Denon AU-320 (MC step-up)

Zaczęty przez tomasz_pianista, Marzec 01, 2017, 10:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Sesja rozbierana, dane i opinia:)

Form   MC pressure-up transformer
Winding wire ratio (pressure-up ratio)   1:10, 1:36
Primary impedance   40ohm, 3ohm
Secondary impedance   4kohm
Frequency response   10Hz - 100kHz
Deflection (as opposed to 1kHz)   Less than ±1dB
Right-and-left separation rate   60dB or more (20Hz - 50kHz)
Phase characteristic   Less than (20Hz - 50kHz) 10 degrees
Magnetic shield   Three-fold
Chord length   About 1m
Dimensions   Width 97x height 65x depth of 155mm
Weight   0.8kg

Ogólnie jak na takie małe pudełeczko swoje waży, obudowa jest bardzo solidna i świetnie ekranuje. W środku "transformer" jest sporych rozmiarów, na ostatnim zdjęciu moneta jednogroszowa do porównania. Wtyki i kable bardzo porządnie wykonane. Przełączniki bardzo solidne, ogólnie sprzęt z tych nieśmiertelnych. Można podpiąć dwie wkładki. Póki co nie zmieniam okablowania.

Kosztował około 16000-19000 yenów - dla porównania gramofony z tej epoki, np. Sony PS-X70 kosztował około 80000 yenów. Tak więc step-up był urządzeniem stosunkowo tanim jak na hi-fi. Dziś cena "rynkowa" AU-320 to 1000-1400zł.

To moje pierwsze doświadczenie ze step-up, więc trudno mi do czegoś porównać. Wobec sekcji MC w Nuda Phono jest lepiej, dźwięk jest bardzo naturalny w całym zakresie, oprócz tego zmniejszyło się tzw. tło, wkładki MC zawsze zbierają sporo "śmieci". Na AU-320 nawet na bardzo mocno odkręconym potencjometrze jest cicho. Nie spodziewałem się tego:) Jest troszkę lepsza przestrzeń, ogólnie nie ma przepaści w dźwięku, ale na SUT jakoś bardziej "wciąga", wiecie o co chodzi;)

Oczywiście AU-320 najlepiej sprawdza się z wkładkami Denona, ale tu uwaga - 103R nie będzie najlepszą wkładką. Raczej DL-103, DL-301, DL-304.

Oprócz tego w zamyśle Denona było dopasowanie do wkładek Ortofona, które mają bardzo niska impedancje. Czytałem nawet o podpinaniu SPU do AU-320, więc to chyba bardzo dobry SUT.

Od wczoraj słucham praktycznie non-stop, dobry zakup, choć ceny Step-up'ów są obecnie chyba najbardziej wygórowane. Za te pieniądze które dałem, czuje odpowiedni przyrost jakości dźwięku. Zestaw analogowy, który u mnie gra w 100% spełnia moje oczekiwania, jest czysto, mnóstwo energii, przestrzeni. Jakiekolwiek zmiany które będę robił będą wynikać tylko z pasji, a nie z wyższych oczekiwań.

Grupa ratowania poziomu.

gratefullde

Gratuluję, fajny step-up. U mnie jakoś też lepiej gra stopień MC z trafami, bardziej dynamicznie, przestrzennie, plastycznie czy jak to tam jeszcze nazwać, jest duużo lepiej w każdym aspekcie.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 01, 2017, 10:59Sesja rozbierana,
Bardzo zgrabna panienka :)
Wygląda na zrobiony w epoce kiedy cyna zawierała jeszcze sporo ołowiu a "rzecz" miała służyć a nie "się zużywać" :-\
Cytat: tomasz_pianista w Marzec 01, 2017, 10:59Zestaw analogowy, który u mnie gra w 100% spełnia moje oczekiwania, jest czysto, mnóstwo energii, przestrzeni.
Jeżeli jest lepiej niż z pre-pre na kościach to chyba trzeba poszukać jakiegoś pre MM na lampkach. To może podtrzymać potrzebę zmian :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Cytat: vasa w Marzec 01, 2017, 13:12trzeba poszukać jakiegoś pre MM na lampkach

O to, to, to ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

Cytat: gratefullde w Marzec 01, 2017, 13:13
Cytat: vasa w Marzec 01, 2017, 13:12trzeba poszukać jakiegoś pre MM na lampkach

O to, to, to ;D
Jak to było? Uderz w stół
;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

winylowy_luke

Dziś kurier przywiózł, z Japonii.

I akurat odebrałem idealną płytę do testów ;D

No ależ to jest duet ze 103R-ką! 8)




tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

winylowy_luke

#7
Sprawdziłem 3 nastawy: 14k, 27k i 47k.
Wielkich różnic między nimi nie słyszę, może na 47k jest ciut jaśniej.
Zostawiłem 47 póki co - jest najmniejsza strata sygnału (z tych trzech ustawień) z tego co wyliczyłem.

winylowy_luke

Gerwazy sam żeś :censored: i nieuk dodatkowo.

Ale po kolei...

W tym sut są trzy opcje ustawienia:
40ohm - dla impedancji wkładek w zakresie 4 - 40ohm. W instrukcji jak byk stoi 40ohm i mniej.
pass - można sobie podpiąć MM pod drugie wejście i wtedy sygnał omija trafa.
3ohm - dla impedancji wkładek 3ohm i mniej. W instrukcji jak byk stoi 3ohm i mniej.

Więc ja dla 103R używam 40ohm oraz w nudzie ustawiłem aktualnie 27kOhm i 0pF.
Daje mi to wypadkowo ok 270ohm przy stracie sygnału 0.49db.

Ale jak pisałem wcześniej na 47kOhm też gra - i nie wiem czy nie wrócę do tego ustawienia bo wtedy mogę sobie z Duala na MM słuchać bez zmiany ustawień w preampie.

ahaja


audiomaniak

#10
Cytat: ahaja w Kwiecień 29, 2021, 14:19
A skąd się bierze te 40ohm?

Bo w instrukcji producent napisał, że 40 Ohm i mniej, a przy 3 Ohm napisał, że 3 i mniej :-)

A na stronie firmy Denon to jest napisane tak  ;D ;D ;D ;D



A mógł kupić taki z przekładnią 15x i byłoby ok :-)
 

winylowy_luke

Denon tak oznaczył na froncie urządzenia:
40ohm to po prostu przekładnia 1:10
A 3 ohm to przekładnia 1:36

ahaja

Naturalna impedancja uzwojenia wtórnego to 4kohm. Stąd po przekładni 10 (dzielimy przez 100) jest 40. Podobnie z 3omami: 4kohm/1296=3,086
Należy tu zauważyć, że to bez podpięcia do czegokolwiek ... a z podpięciem do wejścia np 47kohm będzie jeszcze mniej. Także te omy z frontowego panelu niewielkie mają znaczenie. Liczy się przekładnia.

masza19

Zara nastąpi występ, którego nikt nie chce czytać.

A wystarczy wprowadzić zatwierdzenie kilku pierwszych postów...

winylowy_luke

#14
Cytat: masza w Kwiecień 30, 2021, 09:17Zara nastąpi występ, którego nikt nie chce czytać.

A wystarczy wprowadzić zatwierdzenie kilku pierwszych postów...
Jestem Za!!!

A co do tego co napisał Ahaja,
jakby ktoś miał wątpliwości:

Przekładnia 1:10:
4000ohm / (10x10) = 40 ohm

Przekładnia 1:36:
4000ohm / (36x36) = 3,086 ohm

Temat jest chyba wyczerpany.
Od siebie dodam, że jakość wykonania i brzmienia jest na bardzo wysokim poziomie.
Jest to urządzenie bardzo wszechstronne, godne polecenia.
Ode mnie tyle w tym temacie   :)

Piterski

Cytat: masza w Kwiecień 30, 2021, 09:17
[...]
A wystarczy wprowadzić zatwierdzenie kilku pierwszych postów...
Arek się przed tym broni, że zamknie dostęp nowym forumowiczom, ale jakoś nie widać by walili drzwiami i oknami. To pewnie tego pacana nie powstrzyma ale przynajmniej utrudni mu życie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

masza19


Piterski

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 30, 2021, 13:23Nie tyle broni, co ni umi.
Wydawało mi się, że się przed tym wzbraniałeś ale dyskusje były dawno i może coś pomieszałem.

Jak się nie da to pozostaje stać z motyką i kosić.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

masza19

XXI wiek... Serio nie da się pokazać faka popaprańcom?
Czas może odwiecznego problemu wymiany silnika forum?
I nie chodzi o diengi, to akurat wezmą na siebie z przyjemnością użytkownicy.

zeroqll

Osobom podobającym się granie AU320 polecam poszukać większego brata, AU340, podobny charakter grania, ale zdecydowanie wyższa półka jeżeli chodzi o klasę, lepsza rozdzielczość, dynamika, skraje pasma.

GB

Przywieźli z Japonii AU-320. Pozytywnie się, dziwiłem bo na papierach do odprawy sygnowałem, że uiszczę stosowne opłaty celne. A tu zero opłat.

Czyli z transportem do Polski 1000pln.

Tak Ci on wygląda. Jak to teraz wpiąć?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

zeroqll

Kable z ramienia wraz z uziemieniem wpinasz do trafa, a potem kable z trafa do wejścia mm preampu.

GB

Cytat: zeroqll w Marzec 09, 2022, 18:40
Kable z ramienia wraz z uziemieniem wpinasz do trafa, a potem kable z trafa do wejścia mm preampu.
To wiem, ale w które gniazdo sut'a?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

zeroqll

Masz 2 do wyboru, na 2 ramiona i przełącznik z przodu.