Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 18:19
Cytat: AudioAddicted w Luty 24, 2019, 18:15skręcania fazowego z fazowym chyba raczej nie ma sensu
Na pewno nie zaszkodzi, a może mieć sens.

Czyli wato dopisać do "to do list" ;)


A jeszcze gdybyś spojrzał na pytanie, które zadałem wcześniej, związane z Twoimi eksperymentami:
Cytat: AudioAddicted w Luty 24, 2019, 17:14
Adam, czy u mnie stopień wstępny i wtórnik jest tak samo wykonany? Czyli czy można użyć różnych (ten sam typ, różne firmy / inny typ lamp), bądź nie sparowanych lamp tego samego typu / firmy? Czy każda lampa jest po prostu oddzielnie na każdy kanał?

McGyver

Twoja PCB ma taką samą konfigurację jak żółta chińska, czyli cała bańka na kanał. PCB drugiego typu mi się skończyły, ale mogę Ci kupić na ebay i wysłać PCB Conrad-Johnson PV12, ona jest tak skonfigurowana. W dodatku komponent są tam lutowane od góry więc łatwo eksperymentować.

LampowY

To dla rozładowania napięcia  :)
Któż tego nie miał na swojej kasecie  8)


LampowY

Specjalnie dla tego kawałka zmusiłem starych do zakupu gitary.
Cóż... wrodzone przytępienie słuchu oraz antytalencie muzyczne nie pozwoliło mi zaistnieć na listach przebojów  ;D
:np:

tomekkk1

Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 18:40
Twoja PCB ma taką samą konfigurację jak żółta chińska, czyli cała bańka na kanał. PCB drugiego typu mi się skończyły, ale mogę Ci kupić na ebay i wysłać PCB Conrad-Johnson PV12, ona jest tak skonfigurowana. W dodatku komponent są tam lutowane od góry więc łatwo eksperymentować.

Czyli lampy muszą być parowane. GE, które w tej chwili są umieszczone kupiłem dobrane :)
Po przemyśleniu tematu wydaje mi się, że o ile przeróbka na ECC88 nie jest kłopotliwa i nie wymaga większych nakładów (poza samym kosztem lamp, ale to inna inszość), a rozwiązuje problem szumu - to brnięcie w koszty zabawy z pierwszym stopniem i wtórnikiem nie ma raczej sensu. Po co masz ponosić dodatkowe koszta, z tego co widzę ta ta płytka (klon CJ) nie jest w ogóle tania...


tomekkk1

Właśnie, zawsze jakiś grosz. Czy zmiana na ECC88 wymaga zmiany PCB? Czy podobnie, jak w przypadku jej użycia wystarczy podziałać z hajcungiem? 6DJ8/ECC88 chyba nawet nie wymaga zabawy z rezystorami - z tego co zauważyłem, ale popraw mnie jeśli jest inaczej :)

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Luty 24, 2019, 19:54Czy zmiana na ECC88 wymaga zmiany PCB?
Nie.
Cytat: AudioAddicted w Luty 24, 2019, 19:54przypadku jej użycia wystarczy podziałać z hajcungiem?
Masz tam już zasilanie hajcungu 6,3V (ustawione celowo na 6,15) wystarczy do innych pinów podłączyć od spodu płytki.
W sygnale 6 rezystorów do wymiany na inne wartości, można je zaczerpnąć z np. Klimo Merlin. Zasilaie anodowe trzeba obniżyc do maks. 200-210V.


tomekkk1

Nie nie, wsio jasne póki co ;)
Znalazłem schemat wraz z opisem wartości w Twoim poście na diyaudio, wygląda jak dla ECC88, choć w jednym z Twoich postów są sprzeczności raz - pada E88CC, innym razem Buggle Boy, czyli ECC88. Nawet PCB takie samo. Rzucisz okiem?
Link do pierwszego z postów: https://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/65835-audio-note-m7-line-preamp-7.html#post3455506

tomekkk1

Ok, nieważne - głupi ja. Przecież one (E88CC i ECC88) są zamienne...

McGyver

Tamto jest dla zasilania 180V, jak tyle obniżysz przy Twoim trafolu to MOSFET w zasilaczu się będzie smażył. dla 200-210V trzeba policzyć od nowa. Zrobię to w nocy.

tomekkk1

Tak, doczytałem właśnie :)
Byłbym wdzięczny  :np:

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Luty 24, 2019, 20:34(E88CC i ECC88) są zamienne...
W jedną stronę zamienność pełna, w drugą ograniczona. Aby móc stosować obie trzeba obniżyć zasilanie. W sumie bezpiecznie można sobie pozwolić na 220V.

tomekkk1

W tej chwili jest w okolicy 230V, jak dobrze kojarzę?


tomekkk1

#66
Regulacja zenerkami do powiedzmy 220V chyba nie zaszkodzi stabowi? Trafo będzie inne. W przypadku anodowego 200VAC 0.1A wtórnego.


tomekkk1

Dzięki Adam  :np:
Jeżeli nic nie pokręciłem to:
Rez. anodowy R3 siedzi w miejscu oznaczonym RA - ze względu na użycie diody D2.
Rez. katodowy R5 siedzi w miejscu oznaczonym RK - maluch który siedzi w R5 na PCB zostaje bez zmian.

Bardzo fajne foto tej płytki znalazłem w sieci, oprócz opisów widać ścieżki po drugiej stronie, może służyć jako foto poglądowe:


malg

Cytat: justinet w Luty 24, 2019, 11:21
Cytat: malg w Luty 24, 2019, 09:50i dlatego szumiał, ... a nie brumił, .....w końcu nie wiem
no właśnie, należałoby sprecyzować jak opisujemy co jest szumem, co przydźwiękiem a co brumieniem
, bo wrzucając wszystko do jednego worka powodujemy nieporozumienia


rzadko ostanio czytam, więc nie zauważyłem tego wpisu "Justinet-a"

tez jestem zdania zeby jakoś zdefiniować:  szum, przydźwięk i brum
(a moze to to samo tylko inaczej nazwane)
napisac z czego i od czego  pochodzą i jak z nimi walczyć

tomekkk1

W przypadku Keishō, mowa była o szumie, nie brumie. Szum taki, jak od taśmy magnetofonowej, tylko sporo głośniejszy. Coś jak "pink noise"  ;)
Z naszych trzech Pre (mój Andrzeja i Maćka) wszystkie szumią. Brum ma tylko Maciek w swoim, gdy steruje głośnością z pilota.

frywolny trucht

Szum robi szszszszszszsz.
Brum robi brrrrrrrrrrrrrrrrrr.
Ale przydźwięk?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


frywolny trucht

Miałem kiedyś taką komedię po podłączeniu wkładki MC LO, że słyszałem jakaś audycję w przerwach między utworami. Próbowałem namierzyć włączając poszczególne stacje radiowe i telewizyjne i nic z rzeczy, które normalnie słucham/ oglądam się nie pokrywało. Zacząłem odłączać poszczególne elementy i nic. Odłączyłem wszystko, na drugi dzień inaczej ustawiłem. Włączam sam gramofon, pre, wzmak i cisza. Podłączam kolejne elementy- cisza. A za dwa dni znowu to samo. Jakaś audycja w tle. Ostatnio gram na MM i cisza  :o Jak nazwać takie zjawisko?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Luty 26, 2019, 17:45Jak nazwać takie zjawisko?

Za mała pojemność wejścia w pre gramofonowym. Dla MC LO możesz ją zwiększyć bez obaw, bo takie wkładki są niepodatne na ten parametr, w przeciwieństwe do wkładek MM.