Witajcie w "małpiarni" czyli znów strugamy "wariata". Klon EAR834.

Zaczęty przez McGyver, Czerwiec 18, 2018, 13:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Nie jestem elektronikiem i mam tylko blade pojęcie w tym temacie. Projekt prowadzony był prze kolegę McGyvera i on służył nam wiedzą i doświadczeniem.
Uziemienia z sieci nie podłączasz tam nigdzie bo według założenia naszego "przewodnika" jest to urządzenie w drugiej klasie bezpieczności. 
Mój egzemplarz zbudowałem na płycie montażowej i ona służyła mi na początku za masę.
Cytat: marwis73 w Grudzień 22, 2019, 10:03
Czyli mam podłączyć 9 pin lampy (trzy lampy) do obudowy?
McGyver podawał nam dwa rodzaje symetryzacji. Jedną z nich jest połączenie nóżek 9 z masą, a drugą było podnoszenie potencjału żarników. Cytuję mistrza:
Cytat: McGyver w Grudzień 21, 2018, 14:15W zasilaczu lutujesz opornik 180kohm do plusa napięcia 250V. Opornik 56kohm lutujesz do minusa napięcia 250V. Wolne końce oporników łączysz razem do kupy, i ten punkt wspólny łączysz z nogami 9 wszystkich podstawek na zielonej PCB sygnałowej. Ta wersja jest tutaj bardziej pożądana ze względu na dop. UH-K lampy 12AT7/ECC81.
W moim przypadku pierwsza metoda dała lepszy efekt. Podnoszenie potencjału żarników nie pomogło usunąć brumienia, ale wtedy miałem jeszcze kilka innych błędów na pokładzie i prawdopodobnie jak wszystko jest poprawnie wykonane  to powinno działać. Po  świętach i tak mam zamiar zrobić kilka poprawek to sprawdzę, czy opcja z opornikami nie jest jednak lepsza.

marwis73

Rudy-102 ja też nie jestem elektronikiem tylko chemikiem i wszystko było ok tylko mam problem z uziemieniem dla gramofonu. mam przedwzmacniacz na półprzewodnikach i też bez masy brumi, oglądałem zdjęcia i stąd mój wniosek o uziemieniu z sieci i z masy wejścia pre ( nie mam obudowy)  Na temat symetryzacji poprzez podnoszenie potencjału to czytałem ale na temat masy lamp nie potrafię  nic znaleźć, albo jestem ślepy, jak to nie jest problem dla Ciebie to daj namiary gdzie mogę to znaleźć. Dzięki

marwis73

Cytat: rudy-102 w Grudzień 22, 2019, 17:31W moim przypadku pierwsza metoda dała lepszy efekt. Podnoszenie potencjału żarników nie pomogło usunąć brumienia, ale wtedy miałem jeszcze kilka innych błędów na pokładzie i prawdopodobnie jak wszystko jest poprawnie wykonane  to powinno działać. Po  świętach i tak mam zamiar zrobić kilka poprawek to sprawdzę, czy opcja z opornikami nie jest jednak lepsza.
Możesz wysłać zdjęcie jak to jest podłączone u Ciebie. Dzięki bardzo

rudy-102

To chyba powinno być nawet gdzieś w tym wątku. Zaraz poszukam.

marwis73

Cytat: rudy-102 w Grudzień 22, 2019, 18:19To chyba powinno być nawet gdzieś w tym wątku. Zaraz poszukam.
Dzięki bardzo za pomoc

rudy-102

Tu stan z pierwszego podłączenia. Widać jak prowizorycznie podłączana jest masa SUTków do masy płyty. 

 
Więcej na razie nie znalazłem. Za kilka dni rozkręcę grata to pokażę jak to teraz wygląda.

marwis73

Czyli mogę nogi 9 z lamp podłączyć jako uziemienie z gramofonem czy to tylko do obudowy?

marwis73

Cytat: rudy-102 w Grudzień 22, 2019, 18:30Więcej na razie nie znalazłem. Za kilka dni rozkręcę grata to pokażę jak to teraz wygląda.
Dzięki będę czekał

marwis73

Chyba już opanowałem temat brumów, jako laik źle przeczytałem datasheet dla lamp i zamiast symetryzacją zrobić dla nogi 9 to zrobiłem dla nogi 1 (haha stary i ślepy) ale jest już ok. Ale mam inny problem, myślę że to chodzi o masę i obudowę bo czasami jest takie "sprzężenie"(symetryzację zrobiłem bez kondensatora), jeśli to dobrze nazwałem, ale jak poruszam kablem sygnałowym, obojętnie jakim, to wszystko wraca do normy. Chyba że się mylę, jak tak to proszę o wskazówkę.

Mimo to i tak jestem szczęśliwy ;D Piwo dla Maestra i tak się należy.

rudy-102

Cytat: marwis73 w Grudzień 29, 2019, 14:42(symetryzację zrobiłem bez kondensatora)
Też mam bez kondensatora. Szczerze mówiąc nie wiem po co on w tym miejscu.
Cytat: marwis73 w Grudzień 29, 2019, 14:42zamiast symetryzacją zrobić dla nogi 9 to zrobiłem dla nogi 1 (haha stary i ślepy)
Też długo patrzyłem która to dziewiąta, a która pierwsza. :)
Cytat: marwis73 w Grudzień 29, 2019, 14:42czasami jest takie "sprzężenie"..., ale jak poruszam kablem sygnałowym, obojętnie jakim, to wszystko wraca do normy.
Czy kable sygnałowe są u Ciebie ekranowane, czy puszczone drutem? 

A tak przy okazji to nie miałem jeszcze czasu rozkręcić. Ciągle ktoś chce jeść, żona chce na wystawę, do muzeum, dzieci do kina, a potem znów są głodni. Czasu jeszcze nie miałem.

marwis73

Cytat: rudy-102 w Grudzień 29, 2019, 17:16Czy kable sygnałowe są u Ciebie ekranowane, czy puszczone drutem? 
Kable sygnałowe które mam to Jantzen Solid Core 6N, jak będę miał obudowę i dalej tak będzie to spróbuję może jakieś inne kable.

rudy-102

@BedfordProponowałeś kiedyś wstawienie opornika rozładowującego (bleeder) na ostatni kondensator, czy zastosowałeś to u siebie?

rudy-102

Jeden tych wielkich kondensatorów 100 uF miał taką dziwną dolegliwość, że przy najmniejszym drganiu otoczenia dawał mocne stuknięcie w głośnik. Wystarczyło nawet delikatne położenie okładki plyty na obudowie. Postanowiłem wymienić je na małe Nichicon Muse BP. Przy okazji wymieniłem też kabelki łączące TubeCap 10uF z płytką na grubsze.

rudy-102

W planie na dzisiaj miałem jeszcze odstawienie DCBlockera. O takiego smoka sobie wysmażyłem. Niestety zabrakło miejsca wewnątrz i będę musiał zrobić jakąś skrzyneczke na zewnątrz.

rudy-102

Jako nagrodę pocieszenia klon dostanie nowe gniazdo zasilania z czystej miedzi.

tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Styczeń 11, 2020, 20:38Jeden tych wielkich kondensatorów 100 uF miał taką dziwną dolegliwość, że przy najmniejszym drganiu otoczenia dawał mocne stuknięcie w głośnik. Wystarczyło nawet delikatne położenie okładki plyty na obudowie.

Mikrofonowanie - nie tylko lamp dotyczy niestety. Kondensatory też potrafią :(

rudy-102

To nie było zwykłe mikrofonowanie. To było jakieś rozładowanie. Mikrofonują w tym układzie pierwsze kondy sygnałowe 0,1uF. Jak je postukam to słyszę pukanie w głośnikach. W jednej z setek następowało jakieś rozładowanie. To był za każdym razem mały wybuch w głośnikach. To było ciężkie do zaakceptowania. Najgorsze jest to, że z Mundorfami lepiej grało niż teraz po wymianie :( . Teraz jest tępawo i bułowato na basie. A podobno nie mają one wpływu na dźwięk.

rudy-102

Może się jakoś ułożą. Jak nie to dokupię jednego Mudorfa i wróćę do pierwotnego układu.

Bedford

Cytat: rudy-102 w Styczeń 01, 2020, 18:49@BedfordProponowałeś kiedyś wstawienie opornika rozładowującego (bleeder) na ostatni kondensator, czy zastosowałeś to u siebie?
Tak - 330k , 2W  na ostatnim kondensatorze zasilacza anodowego. Dzisiaj dopiero zauważyłem to pytanie.

konrado77

U mnie dcblocker dawał poluzowanie na basie więc wyleciał do szuflady[emoji3]

rudy-102

Ja cały czas mam delikatny brum. Taki na pograniczu zauważalniości. Żeby go usłyszeć muszę podkręcić wzmocnienie do poziomu "rozwodowego" ;). Zanim wywalę SUT`ki na zewnątrz to chciałem sprawdzić, czy to coś da. Wpiąłem go dzisiaj po prostu pomiędzy kabel, a listwę zasilającą. Z brumem nic się nie zmieniło, czy wpłynęło to w jakiś sposób na brzmienie jeszcze nie wiem, bo nie miałem okazji nic posłuchać. Wieczorem sprawdzę.

Oxygen

Metalowa obudowa
Cytat: rudy-102 w Grudzień 22, 2019, 17:31Nie jestem elektronikiem i mam tylko blade pojęcie w tym temacie. Projekt prowadzony był prze kolegę McGyvera i on służył nam wiedzą i doświadczeniem.
Uziemienia z sieci nie podłączasz tam nigdzie bo według założenia naszego "przewodnika" jest to urządzenie w drugiej klasie bezpieczności. 
Mój egzemplarz zbudowałem na płycie montażowej i ona służyła mi na początku za masę.

Metalowa obudowa w drugiej klasie ochronności ?? Co będzie jak odłączy się np. z jakiegoś złącza przewód zasilający i dotknie obudowy ?
Z tego co wiem obudowa metalowa w drugiej klasie ochronności musi być izolowana od wewnątrz w specjalny sposób, moim zdaniem taka zabawa to igranie z życiem i nie piszę tego aby kogoś wystraszyć. Uważam, że metalowe obudowy muszą być "uziemione"

kowacz

Witam po
długiej przerwie mój klon jest po wymianie lamp 12AT7 i 12AX7
w tym czasie przerzuciłem się na CD dla odmiany :)
Ale gdy wróciłem do winyli zaniepokoiło mnie słyszalne przesterowanie sygnału.
Sprawdzałem, myślałem nawet, pomierzyłem rezystory i nic mądrego nie wymyśliłem.
Gdzieś tam "żęrzy" w okolicach 20 khz
Teraz testuję pre phono Kuleszy na krzemie. Z podziękowaniami dla VASY który użyczył swojego urządzenia.
Ustawiłem Gain przełącznikami na 42 dB. I dolegliwości ustały.
Macie jakieś pomysły jak uleczyć EAR-a  :-[

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

tomcio

A czy ktoś ma może płytkę zasilacza lub obie do sprzedania ?
T

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka