Tentogra - czas pokazać ten gramofon

Zaczęty przez GregWatson, Maj 26, 2018, 18:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Przypadkowe zrządzenie losu a bardziej transakcja biznesowa spowodowała natknięcie się na coś czego u nas jeszcze nie było a jak było to mi jakoś umknęło. Ale udało mi się spotkać kogoś kto poszerzy nasze doświadczenia gramofonowe i w związku z tym chciałbym przedstawić coś co spodobało mi się od pierwszego spojrzenia.

Całość możemy sobie zobaczyć na stronie:

https://www.tentogra.pl/


Co i jak to myślę, że się jeszcze dowiemy jak gra to artystyczne dzieło.

Trochę tego i trochę tamtego też.

Lyset

Bardzo ladna miska na slicznym stoliku    ;)
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

GregWatson

Gramofon był prezentowany na Audio Video Show 2017 Warszawa. Tu krótka relacja z prezentacją tego gramofonu.

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2017/11/audio-video-show-2017-warszawa-kilka.html



Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i znalazłem u nas - oczywiście była to prezentacja z Audio Video Show 2017 Warszawa:

https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2379.msg167948#msg167948
Trochę tego i trochę tamtego też.

Flip Back


moon

Cytat: Lyset w Maj 26, 2018, 18:30Bardzo ladna miska na slicznym stoliku   

taka troche umywalka
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

#6
Wysłałem zapytanie z linkiem do nas. Może ktoś się odezwie. Przejrzałem internety i w sumie cisza. Ostatni wpis na fb ze stycznia tego roku. Żadnych szumnych recenzj po AVS 2017i, adresów sklepów, cen. No nic, na dobry początek trochę opisu technicznego ze strony producenta https://www.tentogra.pl/o-projekcie :

"Gramofon jest odprzęgany od wibracji podłoża w trzech fazach:

Pierwsza faza to poduszki magnetyczne znajdujących się w stopach.
Druga to pneumatyczna podstawa pod gramofonem wykonana ze specjalnie sklejanych warstw drewna pod ciśnieniem 1000 ton/m kwadrat, wypełniona 130 elementami pneumatycznymi i wykończona skóra naturalną.
Trzecia faza dzięki specjalnej konstrukcji wewnętrznej oraz dużej masie gramofonu i obudowie konstrukcji z wielokrotnie lakierowanego lub fornirowanego i lakierowanego na wysoki połysk mdf.
Wewnętrzna konstrukcja to dwie płyty aluminiowe polerowane i anodowane. Wcześniej konstrukcję gramofonu wycinamy na aquajet'ach w technice CNC. Łożysko cyrkonowo, rubinowe jest zintegrowane z aluminiowym talerzem za pomocą fosforobrązu.

Sterownik silnika schowany jest w ,,czapce" (klatka Faradaya) z lewej strony gramofonu aby nie wprowadzał zakłóceń w przestrzeni. To samo dotyczy zasilacza bateryjnego, który także nie wprowadza zakłóceń. Dlatego gramofon jest zasilany innowacyjnym akumulatorem litowo jonowym o wydajności 30 moto godzin o napięciu 24 Volt.
Zasilacz posiada wskaźnik rozładowania baterii 100-0%. Ładowanie akumulatorów odbywa się do momentu uzyskania żądanego napięcia 24V, po czym jest automatycznie rozłączane. Jeśli podczas słuchania muzyki nastąpi rozładowanie baterii, możemy przejść na zasilanie sieciowe.

Następną innowacją w gramofonach Tentogra jest stworzenie przez nas aplikacji sumującej ilość godzin przebiegu wkładki gramofonowej od momentu jej zamontowania. Na wyposażeniu Tentogra są dwie bazy pod ramiona oraz fabryczny docisk płyt. Założenie było takie, aby jedno z ramion mogło obsługiwać wkładki monofoniczne 33/45 RPM lub specjalne wkładki mono do płyt szelakowych 78 RPM. Docisk płyt jest dostarczany z poliamidowym elementem do centrowania szklanej slipmaty na talerzu.

Jeden z najważniejszych parametrów gramofonów Wow&Flutter dotyczący stabilności obrotów talerza mierzony wg normy DIN IEC 386 podczas kilkunastu pomiarów wyniósł max. +/- 0,12% przy jednym silniku napędzającym gramofon. Drugi silnik jeszcze obniży tę wartość."


Dwa moje wytłuszczenia. Ten kapsel od początku mnie intrygował. Teraz już wiadomo co to jest. Drugie wytłuszczenie- fajna rzecz- pytanie na jakiej zasadzie to działa? Co trzeba zrobić, żeby liczyło?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

No dobra. Sterownik jest w klatce, a gdzie jest silnik i w jaki sposób przenosi obroty na talerz? Pasek? DD?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Bartolo

Cytat: frywolny trucht w Maj 28, 2018, 10:20Co trzeba zrobić, żeby liczyło?
Pewnie zlicza czas od momentu włączenia gramofonu... Nie sądzę żeby rozróżniał czy grasz na jednym, czy też drugim ramieniu.. ;) Widziałem go na AS. Grał z jakimiś polskimi Monitorami i elektroniką. Pokój pasjonatów, ale jak posłuchałem ich wypowiedzi, to niestety mocno "zadufanych" w sobie. Ich jest "najlepsze"... ;)
Na żywo jakoś mi nie "podszedł"... Dźwięk całości jakoś też mnie nie zachwycił... Ale wiadomo ze to AS.. No i ja głuchy jestem.. ;)
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

kazan

Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

kazan

Te Kuzmy mają zmieniane headshell'e
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

kazan


Te Kuzmy mają zmieniane headshell'e ale niestety niestandardowe :(

Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

GregWatson

Właśnie mam przyjemność poinformować o treści maila jaki do mnie dotarł w temacie tegoż gramofonu. Zamieszczam go w całości bez zmian i dodatków z mojej strony:

"
Dzień dobry,

Zgłaszam gotowość do odsłuchu w Ksawerowie koło Łodzi. Gramofon Oscar jest pierwsza moją osobistą konstrukcją. Inspiracją wizualną był fragment projektu Oscara Niemeyera miasta Brasilia. Projekt powstał w okolicach daty moich urodzin. To taka zbieżność, która jest może i przypadkowa ale powiązana dalej z moimi studiami architektonicznymi. Oscar od czasu studiów jest moim niezaprzeczalnym mistrzem architektem. Postanowiłem oddać mu hołd wykorzystując projekt, być może zapomniany, jako inspirację i przypomnienie światu tego geniusza architektury. Dla mnie zawsze Centrum Kongresów Brasilia było gramofonem w sensie wizualnym.

Drugim takim obiektem mogącym być gramofonem jest np. muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.



Technicznie gramofon jest napędzany silnikiem prądu stałego o mocy 30Watt za pomocą paska. Do sterowania i napędu gramofonu użyłem specjalnie do tego celu skonstruowanego układu hybrydowego z baterią litowo-jonową. Tak stworzony akumulator jest w stanie napędzać gramofon przez 30 godzin lub bezpośrednio z 230 Volt.

Sterowanie silnika jest cyfrowo analogowe. Dzięki temu udało się stworzyć oprogramowanie zliczające godziny pracy wkładki gramofonowej i samego gramofonu. Wiemy, że w chwili kiedy kupujemy od kogoś używany cartridge trudno jest zdobyć od sprzedającego dokładną informację na temat czasu zużycia wkładki. Sami także będąc użytkownikami gramofonów nie znamy czasu przebiegu, który jest najważniejszym parametrem podczas odsprzedaży. To taka moja druga innowacja w kierunku rozwoju gramofonów wogule.

Talerz wykonany z aluminium waży 15 kg. Gramofon jest oferowany razem z między bazą ,,pneumatyczną" oraz podstawą, której nogi wypełniamy piaskiem. Całość konstrukcji razem z piaskiem będzie ważyć około 150 kg. Sam gramofon to 65kg. Do odtwarzania mużyki oferuję ramiona i wkładki Kuzma.



Kolorystyka całości za moją zgodą może być dowolna. Przewidujemy obecność na targach Audio Video Show 2019.

O zakresie cenowym chciałbym poinformować zainteresowany podczas sesji odsłuchowej.



Pozdrawiam i zapraszam na dobrą kawę, oczywiście niezobowiązująco,

Wojciech Samołyk

Tentogra
"
Trochę tego i trochę tamtego też.

moon

czy to jest ten sam tworca/tworcy od tego betonowego gramiaka?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

GregWatson

O jaki "betonowy gramofon" chodzi?
Trochę tego i trochę tamtego też.

tomasz_pianista

Pewnie o pre-audio,nagrobki i karnisze.

Tentogra to raczej inny producent.
Grupa ratowania poziomu.

moon

Cytat: tomasz_pianista w Maj 28, 2018, 17:02Pewnie o pre-audio,nagrobki i karnisze.

nie, nie o preaudio. betonowy to inny producent, to chyba to bylo http://www.concraft.pl/oferta/concraft-lab/
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Cytat: moon w Maj 28, 2018, 17:05www.concraft.
A to akurat nic odkrywczego. Stary tani Dual w betonie i stara polska Fonica w betonie:

frywolny trucht

Cytat: GregWatson w Maj 28, 2018, 16:41Właśnie mam przyjemność poinformować o treści maila jaki do mnie dotarł w temacie tegoż gramofonu. Zamieszczam go w całości bez zmian i dodatków z mojej strony:"

Dziwne. Czyżbyśmy zadali identyczne pytania, że otrzymaliśmy identyczne odpowiedzi? Co ciekawe w tej odpowiedzi nie ma odpowiedzi na część pytań jakie zadałem.
Zadałem je jeszcze raz i cisza.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Pan konstruktor odpowiedział. Planuje wyjść z cienia na tegorocznym AVS 2018. Że będzie taniofilsko- nie liczcie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Cytat: frywolny trucht w Maj 28, 2018, 17:45Dziwne. Czyżbyśmy zadali identyczne pytania, że otrzymaliśmy identyczne odpowiedzi?

Ja w zeszłym tygodniu zakupiłem cosik u Pana Wojciecha i od tego wszystko się zaczęło. W każdym razie jak to bywa od słówka do słówka i okazało się co się okazało. :)
W związku z powyższym zadałem Panu Wojciechowi pytanie na które odpowiedział w ten sposób. Przypuszczam, że pytania nasze były podobne i na Twoim mailu znalazł się taki sam tekst.

Taka zbieżność czasowa.
Trochę tego i trochę tamtego też.

michał_flaga

Cytat: GregWatson w Maj 28, 2018, 19:38
Cytat: frywolny trucht w Maj 28, 2018, 17:45Dziwne. Czyżbyśmy zadali identyczne pytania, że otrzymaliśmy identyczne odpowiedzi?

Ja w zeszłym tygodniu zakupiłem cosik u Pana Wojciecha i od tego wszystko się zaczęło. W każdym razie jak to bywa od słówka do słówka i okazało się co się okazało. :)
W związku z powyższym zadałem Panu Wojciechowi pytanie na które odpowiedział w ten sposób. Przypuszczam, że pytania nasze były podobne i na Twoim mailu znalazł się taki sam tekst.

Taka zbieżność czasowa.
Gdyby byli chętni, mogę jechać. Z wawy będę miał w aucie 2-3 wolne miejsca... data?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Old Man Kensey

#22
Cytat: frywolny trucht w Maj 28, 2018, 19:21Planuje wyjść z cienia na tegorocznym AVS 2018

Hmm, Konstruktor miał raczej na myśli rok przyszły: "Przewidujemy obecność na targach Audio Video Show 2019" - tak napisał... lub pomyłka pisarska, notabene dość swobodnie traktuje on gramatykę i ortografię ;)

A tak troszkę z boku, to abstrahując od tego, jak Tentogra grał na AVS 2017 (byłem, widziałem i słyszałem) - moje szczere wyrazy uznania za odważny i niebanalny projekt. Nasi rodzimi producenci na tym polu są - niech mi będzie wyrazić swoją opinię - naprawdę dobrzy. Vide inny polski producent, p. Eryk Smólski, którego wyroby dizajn jak dla mnie mają świetny!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

malg

Cytat: Old Man Kensey w Maj 29, 2018, 16:18
Vide inny polski producent, p. Eryk Smólski, którego wyroby dizajn jak dla mnie mają świetny!
nie wspominając naszego AF-a,
to jeszcze jest JRAudio - też moim zdaniem niebanalny

dino

Cytat: Old Man Kensey w Maj 29, 2018, 16:18A tak troszkę z boku, to abstrahując od tego, jak Tentogra grał na AVS 2017 (byłem, widziałem i słyszałem)
Też go oglądałem - pierwsze wrażenie to przerost formy nad treścią. Nie pamiętam ceny ani tego jak i czy grał - czyli nie wrył mi się w pamięć.
Design w sumie może być istotny ale od czasu jak mam własną jamę do słuchania WAF spadł na dalszy plan.