Przedwzmacniacze gramofonowe firmy Naim

Zaczęty przez ne5532, Styczeń 22, 2017, 23:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

ne5532

Firma jest zacna. Przynajmniej tak się kiedyś o niej mówiło. A co z jej przedwzmacniaczami (kartami MM lub MC do wzmacniaczy)? Czy ktoś używa lub słuchał czegoś takiego?

vasa

Mam takiego.
Nazywa się stageline.
Uważam że jest do niczego.
Jak ktoś chce to można posłuchać.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

ne5532

Którą masz wersję: do MM czy do MC? Trochę mam daleko do Twojego miasta, więc czy mógłbyś napisać dlaczego uważasz, że jest do niczego? W czym rzecz?

vasa

Mam wesję MC.
Najpierw plusy:
-rozdzielone zasilanie i wzmocnienie
-zbudowany jak czołg, ciężko i solidnie.
Pozostałe cechy: za małe wzmocnienie, dźwięk mało selektywny, mułowaty, bez blasku i powietrza.
To już nie jest kwestia podoba się czy nie. Nie mam pojęcia dlaczego uznana, bogata firma zrobiła coś takiego ale to strzał w stopę. Ja już klientem Naima nie będę nigdy :(
*zastrzeżenie: Słuchałem z Benzem, Audio Techniką i ZYX-em.

A to daleko to skąd ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

ne5532


rockandroll

Vasa, zakładam że wybrałeś wersję z mniejszym wzmocnieniem. Stageline występuje w trzech wersjach: MM, MC low gain, MC high gain.

vasa

Głowy nie dam a sprawdzić będę mógł dopiero w weekend.
Ale to chyba jest wersja o najwyższym wzmocnieniu.

Z chęcią go sprzedam jak ktoś jest odmiennego zdania niż moje  :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rockandroll


ne5532

Stageline jest dostępny w trzech wersjach: N, S i K
N - do wkładek MM - czułość wejściowa 2 mV, impedancja wejściowa 47 kohm
S - do wkładek MC - czułość wejściowa 0,1 mV, impedancja wejściowa 470 ohm/ 6,8 nF
K - do wkładek MC - czułość wejściowa 0,1 mV, impedancja wejściowa 560 ohm/ 1,0 nF

Czułości określone są dla pracy stageline'a z preampem liniowym bądź wejściem w integrze Naima (typowo 75 mV), a więc wzmocnienie napięciowe (dla 1 kHz) samego phono wynosi odpowiednio: N - 37,5x, S i K po 750x.
Typowe wzmocnienia innych phono to dla MM ok. 100x i dla MC ok. 1000x.

Różnica między wersją S i K ma aspekt historyczny. Układ elektryczny bazuje na tym samym rozwiązaniu co moduły NA323 i NA523 i nieprodukowany już Prefix. Według Naima wersja S przeznaczona jest do wkładek firmy Supex, zaś wersja K do przetworników Linn Karma, Trojka.

Można spotkać w/w moduły w wersji E do wkładek EMT, Roksan Shiraz (czułość 0,4 mV/ 560 ohm).

vasa

Cytat: ne5532 w Styczeń 23, 2017, 19:19Według Naima wersja S przeznaczona jest do wkładek firmy Supex, zaś wersja K do przetworników Linn Karma, Trojka.

Można spotkać w/w moduły w wersji E do wkładek EMT, Roksan Shiraz (czułość 0,4 mV/ 560 ohm).

Bardzo interesujące.
Szczególnie te Supexy i reszta :(
Ja mam chyba wersję S? ???
Może trzeba Denona 103 ubrać w to pre. On nie ma nic przeciwko wysokiej impedancji.
Podasz źródło tych danych?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

ne5532

Źródła informacji:

1) Stereophile, july 1996, p.138-142, 225: "Naim Prefix Phono Preamplifier", Steven Stone, with Wes Philips
2) Stereophile, june 2001, p.49-51: Analog Corner - Naim Stageline phono preamplifier
3) HiFi News & Record Review, october 2001, p.33: "Naim Audio Stageline", Andrew Harrison

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.