Bi-amping - ktokolwiek widziała? ktokolwiek zna?

Zaczęty przez juter22, Czerwiec 04, 2018, 01:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

juter22

Cześć,
zastanawiam się na takim rozwiazaniem, dlatego też postanowiłem otworzyć dyskusję.
Poproszę o rzeczowe opinie, najlepiej poparte doświadczeniem, kto co miał i jak rozwiązał.
Interesuje mnie:
- czy warto? wogóle jaki benefit otrzymamy poprzez bi-amping
- czy warto pomimo kosztów? podwójne kable, 2x końcówki, zwrotnica pomiedzy etc.
- jaka końcówka na bas? studyjna? qsc? crown?etc., czy może "domowa"?
- jak zwrotnica to jaka? pasywna? aktywna? dbx? behringer? ashly? te budżetowe? czy luxman? marchand? a może jeszcze inne?
- jak to ustwić? ciąć? #niewiem
- jak łączyć? rca? xlr? co lepsze?
- czy gra warta świeczki?
Głównie czytam na forach zagranicznych, różnie piszą i różnych rzeczy używają, a co polecie,WY, audiomaniacy?
U mnie do napędzenia bas w JBL 4345 (18'), góra będzie grać z Brystonem.
Wielkie dzięki z góry.
Pozdrawiam,
j22

Michał

Poczytaj wątek pmcompa. Zawodowo tam to opisał i paczki ma podobne do Twoich.

juter22

Problem w tym że (chyba) zmienił adres i nie można znaleźć tej skarbnicy wiedzy 😟

miniabyr

Piotrek zwiną swój blog ze strony hd coś tam ,coś tam . Szkoda bo ruch u niego na blogu był olbrzymi a i podejście do wielu spraw bezkompromisowe.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

juter22

Cytat: miniabyr w Czerwiec 04, 2018, 16:43
Piotrek zwiną swój blog ze strony hd coś tam ,coś tam . Szkoda bo ruch u niego na blogu był olbrzymi a i podejście do wielu spraw bezkompromisowe.
no właśnie klops bo wszystkie wpisy też zostały zdjęte, wysłałem zapytanie mailowe, ale mogło gdzies umnknąć w czelusciach spamu  :D
dlatego też ten wątek postanowiłem założyć

Melepeta

Też często czytałem. Ty Paweł zdaje się znasz go osobiście. Szkoda, że zamknął ten wątek.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

miniabyr

Tak znam Piotra . Ma bardzo ciekawe podejście do spraw audio . A co do biampingu  to słyszałem świetnie dobrane elementy i grało to świetnie  . No i oczywiście komponenty które kładły caly system . Takie JBL 4343 które słyszałem w KBL Sound grały  na monoblokach bez biampingu ale ze zwrotnicą z najlepszymi komponentami . I wcale nie trzeba było stosować kilku wzmacniaczy aby te kolumny utemperować . A takie kolumny Audio Note które wydawałoby się że będzie im bez różnicy że grają z jednego wzmacniacza pokazały co potrafią ,kiedy rozszyło się sygnał na 4 końcówki mocy . Ale koszt są z du,py ! Na pewno nie wchodziłbym w cyfrowe krosownice nawet te profesjonalne dbx  ,behringer i co tam jeszcze jest ,bo strasznie zmieniają charakter brzmienia . To jest do zastosowań "koncertowych gdzie o subtelnościach brzmienia  można zapomnieć . Lubię pasywne zwrotnice bo zmieniając jakiś element mam dodatkowy wpływ na barwę .  Ale jak znam to znajdą się osoby które nie podzielają mojego entuzjazmu ........Ciekawym rozwiązaniem dla osób które chcą spróbować zabawy z kilkoma wzmakami jest zewnętrzna lampowa krosownica !!! Ondrej swego czasu miał taką , ale nie pamiętam jakiej firmy ( chyba luxman) i czy była 2 czy 3 pasmowa . . Generalnie temat rzeka .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Michał

Kolega pmcomp miał onegdaj w swoim profilu dokładnie rozrysowane co i jak,tylko ten profil jest na innym forum 8)

dino

Przez lata pracowałem na zestawach estradowych w 3 torowym aktywnym podziale.
W domu się to za bardzo nie sprawdzało.
Czy te paczki nie maja przypadkiem wewnętrznego bi ampingu z podziałem na 290Hz ?
Wtedy wystarczy spliter i 2 wzmaki stereo.

ps. od jakiegokolwiek Behringera bym się trzymał z daleka. A w ogóle cyfrowe crossovery to ...zło.

juter22

Cytat: dino w Czerwiec 04, 2018, 23:42
Czy te paczki nie maja przypadkiem wewnętrznego bi ampingu z podziałem na 290Hz ?
Wtedy wystarczy spliter i 2 wzmaki stereo.
Tak dokładnie jest, tylko co to splliter i jaki zastosować?Nie znam się na tym całkowicie...

dino

Musisz rozdzielić sygnał na 2 wzmacniacze.
Najprościej zdublowanym kabelkiem ale wtedy może być kłopot z impedancją wejściową.
Są też końcówki mocy, które maja zdublowane wejścia w wtedy łączysz je ze sobą.
Jakich/jakie wzmacniaczy/e chcesz użyć/masz ?

juter22

Cytat: dino w Czerwiec 06, 2018, 14:39
Jakich/jakie wzmacniaczy/e chcesz użyć/masz ?
póki co mam jedną, Bryston 14b st, ta druga, jak się zdecyduję na takie rozwiązanie to coś studyjnego: qsc, crown, jbl etc. będzie na bas, więc może być klasa d... chyba że wygram w totka w międzyczasie to pójdę po maxie  8) ;D

juter22

Od wczoraj działam w takim układzie: aktywna zwrotnica + dwie końcówki...
Dziś słucham trochę i poznaję, poszedłem po taniości aby sprawdzić czy będzie powrót do mono-ampingu ;)
Mimo małej inwestycji efekt może nie spektakularny ale mega ciekawy, szkoda że nie mam 2m kabla rca-rca aby porównywać 1:1.
Będę raportował jeżeli ktoś jeszcze zainteresowany  8)

dino



dino

Cytat: juter22 w Sierpień 17, 2018, 21:52IMG Stage Line MCX-200/SW
Wygląda na analogową :) czyli Ok
Na jakiej częstotliwości tniesz dół ?