Po zmianie wkładki ramię nie wraca po zakończeniu płyty

Zaczęty przez AdamWroKlo, Wrzesień 25, 2018, 13:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

AdamWroKlo

Witam
Przeszukiwałem forum i jakoś nic nie mogę znaleźć co pomogło by mi rozwiązać mój problem. Zmieniłem wkładkę z AT95E na Ortofon VMS20 mkII. Wkładka została (mam nadzieję) prawidłowo zainstalowana, ustawiona waga na 1,2 gr, antiskating na 1 gr (zmiana na 2gr nic nie daje) i po zakończeniu muzyki igła kręci się na runoucie przeskakując nie dojeżdzając do końca i ostatecznie nie wyłączając gramofonu.
Czy to może być generalnie problem wkładki (tj. za niska, za lekka) czy to raczej problem zdezelowanego gramofonu, czy mojej nieumiejętności w montażu?
Gramofon to Kenwood kd-3070 i jest trochę chimeryczny, czasami włączy się od razu, czasami kilkadziesiąt sekund trzeba poczekać aż załapie i się włączy.

Piterski

Nie bardzo rozumiem na czym się kręci? Jeśli na wszystkich płytach jest ten sam problem w tym samym położeniu ramienia?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

moon

Cytat: Piterski w Wrzesień 25, 2018, 14:09Nie bardzo rozumiem na czym się kręci?

runout, na gladkiej czesci wewnetrznej plyty
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Co to za gramofon? Wygląda to na problem z automatyką a nie z wkładką. Automatyka prawdopodobnie uszkodziła się / rozregulowała /zacięła podczas wymiany wkładki.

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Piterski

Cytat: moon w Wrzesień 25, 2018, 14:10
Cytat: Piterski w Wrzesień 25, 2018, 14:09Nie bardzo rozumiem na czym się kręci?

runout, na gladkiej czesci wewnetrznej plyty

No ale gdzie się zacina na jego początku czy na jego końcu?
Jak na końcu to normalne bo by igła wjechała na label. Jak wtedy nie podnosi ramienia to faktycznie problem automatyki.
Jak się zacina na jego początku to coś jest na rzeczy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

moon

> na runoucie przeskakując nie dojeżdzając do końca

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Ten gramofon zdaje się ma mechaniczną automatykę. Pewnie podczas wymiany wkładki coś się przestawiło / zablokowało / odczepiło w dźwigienkach i taki skutek mamy.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo

Automatyka jest taka dość ciekawa, tam jest taka fajna wajcha, którą włącza się gramofon, ale wyłącza się specjalnym przyciskiem po którym ramie wraca i wajha się majestatycznie cofa (wszystko na jakimś takim tłoczku/turbince wypełnionym olejem silikonowym o wartości #100.000).
W talerzu od spodu zamocowana jest taka szpilka, która popycha plastikową dźwignię - ale wie razy ściągałem talerz i nic się nie działo.
Rozumiem jednak, że to w samej automatyce powinienem szukać problemu, a nie w tym, że ortofon VMS ma nacisk tylko 1,2 gr i po prostu jakoś nie chce przeskakiwać rowku na runoucie i nie dochodzi do labela.


frywolny trucht

Wiem, to taka próba, czy aby automatyka nie sfiksowała po sporej zmianie nacisku.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo

Ok, to ustawię na 1,7 gr.
W sumie dziwne jest też to, że raz na kilkanaście odtworzeń ramie dojdzie do końca i gramofon się wyłączy.

frywolny trucht

Jeśli się uda i automatyka zadziała, to oczywiście nie znaczy, że możesz jechać na takim nacisku z tą wkładką. Trzeba będzie przekonserwować mechanizm, żeby chodził "łatwiej".
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Cytat: AdamWroKlo w Wrzesień 25, 2018, 14:46raz na kilkanaście odtworzeń ramie dojdzie do końca i gramofon się wyłączy.
Być może coś należy nasmarować, albo wręcz przeciwnie.

AdamWroKlo

Tu jest cały wątek i jedynie co mogę to przeczytać ze zrozumieniem, ale podjąć się choćby przewrócenia go na plecy to mi się skóra marszczy ze strachu (sami wiecie gdzie) bo nigdy tego nie robiłem, a eksperymenty pierwszy raz robione zazwyczaj dają więcej złego niż dobrego.
http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/kenwood-kd-3070-tonearm-wont-auto-return-or-even-lift-at-the-end-of-a-side.325629/

frywolny trucht

Jeśli zabawa z 1,7g nie zadziała, wróć do AT95 i ustaw ją dokładnie jak była poprzednio wyjustowana. Opowiedz co się dzieje.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

prawdopodobnie przy zdejmowaniu i ponownym zakładaniu talerza
coś nie wskoczyło w odpowiednie miejsce lub się przyblokowało
spróbuj zdjać talerz i ponownie go założyć

wiem że robiłes to kilka razy, ale teraz własnie to się stało a poprzednio mogło być dobrze

malg

zmiana nacisku nic prawdopodobnie nie wniesie,
bo to jest automat mechaniczny a nie na czujnikach elektroniki

a może być jakieś zdjęcia wstawił

dino

Obejrzałem serwisówkę  :(
Naćpane mechaniki jak w Dualu 741Q. Jak nie masz doświadczenia to niestety daj do kogoś kto robi gramofony.
Ewentualnie jeżeli jest możliwość, przy włączonym gramofonie podnieś ręcznie headshel i dojedź do końca płyty. Zobacz kiedy pojawi się opór. Może przy trochę większym wychyleniu ramienia mechanizm zaskoczy

AdamWroKlo

Zmieniłem na 1,7 gr i jakby pomogło, następnie przestawiłem na 1,2 gr i na drugiej stronie płyty ramię się samo cofnęło. Przeszczęśliwy wrzuciłem kolejną płytę i już nie zadziałało. Jeśli chodzi o ręczne przesunięcie ramienia w okolice runout'u to wydawało mi się, że zareagowało od nowa.
Ściągnę talerz jeszcze raz i przypatrzę czy coś tam nie halo, potem wrócę do AT95E i mam też w pożyczce Shure V15 mk III.
Sprawdzę je obie i napiszę co i jak.

dino


frywolny trucht

Mnie to wygląda na konieczność przesmarowania układu mechanicznego, żeby łatwiej chodził.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


frywolny trucht

Przy większym nacisku działa. Przy mniejszym układ zastyga. Tak jakby opór stawał się zbyt duży w stosunku do użytych sił nacisku. Ja mam skojarzenia z zastałym smarem. Wątpię natomiast by coś nagle uległo uszkodzeniu, przestawiło się tak dramatycznie podczas zmiany wkładki. Ale mogę się oczywiście mylić.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93