Ustawianie kolumn

Zaczęty przez Jakub, Grudzień 05, 2015, 17:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

No właśnie, jak to jest z tym ustawianiem?

Ustawiacie wg. teorii Cardasa, dzielicie pokój na równe odcinki i ustawiacie na przecięciach, czy ustawiacie na ucho?



WOY

Zawsze ustawiałem na ucho. Te wszystkie teorie może się sprawdzają w specjalnie dedykowanych pomieszczeniach do słuchania muzyki.
Jednak większość mieszkań w jakich słuchamy, ma specyficzną i niepowtarzalną akustykę, wymuszoną ustawieniem mebli i innych sprzętów.

Keef98

Na ucho i na design ;) W tej właśnie kolejności, koniec końców, audiofil dostałby zawał, ale dzieciak ma banana na gębie, jak słucha.
Wolałabym mieć kolumny dalej od siebie, ale wyrka nie mogę wywalić.

Jakub

Ja zazwyczaj ustawiałem wg Cardasa, z małymi poprawkami na ucho, ale dzisiaj zastosowałem tę drugą metodę, z podziałem pokoju na równe odcinki. Względem poprzedniego ustawienia kolumny są sporo bliżej tylnej ściany i nieco dalej od ścian bocznych.
Znikanie kolumn jest na podobnym poziomie, z tym że scena trochę płytsza, ale chyba nieco lepiej poukładana.

WOY

Ustawienia nawet w dużych pomieszczeniach nie należą do prostych.
Mój salon ma ok. 30 m* i jak "spacerowałem" po pokoju z kolumnami w innym miejscu lepiej grała muzyka poważna a w innym rockowa.

MAC

Cardas srardas :)

Przede wszystkim wg zaleceń producenta kolumn a potem korekcja na ucho w zależności od punktu, z którego słuchamy muzyki.

Uniwersalne ustawienie wg wszelkich teorii nie działa ponieważ rożne przetworniki maja różną charakterystykę rozchodzenia fal.

Jakub

Jeżeli tylko zalecenia producenta są znane, to jak najbardziej :)


gratefullde

masza napisał sensownie,  ja stosuje się do zaleceń producenta. Jest ok a próbowałem różnych wersji, jedyne co zmieniłem to wysokość.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Jakub

Tego ustawienia Audio Physic próbowałem kiedyś z monitorami. Efekt świetny, ale jest to kompletnie niepraktyczne. Dużych kolumn nie próbowałem tak ustawiać, bo nie mam tyle miejsca, żeby to miało sens.

WOY

Jakąkolwiek z tych teorii łącznie z tym co napisał w instrukcji producent traktuję jako punkt wyjścia w ustawianiu. Zawsze kończyło się to korekcją na słuch.

Jakub

Moje obecne ustawienie nie pasuje do żadnej z teorii. Jedyne co, to zadbałem o symetrię po bokach kolumn.

Czy wy też łapiecie się na tym, że wstajecie z fotela/kanapy żeby sprawdzić czy obie kolumny grają, bo macie wrażenie, że tylko sobie stoją, a dźwięk dochodzi skąd inąd. ::)

gratefullde

Cytat: Jakub w Grudzień 05, 2015, 20:02
Moje obecne ustawienie nie pasuje do żadnej z teorii. Jedyne co, to zadbałem o symetrię po bokach kolumn.

Czy wy też łapiecie się na tym, że wstajecie z fotela/kanapy żeby sprawdzić czy obie kolumny grają, bo macie wrażenie, że tylko sobie stoją, a dźwięk dochodzi skąd inąd. ::)
Ja mam wrażenie holograficznosci ale jeszcze pracuje nad barwa,  coś mi nie do końca pasuje.  Przyzwyczailem się do budowanej sceny jak mi kiedyś kolumny znikły.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

WOY

Aż tak spektakularne efekty miewam rzadko no ale wiadomo czego ja słucham:))

gratefullde

Cytat: WOY w Grudzień 05, 2015, 20:09
Aż tak spektakularne efekty miewam rzadko no ale wiadomo czego ja słucham:))
Spoko,  ścianka dźwięku bardzo fajna jest przy obecnie odsłuchiwanym Sabotage Black Sabbath,  analog i dobrze skalibrowana gramiak.  Musi zadziałać :) A, wydanie z epoki .
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Keef98

Ja to mam przy "Katedrze" Tomka Bagińskiego ;D

Jakub

Będąc dzisiaj na budowie domu, odkryłem że posiadam "gotowe" pomieszczenie odsłuchowe.
80m2 strychu, gdzie dach jest ocieplony 25cm warstwą piany natryskowej. Powierzchnia tego jest nierówna i "głucha".
Mogę sobie klaskać do woli w pustym pomieszczeniu, echa nie ma.

Chyba się kiedyś zbiorę ze swoimi gratami i sprawdzę jak tam grają.  ;D

MAC

Poddasza, skosy są dość wredne akustycznie.

Jakub

Cytat: masza w Marzec 12, 2016, 17:39
Poddasza, skosy są dość wredne akustycznie.

No wiem, tylko póki co mam tam gołe ocieplenie, które wycina wszelkie echa.
Do szczytu dachu mam 5 metrów, więc nie jest jakoś nisko.

pmcomp

Cytat: masza w Marzec 12, 2016, 17:39
Poddasza, skosy są dość wredne akustycznie.


Hmmmm ... mam skosy i w pomiarach wyszło OK.

BTW umieścić dwa głosniki to pikuś. Ja u siebie rozmieszczam włąsnie 11 głośników plus dwa subwoofery.
O moich 4-ech do stereo już nie wspominam bo szkoda gadać :).

rudy-102

Cytat: Jakub w Marzec 12, 2016, 17:37Powierzchnia tego jest nierówna i "głucha".
Mogę sobie klaskać do woli w pustym pomieszczeniu, echa nie ma.
A nie jest przypadkiem zbyt głucho? To może być na dłuższą metę męczące. Czy Ty chcesz nagłaśniać całe 80 m2 , czy wydzielisz z tego mniejsze pomieszczenie.

Jakub

Póki co, chciałem tylko zrobić test. Faktycznie wielkość pomieszczenia może być problemem, bo jest jednak wielkie.

W każdym razie, jakby efekt był dobry, to sobie zrobię z tego panele wygłuszające do salonu. Od wełny mineralnej wolę się trzymać z daleka, a to jest bardzo przyjemny materiał, bo nie pyli, ani nie ciągnie wilgoci i zapachów.
Jedyny mankament jest taki, że trzeba fachowca który to natryskuje, ale panowie w drugiej połowie roku będą u mnie jeszcze pryskać, więc mogą mi od razu wypełnić tym panele.

Tak to wygląda w czasie nakładania. To jest akurat dosyć niechlujne wykonanie, u mnie są dużo mniejsze te "wertepy". (od razu polecam wyłączyć dźwięk).





jamówię

Tylko na słuch,zawsze i z każdym modelem ;D

Jakub

#23
Stawialiście kiedyś kolumny blisko ściany tylnej?

Ja w celach eksperymentalnych dosunąłem swoje do ściany tak, że tylna ścianka jest od niej jakieś 30cm.
Efekt jest zaskakująco pozytywny.

Wcześniej stały ponad metr od ściany, czyli niby lepiej, a okazuje się, że gorzej.  :o

MAC

Kiedyś spróbowałem na WLMach.
Scena w linii kolumn a bas mi plomby poluzował :)