Jaki gramofon na początek? Co wybrać?

Zaczęty przez MaeiesPlan, Sierpień 19, 2017, 16:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

No dobra. Maria nie planuje chyba zmieniać głośników Onkyo. Zwycięzcą zostaje więc Audio Technica LP 120 USB z wbudowanym pre i wkładką AT 95E



ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

#76
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 20, 2017, 20:23
No dobra. Maria nie planuje chyba zmieniać głośników Onkyo. Zwycięzcą zostaje więc Audio Technica LP 120 USB z wbudowanym pre i wkładką AT 95E

Można jeszcze było wziąć taki zestaw Pioneer PLX 500 - to w zasadzie chyba  Audio Technica LP 120 USB pod inną nazwą - plus wkładka AT 100E, plus w tej cenie sprzedający dorzucał wkładkę Ortofon Black Rellop z headshellem, jakby ktoś chciał sobie poskreczować
Stan jak widać bardzo ładny, z pudełkami.



http://allegro.pl/pioneer-pl-500-wkladka-at100e-i6932570340.html?snapshot=MjAxNy0wOC0yMFQxNjo0MjowMC45NjRaO2J1eWVyOzc2YWI2NWU3N2M5NTZmZGRhMWZkYjVmM2NkYWI0MTA2ZjM4ZmE3ZWUxM2Q0YzhmZWNiNDQ1ODM5ZDI2MjM0ODU%3D

Recenzja tutaj:

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2016/10/gramofon-pioneer-plx-500.html
 

frywolny trucht

Trzeba dogadać ile gwarancji zostało, sprzedawcy się mocno się spieszy się z kasą się, więc można trochę pograć ceną  ;D Rzeczywiście da się ugrać fajnie, ale ryzyko także wzrasta.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 20, 2017, 20:59
Trzeba dogadać ile gwarancji zostało, sprzedawcy się mocno się spieszy się z kasą się, więc można trochę pograć ceną  ;D Rzeczywiście da się ugrać fajnie, ale ryzyko także wzrasta.

Kupiłem aby zaspokoić swoją ciekawość, jak taki gramofon gra, więc brak gwarancji nie ma dla mnie znaczenia.
Kupiłem coś nie dawno, od tego sprzedawcy, paczka przyszła dobrze zapakowana, bardzo szybko, więc myślę , że nie zawiodę się i tym razem.
Pożyjemy, posłuchamy, to się przekonamy.......

ps: wkładki nie są mi potrzebne więc chętnie je odsprzedam za rozsądne pieniądze 




MaeiesPlan

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 20, 2017, 20:23
No dobra. Maria nie planuje chyba zmieniać głośników Onkyo. Zwycięzcą zostaje więc Audio Technica LP 120 USB z wbudowanym pre i wkładką AT 95E





Maria :) owszem myśli o nowych głośnikach, ale nie wszystko na gorąco. Najpierw gramofon z przyzwoitą wkładką, wzmacniacz i amplituner.
Głośniki zostaną na odroczony deser, ale będą to na pewno jakieś podstawkowe kolumny B&W. Znajomy zdecydowanie pcha mnie w stronę Project xperience choć sam jestem fanem Technicsa SL 1200 MK2. A ja coraz bardziej skłaniam się do Pro ject Debut Carbon esprit.
Ktoś tu już jednak pisał, że to proces więc dam sobie jeszcze chwile i wybiorę się na odsłuchy w salonie. Ściąganie sprzętu z ebay'a zdecydowanie odpada.


MaeiesPlan

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 20, 2017, 10:59
Z grubsza chodziło mnie o to, że Filipek wyjdzie taniej niż 2M Red, a to jedna z najciekawszych wkładek MM. Wg mnie. Inne są przy niej zwyczajnie nudne :) Jest głośna, dynamiczna, podbija skraje pasma. Świetnie nadaje się do ożywiania zmulonych napędów.

Acha. Koleżanka jest początkująca i może nie rozumieć co to PRE. Otóż stare gramofony, oraz współczesne, o ambicjach audiofilskich, nie mają wbudowanej sekcji przedwzmacniacza gramofonowego. Czyli nie bardzo da się słuchać płyt podłączając do twojego zestawu. Sygnał trzeba wzmocnić, oraz wykrzywić krzywą RIAA: http://www.hifi.pl/slownik/riaakrzywa.php
W latach 80-tych, gdy gramofon był ważnym źródłem dźwięku, wzmacniacze miały taki układ, określony zwykle jako wejście PHONO i był to układ do którego przywiązywano wagę. Dziś też wzmacniacze miewają wejście PHONO, ale w 90% przypadków został tam umieszczony, żeby było bogato, a nie dobrze. Szczególnie współczesne amplitunery kina domowego podchodzą do tematu per dodatkowa funkcja w morzu funkcji. Obecnie część gramofonów także ma wbudowany układ przedwzmacniacza- jak rzeczona Audio Technica- ale znowu służy on tylko temu, żeby był, żeby dało się w ogóle grać. Sensowne układy dziś kupuje się jako osobne pudełeczka i zaczynają się w okolicach tysiaka za nowy przedwzmacniacz.
To może szukać jakiś vintage wzmak po przeglądzie, na gwarancji? Zestaw Onkyo tak czy siak posłałbym do kotła ;)


Czuję się niedoceniona :) że raczkuje w temacie to prawda, ale terminologię  już opanowałam. Wiem, że mamy sprzęty z wbudowanym przedwzmacniaczem lub bez :)
Jak pisałam wyżej zakup wzmacniacza to pewnik :))


Marek20

Cytat: MaeiesPlan w Sierpień 21, 2017, 09:16

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 20, 2017, 20:23
No dobra. Maria nie planuje chyba zmieniać głośników Onkyo. Zwycięzcą zostaje więc Audio Technica LP 120 USB z wbudowanym pre i wkładką AT 95E





Maria :) owszem myśli o nowych głośnikach, ale nie wszystko na gorąco. Najpierw gramofon z przyzwoitą wkładką, wzmacniacz i amplituner.
Głośniki zostaną na odroczony deser, ale będą to na pewno jakieś podstawkowe kolumny B&W. Znajomy zdecydowanie pcha mnie w stronę Project xperience choć sam jestem fanem Technicsa SL 1200 MK2. A ja coraz bardziej skłaniam się do Pro ject Debut Carbon esprit.
Ktoś tu już jednak pisał, że to proces więc dam sobie jeszcze chwile i wybiorę się na odsłuchy w salonie. Ściąganie sprzętu z ebay'a zdecydowanie odpada.


Ten Debut Carbon esprit przy tym technicsie to jesto jak nóż do obierania ziemniaków, przy hirurgicznym skalperze, ale jak się podoba to tylko z drugiej ręki, w dobrym stanie, za 500-600 złotych, można trafić na taką ofertą i nie są to rzadkie przypadki.
Ściąganie z ebay'a w zasadzie niczym się nie różni od kupowania w innych miejscach, no może tym że dostawa trwa dłużej,  jak zakupiony przedmiot jest np zza wielkiej wody, jak w poniższym przypadku.
Tym razem manualny gramofon, firma ta sama, czyli JVC. Nie głupi model, stan wizualny nie najlepszy, ale to się odrestaurowany,  w zasadzie bezgotówkowa.
W zestawie wkładka Audio Technica z igłą o szlifie Shibata,  plus dodatkowy headshell.
Całość za 1500 zł.
Czekam na kuriera który paczkę dostarczy po drzwi
http://m.ebay.pl/itm/Vintage-JVC-QL-7-TT-71-Direct-Drive-Manual-Turntable/292214415525?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2748.l2649
Pozdrówka

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

MaeiesPlan

#83
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 21, 2017, 11:56
Rozumiem, że znajomy wciska tego: http://www.project-audio.com/main.php?prod=2xperiencesbdc&cat=turntables&lang=en ?
A starczy kasy choć na to: http://www.project-audio.com/main.php?prod=phonoboxds&cat=boxes&lang=en ?
[/

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 21, 2017, 11:56
Rozumiem, że znajomy wciska tego: http://www.project-audio.com/main.php?prod=2xperiencesbdc&cat=turntables&lang=en ?
A starczy kasy choć na to: http://www.project-audio.com/main.php?prod=phonoboxds&cat=boxes&lang=en ?




Dokładnie  o ten model chodzi z pierwszego linka. Oczywiście biorę pod uwagę zakup przedwzmacniacza w kwocie 650-1000. Taki zestaw choć przekracza mój założonemu budżet jest możliwy. Byłam dziś na odsłuchu rzeczonego Pro ject xperience orazi pro ject debiut Carbon esprit sb. Teoretycznie nie powinnam słyszeć różnicy, a dziwnym trafem do gustu bardziej przypadło mi brzmienie Pro ject Carbon, więcej detali (szczególnie przy wokalu dało się to słyszeć), ale może tylko mnie fantazja ponosi.

Jutro mam jeszcze umówiony odsluch na Pioneer PLX 1000 czyli następcę 500-tki. Sporo było dziś chwalenia tego sprzętu w salonie, zobaczymy czy słusznie.

Za Pro ject experience przemawia wykonanie i design. Ta plinta naprawdę ładnie się prezentuje...gadam jak kobieta, ale w końcu nią jestem i estetyka też mnie pociąga ;))

frywolny trucht

Coś było źle ustawione. Pro-Ject 2Xperience SB to spory przeskok jakościowy w każdym względzie w porównaniu z Debut. Ramię, napęd. Wiem, że podoba ci się Technics, a Pioneer i Audio- Technica są jego współczesnymi kopiami, ale są sobie takie. W sensie: głośny napęd, wibracje i stabilność obrotów. Jeśli mas zokazję kupić tego Xperience za jakąś neprzyzwoicie dobrą kasę, do tego pre z tego samego miejsca po okazyjnej cenie, a także dasz sobie spokój z kinem domowym i masz w planach zakup głośników- to będzie dobra opcja. Debut kupa. Krótkie, proste ramionko, spory błąd kąta prowadzenia. Zapomnieć sugeruję.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#85
Cytat: MaeiesPlan w Sierpień 21, 2017, 14:53Pioneer PLX 1000

Tysiączka jest wyższym modelem od 500. Ma lepsze parametry, jest lepiej wykonany. Z tego co pamiętam kosztuje wyjściowo 3 tys. Jakby dwa razy więcej niż niż 500.

Przy czym ma nadal gorszą stabilność obrotów od rzeczonego Pro-Ject 2Xperience SB. To naprawdę wioska, że dziś paskowiec ma bardziej stabilne obroty od napędu Direct Drive  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

#86
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 21, 2017, 15:34
Cytat: MaeiesPlan w Sierpień 21, 2017, 14:53Pioneer PLX 1000

Tysiączka jest wyższym modelem od 500. Ma lepsze parametry, jest lepiej wykonany. Z tego co pamiętam kosztuje wyjściowo 3 tys. Jakby dwa razy więcej niż niż 500.

Przy czym ma nadal gorszą stabilność obrotów od rzeczonego Pro-Ject 2Xperience SB. To naprawdę wioska, że dziś paskowiec ma bardziej stabilne obroty od napędu Direct Drive  ::)

Nie ma to jak teoretyzować, na podstawie tego co się przeczyta w parametrach podawanych przez producenta. Różnica wynosi, na korzyść Pro-Jecta, w porównaniu do pioneera PLX 1000,  0.02%. Teoretycznie. Czy człowiek jest w stanie tą różnicę usłyszeć? Teoretycznie, bo praktycznie nie ma to kompletnie żadnego znaczenia.   
Druga sprawa, Pro-Ject 2Xperience SB sprzedawany jest w cenie, na Allegro, 5390 złotych, z wkładką o wartości 739 złotych  zaś Pionner PLX można w Polsce kupić za 2895 złotych z wkładką o wartości 70 złotych, gdyby dodać do Pioniera PL-X 1000 owego Ortofona Silver, to kosztowałby  3564 złotych wobec 5390 który kosztuje owy Pro-Ject, różnica wynosi 1826 złotych. Czy tak duża różnica w cenie - 50% przełoży się na jakość? To niech każdy sobie sam odpowie.
Na Allegro jest oferta Pioneera PLX 1000 za 2300 złotych, co prawda bez headshella - kosztuje 80 złotych - , tylko z półroczną gwarancją, i bez wkładki, kosztuje 70 złotych.
Jest jeszcze nowy Technics, za około 7000 złotych :) Chwała im za to że nie założyli tzw wkładki na start, za 50 złotych, ale, bez jaj, jak to kosztuje około 7000 to mogli dodać jakaś lepszą wkładkę na start, a tu kurna nic :)   

No i kupuje sobie taki ludek gramofon za 7000 ,  i do tego wkładkę z igłą za 2-3 stówki, plus pre phono w Oknkyo 84500 , za 3 stówki

- gramofon - wiadomo: Technics SL-1200GR, nówka sztuka, już śmigana;
- wkładka i igła: Shure M44G z igłą JICO N55E, przebieg około 100h, nacisk 1.5g, ustawienie wg szablonu Baerwalda;
- wzmacniacz: Onkyo Integra A-8450; 


To kurna trzeba mieć, nieźle nasrane w głowie :)

https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=62&t=10606&start=15

PLX 1000 wobec PLX 500, to inny silnik, inny talerz, inne ramię, inna obudowa, inna nóżki, inna elektronika, to są kompletnie różne technicznie gramofony :)
Stąd daleko różna cena :) 
     

frywolny trucht

Nie jestem fanem Technicsa SL1200. I za 3000 zł, które kosztował, bym go nie kupił. Nie moja bajka.
Natomiast różnicy kołysania rzędu 0.02% oczywiście nie usłyszymy. Chodzi o wstydliwy fakt, że napędy DD z czego jak z czego- słynęły ze stabilności obrotów. Taki tam pierwszy z brzegu przykładzik: https://www.vinylengine.com/library/denon/dp-72l.shtml i  mamy Wow and flutter: less than 0.008%  :o  Tego rodzaju różnicę będzie słychać jako czystość i precyzję dźwięku. Nie ma mowy o żadnym przeciąganiu dźwięku, którego pewnie oczekujesz. Współczesne DD są dowodem na upadek tej technologii.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

#88
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 21, 2017, 18:15
Nie jestem fanem Technicsa SL1200. I za 3000 zł, które kosztował, bym go nie kupił. Nie moja bajka.
Natomiast różnicy kołysania rzędu 0.02% oczywiście nie usłyszymy. Chodzi o wstydliwy fakt, że napędy DD z czego jak z czego- słynęły ze stabilności obrotów. Taki tam pierwszy z brzegu przykładzik: https://www.vinylengine.com/library/denon/dp-72l.shtml i  mamy Wow and flutter: less than 0.008%  :o  Tego rodzaju różnicę będzie słychać jako czystość i precyzję dźwięku. Nie ma mowy o żadnym przeciąganiu dźwięku, którego pewnie oczekujesz. Współczesne DD są dowodem na upadek tej technologii.

Pewnie można by zrobić dzisiaj taki gramofon, o takich parametrach, tylko ilu znajdzie nabywców? Widać zbyt mało, aby opłacało się inwestować w taką technologię
Jak rynek był ogromny na przełomie lat 70/80, to grupa odbiorców  na tego typu gramofony była na tyle duża że opłacało się w taką technologię inwestować.
Dzisiaj rynek jest jakaś kroplą tego co było i po prostu nie opłaca się. Taniej jest wyprodukować paskowca, najlepiej manualnego, o podobnych parametrach niż z napędem bezpośrednim.
Technics zrobił dobry, przyzwoity nowy model, a i tak nie aż taki dobry, jak ten którego parametry przytoczyłeś, z napędem bezpośrednim, zobacz ile kosztuje - 7000 - w wersji okrojonej.

tutaj jest bardzo dobra oferta dla fanów Technicsa, staruszek sprzed 40 lat, w bardzo dobrej kondycji, parametry, jak na te lata, przyzwoite
Jednak to co przemawia za kupnem, to wyjątkowa uroda tego modelu - o ile ktoś lubi właśnie taki styl
Cena 1900 złotych

http://www.ebay.pl/itm/Superb-Original-Technics-SL110-turntable-Arm-Lid-in-great-condition-1975-77-/253107758118?hash=item3aee65e426:g:GHMAAOSwl0tZmwh9


 
 



Piterski

Cytat: Marek20 w Sierpień 21, 2017, 16:52To kurna trzeba mieć, nieźle nasrane w głowie :)
Marku trochę to nie uchodzi w taki sposób komentować cudze wybory :-\. Kultura wymaga by się czasem ugryźć w język :-X

Nie nasze pieniądze, nie okradł nikogo i wydał je tak jak uważał za słuszne. Przyjdzie czas to się nawróci lub zostanie z tym bo mu tak dobrze.

Ja gdybym miał wolne 20 tyś to w tej chwili miałbym do kompletu z Ad Fontesa + Dynavector DV20 nie sensora ale Therię.
Czy to nie absurdalne zestawienie? Absurdalne ale rozwojowe i tylko powstrzymało mnie to, że reszta systemu za bardzo odstawała i tu musiałem zainwestować środki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Marek20

Cytat: Piterski w Sierpień 21, 2017, 21:49
Cytat: Marek20 w Sierpień 21, 2017, 16:52To kurna trzeba mieć, nieźle nasrane w głowie :)
Marku trochę to nie uchodzi w taki sposób komentować cudze wybory :-\. Kultura wymaga by się czasem ugryźć w język :-X
Nie nasze pieniądze, nie okradł nikogo i wydał je tak jak uważał za słuszne. Przyjdzie czas to się nawróci lub zostanie z tym bo mu tak dobrze.
To chore, jakby na to nie patrzeć :) ale oczywiście, każdy ma prawo wydawać swoje pieniądze jak mu się podoba, nawet w najbardziej absurdalny sposób.

Ponieważ wątek dotyczy zakupu gramofonu na początek, to jeszcze taka propozycja
Wiem, że mocowanie wkładki TP4, ale mimo wszystko, uważam że warto, cena 1250 złotych, z wysyłka, plus jakieś 50% na cło i podatek
Parametry gramofony, z wysokiej półki, do tego bardzo intuicyjna obsługa, idealny jako pierwszy gramofon
Brałbym od razu, ale czekam na dostawę od gościa gramofonu który kupiłem jakiś czas temu, jak dojdzie, i wszystko będzie ok, to biorę od razu, o ile jeszcze będzie dostępny



           
     
 


Marek20

Pewnie mozna by ten wątek ciągnąć bez końca, ale obciecuję, że to ostatnia propozycja z mojej strony.

Firma JVC, i model JVC - QL-F6

"Średniak" z oferty firmy, ale parametry bardzo dobre, bardzo dobre ramię, z qdampingiem, cięzki talerz, pdowójny kwarc, ogólnie ciężki model, plus na start bardzo sympatyczna wkładka, czyli Ortofon VMS 20E II
Całość, z przesyłką 980 złotych
Ponieważ mam ostatnio jazdę na tego producenta, to nie mogłem się powstrzymać przed zakupem, w zasadzie w ciemno :) - raz kozie śmierć

Motor: coreless, DC type, FG servomotor
Servo system: phase-locking by quartz oscillator
Drive system: direct drive
Speeds: 33 and 45rpm
Pitch adjust: +-6%
Wow and flutter: 0.025% WRMS
Signal to noise ratio: more than 78dB
Speed detection: frequency generator
Tonearm: statically balanced oil-damped arm
Effective length: 233mm

http://www.ebay.pl/itm/JVC-QL-F6-Direct-Drive-Turntable-Ortfon-VMS-20E-Cartridge-Stylus/182727012144?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649