Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Zamówiłem nowe "bushings" do idlera od audiosilente, jeszcze czekam na dostawe, oprócz tego na tokarce delikatnym papierem zeszlifowałem malutka warstwę z kółka idlerowego.

Na pewno Garrard zostaje, dobrze mieć dwa gramofony:) Chce sprzedać jedno ramię Jelco (mam dwie sztuki) i  Garrardzie dać 3012...

Miałeś może styczność z SPU #1?
Grupa ratowania poziomu.

Beowulf

Witam serdecznie, niedawno no zakupiłem po okazyjnej cenie L75 I B52 w idealnym mnie stanie, L 75 przywiozłem do Polski, B52 zostalo za granicą. Chciałem posłuchać drapaka wiec wydrukowałem V bloki na drukarce 3D dopasowałem, założyłem Shure M95EJ NEW OLD STOCK, ustawiłem ramie, odpaliłem i mało z kanapy nie spadłem....o dźwięku chyba nie będę pisał, bo jeszcze w szoku jestem. Wielu ludzi pisze, że oryginalne ramie, to syf, plintę trzeba zmienić itp...Powiem tak, to gra w orginale!!! Po zmianie V bloków na lepsze, pewnie jeszcze lepiej będzie. Moim zdaniem zawieszenie trzeba utwardzić przez skrócenie dystansu pomiędzy górą, a dolną płytą. Silnik pracował cichutko, teraz trochę go słychać. Czy ktoś rozbierał może, smarował? Czym najlepiej i czy jak skręcę na powrót nic nie spier....Mam tez trochę balsy i fajnych sprasowanych mat ze starych opon służących do profesjonalnego wytłumienia podłóg:) spróbuje wytłumić środek i plinte. Chce zobaczyć, co da się w oryginale zrobić...Łożysko nasmarowane, podkładkę wyciąłem z deleinu i dopasowałem...Dodam tylko, że słuchałem na AdFontesie i powiem, że nie wracam do niego...wszelkie sugestie miłe widziane.
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

frywolny trucht

Skoro był w stanie idealnym, po co wymieniałeś te v bloki? Czułeś opory, ramię haczyło przy szukaniu stanu równowagi? Obawiam się, że jak zaczniesz ulepszać- wykastrujesz dźwięk. Okablowane bym najpierw wymienił, jak już coś.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Jak wsiąkniesz w idler to już nie wrócisz do paskowca.

Dobrze, że zmieniłeś V-bloki, stare zawsze parcieją.

Silnik:
-regulacja i smarowanie http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=2087.0
-jeśli są problemy z silnikiem http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=2088.0 (nigdy tego nie robiłem)

Idler:
-regulacja http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=3667.0

Jak chcesz, to można kupić nowe łożyska do silnika http://www.ebay.pl/itm/NEW-SINTERED-HEAT-PRESSED-BRONZE-BUSHINGS-BRONZINE-LENCO-MOTOR-TURNTABLE-2PCS-/261819388983?hash=item3cf5a6d437:g:NEAAAOSw5cNYRy6x

Z wytłumieniem się wstrzymaj dopóki nie zrobisz reszty. Te maty fajnie tłumią przydźwięk, ale też zmieniają dźwięk. A ciężko się to zrywa jak coś:)
Grupa ratowania poziomu.

Beowulf

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 10, 2017, 08:33
Skoro był w stanie idealnym, po co wymieniałeś te v bloki? Czułeś opory, ramię haczyło przy szukaniu stanu równowagi? Obawiam się, że jak zaczniesz ulepszać- wykastrujesz dźwięk. Okablowane bym najpierw wymienił, jak już coś.
Idealnym ale V bloki do wymiany, widziałeś lub słyszałeś o Lenco, w którym po latach nie trzeba V bloków wymieniać?
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

Beowulf

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 10, 2017, 08:39
Jak wsiąkniesz w idler to już nie wrócisz do paskowca.

Dobrze, że zmieniłeś V-bloki, stare zawsze parcieją.

Silnik:
-regulacja i smarowanie http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=2087.0
-jeśli są problemy z silnikiem http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=2088.0 (nigdy tego nie robiłem)

Idler:
-regulacja http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=3667.0

Jak chcesz, to można kupić nowe łożyska do silnika http://www.ebay.pl/itm/NEW-SINTERED-HEAT-PRESSED-BRONZE-BUSHINGS-BRONZINE-LENCO-MOTOR-TURNTABLE-2PCS-/261819388983?hash=item3cf5a6d437:g:NEAAAOSw5cNYRy6x

Z wytłumieniem się wstrzymaj dopóki nie zrobisz reszty. Te maty fajnie tłumią przydźwięk, ale też zmieniają dźwięk. A ciężko się to zrywa jak coś:)
Dzięki Tomasz, zawsze można na ciebie liczyć, wyjąłem silnik, wcześniej strzeliłem foty i zrobiłem pomiary sówmiarką, zaznaczyłem tez łączenia na skręconymi silniku, żeby potem idealnie spasować, kółko idlera ma luzy, ono powoduje chałas, sprężyna jest chyba trochę za luźna, słychać drżenie rurki od idlera względem tej blokady, czy jak temu tam:) myśle, że do zrobienia:)
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

tomasz_pianista

Akurat ten pręt od idlera warto czymś okleić, wiele osób zmienia też sprężynę na gumkę.

Widzisz, że gramofon jest prosty jak budowa cepa, dlatego fajnie się przy nim pracuje.

Wszystko znajdziesz na lencoheaven, większość rzeczy jest ze zdjęciami więc nie ma problemów ze zrozumieniem.

Kiedy robimy taki projekt?:D

Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 08:41Idealnym ale V bloki do wymiany, widziałeś lub słyszałeś o Lenco, w którym po latach nie trzeba V bloków wymieniać?

Kto wie? Wojtek41 ma dwa i nie słyszałem, żeby wymieniał. Acz mógł to w tajemnicy zrobić. Co to znaczy trzeba? Trzeba bo?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Trzeba, bo to gumowy element i parcieje. Nawet jak ma kształt dobry, to jest za miękkie. Wszyscy zmieniają V-bloki, bardzo popularne są od jakiegoś gościa z Ukrainy, nie pamiętam ksywki.

Tak samo zmienia się element łączący przeciwwagę z rurką we wczesnych ramionach SME 3009/3012. Po prostu guma wysycha i nie ma właściwości.

Grupa ratowania poziomu.

Beowulf

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 10, 2017, 09:04
Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 08:41Idealnym ale V bloki do wymiany, widziałeś lub słyszałeś o Lenco, w którym po latach nie trzeba V bloków wymieniać?

Kto wie? Wojtek41 ma dwa i nie słyszałem, żeby wymieniał. Acz mógł to w tajemnicy zrobić. Co to znaczy trzeba? Trzeba bo?

....nie mam pytań....:)))
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

elem

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 10, 2017, 09:01Kiedy robimy taki projekt?

o [wulgaryzm]! Mogę zacząć dziś :)  Tomasz, gdzie i za ile ?  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 09:11....nie mam pytań....))

Bo tak napisali. Nie sprawdziłeś czy ramię "haczy", wymieniłeś na wydruk 3D. Też nie mam pytań.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Beowulf

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 10, 2017, 09:28
Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 09:11....nie mam pytań....))

Bo tak napisali. Nie sprawdziłeś czy ramię "haczy", wymieniłeś na wydruk 3D. Też nie mam pytań.

Frywolny ile ty masz lat, pięć?Gdyby nie było luzów i stare V bloki byłyby dobre, to bym zostawił tak jak jest, wydrukowałem na szybko, żeby uruchomić i sprawdzić jak gra, docelowo będą V bloki od gościa ze wschodu. Wyluzuj chłopie....
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

Piterski

Beowulf wstaw jakąś fotkę tego swojego gramofonu.
Frywolny się pewnie obraził ze porzuciłeś AdFontesa  ;D
Żeby nie było, sam gram na Fonciaku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 10:35Gdyby nie było luzów i stare V bloki byłyby dobre, to bym zostawił tak jak jest

I o to właśnie pytałem. A otrzymałem:
Cytat: Beowulf w Kwiecień 10, 2017, 09:11....nie mam pytań....))

Cytat: Piterski w Kwiecień 10, 2017, 11:06Frywolny się pewnie obraził ze porzuciłeś AdFontesa

E tam. Każdy ma swoje ucho i wie lepiej co mu lepiej gra. Mam idlera. Gra zupełnie inaczej niż Fonciak. Z pewnością. Natomiast jestem zdania, że apgrejdy w stylu lepsze ramię, usztywnienie zawieszenia, wytłumienie- zaczną posuwać dźwięk w kierunku AF. Audiofilskiego pełe mełe jak to ktoś określił.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 10, 2017, 11:19

Natomiast jestem zdania, że apgrejdy w stylu lepsze ramię, usztywnienie zawieszenia, wytłumienie- zaczną posuwać dźwięk w kierunku AF. Audiofilskiego pełe mełe jak to ktoś określił.


To są niczym nie poparte domysły.
Grupa ratowania poziomu.

Beowulf

Fotki wstawię, jak skręcę dziś do kupy, za jednym zamachem silnik i kółko idlera zrobię. Powiem tak jak włączyłem Lenco, dynamika, bas średnica....może trochę więcej na górze bym oczekiwał, lecz naturalność muzyki z Lenco mnie powaliła. Jak na pierwsze odpalenie dla mnie zadowalająco. Na razie nie planuje zmieniać plinty, ni ramienia, chce zobaczyć jak na dźwięk wpłyną zmiany w oryginale, jeżeli mnie to zadowoli, to tak zostanie. Wiem natomiast jedno....oddam kredens w dobre ręce...moim zdaniem może już być tylko lepiej.
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 10, 2017, 11:44To są niczym nie poparte domysły.

Już sama zmiana okablowania uwspółcześni dźwięk. Nie mów, że wypieprzenie sprężyn, wbicie w masywną plintę nie zmieniło ci dźwięku. Robota na darmo? U mnie te zabiegi mocno wpłynęły. Wpływu wymiany ramienia mogę się spodziewać. Wymiana ramienia z dużym błędem prowadzenia na precyzyjną dwunastkę SME.. Nie muszę tego osobiście robić u siebie by wiedzieć jaki będzie wpływ.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

No to zazdroszczę wyczucia, że wiesz jak zagra L75 którego nie miałeś i Sme 3012, którego też nie miałeś.

Póki co nie napisałeś nic sensownego, tylko łaskawie musimy Ci się tłumaczyć z Beowulfem, dlaczego zrobiliśmy coś tak nie inaczej, ale Ty oczywiście wiesz lepiej.

Oprócz tego Lenco występowało w wielu wersjach, niektóre na sztywno do plinty, a sprężyny dopiero w nóżkach podstawy. Wiadomo, że dźwięk się zmieni jak coś się zmodyfikuje, ale fajnie jak byś podał konkrety dotyczące tego konkretne gramofonu. Ja mam takich ponad 5 w domu i jakieś doświadczenie już jest, również w częściach zamiennych.

Mam też łożysko z lencomotion, mogę zaaplikować kanapkę z dwóch talerzy, do tego oryginalne ramiona, dwie sztuki SME, rega 250 z modyfikacja, dwa razy Jelco. I dużo innych śmieci.

Wkurza mnie taki ton dyskusji, "nie znam się, ale się wypowiem". Zwłaszcza jak się podcina skrzydła komuś, kto nie idzie łatwa drogą sprzętu że sklepu, tylko sam majstruje nie mając warsztatu i frezarki CNC...

Ech...
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

#119
Po pierwsze- spytałem dlaczego nastąpiła wymiana v- bloków. Zwykłe pytanie. I co nastąpiło? Kpina.
Podejrzewam, że wydruk 3D jednak zastąpił v-bloki w dobrym stanie. Mam pewne wątpliwości co do efektu zamiany. Mogę?
Po drugie- jak zagra dwunastocalowe SME w porównaniu z  krótkim, prostym kijkem Lenco? Obiektywnie lepiej. O tym mówi  geometria, możliwości ustawień. Nie trzeba mi niczego zazdrościć.

Cytat: tomasz_pianista w Kwiecień 10, 2017, 16:12Ja mam takich ponad 5 w domu i jakieś doświadczenie już jest, również w częściach zamiennych.

Po wpisaniu Lenco L75 w gugiela: https://www.google.pl/search?q=lenco+l75&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwieqYzjqJrTAhUGXiwKHZmEDpEQ_AUICCgB&biw=1558&bih=731#spf=1
Ile z nich ma oryginalne ramię? Dlaczego tak często jest wymieniane? Pewne, żeby sobie na złość zrobić. Dużo roboty i żeby efektu nie dawało.

A na koniec rzeczywiście pozwolę sobie na złośliwość. Gerwazy przerobił ze sto gramofonów młotkiem i wiedzy z tego za wiele nie wyniósł.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

A coś konkretnego o Lenco napiszesz? Czy tylko widzimisię, że kastrujemy dźwięk, bo zmieniamy 40 letnie części.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Nieprzerobiony? Bardzo fajny jako drugi gramofon w domu. Byle bez ambicji względem wkładek. Jakis prosty eliptyk z epoki i malina. Moje prywatne zdanie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Beowulf

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 10, 2017, 18:43
Nieprzerobiony? Bardzo fajny jako drugi gramofon w domu. Byle bez ambicji względem wkładek. Jakis prosty eliptyk z epoki i malina. Moje prywatne zdanie.
Ty jednak masz 5 lat...stare V bloki się rozpadły i tyle, wróżbita Macie i teoretyk pełna gęba....
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

Beowulf

Lenco złożone i czapka z głowy...silnik nasmarowany i kółko idlera nasmarowane( nie kręci się prosto ) chyba wyrzezbie podkładki z 1mm delrinu i założę, owinąłem rurkę, która trzyma kółko cienka uszczelką tłumiąca...sprężynę wymieniłem na gumę....ponadto upgrde z zawieszeniem. Mianowicie zmniejszyłem dystans pomiędzy dolna płytą a górą, pogłębione otwory na dole na Ok 1,2 mm gdzie wcisnąłem podkładki 1cm wycięte ze pociętych i sprasowanych opon, wykorzystywane jest to do tłumienia podłóg, na górze mam zamiar wcisnąć cienkie podkładki z balsy. Nie chciałem za dużo kombinować, żeby mieć obraz jak i po czym zmienia się obraz muzyczny. Efekt jest taki jak zakładałem, scena, detalicznie na gorze, głębia...dynamika, wszystko uległo poprawie. AdFontes to cienki Bolek przy Lenco, Lenco, przy którym posiedziałem raptem trochę czasu wczoraj, śmiem twierdzić, że oryginalne ramie jest Ok, tylko trzeba zapiać odpowiednia wkładkę, u mnie M95EJ z oryginalna igła pozamiatał...a jeszcze nie jest to moje ostatnie słowo. Podziękowania dla ludzi, obiektywnych, trzeźwo myślących za zachętę i dobre słowo, teraz tylko słuchać, bo jest czego...w końcu...
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

wojtek41

Miałem okazję posłuchać przed odlotem Garrarda do Japonii. Kurcze, dżwiękowo ok, ale wizualnie bajka... :o