Autor Wątek: Walka ze smogiem  (Przeczytany 7916 razy)

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
Odp: Walka ze smogiem
« Odpowiedź #175 dnia: Czerwiec 14, 2018, 16:45 »
Doszło do takiej paranoi i tak żeśmy się dali podzielić, że cwaniacy trują nasze dzieci a nas stać tylko na to, żeby się kłócić czy to wina Tuska czy kaczystowskiego reżimu. Truć będą więc dalej i dobrze na tym zarabiać.

Mam wrażenie że niezależnie od tego kto rządzi, to Państwo w tym kraju nie działa.
Gospodarka, prywatna, sobie radzi, samorządy jako tako, natomiast to czym zarządzają władze centralne leży.
Nie działa służba zdrowia, kiepsko sobie radzi wymiar sprawiedliwości i policja, stanowienie prawa itd. itp.
A koty drzemy o to która opcja polityczna jest gorsza. Ta co rządzi obecnie czy ta poprzednia.🤢
I o światopogląd oczywiście.
🥃
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 18:09 wysłana przez vasa »
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #176 dnia: Czerwiec 14, 2018, 17:50 »
A z tym dżemem to już przesadziłeś.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #177 dnia: Czerwiec 14, 2018, 18:10 »
A z tym dżemem to już przesadziłeś.
Noo... Trochę tak
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #178 dnia: Czerwiec 14, 2018, 18:48 »
Nie przejmuj się. Od A też się nie zaczyna zdania  ;D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 19:04 wysłana przez frywolny trucht »
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #179 dnia: Czerwiec 14, 2018, 21:42 »

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #180 dnia: Październik 09, 2018, 16:33 »
No to powoli zaczynamy sezon grzewczy 2018-2019. Nie wiem jak u was, ale u mnie wieczorem już cuchnie. Chyba namierzyłem drania, który nam to robi. Pytanie czy jest jedyny? Wątpię. Przyjrzę się tematowi. Tymczasem przytachałem z garażu oczyszczacz, a dziś wymieniłem filtry w oknach. Ten z lewej nowy, dwa z prawej założone na sezon 2017-2018. Pięknie, prawda?

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #181 dnia: Październik 09, 2018, 22:11 »
Namierzyć i podp ..lic gdzie trzeba.
Ale nawet jak zlikwidujesz dziada to trza by jeszcze auta zezłomować.
Na Planet ostatnio było o Paryżu. Pieców już nigdzie nie uświadczysz a smoczek hula że hej.
Okazuje się, że w zawiesinie spalin PM10 się pięknie tworzy pod wpływem promieniowania UV.
Syntezowali PM 10 w potężnym zbiorniku wypełnionym spalinami i oświetlanym lampami z zewnątrz.
Podlasie ?

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #182 dnia: Październik 09, 2018, 22:32 »
Ostatnio opublikowany raport IPCC - konkluzja.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #183 dnia: Październik 11, 2018, 11:04 »
Ale nawet jak zlikwidujesz dziada to trza by jeszcze auta zezłomować.Na Planet ostatnio było o Paryżu. Pieców już nigdzie nie uświadczysz a smoczek hula że hej.

Paryża nie sprawdzałem, ale rok temu punkty pomiarowe w Londynie wykazywały lepsze powietrze niż te w Bydgoszczy. Poniższy wykaz wyraźnie udowadnia, że nie wielkość ruchu kołowego, a piece i ich właściciele są problemem. Oraz topografia. W czołówce Polski małe miejscowości. Przy czym tak jak wcześniej wspominałem. Możesz mieszkać w mega zdrowej okolicy, a jak ci się trafi ujek co pali oponami, a wiaterek niesie spaliny na twoje domostwo...

Offline moon

• maniak
« Odpowiedź #184 dnia: Październik 11, 2018, 11:09 »
tak a propos
Ad Fontes + Ortofon 2M Bronze + Pre Retro by Benpe + Cayin MT-35S + Canto Grand

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #185 dnia: Październik 11, 2018, 20:32 »
Poniższy wykaz wyraźnie udowadnia, że nie wielkość ruchu kołowego, a piece i ich właściciele są problemem

Nie wiem kto się uparł wyłącznie na te piece.
Smog nad PAR widać gołym okiem w WAW również a podobno w promieniu kilku km od pałacu K nie ma już żadnego pieca.
Chcesz mi powyższymi danymi udowodnić, że ta brunatna chmura w WAW to z pieców ?
Już kiedyś pisałem - wszystkich tak twierdzących zapraszam do garażu z włączonym na 15min silnikiem :)
Żadna menda dziennikarska broń boże nie potępi coraz wyraźniejszego trendu w nabywaniu autek z silnikiem min 2l (bieda) a najlepiej 4l ale jazgotanie o dopłatach do pieców .....nieustanne (będzie kasa na reklamę).
Tabelka pokazuje stężenie jednego pyłu pochodzącego  pewnie z palenia węglem (bo cza po linii potępiać) a smog to całe spektrum zanieczyszczeń z makro efektem cieplarnianym, który każde z nich dodatkowo potęguje.
I nie wiem co jest gorsze, zapach z palonego ekogroszku w domkach jednorodzinnych (stosunkowo duża przestrzeń i  przepływ powietrza) czy siedzenie 24h pod kloszem z brunatnego syfu.
A jak palą śmieci/opony - to tel do straży miejskiej. U nas działa. Cwaniakowali się i palili w nocy ale czujność sąsiedzka ...:)

Offline cdt

• Sferyk który zadziwia ;)
« Odpowiedź #186 dnia: Październik 11, 2018, 20:39 »
Chcesz mi powyższymi danymi udowodnić, że ta brunatna chmura w WAW to z pieców ?
Brak kanałów przewietrzania  . Zabudowali a samochodów przybyło . Do tego polityka zwężania ulic . I masz efekt .
Lampowy CD , preamp , końcówka , phono i szpulak .
Tranzystorowy gramofon i kaseciak .
Rylcowe wkładki MC

Online elem

• maniak
« Odpowiedź #187 dnia: Październik 11, 2018, 20:41 »
trendu w nabywaniu autek z silnikiem min 2l (bieda) a najlepiej 4l

A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #188 dnia: Październik 11, 2018, 20:55 »
A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.
U mnie na wsi (pod Wrocławiem) ludożerka chyba już pospłacała domy bo ilość SUW/Mustangów i "miejskich crossoverow" okrutna.
A silniki faktycznie robią mniejsze a nawet 3 cylindrowe jak w Syrence ale jakoś na parkingu na lotnisku non stop widzę 2-4l :)
Czyli może i są down sized ale jak zrobić test z "Testosteronu" ....
Ostatnie wyczyny na Słowacji to chyba nie był down sized mercedes ?

Online elem

• maniak
« Odpowiedź #189 dnia: Październik 11, 2018, 21:08 »
Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. Duże, kopcące diesle to już raczej rzadkość. Tak samo jak Ferrari czy Panamera. Dobrze je widać, dlatego drażnią. Poza tym patrzysz na V6  2,5 litra a ten silnik pracuje przez większośc czasu na czterech cylindrach, bo ma taką możliwość :)  Bardzo mądre te nowe silniki. Nowy Focus to już kosmos/koszmar - ma silnik 3 cylindrowy, który może pracowac w trybie 2-cylindrowym. 100 kzł za motorower?  :o  :) Ale to już temat do innego wątku.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #190 dnia: Październik 12, 2018, 19:27 »
No cudują marketingowcy jak odjąć ilość elementów koniecznych do budowy auta a podnieść cenę.
Mnie zastanawia brak silnego trendu na małe autka.
Coś takiego jak to co zaczęło się w Kalifornii po kryzysie paliwowym. Amerykanie zaczęli jeździć nawet Yugo.
Nie ma żadnego parcia i kampanii społecznych na rzecz kupowania drugiego auta w stylu "siatki na zakupy". No ewentualnie namawiają na siatki typu "Gucci" -  czyli np "malutkie" Mini z silnikiem 160KM.
A na dojazd do pracy i po dzieci spokojnie wystarcza Aygo.
Jak miałem w domu jako drugie auto - Fiestę (pomyłka - paliła menda 10l/100) to się znajomi patrzyli z politowaniem. Bo status, prestiż ...
I teraz codziennie pacze jak milutkie i malutkie dziewczątka siedzą wystraszone w wielkich suv-ach albo miejskich cossoverach.
A ładniej by im było w Aygo.

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #191 dnia: Październik 12, 2018, 19:32 »
A ja kcem małe. Jestem tylko z żoną. Duże auto mi nie potrzebne i jest zresztą kłopotliwe. Problemy z parkowaniem, spalaniem itp.
Ale Yugo chyba bym nie kupił
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac ~ Accuphase clone amplifier by China Mean ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #192 dnia: Październik 12, 2018, 19:55 »

Nie znam uwarunkowań warszawskich. Wiem, że w Bydgoszczy największym trucicielem jest Osowa Góra. Duże osiedle domków jednorodzinnych z lat 70/80.
Dają lepiej niż piece w śródmieściu , także czujnik przy dużym rondzie w centrum nie jest ich w stanie pobić. Na szczęście sami się trują. Taką mają szczęśliwą topografię. Tabelka, którą podałem pochodzi od WHO..

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #193 dnia: Październik 12, 2018, 23:31 »
Nie znam uwarunkowań warszawskich. Wiem, że w Bydgoszczy największym trucicielem jest Osowa Góra. Duże osiedle domków jednorodzinnych z lat 70/80.
Dają lepiej niż piece w śródmieściu , także czujnik przy dużym rondzie w centrum nie jest ich w stanie pobić. Na szczęście sami się trują. Taką mają szczęśliwą topografię. Tabelka, którą podałem pochodzi od WHO..

Z tabelkami bywa  jak w słynnym powiedzeniu: jest prawda, g.prawda i ..statystyka :)
Mówimy o dwóch rożnych zjawiskach - smogu i zanieczyszczeniach pm.
Są miejsca gdzie nie ma "żółtej czapy" a jest sporo cząsteczek stałych wynikających z palenia syfem lub węglem.
To najczęściej w małych miejscowościach albo na starych osiedlach domków.
Wystarczyłoby przyłoić mandaty i po kilku razach zapadła by decyzja o zmianie sposobu ogrzewania.
I nie wiem dlaczego wszyscy mają za to płacić (dofinansowanie). Mogłem sobie 2 lata temu postawić w nowym domu syfiasty piec i czekać aż mi wymienią na Vismana. Skoro stać na dom powinno być stać na wymianę pieca.
Można pomagać w komunałkach i blokach gdzie dochody są niskie.
Ze smogiem jest dużo gorzej. Nie da się z dużych miast szybko wygonić ruchu kołowego. Ale zmiana mentalności plus rozbudowa infrastruktury transportu podmiejskiego w kilka lat może przynieść spore efekty.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #194 dnia: Październik 12, 2018, 23:36 »
A ja kcem małe. Jestem tylko z żoną. Duże auto mi nie potrzebne i jest zresztą kłopotliwe. Problemy z parkowaniem, spalaniem itp.
Ale Yugo chyba bym nie kupił
My mamy duże i ..średnie (małe sprzedałem i kupiłem Partnera jak budowałem chałupę). Ze względu na brak transportu komunalnego młody dostanie małe.
A wystarczyłoby puścić wahadłowego busa do stacji kolejowej (12 min do centrum, w szczycie 2/3 pociągi na h) .
To debile busa puszczają - ale do centrum miasta. Do najbliższego węzła w mieście jedzie 15min a potem 50min stoi w korkach wbijając się do centrum.
Czyli jeździ raz na 1.5h.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #195 dnia: Październik 13, 2018, 09:07 »
Mówimy o dwóch rożnych zjawiskach - smogu i zanieczyszczeniach pm.

To i to jest smog: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog

Nie w formie tabelki: "Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz[13][14]. W większości tych miejscowości smog powodowany jest tak zwaną niską emisją (znaczne nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, w miejscach o dużej gęstości zabudowy, na małej powierzchni). Smog w Polsce występuje więc głównie w sezonie grzewczym (wrzesień–kwiecień).
W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%[15]. Według Głównego Inspektora Sanitarnego poziomy alarmowe (300 mikrogramów na metr sześcienny, kiedy to samorządy powinny podjąć specjalne działania doraźne) przekroczone zostały w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim[16]. Z kolei w Warszawie stężenie pyłu PM10 przekroczyło 200 mikrogramów na metr sześcienny[17].
Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 w Polsce z powodu smogu życie przedwcześnie straciło prawie 19 tys. osób"

19 tys. ludzi? Małe miasteczko. Raport: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ogromne-koszty-zdrowotne-i-finansowe-smogu-z-niskiej-emisji-mpit-przedstawilo-raport/

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #196 dnia: Październik 13, 2018, 09:14 »
"Choć samochody jeżdżą po miastach przez cały rok, to według badań Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, odpowiadają one tylko za 10% zanieczyszczeń w Polsce. Głównym winowajcą są wspomniane piece. To właśnie tak zwana „niska emisja” (nazwa pochodzi od wysokości kominów)  aż w 52% procentach składa się na polski smog, którego apogeum dotyka nas kiedy zaczyna być zimno i trzeba dorzucić do pieca.
Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, ale największy wpływ na nasze zdrowie mają zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Te pierwsze mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Znacznie gorsze są cząsteczki PM2,5. Mają tylko 2,5 mikrona – są 4 razy mniejsze niż  średnica czerwonej krwinki – i ze względu na ich wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele."

https://wiemczymoddycham.pl/artykuly/dziewiaty-artykul/

19 tys. ludzi  :o :o Kolejna tabelka stąd: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Potrzeba 5-6 lat, żeby to zrównoważyć.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2018, 09:24 wysłana przez frywolny trucht »

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #197 dnia: Październik 13, 2018, 12:10 »
19 tys. ludzi? Małe miasteczko. Raport: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/ogromne-koszty-zdrowotne-i-finansowe-smogu-z-niskiej-emisji-mpit-przedstawilo-raport/
Autorem publikacji przygotowanej dla MPiT jest Łukasz Adamkiewicz, członek rady nadzorczej Fundacji #13, celem której jest wspieranie systemowej poprawy jakości środowiska.
Badania ! A nie raporty fundacji, które z tego żyją.
Mamy takie dziwne czasy, ze nawet normy cholesterolu są manipulowane stosownie do działania statyn.
Jak pisałem - statystyka. Zależy co weźmiesz w badaniach pod uwagę.
To co obejrzałem na Palanet mocno mnie zastanowiło bo badali i symulowali smog oraz powstawanie pm.
Dużych miast jest mało ale jak policzyć zagrożoną żółtym syfem liczbę ludności to ...
Wszystko tez zależy od miejsca zainstalowania aparatury - w pobliżu domków jednorodzinnych - groza. 500m dalej .... To też dokładnie pokazali w tym reportażu a i niektóre gminy sprytnie manipulują wynikami umieszczając sprzęt np na rynku.

A w Bydgoszczy to pyły i tak nie ważne - jak podały tefałeny macie w wodzie trotyl  ::)

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #198 dnia: Październik 13, 2018, 12:20 »
I jeszcze o statystyce.
Tabelka z wypadkami nie pokazuje jednej istotnej rzeczy.
Wzrostu ilości pojazdów.
Jak byśmy to policzyli i uwzględnili to spadek byłby znacznie większy.
Akurat z wykształcenia (można powiedzieć byłem) statystykiem matematycznym.
Pomijając proste triki ze średnimi, średnimi ważonymi, mediana czy modalną (zależnie co chcesz udowodnić) można praktycznie wszystko udowodnić budując stosowny model. ;)

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #199 dnia: Październik 13, 2018, 12:22 »
Ale trup to trup. Nie ma trochę umarłych.
W Bydgoszczy od II Wojny Światowej produkuje się trotyl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nitrochem