Obalamy mity audio

Zaczęty przez elem, Październik 31, 2017, 11:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

#77
Przekleiłeś właśnie cały wpis z diyaudio, ten od którego zaczęła sie dyskusja, dzięki :)   Tyle, że obciążeniem był rezystor nie kolumna, a to nie to samo.

Tu podobne badania, wyniki nieco inne, wnioski jakby grzeczniej podane :)

https://www.lifewire.com/speaker-cable-differences-3134603

...switching to the 24-gauge cable had a huge effect. For starters, it reduced the level, requiring normalizing of the measured response curve by boosting it +2.04 dB so it could be compared with the curve from the Linn cable. The 24-gauge cable's resistance also had obvious effects on frequency response. For example, it cut bass between 50 and 230 Hz by a maximum -1.5 dB at 95 Hz, cut midrange between 2.2 and 4.7 kHz by a maximum -1.7 dB at 3.1 kHz, and reduced treble between 6 and 20 kHz by a maximum of -1.4 dB at 13.3 kHz. ...

...But the calculations and experiments performed suggest that people really are hearing a difference between cables.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Piterski

No właśnie ja w ten piasek nie bardzo wierzę.
Według mnie to tam siedzą jakieś filtry.Efekt wpięcia tego IC jest dla mnie za duży na "zwykły" piasek.

Ja chyba zostanę kablo sceptykiem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

elem

To samo jest w sieciówkach Reference, jakieś tajemne ziarenka :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Piterski

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 19:58
To samo jest w sieciówkach Reference, jakieś tajemne ziarenka :)
Noale czy te ziarenka są jakoś udokumentowane np. zdjęciem rentgenowskim?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 19:52Przekleiłeś właśnie cały wpis z diyaudio

A bo dyskusja na poziomie: -ty jesteś głupi- a ty masz wszy na pępku-. Trochę słabo ;)
A gdzie nasz drugi fizyk atomowy?
;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Październik 31, 2017, 20:04A bo dyskusja na poziomie: -ty jesteś głupi- a ty masz wszy na pępku-. Trochę słabo A gdzie nasz drugi fizyk atomowy
A ja mam zęby w dupie !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Pracując w promieniowaniu od 20 lat po prostu zmutowałem do audiofilskiej formy . Nie wiedzieliście ? ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

bum1234

Cytat: frywolny trucht w Październik 31, 2017, 19:40
Nie wiem czy to jest dobrze policzone, ale przynajmniej parę poziomów wyżej niż "ty nie słyszy"

Przecie to ten sam tekst, który cytowałem :)


Cytat: Piterski w Październik 31, 2017, 19:08
Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 19:03Wracajac do mozgownicy - każdy mechanizm ma swoje zasady działania. Mózgownice też. Stad podobieństwa.

Na gruncie logiki sobie przeczysz bo by odczucie było wspulne bodziec musi być taki sam tym bardziej kiedy porównujemy wrażenie pos faktum a nie pytam kolegi słyszysz jak się ta głębia poprawiła.


Tylko, że bodźcem jest tu nie tylko dźwięk. Mózg próbujac rozpoznać wzorzec sięga w różne obszary pamięci i szuka różnych skojarzeń, np może się odwołać do jakiegoś przeczytanego wcześniej tekstu, albo zasłyszanego fragmentu rozmowy itp.


elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

bum1234

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 19:52
Przekleiłeś właśnie cały wpis z diyaudio, ten od którego zaczęła sie dyskusja, dzięki :)   Tyle, że obciążeniem był rezystor nie kolumna, a to nie to samo.

Tu podobne badania, wyniki nieco inne, wnioski jakby grzeczniej podane :)

https://www.lifewire.com/speaker-cable-differences-3134603

...switching to the 24-gauge cable had a huge effect. For starters, it reduced the level, requiring normalizing of the measured response curve by boosting it +2.04 dB so it could be compared with the curve from the Linn cable. The 24-gauge cable's resistance also had obvious effects on frequency response. For example, it cut bass between 50 and 230 Hz by a maximum -1.5 dB at 95 Hz, cut midrange between 2.2 and 4.7 kHz by a maximum -1.7 dB at 3.1 kHz, and reduced treble between 6 and 20 kHz by a maximum of -1.4 dB at 13.3 kHz. ...

...But the calculations and experiments performed suggest that people really are hearing a difference between cables.

Tu z kolei piszesz o kablach głośnikowych. Szeregowa rezystancja na wyściu wzmacniacza oniża współczynnik tłumienia, powodujacże charakterystyka na zaciskach kolumny zaczyna zbliżać się do przebiegu impedancji kolumny w funkcji częstotliwości. Może to dawać słyszalne efekty jeśli przebieg impedancji nie jest liniowy. Dlatego należy minimalizować rezystancję kabla. W praktyce sprowadza się to do tego, że wystarczy kabel o powierzchni większej od 2,5 mm2 i długości nie większej niż 5m

frywolny trucht

Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 20:23Przecie to ten sam tekst, który cytowałem

I bardzo dobrze. Teraz jest lepiej dostępny i każdy może wysnuć swoje wnioski. Lub prostować, weryfikować.
Ileż złych emocji drzemie w tych kablach, jaki kocioł- na tej kanwie- można piwa uwarzyć  ::)  Pewnie dobijemy dziś do stu wpisów w tym wątku? Szkoda, że to w większości tylko przepychanka... hmmm.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bum1234

#89
Cytat: masza w Październik 31, 2017, 18:47
A kto jezd prezesem naszeaudio?

Tu masz szczegóły:

http://www.krs-online.com.pl/stowarzyszenie-nasze-audio-krs-8353758.html

Zgadnijcie kto jest wiceprezesem ;)

vasa



Cytat: frywolny trucht w Październik 31, 2017, 20:04
A gdzie nasz drugi fizyk atomowy?
;)

Kogo masz na myśli?

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bum1234


frywolny trucht

Jeśli mamy te szczeniackie przepychanki pchnąć trochę dalej, potrzebujemy dyskusji malga, piterskiego i vasy ( może ktoś nowy z wiedzą)- by pchnąć to dalej. Nie ukrywam, że osobiście nic mądrego w teorii nie wniosę. Więc staram się nie brylować.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 20:23Tylko, że bodźcem jest tu nie tylko dźwięk. Mózg próbujac rozpoznać wzorzec sięga w różne obszary pamięci i szuka różnych skojarzeń, np może się odwołać do jakiegoś przeczytanego wcześniej tekstu, albo zasłyszanego fragmentu rozmowy itp.

Z moich dotychczasowych doświadczeń to raczej było na odwrót, najpierw coś usłyszałem i grzebiąc doszukiwałem się opinii innych zbieżnych z moimi spostrzeżeniami.

Przemawia do mnie twój sceptycyzm o tyle, że czasem po dłuższym obcowaniu z badanym "obiektem" mam wrażenie, że różnice blakną jak kolory. Zastanawiam się czy to nie jest jednak inne zjawisko. Też związane z mózgiem, który zapamiętuje wzorzec często słuchanego utworu i to powoduje zacieranie się różnic.
Dlatego większą wagę przykładam do tego iż czasem słuchając właśnie mimochodem łapię się na tym, że coś usłyszę czego wcześniej nie zauważyłem.
Rodzi się jednak pytanie jak długo można zachować skupioną uwagę i kiedy różnice wynikają ze zmęczenia, kiedy coś nam zaczyna umykać bo zaczynamy błądzić myślami gdzie indziej.
Generalnie skala zmian nie jest tak duża jak by się zdawało ale suma kamyczków robi już ją znaczącą. W tych rozważaniach abstrahuje już od coraz bardziej chorych cen.


Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

Cytat: frywolny trucht w Październik 31, 2017, 20:04
A gdzie nasz drugi fizyk atomowy?
;)
Cytat: frywolny trucht w Październik 31, 2017, 21:35
malg

chętnie dołączę, ale w nastepny weekend
nie do przepychanek oczywiscie

malg

no i dzięki za nadanie tytułu ;D

dyletant

Cytat: Piterski w Październik 31, 2017, 22:59Z moich dotychczasowych doświadczeń to raczej było na odwrót, najpierw coś usłyszałem i grzebiąc doszukiwałem się opinii innych zbieżnych z moimi spostrzeżeniami.

Należy pamiętać, że nasza percepcja płata figle i lubimy przypisywać "obiektywność" ku zaskoczeniu nie faktom a prawdzie, która jest bliska naszym przekonaniom dodatkowo wzmacniając opiniom innych czesto tzw autorytetów.

Nie mówię, że tylko to co mierzalne jest faktem. Bo przecież jak zmierzyć artyzm utworu muzycznego? Niemniej nie oznacza to, że liczby są błędne lub nie mogą wyrazić tego co "słyszymy" - one są co najwyżej niedoskonałe chociażby z uwagi  zasadę nieoznaczoności Haisenberga.

vasa



Cytat: dyletant w Listopad 01, 2017, 23:09z uwagi  zasadę nieoznaczoności Haisenberga.

[emoji50][emoji54][emoji50]

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: dyletant w Listopad 01, 2017, 23:09
Należy pamiętać, że nasza percepcja płata figle i lubimy przypisywać "obiektywność" ku zaskoczeniu nie faktom a prawdzie, która jest bliska naszym przekonaniom dodatkowo wzmacniając opiniom innych czesto tzw autorytetów.

Moim zdanie to się kolega trochę zagalopował.
W mojej wypowiedzi powiedziałem coś odmiennego, a jeszcze nie lunatykuje czytając opinie w internecie.
Mało tego moje spostrzeżenia w moim systemie są często inne niż np. mojego kolegi Kawosza.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.