: pan-troglodytes w Marzec 21, 2017, 22:37Ale uważam też, że deprecjonowanie rozwiązań innych, równie dobrych i równie dokładnych jest co najmniej nie na miejscu.
Czy aby to nie powinno być skierowane do ciebie?

A moje emocjonalne podejście jest takie dlatego że z podobnymi oponentami miałem sporo do czynienia, i już mi szkoda czasu tracić na podobne zaczepki. Temat chętnie będę kontynuował i podam ci wiele więcej informacji pod warunkiem że pokażesz mi jakąkolwiek działającą konstrukcję swojego autorstwa, którą mógłbyś publicznie się pochwalić. Zaimponuj mi. Ale jeśli jesteś tylko wybitnym teoretykiem to szkoda czasu.

Paweł Flieger

Chyba niepotrzebnie namieszałem tym RPM. Sterownik Pawła naprawdę wystarczy abym cieszył się muzyką . A chyba o to chodzi.
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

peezeet

Paweł. Nic nie namieszałeś. Baw się dobrze. Niech obroty będą z Tobą. :)

Paweł Flieger

Wpadł mi do głowy taki pomysł aby ożenić w jednej obudowie sterownik Pawła ze sterownikiem Andrzeja . Wybór auto (Zntek), lub manual (Ad Fontes). Ciekawe czy razem się zmieszczą w standardowej obudowie Ad Fontka. Pomysł stąd , że dostępne np na allegro obudowy słabiutkie niewygodne  , nie wspominając już o śrubkach tracących swe śrubne właściwości.
Czy ktoś próbował?
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

rudy-102

To się niestety nie zmieści. Musiałbyś mieć obudowę dwa razy wyższą, lub o 6 cm dłuższą.

rudy-102

Płytka sterownika zajmuje prawie całą powierzchnię wnętrza andrzejowego pudełka.


Paweł Flieger

hmm . a może jednak. Pamiętam że gdy rozkręciłem Andrzejowy to właściwie oprócz transformatora  cała reszta mieściła się na przedniej ściance. Gdyby trafo wywalić na zewnątrz to może. W przyszłym tygodniu będzie więcej czasu to pomierzę dokładnie .
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

rudy-102

Ja próbowałem i wyszło mi , że mam o kilka centymetrów za mało. Może w Twoim sterowniku-AF masz jakieś bebechy. Może Ci się uda.

jacek-k-wawa

@Paweł - (do Pawła Z).

Mam drobny pomysł racjonalizatorski do projektu Twojego sterownika. Ok, nie mój autorski ale podpatrzony w innych tego typu projektach.

Jakby dodać mierzenie czasu (w godzinach) kręcenia się silnika to można by z grubsza oszacować jaki jest 'przebieg' wkładki i czy już należy zbierać kaskę na nową. Wynik tego pomiaru można by np odczytywać przez USB w razie potrzeby. Może trzeba by dodać jakiś Real Time Clock (albo i nie...) ale raczej super skompliowane to nie powinno być a chyba przydatność mogła by być spora.

peezeet

Pomysł dobry. Pomyślę nad tym. Dzięki.

Paweł Flieger

PeeZeet , może w wolnej chwili opracowałbyś i przedstawił w tym wątku dokładną instrukcję Twojego oprogramowania do sterownika . Pierwsza strona programu w miarę jasna , zakładka druga już trochę mniej , no i jeszcze coś o aktualizacjach programu. Czy takie będą?
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

Piterski

Kupiłem drugi gramofon Micro Seiki DD-40 i postanowiłem, że skoro z jednym muszę się rozstać to trzeba by je przetestować.
Kupiłem swego czasu sterownik Pawła Zontka i robiąc u pana Andrzeja gniazdo pod czujkę dałem ją za głęboko i tarcza mi nie pasowała.
Zorientowałem się dopiero jak wróciłem z AdFontesem do domu i po nocy nerwowo domalowywałem te paski by sprawdzić czy to w ogóle zadziała.
Zadziałało, i miało być na próbę ale prowizorki są najtrwalsze i zostało tak do dziś. Dopiero teraz zrobiłem to profesjonalnie. Na talerzu namalowałem czarny pas, a w naklejanej tarczy wyciąłem okienka. Zajęło mi to dwa wieczory ale z efektu jestem bardziej niż zadowolony ;D
Zobaczcie zresztą sami jak to wygląda na zdjęciach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Spróbowałem sprawdzić obroty które sterownik Pawła trzyma naprawdę koncertowo.
Do dyspozycji miałem telefon małżonki z aplikacją RPM Calkulator. Dziwnie się ta aplikacja zachowywała bo rózne jej wychodziły wyniki, nie pokazywała dokładnie 33,33 tylko 33 lub 29,9 ale po kilku testach na obu gramofonach wyniki wychodzą identyczne. Tak więc tu napęd DD miał tylko taką przewagę że szybciej osiąga obroty nominalne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z różnicy w wadzę obu talerzy.
Zrobiłem zdjęcie jak to wygląda po podpięciu komputera z aplikacją do sterownika. Mimo przełączania obrotów pomiędzy 33,33 a 45, zawsze prędkość ustawia się idealnie i trzyma zadane parametry. To tak do przemyślenia dla wszystkich sceptyków tego rozwiązania.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.