Test wkładek.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 20, 2014, 21:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Waga położona na płycie 180 g, plus nakładka na szalce  0,5 mm- nacisk  2,07 g.
Waga położona na macie gumowej, plus nakładka na szalce 0,5 mm - nacisk  1,97 g.
Waga położona na talerzu, plus w.w. nakładka, wynik jak na zdjęciu-  nacisk 1,95 g.
Waga położona obok, tak by wysokość odpowiadała położeniu igły w czasie odtwarzania płyty 180g - 1,85 g.


To jest oczywiście specyfika dla mojego gramofonu Ad Fontes. Trzeba sobie przemierzyć u siebie jakie są różnice, ale są one stałe i można to sobie uwzględnić. Ja się tylko naumiałem, że zdejmuję matę, w pamięci odejmuję 0,1-0,15 g i ma być dobrze.

miniabyr

To nie jest tylko specyfika twojego ramienia .Mojego też. Niedawno udowodniłem  mojemu znajomemu ,ze jego ramię audiocraft (3000 chyba)robi to tak samo. Mi chodzi o to ,że pomiar powinno sie robić na wadze z dedykowana tacką na wysokości ok. 2mm a nie na wysokości 6 mm , aby pomiar był  najbardziej miarodajny. W takiej wkładce  VdH coliber tolerancja jest tylko 0.1 grama. Mało !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

Ja to "odkryłem" ze 3 lata temu i oddałem jubilerską wagę a zakupiłem właśnie tą dedykowaną do gramofonu.

frywolny trucht

Oczywiście miniabyr. Masz rację, ale przykładasz normy jakie obowiązują statki kosmiczne do Syrenki ( MF 100 wybacz mi).
Z drugiej strony rzeczywiście jak robić to porządnie. Musze podumać.

miniabyr

#29
Arek wystarczy do tej twojej wagi zrobić tackę.Ja tak zrobiłem.Jeśli masz do niej  5 gramowy odważnik do kalibracji to wystarczy wytarować  wagę i sprawdzić czy ten odważnik ma 5 gram. Oczywiście ta dodatkowa tacka musi być zrobiona z materiału niemagnetycznego
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Czytałem o tym, ale jak mówię, nauczyłem się odchyłki, bo jest stała ( że różna dla różnych gramofonów wiem, odsyłając by każdy sprawdził we własnym zakresie, jak to tam u niego).
Panowie! Macie rację, ale jak wiecie na III etat zasuwam ostatnio na facebook'u szukając duszyczek do  ubogacenia naszego forum. Wiecie, że uchodzę tam za kosmitę z moimi "wymogami", które są dla Was już za słabe? 90% ludzi gra winyl na wintydżu za 300zł lub plastikach z marketu i ma mgliste pojęcie co to jakieś VTA. Kręcą nacisk przeciwwagą i już.
Uderzanie w wagę, która kosztuje więcej niż wielu osób gramofon budzi moje obawy, z drugiej strony tak byłoby rzetelnie.


Jestem w rozterce :) Szto diełat?

miniabyr

No my też się staramy  aby "ubogacić" to forum. Rób test jak robiłeś i już ,a o wadze pomyśl jak będziesz miał na to czas i ochotę.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 06, 2014, 23:17Uderzanie w wagę, która kosztuje więcej niż wielu osób gramofon budzi moje obawy, z drugiej strony tak byłoby rzetelnie.
Ja w kwestii formalnej :)
8$ u Chińczyka z darmową wysyłką.

frywolny trucht

#33
Oj tam Wy! Ja piszę o młodych ludziach, nowicjuszach, którym można zafundować prawdziwą drogę krzyżową :)
Masza! Ostatnio skwitowano to , że nie kupiłem stu Wackermanów na AS za stówkę, że duch biznesmenów ginie.
Kup 100 tych wag, sprzedaj mi je  z przebitką 100%, a ja dalej z przebitką kolejnych 100% :)

Kurka coraz bardziej odjeżdżamy od testu.

miniabyr

Letko nie ma! A co będzie jak przeczytają o kablach....Ałdjofilstwo to nie przelewki. To droga przez mękę  ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

OK. Póki  co i tak jestem na etapie wygrzewania nówek w średnich poziomach obciążenia.
Masza, na alegru można wyrwać ten model?

jajacek1410

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 06, 2014, 23:28Ostatnio skwitowano to , że nie kupiłem stu Wackermanów na AS za stówkę, że duch biznesmenów ginie.
Jam ci to był, nie chwaląc się. Tylko, że nie stu a kilku. :)
   Robicie jakąś aferę z tą wagą. Jak waga za gruba, to najprościej mierzyć poza obszarem płyty. Podłożyć pod wagę jakieś pudełka, klocki, by zrównać poziomy płyty z szalką i gitara. Było o tym 100 razy tu i tam.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Po prostu mój sposób z odejmowaniem w pamięci jest słaby dydaktycznie, szczególnie, że nie uprzedziłem, a to mogło, musiało wprowadzić w błąd.

frywolny trucht

Tymczasem MF przemówiła. No może raczej zaśpiewała głosem Piekarczyka. Pomyślałem, że odpalę coś w klimacie tamtych czasów. TSA!
Pierwsze dźwięki i natychmiast to słychać, bezwarunkowa zmiana charakteru grania. Żegnaj audiofilskie plumkanie, dzielenie włosa na cztery! Witaj brutalna siło :) Zupełnie jakbym miał korektor i ktoś mi podbił skraje pasma ( suwaki w kształt litery V). Przy czym wysokie lekko niedomagają jeszcze ( jak zawieszenie nie spróchniało, powinno być lepiej za czas jakiś, niech trochę pogra). Bas, bas, bas. Duży, głuchy bas na płycie na której raczej były niedobory :) Co to będzie, co to będzie? Być może dlatego headshell w Adamie i Bernardzie pochylał MF 100 fabrycznie na bombowiec nurkujący? Jak wiadomo podniesienie VTA zmniejsza ilość niskich rejestrów. Zbadam.

p.s. Ale klimat, powiem Wam, jest. Tak to grało w połowie lat 80-tych, teraz przekaz jest bardziej prawdziwy. Można mówić o pewnej synergii. Płyty TSA tylko na MF100!
Jeb, jeb! A nie jakieś plum, plum, tyrli, tyrli :)


elem

Cytat: frywolny trucht w Listopad 21, 2014, 13:58I teraz prośba do Państwa, by deklarować tutaj, publicznie modele do wypożyczenia, aby uniknąć powielania.

Deklaruję używane Garrott K3 i Benz MC20E2 HO. Lata całe leżały w kartonie, mam nadzieję, że ożyją :)

W razie gdyby padły u Ciebie, to się nie przejmuj, nie będe wymagał zadośćuczynienia.



Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht


Czyli:

Dział vintage:
-PHILIPS GP 400 MK.II - używana.
-SHURE M75-6S+ORYGINALNA IGŁA - używana.
-MF 100 nieużywana, trzeba będzie ją wygrzać.

Współcześnie produkowane:
-AT95 E-BL ORYGINAŁ SKLEP AUDIOPUNKT- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Grado Prestige Green- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Sumiko Pearl - nowa, wygrzana.
-Goldring 2500 - używana, na chodzie.
- Benz MC20E2 HO - używana, na chodzie.
-Garrott K3 - używana, na chodzie.

Panowie, można powoli wysyłać. Bardzo dziękuję za zaufanie.
Nie planuje nic poniszczyć.

GregWatson

Sumiko Blue Point No.2 oraz AT-440 MLa też czy będzie jeszcze jakaś runda wysyłkowa?
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Poproszę :)

Dział vintage:
-PHILIPS GP 400 MK.II - używana.
-SHURE M75-6S+ORYGINALNA IGŁA - używana.
-MF 100 nieużywana, trzeba będzie ją wygrzać.

Współcześnie produkowane:
-AT95 E-BL ORYGINAŁ SKLEP AUDIOPUNKT- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Grado Prestige Green- nowa, trzeba będzie ją wygrzać.
-Sumiko Pearl - nowa, wygrzana.
-Goldring 2500 - używana, na chodzie.
-Benz MC20E2 HO - używana, na chodzie.
-Garrott K3 - używana, na chodzie.
-Sumiko Blue Point No.2 - używana, na chodzie.
-AT-440 MLa - używana, na chodzie.



frywolny trucht

Gratefullde- Ortofon VMS 20 mkII? Czas start. Zapraszam na pocztę :)

gratefullde

Jutro z rana będzie wyslana :) We wpiątek zapomniałem a wczoraj i dziś jestem biurowy :(
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

MF 100... Po zagraniu płyty TSA czas na materiał testowy. Kari Bremnes"Reise", poniższy kawałek, pierwsza minuta, będzie jedną z próbek, które zagrają wszystkie wkładki.



Pierwsza próbka nagrana, posłuży do porównania wkładki nowej z coś tam już wygrzaną. W tej chwili wkładka przechodzi przyśpieszony kurs wygrzewania tj. ścieżkę 2 i 3, oraz w bonusie 4- bo brzmi dobrze- z drugiej strony płyty testowej. Wspomnianej wyżej. Próbki 2 i 3 to różowy szum mający służyć rozmagnesowaniu wkładki, a także służy "poluzowaniu" zawieszenia wkładki. 5-10 ponowień ma niby całkowicie rozmagnesować wkładkę. Nie ma nic o ilości w celu luzowania :) Dam 50 powtórzeń i sprawdzę, czy coś słychać.
Tymczasem nagrana próbka ostro daje popalić sybilantami.
Nie wiem czy nasz serwer to zniesie ( jedna próbka ok. 35 MB), ale oprócz Kari, przydałaby się próbka jazzowa i coś muzyki poważnej. No i jeszcze jeszcze dodatkowo próbka MF nurkujący.

p.s. Wycudowałem konstrukcję "wsporczą" tak, aby waga ( szalka) była idealnie na wysokości płyty. Od teraz pomiary  nacisku bez żadnego odejmowania w pamięci.


frywolny trucht

MF 100 dzielnie zasuwa po górach, dolinach, z prędkością 45 obr/min. Na zmianę z tym, bierze x10 prysznic z użyciem różowego szumu. Już wiecie dlaczego nie chciałem brać nieużywanych wkładek :)

Ze zdjęć wychodzi mi, że odchylenie headshell'a wynosi około 2 stopnie. Na załączonym zdjęciu są dwa stopnie, a po uwzględnienu skrótu perspektywy byłoby pewnie 1,9 stopnia, ale z innych zdjęć wychodziło niemal 3!
Zostawiam więc 2 stopnie i pod takim kątem przetestuję wkładkę. Chyba, że ktoś miał w łapce i osobiście pomierzył, albo jest to wiedza powszechna, której jednak nie namierzyłem?

miniabyr

Nie rozumiem? Masz MF100 zapiętą na ramię AD Fontes czy na to z krzywym headshel'em?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Ostatnie zdjęcie nie jest moje. Nałożyłem tylko swoje linie i z automatu dostałem kąt. Robiłem tak z paroma zdjęciami i wydaje się, że 2 stopnie są mocno prawdopodobne. Po prostu zastanawiam się co producent miał na myśli? Świadomy zabieg, czy kłopoty z utrzymaniem jakości? Równolegle wkładka zasuwa sobie na AF. "Luzuje się" :)

miniabyr

Odpowiedź jest aż nadto widoczna. To coś na kształt headshel'a jest krzywe!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !