Pre hybrydowe (JFET + lampki) się rodzi :)

Zaczęty przez dino, Marzec 01, 2018, 23:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

Po dłuższych perypetiach (rodzinnych) rodzi się trzeci egzemplarz hybrydowego pre MC/MM. Dwa od kilku lat szczęśliwie sobie grają.
Ten będzie inny bo z obudowy wyleciał transformator sieciowy ( będzie w oddzielnej małej obudowie) więc nie wiadomo jaki będzie rezultat takiej topologii (powinno być lepiej).
Konstrukcja jest ciekawa bo w torze MC na wejściu zamiast traf jest tranzystor JFET (schemat poniżej). Taką topologie zaproponował miedzy innymi Allen Wright. Ten jest trochę inną konstrujcją opartą o pre Ero Borbelego. Wejście  MM jak i pozostała cześć układu jest na lampach.
Cały układ jest w topologii dual mono. Lampy to ECC88 (wejściowe) i ECC 83 na wyjściu. Korekcja RIAA bez sprzężenia zwrotnego.

GP412

Perypetie rodzinne..och..byle ze szczęśliwym zakończeniem..Fajne amerykańskie podstawki antywibracyjne.Też się w nie zaopatrzyłem swego czasu.
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

dino

Cytat: GP412 w Marzec 01, 2018, 23:52Perypetie rodzinne..och..byle ze szczęśliwym zakończeniem..
Przyszłemu użytkownikowi powiększyła się rodzina więc jest szczęśliwy  ;)
Jak się pre przy uruchamianiu nie zadymi to będzie następny nowy członek rodziny.  ;D

dino

I w końcu się pre urodził  :D
Miałem trochę kłopotów z przydźwiękiem ale nasz wrocławski guru lampowy (p. Czyżewski z LAR) poczarował z symetryzacją żarzenia i gotowe.
Teraz tylko nowy właściciel osadzi zakupioną przez siebie diodę w panelu przednim i gotowe.
Słucham sobie Garbarka "I took the Runes" i morda mi się cieszy mimo, ze na wejściu na razie ECC88 Tesli.

vasa

Cytat: dino w Lipiec 14, 2018, 21:24morda mi się cieszy
No bez jaj.
Chcesz powiedzieć że trzeci jest lepszy niż dwa poprzednie :o ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Lepszy nie ale po gmeraniu Eugeniusza jest jeszcze...cichszy.
Mam już gotowe "kity" do "dociszenia" naszych.

vasa

Cytat: dino w Lipiec 14, 2018, 21:34Mam już gotowe "kity" do "dociszenia" naszych.
Wydawało się że mój jest jak grób a teraz ma być jeszcze ciszej?
Brzmi ??? jakoś tak - cicho ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Pamiętaj, że trzecia sztuka ma trafa w osobnej obudowie. Może coś z masami. Ale mimo wszystko wpakuje "kit" do swojego i dam znać co i jak.

dino

Nowy właściciel właśnie odebrał pre. Jeszcze tylko wkładkę założy (bo zmienił gramofon) i ....
Na wejściu na razie wylądowały 6N23P-EV. Zdecydowanie lepsze niż Tesla.

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Miałem je na początku w słuchawkowcu. U mnie brzmiały sucho i ostro.

dino

Tak to te ruskie.
Nie jest to lampa moich marzeń ale grała nieźle.
Decyzje co do zastosowanych lamp pozostawiam zawsze właścicielom.
Te są tylko włożone żeby coś grało.
Z tyłu ma na razie SIEMENSY by EI ECC83.

moon

uzywalem ich w swoicm sluchawkowcu Espressivo od Feliks Audio, poczatkowo byly tam tesle, potem wlasnie ruskie, finalnie wsadzilem Philipsy i poki jest dla mnie dobrze.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

dino

Dla mnie to 6N23P-EV są raczej "ciemne" i "gęste". Detale słabsze ale obecne w stopniu wystarczającym bo charakter brzmienia je tłumi. Raczej nie zaobserwowałem "darcia mordy" jak przy lampach ze stajni EH.

rudy-102

Cytat: dino w Styczeń 17, 2019, 19:07
Dla mnie to 6N23P-EV są raczej "ciemne" i "gęste". Detale słabsze ale obecne w stopniu wystarczającym bo charakter brzmienia je tłumi. Raczej nie zaobserwowałem "darcia mordy" jak przy lampach ze stajni EH.
:)
Nieźle. U dokładnie odwrotnie :)

dino


rudy-102


dino

Czyli topologia albo punkt pracy. Ja ich słuchałem tylko w tych pre i zawsze było podobnie.

rudy-102

Cytat: dino w Styczeń 17, 2019, 20:55Czyli topologia albo punkt pracy.
Całkiem możliwe. Jakie dałeś napięcie anodowe?

dino

Ona pracuje w troszkę nietypowym układzie.
I ma na anodzie 110V. Na schemacie jest rezystor który z 260V  robi 210V ale u mnie MC jest zasilane z osobnej sekcji zasilacza stabilizowanego 210V.