Menu główne

Mój gramofon Zontek

Zaczęty przez miniabyr, Sierpień 28, 2014, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 12:51
Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 12:28Tak , użył jakichś chińskich łożysk na tej śrubie do bocznych ruchów wrzeciona , które miały bicie 100nm w lewo i prawo , ale potem w ciekawy sposób to bicie zniwelował wkładając podkładki między łożyskami.
I to się nazywa druciarstwo niestety. Ja wydałem na specjalne łożyska skośne z możliwością regulacji naprężenia ponad tysiaka.

On też rozważał kupno nowych łożysk za kilkaset dolarów , ale przynajmniej na razie zrezygnował , poprawił stare i był całkiem zadowolony z efektu.

peezeet

Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 12:41Tak , tu miałeś od razu dużą przewagę na starcie.
No nie wiem pierwszy start to był falstart, okupiony bólem rąk.

peezeet

My tu gadu -gadu a tu, w międzyczasie Kolega Rafał 76 zdecydował się na Ramię 12" ,numer 3 z limitowanej edycji. Dziękuję i gratuluję.

peezeet

Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 12:55
Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 12:51
Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 12:28Tak , użył jakichś chińskich łożysk na tej śrubie do bocznych ruchów wrzeciona , które miały bicie 100nm w lewo i prawo , ale potem w ciekawy sposób to bicie zniwelował wkładając podkładki między łożyskami.
I to się nazywa druciarstwo niestety. Ja wydałem na specjalne łożyska skośne z możliwością regulacji naprężenia ponad tysiaka.

On też rozważał kupno nowych łożysk za kilkaset dolarów , ale przynajmniej na razie zrezygnował , poprawił stare i był całkiem zadowolony z efektu.

Z taką maszyną jest dokładnie tak samo jak z zestawem audio....będzie wszystko działało jak na to pozwoli najsłabszy element!

peezeet

#479
Skoro już mamy omówione zagadnienie pomiarów i ich metodologi a to jest istotny element budowania czegokolwiek to można wrócić to tematu.
Po wyszlifowaniu w belce jeżdżącej, miejsc na prowadnice mogłem przystąpić do montażu tzw.krzyżaka. Jak wspomniałem wcześniej elementy aluminiowe zostały wyfrezowane wcześniej i poniżej foto z ich pasowania. Niestety nie obyło się bez poprawek ponieważ belka granitowa jest 1,5mm szersza od tej z projektu i dlatego musiałem o tą różnicę zwiększyć głębokość gniazd na wózki. Po tym zabiegu wszystko pasuje idealnie. Całość płynnie się przesuwa po belce bez jakichkolwiek wyczuwalnych zakleszczeń.  ;D  Dzisiaj będzie wykonane wiercenie ostatnich otworów w krzyżaku i skręcenie elementów.

Bedford

#480
Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 12:35
Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 12:28Jeśli o nierówności jego stołu chodzi , to rzeczywiście trudno to nawet pomierzyć. Ale może nie było tak źle , bo efekty pracy gotowej maszyny na to nie wskazywały.

Pomierzyć się po prostu nie da bez specjalistycznego sprzętu czyli 100% pewnego liniału traserskiego lub stołu. Więc wszystko co mierzył od swojego stołu stoi pod znakiem zapytania.
Jeżeli chciałbyś zobaczyć jak się mierzy "płaskość" takiej płyty i jak później się ją wyrównuje , to tu jest film to pokazujący: https://www.youtube.com/watch?v=EWqThb9Z1jk  . Użyto tam urządzenia zwanego Autocollimator , które mierzy kąt odchylenia płaszczyzny jednego miejsca od poziomu innego miejsca powierzchni. Użyto także prostego miernika - Repeat O Meter do wstępnej lokalizacji odchyłek. Co ciekawe człowiek z firmy która wykonuje usługę mówi , że woli używać starego optycznego  Autocollimatora z lat 40-stych zamiast elektronicznego. Na filmie jest mowa , że te urządzenia mierzą odchyłki z dokładnością do milionowych części incha , czyli nano części incha. Po analizie nierówności powierzchni użyli stalowych płyt wyrównujących z napylonym proszkiem diamentowym o różnej gradacji ziarna do wyrównania powierzchni. Jak mówi autor filmu , który wynajął tę ekipę do skalibrowania kilku płyt granitowych w swoim warsztacie , cały proces [trzy płyty] trwał ok. godziny.

peezeet

#481
Tak znam to zagadnienie i ten film, wcale się nie dziwię że ten pan woli klasyczny kolimator bo to niezawodne proste urządzenie działające na zasadzie odbicia wiązki światła. Kąt padania =kątowi odbicia. My też przecież wolimy analog, czyż nie :) . Ja niestety nie miałem takich przyrządów ani narzędzi i dlatego poległem na równaniu pierwszej płyty, którą próbowałem wyrównać odbijając tuszem od precyzyjnego liniału traserskiego (na foto). Następnie zbierając nierówności najpierw mechanicznie a później ręcznie używając specjalnego drobnoziarnistego pilnika diamentowego takiego jak używa się do honowania. Cały proces przypominał skrobanie płyty traserskiej żeliwnej. Nawet już byłem dość blisko finału ale kontuzja a później odkrycie na OLX zakończyła tę mordęgę.

Tym proszkiem diamentowym posypuje się taką płytę do docierania, taki proszek też miałem. Cały proces trwał tylko tyle bo panowie mieli do czynienia z płytami traserskimi z nieznacznymi nierównościami a nie z surową płytą.

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 16:43Cały proces trwał tylko tyle bo panowie mieli do czynienia z płytami traserskimi z nieznacznymi nierównościami a nie z surową płytą.
Ta pierwsza duża na zdj. powyżej tak , ale te następne to były chyba wcześniej nietrasowane.


peezeet

Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 17:02
Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 16:43Cały proces trwał tylko tyle bo panowie mieli do czynienia z płytami traserskimi z nieznacznymi nierównościami a nie z surową płytą.
Ta pierwsza duża na zdj. powyżej tak , ale te następne to były chyba wcześniej nietrasowane.
Nie sądzę, ta największa płyta to też od jakiegoś urządzenia koordynacyjnego bo ma  podobne inserty do mocowania przyrządów pomiarowych albo detali, a te mniejsze mają jakieś naklejki homologacji albo normy dokładności.




Piterski

Przepraszam, że się wtrącę do tej dyskusji ale chciałem zapytać czym się kolego Bedford zajmujesz czy to zawodowo czy hobbistycznie?.
Pytam z czystej ciekawości obserwując Twoje merytoryczne wpisy. Mało się udzielasz ale jak już piszesz to widzę, że znasz się nie tylko na elektronice ale też na metrologii. Czy to zainteresowania hobbistyczne czy zawodowe?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 17:08
Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 17:02
Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 16:43Cały proces trwał tylko tyle bo panowie mieli do czynienia z płytami traserskimi z nieznacznymi nierównościami a nie z surową płytą.
Ta pierwsza duża na zdj. powyżej tak , ale te następne to były chyba wcześniej nietrasowane.
Nie sądzę, ta największa płyta to też od jakiegoś urządzenia koordynacyjnego bo ma  podobne inserty do mocowania przyrządów pomiarowych albo detali, a te mniejsze mają jakieś naklejki homologacji albo normy dokładności.




Tak , człowiek na początku mówi , że zamówił ekipę do reserfisowania swoich płyt , których używał , czyli do zrobienia im nowej powierzchni.
Z tym , że jakości tej pierwszej był pewny co potwierdziły później pomiary. Skoro tych pozostałych też używał to mogły być jakoś wcześniej przygotowywane do tego.
Cytat: Piterski w Listopad 03, 2019, 17:14Czy to zainteresowania hobbistyczne czy zawodowe?
Takie z natury inżynierskiej wynikające.

peezeet


peezeet

A takie pytanko z innej beczki: jest może wśród nas jakiś szpenio od kaligrafii....potrzebował bym pomocy przy zaprojektowaniu jednego słowa-nazwy nowego gramofonu. :)

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 17:43....potrzebował bym pomocy przy zaprojektowaniu jednego słowa-nazwy nowego gramofonu.
A jest jakaś nazwa , czy trzeba ją wymyśleć ?

miniabyr

No to teraz będą jaja . Paweł ja proponuję Zontek  De Sekend  ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

peezeet

#490
Nazwa już jest  ;D
Chcę zrobić taki ładny napis jak np Cadillac z lat 50-tych

miniabyr

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 17:52
Nazwa już jest  ;D
Już się boję...........dawaj  ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

peezeet

he ...zaraz dawaj.......a moze jako pierwszy dowie się ew. pomocnik?

peezeet

Cytat: miniabyr w Listopad 03, 2019, 17:49
No to teraz będą jaja . Paweł ja proponuję Zontek  De Sekend  ;)

Zontek De sekend hand

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 17:43jest może wśród nas jakiś szpenio od kaligrafii....
Na kaligrafii to się teraz chyba wszyscy znają . Wystarczy to:

peezeet

#495
Eee tam, takie to ja też mam, potrzebne takie co by się dało wyfrezować w jednym kawałku, i w wektorze potrzeba. To ma być piękne, z polotem, wisienka na torcie, ale nie przesadzone.

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 18:05
Eee tam, takie to ja też mam, potrzebne takie co by się dało wyfrezować w jednym kawałku, i w wektorze potrzeba.
I pewnie jeszcze podświetlane. Wymagania rosną , to już nie tylko kaligrafia.

peezeet

Cytat: Bedford w Listopad 03, 2019, 18:11
Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 18:05
Eee tam, takie to ja też mam, potrzebne takie co by się dało wyfrezować w jednym kawałku, i w wektorze potrzeba.
I pewnie jeszcze podświetlane. Wymagania rosną , to już nie tylko kaligrafia.

Wystarczy mi napis z ośmiu literek czcionką pisaną stara kaligrafia, podświetlenia nie będzie, wiem co robię. Jak nie ogarniasz to nie drwij.

Bedford

Cytat: peezeet w Listopad 03, 2019, 18:05co by się dało wyfrezować w jednym kawałku, i w wektorze potrzeba
To już nie tylko kaligrafia. Gdzie tu drwina.

peezeet

#499
Rozumiem że kolega w tym temacie też się orientuje. Czy tak z rozpędu czy natury? ;)