Gramofon do 15 tysięcy.

Zaczęty przez frywolny trucht, Październik 07, 2019, 20:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Cena- napęd plus ramię i tyle. Co byście zaproponowali? Nie bawi mnie na tym poziomie jakość mechaniczna, która powinna być już perfekcyjna zawsze, a oprócz pierwszej, nowinki technologiczne, które poprawiają dane techniczne. Bo kupię Xtension 10 EVO ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Dodajmy paramertry:

Wow & flutter ± 0.01% (max)
Speed variance ± 0.09% (max)
Signal to Noise -73 dB
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

#2
Mogę polecić swój (w sensie taki, jak mój), czyli Transrotor Max.

Gra zajebiscie z każdą wkładką. Niewzruszony jeżeli chodzi o tupanie czy obroty. Ma miejsce na drugie ramię, jeżeli ktoś potrzebuje. Nie jest to firma niszowa, wiec nie będzie kłopotu z odsprzedażą. Firma znana i szanowana. Zasłużenie.

Moja rekomendacja.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

rudy-102

Z nowych to mi się podoba tylko Thorens TD 550 z SME m2-12, ale Ci się nie zmieści w budżecie :).

tomasz_pianista

Cytat: frywolny trucht w Październik 07, 2019, 20:01nowinki technologiczne, które poprawiają dane techniczne

Nie kojarzę żadnych nowinek technicznych w gramofonach gdzieś od czasów zanim się urodziłem:P

Lepiej zastanów się co chcesz osiągnąć zmieniając gramofon, chyba, że po prostu masz potrzebę zmiany. Rozumiem, że tylko nówki? Bo w takiej cenie to już można cuda dostać z używanych.

Kenwood L07D - https://www.hifi-forsale.co.uk/moreinfo.php?prod_title=Kenwood_Trio_L07D&p=turntable&prod_id=66038&offset=

http://www.thevintageknob.org/kenwood-L-07D.html

Wow & flutter :   0,01%
0,004% (FG direct reading)
< 0,016% (WRMS)
S/N ratio :   94dB (DIN-B)
65dB (JIS)
Load characteristics :   0% up to 120g
Transient load characteristics :   < 0,00015% (20g/cm load, 400Hz, 33 1/3rpm)
< 0,00008% (20g/cm load, 1Khz, 33 1/3rpm)
Start/Stop time :   2,5s
Speed deviation :   0%
Time drift :   0%
Temperature drift :   0%
Voltage supply drift :   0% (within ± 10V)


Grupa ratowania poziomu.

Therion

Cytat: tomasz_pianista w Październik 07, 2019, 21:47Bo w takiej cenie to już można cuda dostać z używanych.

To raptem koszt średniej wkładki z linii recerencyjnych. :)
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.


amati74

Cytat: tomasz_pianista w Październik 07, 2019, 21:47
Cytat: frywolny trucht w Październik 07, 2019, 20:01nowinki technologiczne, które poprawiają dane techniczne

Nie kojarzę żadnych nowinek technicznych w gramofonach gdzieś od czasów zanim się urodziłem:P

Lepiej zastanów się co chcesz osiągnąć zmieniając gramofon, chyba, że po prostu masz potrzebę zmiany. Rozumiem, że tylko nówki? Bo w takiej cenie to już można cuda dostać z używanych.

Kenwood L07D - https://www.hifi-forsale.co.uk/moreinfo.php?prod_title=Kenwood_Trio_L07D&p=turntable&prod_id=66038&offset=

http://www.thevintageknob.org/kenwood-L-07D.html

Wow & flutter :   0,01%
0,004% (FG direct reading)
< 0,016% (WRMS)
S/N ratio :   94dB (DIN-B)
65dB (JIS)
Load characteristics :   0% up to 120g
Transient load characteristics :   < 0,00015% (20g/cm load, 400Hz, 33 1/3rpm)
< 0,00008% (20g/cm load, 1Khz, 33 1/3rpm)
Start/Stop time :   2,5s
Speed deviation :   0%
Time drift :   0%
Temperature drift :   0%
Voltage supply drift :   0% (within ± 10V)
Dane techniczne powalają

vasa

Mając taki budżet to rzeczywiście nie ma co gapić się na parametry tylko trzeba poszukać pięknej rzeźby do wyeksponowaniu na cokole :)
Kilka propozycji.


Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Nie.
Jednak nie :(

Taki bym kupił ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kangie

Ja bym wyszedł od wkładki. Jakie wkładki będą montowane? Jednym ramieniem nie obejmie się wszystkich wkładek, choć takie MA-505 ogarnia większość wkładek. Do skrajnie podatnych lub skrajnie małopodatnych warto wybrać inne ramiona, by wykrzesać maksimum barwy i dynamiki.

Planowane wkładki determinują ramię. A jeśli mamy określone ramię, to łatwiej szukać napędu. I tym oto sposobem można dojść do wniosku, że warto zrobić gramofon DiY ;) W budżecie się mieścimy.

Kangie

#11
P.S. Dawno nie zaglądałem do cenników, ale rozejrzałbym się w ofercie Brinkmanna. Są paskowce, są DD. Są trzy ramiona do wyboru: 10,0; 10,5 i 12,1 cala.

https://www.brinkmann-audio.de/main.php?prod=sinus&lang=en

Frywolny, jest jeden wielki plus. Nikt na forum nie chwalił się nigdy Brinkmannem ;)

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Październik 07, 2019, 21:47Nie kojarzę żadnych nowinek technicznych w gramofonach gdzieś od czasów zanim się urodziłem:P

To jest idealna wypowiedz do pofilozofowania na dwie strony wątku, ale się streszczę ;) Jeśli przyjąć, że gramofon to silnik, talerz i kij z podwieszonym czymś co zmienia ukryty w rowku zapis na dźwięk- to rzeczywiście nic się nie zmieniło. Natomiast jak się zagłębić to obecnie gramofony jednak są trochę inne. Mamy inne materiały jak karbon, sorbotan, mamy lewitujące talerze ( Mag-Lev), regulacje w locie azymutiu, tendencje do składania 12 calowych i dłuższych ramion...

https://www.youtube.com/watch?v=STaLd7p4HoM
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Może coś od VPI? Zawsze mi się podobały.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

#14
Cytat: Therion w Październik 07, 2019, 21:15Transrotor

Transrotor ukrywa na swojej stronie tak istotne parametry jak S/N i Wow/ Flutter. To każe mi stawiać go w kategorii efektownej rzeźby. Na pewno precyzyjnie wykonanej, ale brakuje mi tu także gadżetowości. Strasznie zajarała mnie parę dni temu kontrola stabilności obrotów. Kładę docisk i on sam wyrównuje obroty. Nie mam ochoty zakładać docisku- sam sobie zweryfikuje. Tylko, że trafiłem na Elac Miracord 90 Anniversary, który niby to ma ( jakiś test tak sugerował), a ten ma mniej stabilne obroty jak rzeczony PJ. To po wuj to tam wkładali? Dodajmy, że kosztuje dychu  :o

Cytat: Kangie w Październik 08, 2019, 06:31Brinkmann

OK, ale zajrzałem do pierwszego z  brzegu ( model Balance) i ma S/N- 68 dB  ::)  PJ jest o 5 dB cichszy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 12:00OK, ale zajrzałem do pierwszego z  brzegu ( model Balance) i ma S/N- 68 dB    PJ jest o 5 dB cichszy.
Pamiętasz zapewne, że miałem P-J z parametrem -73dB i zamieniłem na gramofon z parametrem tym gorszym na papierze. Czyżbym popełnił błąd?

Kangie

Cytat: gratefullde w Październik 08, 2019, 11:46Może coś od VPI? Zawsze mi się podobały.
Stary Audiofil miał i chwalił. Ten sprzęt wyposażony był w porządne ramię, które trzymało parametry i klasę do samego końca. Stary mówił mi kiedyś o gramofonie, w którym ramię zapikowało fest do góry. Okazało się że utraciło swą masę efektywną na skutek wyschnięcia użytego drewna i trza było skorygować ustawienia przeciwwagą :)

frywolny trucht

W temacie rozwoju jeszcze. Pytanie laika. Rozumiem, że gramofony w latach swej świetności, posiadające dumny napis QUARTZ jedynie kontrolowały stabilność obrotów, ale nie sczytywały tego co się aktualnie dzieje z prędkością talerza? Paweł Zontek swego czasu zwrócił mi uwagę, że jak kładę telefon na talerzu i ustawiam poprzez aplikację obroty, to dodaję mu 200g masy telefonu i jak go zdejmę- talerz przyspieszy. Czyli pomiar nieco do pupy. Sterownik Zontka można podłączyć do kompa, odpalić aplikację i ustawić to i owo. No tego w latach 90-tych chyba nie znali? Czyli tak naprawdę Ad Fontes ze sterownikiem Zontka to najprawdziwszy hajend :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: Kangie w Październik 08, 2019, 12:12Czyżbym popełnił błąd?

Zainwestowałeś w ramię. Wolałbym coś nowego jednak. Jestem ignorantem, nie znam się, poproszę o gwarancję, utratą finansową się nie martwię, bo nie pamiętam kiedy coś ze swojej graciarni sprzedałem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 12:20
[...] Paweł Zontek swego czasu zwrócił mi uwagę, że jak kładę telefon na talerzu i ustawiam poprzez aplikację obroty, to dodaję mu 200g masy telefonu i jak go zdejmę- talerz przyspieszy. Czyli pomiar nieco do pupy. Sterownik Zontka można podłączyć do kompa, odpalić aplikację i ustawić to i owo. No tego w latach 90-tych chyba nie znali? Czyli tak naprawdę Ad Fontes ze sterownikiem Zontka to najprawdziwszy hajend :)

Tak się zachowuje talerz gramofonu AdFontes, on reaguje nawet na opór jaki stwarza igła w rowku, tylko jak o tym mówiłem to patrzyliście na mnie spod byka.
Nie tylko sterownik Zontka stabilizuje obroty i utrzymuje je na stałym poziomie. Robią to zarówno Micro Seiki DD40 jak i Pionier PL70. 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie

Cytat: Piterski w Październik 08, 2019, 12:43Nie tylko sterownik Zontka stabilizuje obroty i utrzymuje je na stałym poziomie. Robią to zarówno Micro Seiki DD40 jak i Pionier PL70. 
Sporo gramofonów to robiło. Duale, Kenwoody, Technicsy. Jedne robiły to gorzej (zrywy) inne lepiej (ultrapłynnie). Dzisiaj stosuje to Brinkmann i nowy Technics.

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 12:25Zainwestowałeś w ramię.
... i napęd. Z pełną świadomością uważam napęd Pro-Jecta 6 PerspeX za taką zabawkę.

zwierzak

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 11:37Natomiast jak się zagłębić to obecnie gramofony jednak są trochę inne.

Owszem są. Ale czy coś z tego wynika?

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 12:20W temacie rozwoju jeszcze. Pytanie laika. Rozumiem, że gramofony w latach swej świetności, posiadające dumny napis QUARTZ jedynie kontrolowały stabilność obrotów, ale nie sczytywały tego co się aktualnie dzieje z prędkością talerza?
Większość dobrych DD to robiło już w latach 70-tych. Niektóre napędy nawet dzisiaj są trudne do odtworzenia przez młode pokolenia inżynierów.

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Październik 08, 2019, 11:37Mamy inne materiały jak karbon, sorbotan,
Miałem. Fajne, Są zalety. Rurkę karbonową łatwo wykonać. Dobrze się sprzedaje, bo ludzie uważają to za coś hi-endowego. Sorbotan? Dobre, ale to też da się tanio produkować. Tak myślę.