Let's do it together, czyli zróbmy to razem. Małpujemy preamp Kondo KSL-M7 Line.

Zaczęty przez McGyver, Maj 05, 2017, 23:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Ty mi nie mów o petlach masy.
Taka historia:
Przedwzmacniacz kupiony miesiąc temu, grał super. Pewnego dnia włączam a tu buczy, o rzesz.....
Zepsuł się... Coś dziabło w środku i pewnie pętle masy robi. Ale gra... Co mogło dziabnać?
Tydzień się meczylem, rozbieralem, szukałem.... Wreszcie pomysł... podlacze go do gniazdka dwubolcowego... Cisza!
Co dalej?
Szukam następny tydzień.... Doszedłem.... Tuner nc+ daje pętlę masy... Po odpieciu cisza. Pewnie coś w środku się zepsuło, ale działa tylko brumi... Już miałem oddawać do naprawy.
Nagle mnie olsnilo... Miałem antenę satelitarna, która odłączyłem bo podpiąłem się do głównej instalacji satelitarnej w bloku....
Czyli wszystkie urządzenia sprawne.... Pętla masy robi się przez kable antenowe wpiete do instalacji zbiorczej.

Taka oto przygoda....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

Podpięcie do gniazda bez bolca nic nie da. Pre jest zbudowane w 2 klasie ochronności i pin PE nie jest w użyciu...
Odłączenie zasilania przekaźników i pilota również nic nie da, brumi nadal.

goky

Każdy przypadek jest indywidualny mam wrażenie warto jednak spróbować bez podpiętego PE, myślę że ja sobie też zbuduje tego klonika


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wiki

Cytat: AudioAddicted w Maj 19, 2019, 12:16Podpięcie do gniazda bez bolca nic nie da. Pre jest zbudowane w 2 klasie ochronności i pin PE nie jest w użyciu...
Tego nie wiedziałem, ale ja pewnie i tak bym spróbował i jeszcze sprawdzil z wtyczka w jedną stronę i w drugą.
Też stara historia z tunerem... Płaska wtyczka zasilająca, w jedną stronę brumial w drugą nie... Wtedy to byłem w wielkim szoku!

Cytat: AudioAddicted w Maj 19, 2019, 12:16Odłączenie zasilania przekaźników i pilota również nic nie da, brumi nadal.
Tu odłączenie zasilania może nic nie dać.
Ja bym wszystko odlaczyl, zasilanie tegoż i wypial z toru... I zamiast tego podlaczył luzem pierwszy lepszy potencjometr o tej samej wartości... Taki myk pokazał by czy brumi to sterowanie z potencjometrem.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

Cytat: goky w Maj 19, 2019, 12:19
Każdy przypadek jest indywidualny mam wrażenie warto jednak spróbować bez podpiętego PE, myślę że ja sobie też zbuduje tego klonika


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Moje, Maćka i Andrzeja pre są wykonane przez Adama bez uziemienia, więc szukanie gniazdka bez PE to tylko strata czasu de facto ;)

LampowY

Cytat: AudioAddicted w Maj 19, 2019, 12:16
Podpięcie do gniazda bez bolca nic nie da. Pre jest zbudowane w 2 klasie ochronności i pin PE nie jest w użyciu...
Odłączenie zasilania przekaźników i pilota również nic nie da, brumi nadal.
Właśnie sobie o tym przypomniałem.

wiki

To ja jeszcze bym zrobił inaczej.
System podłączam minimalny: cd, przedwzmacniacz, końcówka mocy. Nic więcej, żadnych uziemien do obudów i od gramofonu.
Trzy "golutkie" obudowy.
Wszystkie 3 części podpinam do gniazdek bez bolca.
Potrzebny tylko taki przedłużacz bezbolcowy.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

amati74

Cytat: wiki w Maj 19, 2019, 12:12
Ty mi nie mów o petlach masy.
Taka historia:
Przedwzmacniacz kupiony miesiąc temu, grał super. Pewnego dnia włączam a tu buczy, o rzesz.....
Zepsuł się... Coś dziabło w środku i pewnie pętle masy robi. Ale gra... Co mogło dziabnać?
Tydzień się meczylem, rozbieralem, szukałem.... Wreszcie pomysł... podlacze go do gniazdka dwubolcowego... Cisza!
Co dalej?
Szukam następny tydzień.... Doszedłem.... Tuner nc+ daje pętlę masy... Po odpieciu cisza. Pewnie coś w środku się zepsuło, ale działa tylko brumi... Już miałem oddawać do naprawy.
Nagle mnie olsnilo... Miałem antenę satelitarna, która odłączyłem bo podpiąłem się do głównej instalacji satelitarnej w bloku....
Czyli wszystkie urządzenia sprawne.... Pętla masy robi się przez kable antenowe wpiete do instalacji zbiorczej.

Taka oto przygoda....
U mnie sprzęt hifi wpiety jest w jedną listwe a wprzet tv + cyfra z antena wpiete są w inną listwe, obie listwy podłączone są do jednego podwójnego gniazdkka z osobnymi wyłącznikami prądu w gniazdku, taki brytyjski pomysł. Dzięki temu nigdy nie sa włączone obie listwy tylko  uruchamiam pstrykiem listwe która chce używać np: od hifi, a TV jest bez prądu nawet nie jest w stanie "stand by". Nic mi nie brumi bo prad nie dochodzi do listwy od TV i cyf.

LampowY

Nie korzystam ani z tunera TV ani z anteny TV i Sat.
TV mam przez światłowód i wifi.

tomekkk1

Cytat: wiki w Maj 19, 2019, 12:47To ja jeszcze bym zrobił inaczej.
System podłączam minimalny: cd, przedwzmacniacz, końcówka mocy. Nic więcej, żadnych uziemien do obudów i od gramofonu.
Trzy "golutkie" obudowy.
Wszystkie 3 części podpinam do gniazdek bez bolca.
Potrzebny tylko taki przedłużacz bezbolcowy.


Ja u siebie mam wszystkie urządzenia zbudowane w 2 klasie ochronności (włącznie ze wzmacniaczami) - czyli podłączone bez PE. I buczy. To nie pętla masy.

goky

Głupie pytanie ale jak buczy ? W sensie jaka częstotliwość ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Jak na moje ucho to częstotliwość z sieci (z trafa) 50Hz.
Tomek natomiast twierdzi, że to 100Hz.

goky

Apką na telefonie można sprawdzić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Jutro poszukam i spróbuję ustalić.

Jak się apka nazywa? Najlepiej na ogryzka?

goky

Ja bym poszukał czegoś w zasilaczu, miałem taki przypadek jak któreś 300b budowałem. Probkem był w stabilizatorze i jego kontakcie z radiotorem. Nowa miki i mosfet pomogły.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

LampowY

Rozmawiałem z Adamem. Podobno to ogarnął na innym preampie, który w najbliższym tygodniu ma u mnie wylądować.

goky

Korzystam z tej apki

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka


tomekkk1

Wygoglujcie sobie "online tone generator", odpalcie w głośnikach i zmieniajcie częstotliwość aż pokryje się z tą generowaną przez pre. U mnie było 100Hz ;)

tomekkk1

Nie chcę się drapać po nie swoich jajkach, ale jak tylko znalazłem przyczynę szumu, to natychmiast się tym podzieliłem - by osoby zainteresowane mogły jak najszybciej uporać się z problemem ;D



McGyver

Cytat: AudioAddicted w Maj 19, 2019, 22:12
Nie chcę się drapać po nie swoich jajkach, ale jak tylko znalazłem przyczynę szumu, to natychmiast się tym podzieliłem - by osoby zainteresowane mogły jak najszybciej uporać się z problemem ;D
Śledzę Twoje poczynania. Ale nie wiem co mógłbym napisać bo całkowicie przerobiłeś prowadzenie masy i teraz ciężko powiedzieć gdzie może leżeć przyczyna.

tomekkk1

Cytat: McGyver w Maj 19, 2019, 23:27
Cytat: AudioAddicted w Maj 19, 2019, 22:12
Nie chcę się drapać po nie swoich jajkach, ale jak tylko znalazłem przyczynę szumu, to natychmiast się tym podzieliłem - by osoby zainteresowane mogły jak najszybciej uporać się z problemem ;D
Śledzę Twoje poczynania. Ale nie wiem co mógłbym napisać bo całkowicie przerobiłeś prowadzenie masy i teraz ciężko powiedzieć gdzie może leżeć przyczyna.


Noo, dałeś się przywołać  :np:
Jest to zabieg całkowicie odwracalny u mnie, pytanie w zasadzie tylko czy to coś da. Już w tej chwili masa RCA na wejściu wróciła na płytkę z przekaźnikami (jak było pierwotnie). Powrót masy RCA na wyjściu na PCB sygnałowe nie wniosła żadnych zmian ;)

Masa PCB zasilającego wędruje wpierw na punkt wspólny, nie wprost na obudowę. Masa żarzenia również łączy się z punktem wspólnym zamiast z masą PCB sygnałowego - tu również nic się nie pogorszyło od tego czasu :)

Myślę że może gdybym widział fotkę wewnątrz to łatwiej by było pogłówkować. Wielkość tego brumu, to dosłownie niuans. Niewiele zostało do zbicia


tomekkk1

Nie zrozumieliśmy się - gdybym widział fotkę wewnątrz pre, które zrobiłeś dla Maćka, a które nie brumi to łatwiej by było pogłówkować.

Chyba że chodzi o to, że masa tam jest prowadzona jak była pierwotnie również u mnie. Pierwotnie również brumił, z tym że ciężko było zwrócić na to uwagę - na skutek szumu, na który cierpiał ;)