Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 25, 2017, 15:06Brawo ty! Będziesz kontynuował prace nad tangencjalnym, czy się zraziłeś do drania?
Cytat: paul_67 w Sierpień 25, 2017, 15:11Na razie dam sobie spokój, ale jak przyjdzie budować kolejny gramofon (?!) to chyba pociągnę temat.Szkoda żeby leżało.Teraz muszę odsapnąć
Paweł, jak projekt i wykonanie ramienia tangencjalnego? Status = zawieszone?

paul_67

Tak " zawieszone", ale znalazłem rozwiązanie z wykorzystaniem części z ostatniego projektu.Zobaczymy, może będzie kontynuacja.

Kangie

Przejrzałem właśnie cały Twój wątek. Kurde, kawał dobrej roboty wykonałeś. I do tego z podejściem "artystycznym" ;) Szacun!

paul_67

Cytat: Kangie w Grudzień 31, 2019, 11:59I do tego z podejściem "artystycznym" ;)
Dzięki! Inaczej nie umiem :)

Kangie

#254
Cytat: paul_67 w Maj 07, 2015, 18:12Ten wątek nie jest zamknięty tylko dla mojego projektu.Zapraszam innych lubiących majsterkować,  aby pochwalili się swoimi dziełami:)
Paweł, czy to nadal aktualne? Może ja wkleiłbym trochę fotek i informacji o moim gramofonie DiY w wątku założynym przez Ciebie? Wiadomo, że chwaliłem się tym projektem na innych forach audio, lecz wszystkiego tam nie powiedziałem i nie pokazałem.

Co Wy na to?

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kangie

#256
GRAMOFON DiY "Kangie"

No dobra. Na wstępie powiem, że sam na ten pomysł nie wpadłem. Nie ma szans. Zbyt krótko bawiłem się w audio, raptem trzy lata intensywnego pogłębiania wiedzy - na poważnie. To mało. Podsunął mi tę koncepcję znajomy z ponad 45-letnim stażem w tym hobby i pomógł dobrnąć do końca. Łebski gość! Łatwo nie było, ale wiedziałem, że nie jestem z tym sam i w razie "W" czuwa "Anioł Stróż". Gdyby nie on - nic z tego by nie wyszło. Do mnie należało "pociągnięcie" tematu, zaprojektowanie plinty, wykonanie jej, montaż, uruchomienie. Znajomy dał mi swój napęd biorąc w rozliczeniu Duala, którego kupiłem na aukcji (z wielką pomocą Grega Watsona, który przywiózł mi go do Wrocławia), dał arkusze MDFu, sprzedał ramię, sprzedał zestaw 4-ech nóżek Audiotechniki AT-605 oryginalne z pudełkiem z maleńką okrągłą poziomnicą, przerobił układ elektryczny, wymienił kilkanaście elementów biernych typu rezystory, kondensatory, które miały ponad 40 lat, przeczyścił i przesmarował łożyskowanie, pożyczył na wiele miesięcy kultową limitowaną wkładkę do testów. Generalnie kawał pomocy otrzymałem. Szczęściarz jestem. Żałuję, że nasza znajomość skończyła się, niestety. Gdyby nie mój popieprzony charakter...

Kangie

Koncepcja napędu: Gramofon z przeszczepionym napędem Direct Drive z Duala CS 701. Dlaczego akurat 701, a nie innych dobrych napędów DD Duala chociażby np. 721 czy innych dobrych napędów paskowych? Napęd z 701-ki to silnik EDS1000 z talerzem o średnicy 305mm i o masie 2,9kg. Wraz z podtalerzykiem daje to 4,4kg masy wirującej talerza. 721 to genialny napęd z delikatnie poprawionym silnikiem, ale z dużo lżejszym talerzem. Wracając do 701-ki: całkowity brak drgań. Można przykręcać na sztywno do dechy. Praktycznie rzecz biorąc - absolutna cisza. Dlaczego nie paskowy? Dlatego, że 701 to kompletny napęd opracowany przez spacjalistów z firmy PAPST - z doskonałym układem automatycznej regulacji obrotów. 4 czujniki Halla, brak "rwania" jak to często było u konkurencji, bardzo płynna praca, minimalne zużycie mocy na pokonanie oporów pracy napędu mniej niż 50mW (słownie mili watów!!!) oraz podczas pracy 2,5W poboru mocy. Podobno podczas rozruchu, który trwa 2-3 sekundy układ unoszony jest na minimalnej poduszce magnetycznej liczonej w mikrometrach odciążając łożysko w osi pionowej. Stąd brak drgań oraz znacznie obniżone szumy własne. Jest to silnik nowatorski jak na przełom lat 60-tych/70-tych. Dual zainwestował sporo w prace badawcze i technologię. Konkurencja japońska kopiowała Duala i miała przez to problemy w sądach. Można przyjąć, że to doskonały projekt i świetna baza do stworzenia gramofonu DiY.

Kangie

Ramię: Ramię dobrane z myślą o wkładkach Denon serii DL 103. Ramię z epoki odkupione od znajomego. Stan NEAR MINT/MINT. Audiotechnica AT ATP-16T. Długość całkowita 15-5/64" --> 383mm. Długość efektywna 11-7/32" --> 285mm. Masa zastępcza 25g. Zwróćcie uwagę na cieżarek przesuwający się po rurce ramienia. On ma masę. Ramię statyczne, pozbawione układu antyskatingu oraz windy. Totalny golas. To ramię studyjne z epoki, używane w Japonii w rozgłośniach radiowych, studiach nagrań, szkołach, przedszkolach itp. Dedykowane Denonon 103. W headshellem można dojśc do masy efektywnej nawet 40g. Totalna szyna kolejowa. Niespełna 12 cali, brak tłumienia. Sajgon totalny.

Kangie

Wkładka: Testowa Denon DL 103SA (Limited Edition). Docelowo Denon 103R.

Kangie

Projekt plinty: Wiadomo, tutaj można poszaleć z materiałami. Przyjąłem założenia, że będą do sklejone dwa arkusze MDFu lub sklejki liściastej o grubości 20-25mm na arkusz. Miałem do dyspozycji dwa arkusze MDFu o grubości 22mm. Projekt w AutoCadzie. Pierwsze rysunki i przymiarki na zdjęciach. Naniosłem korekty, aby poprawić ergonomię.

Kangie

Plinta - wykonanie: Arkusze wycięte na maszynie CNC zgodnie z projektem technicznym. Po wycieciu arkusze zostały pozycjonowane w przyrządzie i sklejone klejem poliuretanowym jednoskładnikowym. Dociśnięcie - sami widzicie czym ;) Po wyschnięciu nadmiar kleju usunięto.

Pboczek

Bardzo, bardzo ładnie! Świetna nie dościgniona robota.

Jako laik zapytam, jak wygląda ustawianie wkładki na ramionach statycznych, pomija się po prostu antyskating i już? A co go zastępuje? Brak windy prędzej mogę sobie wyobrazić, niż to.

Dobrze widzę że przyspawałeś wkładeczkę, tak lepiej?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Najbardziej podoba mi się klejenie na jeża [emoji41]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kangie

#264
Pboczek, ramiona statyczne ustawia sie jak każde inne statyczne lub dynamiczne. To jest ramię "broadcastowe" ciężkie radiowe do Denonów 103 ze szlifami sferycznymi i dużymi siłami nacisku rzędu 2,5-3,0g. Producent ramienia stwierdził, że antyskating jest tutaj zbędny. Ramię do ciężkiej pracy.

Przyspawałem wkładkę? Nie rozumiem.

Kangie

Nóżki Audiotechnica AT-605. Od spodu miękka guma a'la jeż. Wewnątrz siedzi kolejny element tłumiący w dodatku jest regulacja wysokości do 6-8mm. Sprawdza się.

Kangie

Szablon do montażu ramienia.

Pboczek

Cytat: Kangie w Styczeń 07, 2020, 21:03Przyspawałem wkładkę? Nie rozumiem.

Źle zobaczyłem, wydawało mi się że kabelki są lutowane do wkładki.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Therion

Cytat: Kangie w Styczeń 07, 2020, 12:54Szczęściarz jestem. Żałuję, że nasza znajomość skończyła się, niestety. Gdyby nie mój popieprzony charakter...

? Coś Ty zmalował?

Charakter można kształtować. Może warto naprawić relacje?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

dino

Łukasz - jesteś pewny, że to ty coś "zmalowałeś"  ;) :D

Kangie

Niespełna 24h - czas schnięcia plinty. Nadmiar kleju usunięty. Pierwsze próby. Niestety dość szybko okazało się, że walnąłem POTĘŻNEGO byka. Nie przewidziałem, że gdy nisko posadzę talerz nad plintą - powiedzmy 0,5 do 1,0mm i podstawę ramienia przykręcę bezpośrednio do plinty, to nie będę w stanie wyregulować VTA. To już nie chodzi o to, że Denony serii 103 są relatywnie niskie. Po prostu żeby mieć pełną regulację w dół i w górę muszę powalczyć o dodatkowe 20mm w osi pionowej. Stwierdziłem, że robiąc frezem potężny otwór pod podstawę ramienia (gniazdo fi 100mm na głębokość 20mm) popsuję wizualnie projekt. Stwierdziłem, że talerz musi iść w górę o 20mm. I rozpocząłem działania w tym kierunku.

Ponadto poczyniłem pierwsze kroki w poprawie wizerunku surowo wyglądającej plinty - kroki w przyklejaniu ze szwagrem samoprzylepnej syntetycznej folii w kolorze wiśniowym. Walnęliśmy po 3 piwa i niestety robota za cholerę iść nie chciała. Wszystko marszczyło się jak skóra starej... ups, skóra krokodyla ;) Folia poszła do kosza na śmieci.

Kangie

Skoro trzeba iść talerzem 20mm w górę trzeba wykonać "zasłony" - pierścienie dystansowe, żeby zlikwidować szparę. Pierwsze było przezroczyste pleksi z myślą o podświetleniu LEDami, które po krótkim czasie szybko znudziły się. Po kilku miesiącach poszedłem w czerń i tak zostało do dzisiaj.

Kangie

#272
Plintę zawiozłem do fornirowania. U speca spędziłem dwie godziny na dobraniu właściwego koloru "rosewood". To było dla mnie cenne doświadczenie jak gość podchodzi do swojej pracy i może godzinami rozmawiać o fornirach, kolorach, odcieniach, technice klejenia, szlifowania, lakierowania itp. Na codzień zajmuje się meblami. Plintę gramofonu robił pierwszy raz w życiu i potraktował to jako wyzwanie :D

Chciałem żeby fornir był odrobinę podobny do Micro Seiki DD-40. Facet dał mi do domu trzy próbki rosewooda i miałem mu dać znać który wybrałem. Tydzień czasu oczekiwania i plinta od tamtej pory wygląda tak.

Kangie

Teraz trzeba unieść silnik o 20mm. Poprzednio był przykręcony łapami bezpośrednio do gniazda plinty. Wykonałem trzy kostki z "delrinu" z dokładnością do 0,02mm (wymiar wysokościowy).

Od spodu pokrywa ochronna silnika również z delrinu. Montaż śrubami M4. Jak widać silnik nie dotyka bezpośrednio plinty. Odizolowany jest delrinem. I tak nie ma to większego znaczenia...

Kangie

Montaż całości. Sesja zdjęciowa z Audio Techniką MC 33 PTG MKI na pokładzie. W oczekiwaniu na Denona 103-SA.

Cz. 1.