Test wkładek.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 20, 2014, 21:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Zamyślam dokonać zakupu paru wkładek, których normalnie bym już chyba nie kupił ( ale być może to błąd?), więc będą to dość podstawowe modele. Licytuję właśnie MF 100, na pewno będzie AT 95E, coś Grado. Mam Goldring 2500, Sumiko Pearl, coś klasy Goldringa się jeszcze pojawi. Ten wpis jest lekko zaczepny, bo nowe zakupy trzeba będzie wygrzać na co trzeba czasu. Warto jeszcze rozważyć sprawę wkładek MC i chyba je wykluczyć, bo zbyt dużo będzie zależało od pre, aby móc wysnuwać prostolinijne wnioski.

Jak wiecie posiadam taką maszynę: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=335.0  co daje możliwość zgrywania próbek dźwiękowych w formacie PCM 96 kHz / 24 bity. Nie jest to szał, ale powinno pozwolić poprzez porównania bezpośrednie wysnuwać wnioski. Tak myślę. Myślę też, że nie będzie żadnej zabawy w wyrównywanie poziomów bo to przekłamuje charakter wkładek. Ustali się najwyższy, który pozwala zgrać materiał bez zniekształceń i reszta będzie grała jak tam bozia dała.

I teraz tak. Jeśli mielibyście ochotę przyłożyć palec do tej zabawy, proponuję poszerzyć bazę wkładek o modele, które możecie pożyczyć. W związku z tym, że jestem dość odpowiedzialny- gwarantuję zwrot kasy, gdybym uszkodził wkładkę, ograniczę jednak wartość  rynkową danej wkładki, z danym przebiegiem do max. 2 tys. pln ( płatne w terminie 14 dni) i pulę osób od których chcę pożyczyć- do zwyczajnie  tych którzy są tu z nami już jakiś czas i troszkę się- choć wirtualnie-znamy. Nie pożyczę wkładki od osoby, która pojawi się tu jutro. Dla świętego spokoju. Zresztą kto powiedział, że to będzie pierwszy i ostatni raz?

Proces zakupowy zacząłem, sądzę, że za miesiąc byłbym gotowy. Zapraszam do współpracy.

p.s.
Acha, panie i panowie. Wysyłacie wkładki na swój koszt, ja odsyłam na mój, zawsze w opcji ostrożnie.

[znowu literówki]

frywolny trucht

#1
No to nakupiłem trochę żelastwa :)

I tak w teście powinny wystąpić:

Dział vintage:
-PHILIPS GP 400 MK.II - używana.
-SHURE M75-6S+ORYGINALNA IGŁA - używana.
-MF 100 nieużywana, trzeba będzie ją wygrzać.

Współcześnie produkowane:
-AT95 E-BL ORYGINAŁ SKLEP AUDIOPUNKT- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Grado Prestige Green 1- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Sumiko Pearl - nowa, wygrzana.
-Goldring 2500 - używana, na chodzie :)

I teraz prośba do Państwa, by deklarować tutaj, publicznie modele do wypożyczenia, aby uniknąć powielania.
Dzięki!

frywolny trucht

Dotarł pierwszy klient do wygrzewania. Najoryginalniejszy z oryginalnych.
Trochę organizacyjnie się test pogmatwał przez protractor-a by kangie. Myślałem, że wpłacę parę złotych  i jutro mam przyrząd, a okazuje się, że nie.

miniabyr

No cóż,szkoda że nie mamy bliżej do siebie,to pożyczyłbym Tobie swojego Feickert'a. A tak musisz kombinować.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Spróbuję tym, już zamówiłem:



info z innego sklepu: http://www.ccd.pl/akcesoria-mobile-fidelity-geo-disc-p171111/




A poprawię tym ( ale nie z tego sklepu, bo nie mają na stanie akurat) :


frywolny trucht

Przybyły już dwie pozycje vintage. Wygrałem licytację z nieużywaną MF 100- 94 zł z wysyłką wyszło za to kultowe dzieło. Na płycie testowej są ścieżki wspomagające wygrzewanie. Ech, żeby się spisały. Byłoby świetnie.

Gdyby ktoś miał ochotę dorzucić jakieś wkładki byłoby miło.


GregWatson

Co do wkładek to mogę zaoferować:

- Sumiko Blue Point No.2  (około 400 godz. grania),
- AT-440MLa (około 600 godz. grania),
- AT-95E (wymieniona i wstawiona nowa igła - niewygrzana , grała jakąś 1 godz),
- AT-91 (nówka - niewygrzana).
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Superrr! Wybieram pierwsze dwie pozycje. Zbiórkę będę prowadził w przyszłym tygodniu. Raczej pod koniec. Dam znać priv i podam adres do wysyłki. Zakładam, że trzymam wkładki max 2 dni, czyli trzeciego dnia odsyłam paczką 24h z opcją ostrożnie na swój koszt. Więc na tyle, na ile ja będę miał wpływ- pożyczone wkładki opuszczą domowe pielesze na 3 doby plus czas jaki poświęci wkładka aby dotrzeć do mnie. To czynicie koledzy na swój koszt.

Wolałbym nie brać nówek i nie męczyć wygrzewaniem na swoja modłę.

Zarys metodologii.
Zakładam wykonanie z każdą wkładką  dwóch prób muzycznych po jednej minucie. Jakiś jazz i może z muzyki poważnej? Na pewno coś dobrze wytłoczonego. To będą oczywiście te same fragmenty dla każdej wkładki.
Nagrań dokonam w formacie PCM 96/24 na urządzeniu Olympus LS-100 podpiętym za przedwzmacniaczem Pro-Ject Tube BOX SE2. Przejrzę poziom wyjściowy wkładek, ustawię poziom nagrania dla najsilniejszej, aby uniknąć przesterów i już nie będę równoważył, nawet jeśli jakaś wkładka będzie grała wyraźnie ciszej.

Taki jest plan.

frywolny trucht

#8
Dział vintage:
-PHILIPS GP 400 MK.II - używana.
-SHURE M75-6S+ORYGINALNA IGŁA - używana.
-MF 100 nieużywana, trzeba będzie ją wygrzać.

Współcześnie produkowane:
-AT95 E-BL ORYGINAŁ SKLEP AUDIOPUNKT- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Grado Prestige Green 1- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Sumiko Pearl - nowa, wygrzana.
-Goldring 2500 - używana, na chodzie :)
- Sumiko Blue Point No.2  (około 400 godz. grania),
- AT-440MLa (około 600 godz. grania),

Przydałoby się coś z serii dla DJ-ów :)

gratefullde

Dla DJ nie mam ale Ortofona VMS 20 mkII mogę podesłac, jakieś 250 godzin grania było z niej.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

#12
- PHILIPS GP 400 MK.II -       1,3 mV/cm/sec.
- SHURE M75-6S -                6,2 mV
- MF 100 -                          0,7 mV/cm/sec.
- AT95 E-                           3,5 mV
- Grado Prestige Green 1-        5 mV
- Sumiko Pearl -                     5 mV
- Goldring 2500 -                 6.5 mV
- Sumiko Blue Point No.2 -    2,5 mV
- AT-440MLa-                        4 mV

Philips i Fonica mają nieco inaczej podane napięcie wyjściowe. Wyjdzie w praniu jaki poziom wyjściowy oferują w stosunku do pozostałych. Jeśli MF 100 to to samo co Tenorel N 2001 D, wtedy 5,5 mV.
Sumiko Blue Point No. 2 znalazła się w zestawieniu ze względu na to, że jest wysokopoziomowa. Nie trzeba gmerać w  standardowych ustawieniach przedwzmacniacza gramofonowego tj. 47 kOhms/ 120 pF.

frywolny trucht

Part 1: First look

Oto do boju staje pierwsza siódemka. Pozostałe dołączą w najbliższym terminie. Poproszę o nie gdy będę  w miarę pewny, że wiem co robię.





Widać spore różnice wymiarowe, czuć pewne różnice w wadze.

                                                           -klik w zdjęcie powieksza je-

wojtek41

Ciekawe jak wypadnie Philips. Ma tak niskie napiecie wyjsciowe...

frywolny trucht

Prawdopodobnie będzie najgłośniejszy :)

On Face:


( Sumiko zjadł kot)

Profil:


frywolny trucht

c.d.

Wkładki dotykają przyrządu pomiarowego.

gratefullde

Kupiłeś ten przyrząd do ustawiania VTA :) Też się czaję na niego :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

#18
Tak, fajny jest. VTA, azymut i gabaryty wkładek ogarnia :) Fakt, że zrobiłem to dość niechlujnie, ale coś tam widać.
Szczególnie istotna jest różnica wysokości wkładek, a to jest ukazane dobitnie.

Philips może być najgłośniejszy, bo  w stylu przeliczania poziomu wyjściowego jest głośniejszy od MF, a MF po przełożeniu na nasze ma 5,5 mV. Acz nie znam się na elektronice. Jak pisałem- wyjdzie w praniu po przejrzeniu nagrań.

frywolny trucht





Najprawdziwsza z prawdziwych. Oględziny pod powiększeniem  x30 wykazały, że to kompletna nówka.
Tak jak było w opisie aukcji. Chyba rarytas, wygrzewać taką wkładkę.


Także AT 95 kupiona w pewnym źródle. Nic nie wskazuje na podróbę.


Wkładka Grado prezentuje się bardzo solidnie. Piny aż ociekają złotem.


Pierwsze co się rzuca przy oględzinach wkładek to różnica grubości canilevera między najgrubszym MF i nacieńszym Goldringa 2500. Body Goldringa jest metalowe.


Niestety oględziny lupą jubilerską wykazały zonka przy wkładce Shure. Na pierwszy rzut oka wyglądała dobrze, a tu taka historia. Jeżeli wypadnie źle w teście, trzeba będzie uznać, że to wina czyjegoś gmerania. Jeśli zaś dobrze- że gmeranie jej nie zaszkodziło.

gratefullde

Lepszy jest negliż wkładek niż męska, grupowa prezentacja na viagrę :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Zarzucam schematy podłączeń. Przyda się osobom o słabszym wzroku i którym zaginęła instrukcja. Choć w przypadku Grado  instrukcja stawiająca wkładkę na głowie ( kto montuje wkładkę na gramofonie odwróconym talerzem do dołu?)  powiększa tylko mętlik w głowie. Najczytelniejszym rozwiązaniem są oznaczenia kolorystyczne, ale mają je tylko Goldring, Sumiko.

frywolny trucht

#22
Wojtek! Wykrakałeś. Najpierw mnie wpieniły bydgoskie mohery próbujące zamodlić koncert Kata. Później nie tyle montaż wkładki MF 100, co  poszukiwania przeciwwagi jaką dostałem od Andrzeja, przeciwstawiały się powrotowi do stanu umiarkowanej pogody ducha :) Taka milusia przeciwwaga z dodatkowym ciężarkiem na gwincie. Do precyzyjnych ustawień. Zwizualizowałm sobie dziś rano, że ją w końcu zainstaluję, co mi pomoże w błyskawicznym ustawianiu wkładek i dupa. Do tej pory nie wiem gdzie jest. Fakt, że humor poprawiła pobieżna lektura działu analog na AS. Rewelacja. Dzień gdy się komuś nie dopieprza, udowadniając swoją wyższość nad innym, jest dniem straconym. Dobrze, że mnie tam nie ma. Ta myśl poprawia nastrój.

No ale do rzeczy. MF wisi. Po zajęciu miejsca Goldringa ramię wyrwało ostro w górę. Jak żuraw studzienny :)


[literówki]

miniabyr

Frywolny mam prośbę. Czy mógłbyś zrobić taki teścik przy mierzeniu nacisku igły, a dokładnie podłuż coś pod wagę-matę lub wagę postaw na starej płycie i dokonaj pomiaru. I zrób to samo ale baz tych "podkładek" i podziel się wynikiem tych pomiarów. PLIZZZ.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Wiem do czego zmierzasz, ale spoko. Letę