Mini Disc - przeszłość i przyszłość

Zaczęty przez GregWatson, Listopad 08, 2017, 22:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Lubię ostatnio odgrzebywać jakoś urządzenia czy też formaty, które specjalnie się nie przyjęły (kaseta DAT) czy też Mini Disc na naszym rynku. I mimo powolnego zanikania tych formatów zamierzam powrócić do tematu Mini Disców tak z historycznej ciekawości no i "wymacania" jak to gra. A nóż spodoba mi się to tak jak magnetofon DAT i będę z racji pasji, hobby czy też innego natchnienia posiadać ów produkt jakim jest odtwarzacz/nagrywarka MD. Jak widać na rynku możemy kupić jeszcze dosyć sporo różnych płyt MD z oryginalnymi nagraniami i co ciekawe wcale to nie jest jakaś tam nisza.
Ale ciekawość ma sięga deczko dalej a mianowicie o jakość takich nagrań na Mini Discach. Zostało sporo fajnego sprzętu z lat kiedy system ten rozkwitał jak i cała sterta płyt.
Tak z czystej ciekawości może ale też jako przyszły nabywca tego rodzaju sprzętu jak i płyt spytam się posiadaczy bądź byłych posiadaczy jak dalece sprzęt czy też nagrania na Mini Discach odbiegają od nagrać na współczesnych płytach CD?
Zapewne wieści będą dobre jak i złe ale i tak bez względu na ich wynik czy też Wasze opinie zamierzam spróbować i tego kierunku w rozwoju nagrań.
Jak to wygląda od strony użytkownika takiego sprzętu i słuchacza takich nagrań? Co ciekawego możecie mi zaproponować? Dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#1
Akurat w moim krótkim życiu jakoś ominęła mnie przyjemność posiadania tego typu sprzętu dlatego chcąc nadrobić zaległości stąd też powyższe pytania z mojej strony.
Trochę tego i trochę tamtego też.

muda44

Kwestia jaką nagrywarkę kupisz bo przez lata był rozwijany system kompresji i te najnowsze znacznie odbiegały od pierwszych wersji .
MD uważam za najwygodniejszy nośnik ( mały , możliwości edycji ) ale jakością musi i ustępuje DATom czy topowym kaseciakom .


Niektóre płytki są też bardzo ładne .

GregWatson

To jaka nagrywarka warta jest nabycia z tych które pokazują się na naszym rynku lub na popularnych portalach? Tu mam dosyć skromną wiedze i nie będę jak ruski saper nogą badał terenu.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

merlin1973

Cytat: muda44 w Listopad 09, 2017, 16:57Kwestia jaką nagrywarkę kupisz
chodzi o nagrywarkę MD ? nigdy nie miałem  :(
wczoraj kupiłem Philips CDR-760 :) przetestuje jak kupię płyty CD-R Audio.
Pozdrawiam S.CH.

GregWatson

Tak o nagrywarkę MD.

Ja nagrywam CD na Verbatimach Audio.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: merlin1973 w Listopad 09, 2017, 22:09przetestuje jak kupię płyty CD-R Audio
A to jest jakaś różnica? Wydawało mi się, że to są te same dyski, tylko z dodatkowym podatkiem na zaiksy, gemy itp.

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

merlin1973

Cytat: rudy-102 w Listopad 09, 2017, 22:22A to jest jakaś różnica? Wydawało mi się, że to są te same dyski, tylko z dodatkowym podatkiem na zaiksy, gemy itp.
Musi być CD-R Audio, na zwykłe nie nagra :(
Pozdrawiam S.CH.

muda44

Cytat: GregWatson w Listopad 09, 2017, 21:40
To jaka nagrywarka warta jest nabycia z tych które pokazują się na naszym rynku lub na popularnych portalach? Tu mam dosyć skromną wiedze i nie będę jak ruski saper nogą badał terenu.  :)


Sony 980QS
Najtańszy , porządny MD


muda44

Cytat: merlin1973 w Listopad 09, 2017, 22:09
Cytat: muda44 w Listopad 09, 2017, 16:57Kwestia jaką nagrywarkę kupisz
chodzi o nagrywarkę MD ? nigdy nie miałem  :(
wczoraj kupiłem Philips CDR-760 :) przetestuje jak kupię płyty CD-R Audio.

Na Philipsa szkoda pieniędzy .
Polecam Tascama jak w moim opisie .
Nie musi mieć płyt CD-R AUDIO , można robić kopie z kopii po cyfrze i co najważniejsze jak wszedł nowszy model , NOWE dało się kupić za około 1600zł .

I tu uwaga !

Z zewnętrznym transportem CD jest BARDZO DOBRYM DACEM !!!

Z obecnych płyt CD-R polecam Mxelki KLII

GregWatson

#11
No i w końcu dostałem coś co mnie zainteresowało SONY MDS JA20ES



Trochę tego i trochę tamtego też.

muda44

Gratulacje , niezły " początek " jak zaczynasz od 20ES ;)
Jeżeli będzie wszytko OK to na nim bym pozostał . Kusi 30,50ES ale lasery ...

GregWatson

Czytałem o nich. Ja myślę iż ten model zupełnie mi wystarczy. Chociaż jak w życiu - nie chodzi o to by złapać króliczka tylko żeby go gonić.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

tatachabera

Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

muda44

Cytat: GregWatson w Listopad 12, 2017, 10:04
Czytałem o nich. Ja myślę iż ten model zupełnie mi wystarczy. Chociaż jak w życiu - nie chodzi o to by złapać króliczka tylko żeby go gonić.  :)

Ja w sumie złapałem i jest gorzej niż przed gonitwą ;)
W przypadku 30/50ES chodzi o rozsądek . Lasery nie były w nich mocnym elementem i jest duże ryzyko wtopy .
Lepiej skupić się na jakimś CD z serii 5/7ES ;)
No i KA6ES jak ma być w tej linii :)

GregWatson

Dorwałem trochę nagranych ze 150 sztuk może MiniDisców przeważnie z muzyką jazzową. Słucham i słucham Chicka Korea, Billa Evansa, Milesa Davisa, Anthonego Coxa i kilku innych - trochę tej dyskografii się nazbierało. Wiele płytek z rewelacyjną muzyką jazzową. Także zatapiam się w jazz.  8)
A jeszcze ze 100 szt tych rarytasów mam zamówionych. To jakaś kolekcja gościa z krainy "Dziadka Piaskowego"  :) Kto tą bajkę jeszcze pamięta?  ;D
Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

To dużo przyjemnych chwil przed Tobą :) Super :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

GregWatson

No i zrobiłem sobie spore zaopatrzenie w MiniDisci w cenie dosyć ulgowej. I tu muszę przyznać, że znajdziemy wiele ciekawych wydać MiniDisców zarówno 60, 74 czy 80 zaopatrzonych w różne ciekawe wzorki graficzne niemalże jak kasety. Także jeśli chodzi o ten nośnik to mam spokój do końca i nawet o jeden dzień więcej.

Trochę tego i trochę tamtego też.

LampowY

Grzegorz, nagrywasz materiał z radia lub winylu na MD lub DAT.
Jaka jest różnica w odbiorze zgranego materiału? Co jest bliższe analogowemu oryginałowi?

GregWatson

Moim zdaniem DAT co mnie zaskakuje choć może to kwestia źródła. Ale myślę, że kwestia gatunku muzycznego też odgrywa rolę. Nie, żeby gdzieś tam MiniDisc za murzynami ale podobnie jak CD. Zbyt dużych różnić nie widzę. Ale gdyby przegrać materiał z dobrej płyny winylowej to u mnie DAT wypadł lepiej niż MiniDisc może nie znacznie ale lepiej. Przy czym lepsza jest dostępność MiniDisków niż kaset DAT.

Trochę tego i trochę tamtego też.


GregWatson

Dla porządku tylko podam, że przegrywany z gramofonu na:
- Pioneer D-07 DAT
- Sony JA20ES MiniDisc

oraz odczyt z tych urządzeń.


Trochę tego i trochę tamtego też.

muda44

A próbowałeś podłączać je na czas odsłuchu z Twoim  DACem ?
DAT powinien grać znacznie lepiej .

LampowY

No właśnie... Można zarówno MD jak i DATa potraktować tylko jako transport cyfrowy pod zewnętrznego DACa?