Denon DL 102 czy Audio-Technica AT33MONO czy jakaś inna

Zaczęty przez cdt, Listopad 12, 2018, 11:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

cdt

Po odsłuchah w sundaudio zachorowałem na mono . Mam wprawdzie z pięć płyt na krzyż ale zacznę zbierać .
Co wybrać w rozsądnym budrzecie . Różnica w cenie jest mała .
Dlaczego AT ma 4 bolce a Denon 2 . Do Denona rozumiem że będzie potrzebny specjany kabelek .

cdt

AT 33MONO



Specifications
Type: MC-type
Playback frequency range: 20-20,000Hz
Output voltage: 0.35mV (1kHz and 5cm/sec. horizontal signal)
Horizontal/vertical output ratio: 30dB (1kHz)
Output balance: 1.0dB (1kHz)
Stylus pressure: 2.3-2.7g (2.5g standard)
Coil impedance: 10O1kHz
DC resistance: 10O
Load resistance: More than 100O(when head amp connected)
Coil impedance: 28µH (1kHz)
Static compliance: 20×10-6cm/dyne
Dynamic compliance: 6×10-6cm/dyne (100Hz)
Needle shape: Round needle (0.65mil)
Cantilever: Duralumin pipe
Vertical tracking angle: 23°
Dimensions: H16×W16.6×D26.5mm
Weight: 6.9g
Accessories: Non-magnetic screwdriver x1, Washers x2, Protector x1, Cartridge fastening screw 13mm×2, 19mm×2, Nut x2, Brush x1, PCOCC lead set x1

cdt

Denon DL 102

Denon DL-102 Technical Data

Output: 3.0mV
Output impedance: 240ohms
Stylus: 17.0 micron round tip
Frequency range: 50Hz-10kHz
Tracking force: 2.0-4.0g
Weight: 13.0g

Alexander

Tak żeby było krótko bez nadmiernej otoczki historycznej: te wkładki mają nieco inne zastosowania. Denon przystosowany jest do starszych płyt, sprzed bodajże 1968 roku gdzie sygnał mono wycinany był w winylu poziomo i rowek miał kształt U, natomiast AT to wkładka do nowszych rowków ciętych pod kątem 45 stopni tzw V-shape groove
Zakładam, że monofonicznych płyt szelakowych nie będziesz odtwarzał, bo wymaga to jeszcze innej wkładki/igły.
Wkładki mono przystosowane do płyt z różnych epok sprzedaje też Ortofon, nawet takie z igłą - kołkiem o promieniu 25um. Kwestia jakie płyty zamierzasz gromadzić i słuchać  :)


cdt

Szelaków nie planuje . Co tam mi się nawinie . Pewenie będą to płyty z lat 60 i 70 . Może coś z 50 tych . Nie znam rynku a pewnie tanio nie będzie .

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Alexander

Grać te płyty da się na jednej i drugiej wkładce, może być różnie z jakością odtwarzania staroci na At, ale łatwiej będzie Ci ją zainstalować - wyposażona jest w 4 kołki. Muzyka będzie mono trzaski i zakłócenia w stereo  ;D
Denona możesz podłączyć na jeden kanał i pstryknąć w przedwzmacniaczu przełącznik "mono".   

Alexander

Cytat: elem w Listopad 12, 2018, 15:31
Po angielsku, dlugie... ale warto zmęczyć. są nawet próbki dźwiekowe :)

http://dgmono.com/2018/04/06/deep-groove-mono-and-the-great-groove-width-mystery/
O toto, właśnie tego nie chciało mnie się pisać  ::)

cdt

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 15:40Denona możesz podłączyć na jeden kanał i pstryknąć w przedwzmacniaczu przełącznik "mono".
Widzialem na ebayu kable przejścówki do DL-102 . Na razie nie mam przełącznika mono - stereo .  Kwestia dogadania z Mirkiem i pewnie bedzie .
Albo zrobić sobie samemu albo kupić https://www.ebay.com/itm/Phono-Cartridge-Headshell-Lead-Wires-MONO-FOR-DENON-DL102-AND-MONO-CARTRIDGES/252643641558?hash=item3ad2bc08d6:g:77oAAOSwal5YMLUY:rk:36:pf:0

cdt

Przy odpowiednim targowaniu i przekroczeniu budrzetu może SPU . Cena sklepowa to 2500 zł . Pewnie za 2koła do wyrwania

Alexander

Mam kilka płyt mono - trochę klasyki, jakiś Nat King Cole, czy inny Sinatra - czytam je zwykłym Denonem 103r. Daje radę. 

LampowY

Opcja mono w phonopre jest przydatną funkcją jeśli nie mamy wkładki mono.
Monofoniczna płyta grana na wkładce stereo, po przejściu w tryb mono preampu gra o niebo fajniej niż w trybie stereo.

cdt

Ja miałem ta przyjemność lub nie że w sundclub był gramofon z dwoma ramionami . I zupełnie przez przypadek ta sama płyta była odtworzona na wkładce stereo i mono . Mimo że tłoczenie było przystosowane do wkładek stereo różnica na plus dla wkładki mono była bardzo duża . Usłyszałem . A jak audiofil ułyszy uszami nausznie to ..... :)

Alexander

Bo odtwarzanie płyty mono zwykłą wkładką, to trochę jak jedzenie zupy widelcem - nie ten przyrząd, da się, ale jest gorzej   :P

LampowY

Też kiedyś nosiłem się z zamiarem drugiej wkładki mono ale czy dla 10-20 płyt jest sens? Doszedłem do wniosku, że nie ma.
Później mnie nosiło żeby grać na dwa baty. Nawet kupiłem gramofon z dwoma ramionami. Na szczęście drugie ramię zaginęło w transporcie  ;D
Obecnie mi przeszło  8)
Jedynie na co choruję to SME V jako główne i jedyne ramię ale na tą chwilę mnie nie stać  :(

cdt

No bo to jest ze mną tak . Jak nie mam problema to sobie go tworze . Ktoś mi kiedyś napisał żeby siedział na dupie a nie latał na odsłuchy . Eh mądrych warto słuchać
Zasadniczo oczywiście  ;D

gratefullde

Gdybym miał do wydania trochę kasy to bym w mono poszedł... u mnie płyty mono brzmią fajnie i lubię ich słuchać a co dopiero działo by się na dedykowanym torze...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Alexander

Cytat: LampowY w Listopad 12, 2018, 16:24
Też kiedyś nosiłem się z zamiarem drugiej wkładki mono ale czy dla 10-20 płyt jest sens? Doszedłem do wniosku, że nie ma.
Później mnie nosiło żeby grać na dwa baty. Nawet kupiłem gramofon z dwoma ramionami. Na szczęście drugie ramię zaginęło w transporcie  ;D
Obecnie mi przeszło  8)
U mnie stoją dwa dwuramienne gramofony i gdzieś jest jeden pod trzy (że o reszcie nie wspomnę...) i żadnej wkładki  mono na nich nie ma  :)
Najprościej poszukać kogoś z dobrym systemem mono i jak zanabędziesz jakąś płytę w tym formacie zrzuć na szpulę, albo do gęstego pliku i już. Słuchasz z pliku, okładkę masz w dłoni i wszystko się zgadza  ;D

Alexander

Cytat: LampowY w Listopad 12, 2018, 16:24
Jedynie na co choruję to SME V jako główne i jedyne ramię ale na tą chwilę mnie nie stać  :(
Odezwij się jak będziesz w formie  ;)


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

LampowY

Nie, 12ki nie...
Wystarczy 9". Nie słyszę różnicy między długimi a krótkimi ramionami  :o
http://sklep.fusic.pl/sme-series-v-autoryzowany-dealer.html

Alexander



gratefullde

Cytat: LampowY w Listopad 12, 2018, 17:27
Nie, 12ki nie...
Wystarczy 9". Nie słyszę różnicy między długimi a krótkimi ramionami  :o
http://sklep.fusic.pl/sme-series-v-autoryzowany-dealer.html

Bym nie rydzykował... a nuż usłyszysz różnicę i będzie klop... rata się nieznacznie różni... poza tym dłuższe to dłuższe... nie ma co się certolić z tematem ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9