Przedwzmacniacz gramofonowy- jaki?

Zaczęty przez wojtek41, Lipiec 01, 2014, 17:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Nie chce rozpoczynać nowego wątku ,więc w tym skrobną coś na temat preampu gramofonowego,zmajstrowanego przez naszego kolegę (choć nie ma go na tym forum)Benpe. Panowie jest na czym ucho zawiesić! To fantastyczne połączenia brzmienia lampy z tranzystorem (choć to nie hybryda). Dziś bawiliśmy się  u mnie zmieniając kondensatory i efekty były bardzo interesujące Najfajniej zabrzmiały 20 letnie audio note + wiekowe sprague. To jest naprawdę znakomite pre! Choć nie będzie bardzo tanie ,to  namawiam twórcę na małą butikowa produkcję.Zaproszę Benpe na to forum niech się pochwali i przyklei  tu jakieś foty swojego pre.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41

Miniabyr. Do dziela  :)

miniabyr

Już mu napisałem  że ma się tu zameldować.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Ja już jestem zainteresowany, jako kolekcjoner pre phono roznej maści. Benepe, proszszszsz...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht


masza

Nawet wczoraj przed Waszym majstrowaniem lampiszony brał ode mnie :)

miniabyr

No wiem.Szkoda że nie mogłeś wpaść,ale nie wiedziałem,że wcześniej był u ciebie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

Paweł, wychodziliśmy z żonką na kolację do przyjaciół.
Szkoda bo była okazja na fajne słuchanie ale co ma wisieć nie utonie :)

benpe

Wywołany do odpowiedzi raportuję.
Wspomniany przez Miniabyra preamp to realizacja projektu Erno Borbely EB1195.
Projekt jest klasyczny, 2 stopnie lampowe i pasywna korekcja pomiędzy nimi.
Na wejściu MC jest tranzystor podwójny FET.
Lampy zastosowałem bez intensywnych poszukiwań, w pierwszym stopniu ECC88 Mullardy, w drugim ECC83 Tungsram.
W filtrze RIAA dałem rezystory tantalowe AudioNote i kondensatory styrofleksowe.
Dodałem przełącznik impedancji i pojemności obciążenia wkładki (dostępny z wewnątrz) oraz symetryzację wyjścia jako, że zależy mi na wyjściu symetrycznym (XLR).
Zasilanie anodowe na MosFET a żarzenie na prostym CRC, trafa są wersje audio od toroidów pe-el. Zasilanie oddzielne, bo trzeba utrzymać dystans.
Gra to bez sygnatury lampy.
Szczegóły barwy i dynamiki można dopasować wybierając lampy i kondensatory (międzystopniowy i wyjściowy).
Obecnie mam AudioNote PIO międzystopniowy i Spraque na wyjściu.
Wczoraj daliśmy testowo Audyny TrueCopper i Jensen CopperFoil międzystopniowe ale wróciliśmy do tego starego AudioNote.
Daliśmy też szansę ECC83 PSVANE (jasno i szum) i Telefunkenom (ciemniej ale z dużym basem). Podobnie jak przy kondensatorach - wróciliśmy do Tungsramów. Wybór zależy od reszty toru i preferencji użytkownika - można (i należy) eksperymentować. ECC88 nie wymienialiśmy. Tu sprawdzę Siemens CCa.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

miniabyr

#59
Ja upieram się ,ze to połączenie lampy i tranzystora. Dobór komponentów  to juz wyższa szkoła jazdy ,która opiera się na doświadczeniu zdobytym w niezliczonych odsłuchach.Efekt to świadomy kompromis.Obaj złapaliśmy się na tym ,że słuchaliśmy jak długo dana konfiguracja spowoduje  nasze zaangażowanie w odsłuch. Audio Note i Jensen robiły to w kilka sekund ,ale Audyn angażował nas po dłuższej chwili.I nie mówimy tu o jakości basu ,czy tonów wysokich,bo to już nie ta liga urządzenia Bernarda,tylko o przyjemności jaką daje słuchanie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Jak wygląda możliwość regulacji obciążeń ( switch'e na tylnej ściance widzę?), gain?
W jakim przedziale cenowym urządzenie będzie pozycjonowane?

benpe

Przełączniki z tyłu są, dla MC jest 50R, 100R i 470R, dla MM od kilka opcji od 1k do 55k i dodatkowo 4 pozycje pojemności.
Niestety regulacji wzmocnienia nie ma, są opcje techniczne ale wyciąganie tego kablami jakoś mi nie pasuje.

Do przełączenia MC/MM trzeba przenieść lampy z podstawek MC na MM i przepiąć jeden przełącznik.
Urządzenie nie jest pozycjonowane cenowo, bo raczej nie będę miał czasu na coś typu produkcja.
Jednak polecam projekt, tylko niektóre elementy są nieco trudne do upolowania. Jakiś DIY'er pewnie zrobi jak zgromadzicie części.
Cenowo za podzespoły będzie około 1500 pln bez lamp, obudowy i "premium" kondensatorów.
Co do cen lamp się nie wypowiadam, można wydać 300 zł i 3000 zł za te 4 sztuki.
Kondensatory podobnie, od 100 zł, do 3000 zł za jakieś superaśne.
Można oczywiście wykonać wyłącznie jedną opcję (MM albo MC, jak kto woli).
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

frywolny trucht

Miniabyr ma chyba rację namawiając na butikową produkcję. Jeśli gra tak dobrze, niewiele ryzykujesz. Wychodzi, że za części ok. 2300 zł, strzelam- 300 zł elektronikowi od złożonego pre, 400 Tobie na dobry początek i mamy produkt za  3 tys plus obietnica upgrade-ów jak ktoś ma ochotę. Mówimy o serii zaczepnej :)

Powiem Tobie, że sporo osób chętnie nabyłoby wcześniej Nudę ( w tym ja), ale nie urodziło się z lutownicą w dłoni ( w tym ja) i odstręcza ich też szukanie kogoś do składania ( w tym mnie). Trudno zweryfikować na ile to co wyszło przypomina brzmieniowo założenia konstrukcyjne. To powinno być- moim zdaniem- firmowane i weryfikowane przez konstruktora.

p.s. Tak poza tym cieszę się, że dałeś się skusić by tu zajrzeć, napisać.

benpe

No ale mam jeszcze takie pre - tym razem tylko MM.
Oparte o preend4 w/g audesignguide. Tylko zamiast trafek są kondensatorów międzystopniowe.
Lampy to Siemensy C3g od poczty niemeckiej, dostepne po około 100-130 pln, w zasadzie bez zamienników, trwałe (10 000 godzin).
Bez regulacji wzmocnienia, regulacje Rload (od 1k do 58k) i Cload (trzy wartości).
Nie mam wkładki MM a testowanie na dosyć przypadkowym stepup'ie nie pozwala mi pisać o brzmieniu.
Zrobiłem taki Pre-Pre w/g Hiragi ale nie byłem zadowolony (mikrofonował).

AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

vasa

Cytat: benpe w Styczeń 03, 2015, 14:53Wywołany do odpowiedzi raportuję.
Gratulacje, pre wygląda profesjonalnie i schludnie.
Sam też gram na preampie Borbelego i na razie zupełnie nie mam ochoty na poszukiwania czegoś innego.
Ze znanych mi projektów dopiero taki za równowartość auta był wyraźnie lepszy.
Wykonawcą mojego egzemplarza był kolega Dino. Był tak miły że przy okazji swojego, zrobił też dla mnie :)
Pobawiłem się lampkami i po dwóch godzinach miałem kompletny mętlik w głowie.
Zabawę kontynuowałem przez kilka dni i zostawiłem w końcu Siemensy. Były chyba najbardziej neutralne. Inne miały bardziej "wystrzałowy" dźwięk ale też potrafiły zmęczyć.
Nie przyszła mi do głowy zabawa w kondy ale jak widać trzeba o tym też pomyśleć.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Ten projekt Bernarda można spokojnie postawić w szranki ze sprzętem 3 krotnie droższym i ......spocą się te urządzenia przy jego pre.Oprócz zabawy z kondensatorami aplikowaliśmy lampy  Miniwatt ,Psvane, Telefunken .Za każdym razem zmiana była olbrzymia ,wręcz spektakularna. Bardzo dobrze zabrzmiały miniwatt w polączeniu z kondensatorem pio Audio Note i Jensenem i w naszym odczuciu byl to złoty środek. Psvane rozjaśniała całe spektrum brzmienia i bardzo poszerzała scenę  kosztem głębi(ja tak lubię).Nie nadawała się do Auydyn mkp -ostro,denerwująco i niespójnie . Za to Telefunken z Audynem mkp to świetny tandem. Lampa Psvane miała denerwującą cechę-ostro szumiała.Audio Note i Jensen brzmiały kompletnie do bani z Telefunken'em -ciemno ,nudnie i mało dynamicznie.Jak się domyślacie tych kombinacji jest nieskończona ilość i można tak grzebać latami . Z drugiej strony doświadczenie tak zdobyte jest bezcenne.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

benpe

Zmieniłem dzisiaj w pierwszym stopniu Mullardy na Siemensy CCa - jestem już po 2 godzinach grania.
Mogę napisać, że jest szczegółowiej, instrumenty mają wyraźniejszą prezentację. Ciekawe jak będzie za kilkanaście godzin.
Lampki mam od Maszy, który wyprzedaje swoje zapasy (pewnie tylko częściowo).
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

robiz

Widziałem na ebay'u pre Rotel RQ-970BX.
Cenowo to poziomy ok 400 zł. Obsłuży MM i MC, ale więcej regulacji brak.
Miał ktoś odczynienia z tym sprzętem , znaczy słuchał lub zna . Nie wiedziałem, że Rotel robił osobne pre gramofonowe. Raczej byłem przekonany, że głownie instaluje stopnie gramofonowe w integrach lub przedwzmacniaczach.

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

slawomir273

Posiadam taki przedwzmacniacz i sobie go chwalę ale nie mam porównania z innymi.Jeżeli jesteś z Torunia lub okolic to zapraszam.

robiz

Dziękuję za zaproszenie, ale mam trochę daleko ze Zgierza ( koło Łodzi  )  :)
A tak na " odległość " mógłbyś napisać z czym to u Ciebie gra ?

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

slawomir273

Rotel ra 971mk2, rotel rcd 965bx, Dali 450, Thorens td 160 ramię tp 16 mk1 z Denonem dl-103

robiz

A dźwiękowo to jak byś określił granie tego pre. Coś się rzuca w oczy / uszy, podbija jakieś zakresy, gra raczej równo czy może jedne zakresy eksponuje a inne " chowa "

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

slawomir273

Kiedyś miałem na krótko Pro-Ject Phono Box SE II grało dla mnie na takim samym poziomie. Ten przedwzmacniacz gra raczej równo.

wojtek41

Mial ktos doczynek z Primare R 20 ?

masza

Miał.
Warto. Bardzo muzykalne pre.