Menu główne

Mój GRAMOFON

Zaczęty przez TomFon2017, Lipiec 01, 2017, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

TomFon2017

#150
Odkładając, od prawie już, kilkunastu miesięcy wymianę talerza na talerz AdFontesa bawię się w przeróżne testy związane z tym co mam. Ostatnio przeczytałem na naszym forum porażająco budującą relację związaną z kolejnym gramofonem Pawła Zontka. TOTALNY SZACUN - stawiasz mnie panie Pawle na nogi w chwilach załamania - żaden psychoterapeuta za żadne pieniądze nie postawi na nogi tak jak PAN !!! ...ale to, tak drogą pozytywnego, ale szczerego kadzenia i tera JA .....Mam sterownik Pana Pawła, ale brakowało mi w nim rzeczywistej kontroli obrotów. Dotychczas to co zrobiłem by mieć namiastkę tego o czym marzę, to podłączenie zamiast diody wyświetlacza pokazującego 33.33 obr/min. Ale to była tylko czysta wizualizacja, a nie rzeczywisty pomiar prędkości talerza. Tak też wszedłem w zabawę z Arduino i programowanie go w języku C++. Zaowocowało to stworzeniem (dzięki pomocy uzyskanej na forach internetowych) programu, który przy zastosowaniu komputerka Arduino NANO umożliwia pomiar prędkości obrotów talerz z dokładnością do jednej tysięcznej obr/min. By skrócić mój wywód zamieszczam filmik obrazujący to co uzyskałem po instalacji sterownika Pana Pawła Zontka. Dodam, by drogą kolejnych przeobrażeń związanych z tym sterownikiem, stworzyć wersję, która będzie trzymała stabilne obroty 33,333 na min tak jak np. gramofon TECHNICS SL-1210 MK2 - sprawdzałem w pracy gdzie takowy jest zainstalowany i po pomiarach do których użyłem mojego układu uzyskałem stabilny-niezmienny wynik 33,346 obr/min.
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Bartolo

Muarah ma radiową regulację obrotów. W czasie rzeczywistym.  ;)
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

TomFon2017

Radiowa czy inna to nieważne - ważne bym mógł to zobaczyć :pij:
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

wiki

Cytat: Bartolo w Listopad 08, 2019, 22:25
Muarah ma radiową regulację obrotów. W czasie rzeczywistym.  ;)
To tak jak zegarek mojego syna... Łapie jakiś nadajnik z Niemiec podając czas....
No tiepier tiechnika...   :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

TomFon2017

REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

Tak na marginesie dodam, że sterownik Pana Pawła też reguluje obroty w czasie rzeczywistym - ALE TEGO NIE WIDAĆ .. :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

peezeet

Grzegorz błagam po imieniu.  Technics jest AC chyba. Jakie masz napięcie na wyjściu z płytki pod obciążeniem? Cięższy talerz - większe napięcie =stabilniej, jaki masz silnik? Sterownik cały czas dodaje i odejmuje napięcie setki razy na minutę a przy takim lekkim talerzu to brak inercji i kołysze. Wow & fluter jednak mierzy się innymi narzędziami.

Kangie

Cytat: wiki w Listopad 08, 2019, 22:39To tak jak zegarek mojego syna... Łapie jakiś nadajnik z Niemiec podając czas....
No tiepier tiechnika...   
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wave_Ceptor

1s na milion lat...

paul_67

Cytat: Kangie w Listopad 09, 2019, 02:281s na milion lat...
Mam taki zegarek od lat i nawet nie będę mógł sprawdzić czy naprawdę jest taki dokładny :)

Pboczek

#160
Cytat: paul_67 w Listopad 09, 2019, 08:32
Cytat: Kangie w Listopad 09, 2019, 02:281s na milion lat...
Mam taki zegarek od lat i nawet nie będę mógł sprawdzić czy naprawdę jest taki dokładny :)

Zostawisz misję dla dzieci i wnuków, tylko opracuj im procedurę testową ;).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

rudy-102

Cytat: TomFon2017 w Listopad 08, 2019, 22:44
Tak na marginesie dodam, że sterownik Pana Pawła też reguluje obroty w czasie rzeczywistym - ALE TEGO NIE WIDAĆ .. :)
Jakbyś miał podłączony sterownik non stop do komputera to może nawet mógłbyś to na bieżąco obserwować. Mi wystarczy kontrolka,że jest OK.  :)

paul_67

Po podłączeniu sterownika miałem tendencję do ciągłego sprawdzania co dzieje się z obrotami.Teraz już nic nie sprawdzam.Dioda się zapala i musi być dobrze :) Się słucha.

rudy-102

:)
Miałem podobnie. Jak się przez lata non stop ręcznie regulowało to potem jakoś dziwnie było. :)

TomFon2017

Pawle ja nie mierzę Wow & fluter  tylko obroty, a wszystko to co się z nimi kręci - pal diabli.
Co do wagi talerza, też tak myślałem i położyłem na ten istniejący 3,5kg talerz, talerz  AdFontesoski (bo taki też mam) co dało razem około 18 kg-na oko bo nie ważyłem. I wynik pomiaru był podobny choć obroty szczyptę mniej pływały.
Silnik to rosyjski DPM-30-N1-02 - bardzo porządna konstrukcja - choć trochę głośny.

I jeszcze jedna odpowiedź związana z diodą informującą o tym, że sterownik osiągnął zamierzone 33,33 obr/min - u mnie to nieprawda - talerz rusza po chwili zapala się dioda - choć wyraźnie widać na pasku stroboskopowym, że talerz  dopiero zwalnia i daleko mu do stabilnych trzydziestu trzech.

Pozdrawiam  z maniakalnym 33,33
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Piterski

Ja kontrolowałem stabilność obrotów w AdFontesie za pomocą tarczy stroboskopowej także podczas odtwarzania płyty.
Be sterownika nie trzymał on tych obrotów, zmieniały się wraz z zmianą położenia wkładki na płycie.
Po instalacji sterownika obroty zawsze były stabilne i niezmienne.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

TomFon2017

Czyli u mnie jest coś ze sterownikiem - bo obroty choć prawie niezauważalnie, ale pływają - ciut w tą ciut w tamtą - zresztą widać na filmiku....
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Hubertrs

Nawet po zainstalowaniu sterownika mialem manie sorawdzania czy obroty sa wlasciwe, obecnie nawet nie pamietal bym ze takowy problem istnial gdyby nie posty na forum od kolejnych borykajacych sie z tym problemem. Mimo tego iz jestem przywiazany dosc mocno do fonciaka to  gdybym nie mial sterownika to juz dawno nie mial bym i samego adfontes

rudy-102

Cytat: TomFon2017 w Listopad 09, 2019, 12:59
Czyli u mnie jest coś ze sterownikiem - bo obroty choć prawie niezauważalnie, ale pływają - ciut w tą ciut w tamtą - zresztą widać na filmiku....
A czy przypadkiem to 'pływanie' obrotów nie jest spowodowane niestabilnością sieci elektrycznej? W jaki sposób są liczone obroty w tym liczniku? Bo jeśli punktem odniesienia jest 50Hz w sieci to może to jest problemem.

TomFon2017

#169
Działa to mniej więcej tak : Impulsy zliczane są przez czujnik fotooptyczny taki jak u Pawła (procesor też ATMEGA328), następnie przekazywane są do Komputerka Arduino Nano, gdzie zgodnie z napisanym oprogramowaniem przekładane są na dane o obrotach na minutę wysyłanych do wyświetlacza. Przy pomiarach powyższy Arduino DIY (ustawiony na 8-krotną średnią czytania w celu zminimalizowania błędnych odczytów spowodowanych przez Wow & flutter) pokazuje stale 33.333 / 33.334. 
A to fragment opisu ustawień w programie do pomiaru obrotów :
// * RPM jest obliczane przy użyciu COUNT opracowanego w przerwaniu Timer2 przy szybkości 32µSec.
// * Obliczenie RPM to: CALIBRATE / COUNT. KALIBRACJA = częstotliwość na styku cyfrowym 2 (PB2) x 120
// * Przy timerze 2 = 32 000 µSec, PB2 powinien wynosić 15 625 Hz, a KALIBRACJA powinna być 1 875 000.
Tak też sieć nie ma tu nic do rzeczy, wszystko odbywa się w cyfrze.

Pozdrawiam... facepalm
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

peezeet

#170
Cytat: TomFon2017 w Listopad 09, 2019, 12:02Silnik to rosyjski DPM-30-N1-02 - bardzo porządna konstrukcja - choć trochę głośny.
Może tu zainwestuj.
Sterownik jest skonstruowany i skonfigurowany pod talerz 23kg, podparty na magnetycznym łożysku gdzie olej i jego lepkość robi za tłumienie, napędzany silnikiem Premotec.  Poza tym możesz sobie go sam dowolnie konfigurować we własnym zakresie. Być może ustawienia fabryczne nie sa dla twojej aplikacji idealne.
Warto jeszcze poszukać błędów w swojej konstrukcji.....chyba że jest perfekcyjna?

Acha, skoro masz takie fajne urządzenie pomiarowe to nie będzie problemu z pomiarem stabilności pracy samego silnika. Tylko wykasuj mu luzy bo brzęczy.

Myślę że inni użytkownicy sterownika chętnie by wypróbowali na swoich gramofonach ustawień niestandardowych, które mogły by być lepsze dla lżejszych talerzy.

TomFon2017

Dzzięki ale wymyślanie, dłubanie i konstruowanie to niezastąpiona frajda - sam to wiesz tworząc.
Silnik pod obciążeniem stabilizuje napięcie na poziomie 9,1V - tak pokazuje w Twoim oprogramowaniu.
A co do ustawień - to super była by, choć ogólna informacja jak i co tam zmienić by dostosować ustawienia sterownika do wagi talerza, choć jak pisałem zwiększenie jej do 18 kg też zbyt odczytu nie poprawiło.
Pozdrawiam
P.S. co do perfekcji to daaaaaaaaleko jestem za Tobą - niestety to nie mój dystans :-[
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

peezeet

To co co robisz to mierzenie ornego pola suwmniarką....ale jak ktoś chce to mu nikt nie zabroni.
A swoją drogą jestem bardzo ciekaw jaką stabilność obrotów miały urządzenia rejestrujące dźwięk na początku epoki winylu? Bo może nie ma o co tak się zabijać?

TomFon2017

#173
Co racja to racja, ale to tylko sztuka dla sztuki, a dzięki niej możliwość poznania fajnych ludzi z pasją :np:

Co do początków epoki winyli to dobra podpowiedź - kolega ma przedwojenny sprężynowy gramofon - wpadnę do niego i zmierzę obroty .......... :D
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

peezeet

Cytat: TomFon2017 w Listopad 09, 2019, 15:25A co do ustawień - to super była by, choć ogólna informacja jak i co tam zmienić by dostosować ustawienia sterownika do wagi talerza
Ja pojęcia nie mam, i takiej instrukcji nie ma, wszystko jest ustawiane metodą prób i błędów do mojej konstrukcji. Bardzo liczę na kogoś tak wnikliwego i skrupulatnego jak Ty. Zrób jednak wcześniej print screena z ustawieniami by do nich ew. powrócić.