Wybór wkładki

Zaczęty przez Grzegorz, Kwiecień 06, 2021, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Grzegorz

Witam,
Tor analogowy to :
Dual 721 /dziadziuś ale daje jeszcze radę/
RCM Sensor Prelude  IC
Wzmacniacz + kolumny  :)
Aktualnie podczepiona wkładka to shure dm 101 mg /igła z epoki ,oryginalna/
Chciałbym spróbować  innej wkładki MM .Moje typy :
Ortofon 2 M Black
Nagaoka MP 200 /co dodatkowo osiągam idąc wyżej -wszystko?/
Goldring np.  1042
Dźwiękowo ma być rozdzielczo ,z otwartą górą ,punktowym ,mięsistym basem i ładną ,dociążoną średnicą.
Czy któraś z tych wkładek spełnia moje oczekiwania? I czy w ogóle będą pasować do tego gramofonu? Otwarty jestem również na inne propozycje.
A może wykorzystać  dobry preamp i spróbować wkładki MC ?Ale tu nic mi nie przychodzi do głowy.
Muzyka to jazz i rock 70%/30%
W niedalekiej przyszłości myślę o zakupie drugiego gramofonu np. Technics SL-1200 GR  i dobrze by było ,gdyby były kompatybilne również z nim.
Jakieś propozycje?

Therion

Wspomniałeś o 2M Black, jestem świeżo po odsluchach, więc możesz przeczytać moje wnioski. Wg mnie by Ci pasowała.

Gdybyś jednak wolał MC, to ATOC9 również spełni Twoje oczekiwania.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

vasa

Cytat: Grzegorz w Kwiecień 06, 2021, 12:11A może wykorzystać  dobry preamp i spróbować wkładki MC ?
Zawsze twierdziłem że najtańsza MC jest lepsza niż droga MM :) Z drugiej strony nie spotkałem nigdy wkładki MC LO źle grającej.
Możesz poczytać na forum o wkładkach Hana, o Sensitive Sound albo po prostu do Denon DL103 (z r na końcu lub bez)
Możesz też pogadać z kol Cantilever żeby Ci zaproponował jakąś fajną wkładkę po retipie. Wszystkie te propozycje nie wymagają sprzedaży nerki.
Nie wiem jaką masę ma ramię Duala. W necie piszą że to 18g więc spokojnie możesz szukać wkładek o podatności miedzy 10 a 15 cu.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

winylowy_luke

Nie wiem ile wynosi masa efektywna ramienia w Dualu 721, ale skoro sprzedawano go z wysoko podatną wkładką Shure V15III to nie może być zbyt wysoka (8-10gram max).
Druga sprawa to to, że chciałem na tym Dualu powiesić wkładkę Empire 4000 D/I i nie udało mi się wypoziomować ramienia - wkładka waży jakieś 8-9gram (103 / 103R odpada zatem).

Ja bym poszedł w Shure z serii V15 od III do V i poszukał możliwie najlepszej igły ;)
Trójka w wersji L-M do tego JICO SAS/B i gra muzyka 8)

Piterski

Cytat: Therion w Kwiecień 06, 2021, 14:11Gdybyś jednak wolał MC, to ATOC9 również spełni Twoje oczekiwania.
Cytat: Grzegorz w Kwiecień 06, 2021, 12:11Dźwiękowo ma być rozdzielczo ,z otwartą górą ,punktowym ,mięsistym basem i ładną ,dociążoną średnicą.

No to ja tu AT-OC9 nie widzę do takiego opisu. Ta wkładka nie gra równo i średnicę ma raczej lekko odchudzoną, a bas nie jest z nie szczególnie mięsisty, raczej mocny punktowy. Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra wkładka.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Grzegorz

Poczytam  o 2M Black, z wkładki  MC nigdy nie korzystałem ,więc jest troszkę  obaw. Być może nie uzasadnionych. Ale kusi bardzo ,jeden z kolegów bardziej osłuchanych w analogu twierdzi ,że do jazzu tylko MC.

,,Ja bym poszedł w Shure z serii V15 od III do V i poszukał możliwie najlepszej igły ;)
Trójka w wersji L-M do tego JICO SAS/B i gra muzyka  ,,  Gdzie tego szukać?

frywolny trucht

Hana EL na Technicsie 1200 GR mnie bardzo przekonuje dźwiękowo. Na tyle, że tego gramofonu jeszcze nie wypierdziełem przez okno.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

Cytat: Piterski w Kwiecień 06, 2021, 14:59
Cytat: Therion w Kwiecień 06, 2021, 14:11Gdybyś jednak wolał MC, to ATOC9 również spełni Twoje oczekiwania.
Cytat: Grzegorz w Kwiecień 06, 2021, 12:11Dźwiękowo ma być rozdzielczo ,z otwartą górą ,punktowym ,mięsistym basem i ładną ,dociążoną średnicą.
średnicę ma raczej lekko odchudzoną, a bas nie jest z nie szczególnie mięsisty, raczej mocny punktowy. Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra wkładka.

O to to, taka dokładnie jest. Średnica wycofana, to fakt. Bas...niby punktowy, ale nie pukający jak w kartonik, jakiś taki posredni. Fajna jest góra, szczegółowa ale bez krwi z uszu.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Grzegorz

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 06, 2021, 16:26Hana EL na Technicsie 1200 GR mnie bardzo przekonuje dźwiękowo. Na tyle, że tego gramofonu jeszcze nie wypierdziełem przez okno.
I nie kosztuje trylionów

Grzegorz

Cytat: Piterski w Kwiecień 06, 2021, 14:59No to ja tu AT-OC9 nie widzę do takiego opisu. Ta wkładka nie gra równo i średnicę ma raczej lekko odchudzoną, a bas nie jest z nie szczególnie mięsisty, raczej mocny punktowy. Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra wkładka.
Wkładki AT kojarzę z odchudzonym ,zwiewnym dżwiękiem .Może sie mylę bo to były dość tanie wkładki a słuchane było kilka lat temu


Piterski

Cytat: Grzegorz w Kwiecień 06, 2021, 16:37Wkładki AT kojarzę z odchudzonym ,zwiewnym dżwiękiem .Może sie mylę bo to były dość tanie wkładki a słuchane było kilka lat temu
Tanie AT może i tak grają szczególnie z niskiej klasy Phono, ale AT440 z Sensorem 2 zagrała z taką energią w dole pasma, że wręcz wywołała poważne zdziwienie na mej twarzy, a przecież Prelude to poprzednik Sensora więc możesz próbować rożne wkładki i nie przejmować się tym, że cię phonostage ograniczy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

audiokawosz

Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

paul_67

Cytat: Piterski w Kwiecień 06, 2021, 18:07AT440 z Sensorem 2 zagrała z taką energią w dole pasma,
Tak, tylko że to będzie górny zakres tego pasma.Inne wkładki (teoretycznie z gorszym szlifem) lepiej go oddają.Dopiero co to przerabiałem.

Piterski

Cytat: paul_67 w Kwiecień 06, 2021, 19:00
Cytat: Piterski w Kwiecień 06, 2021, 18:07AT440 z Sensorem 2 zagrała z taką energią w dole pasma,
Tak, tylko że to będzie górny zakres tego pasma.Inne wkładki (teoretycznie z gorszym szlifem) lepiej go oddają.Dopiero co to przerabiałem.
Nie jestem taki pewien czy na pewno masz racje. Dawno ten eksperyment zrobiliśmy u Kawosza więc nie będę się upierał bo czas zaciera w pamięci szczegóły, pozostało tylko mocne wrażenie.
W każdym bądź razie preamp ma niezły i może się bawić.
Jak wydobrzeje to wybieram się do kolegi, który ma wkładkę Benza Glider i Prelude właśnie więc usłyszę na własne uszy jak to zagra na Mini Utopiach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Grzegorz

Dziękuję za zainteresowanie ,dziękuję   za kilka ciekawych propozycji ,którym się przyjrzę .Przy wkładkach MC problemem może być  niski poziom wyjściowy sygnału ale mój preamp powinien sobie chyba  poradzić .Poszperałem wczoraj i jeszcze zainteresowałem się : https://www.tophifi.pl/gramofony/wkladki-i-igly-gramofonowe/audio-technica-vm760slc.html ,https://www.q21.pl/goldring-2500.html albo coś z https://allegro.pl/oferta/hana-el-wkladka-gramofonowa-mc-10527070253.Wybór wkładek  jest bardzo duży ,zbliżyłem się niebezpiecznie do granicy 3 tys i jednak do tego gramofonu tej granicy nie chcę przekroczyć. Zresztą nie zawsze cena przełoży się  na ostateczny dźwięk, ważne są  pozostałe elementy systemu itd ,etc ....ale my to wszystko wiemy. Z tego co wiem ,wkładki nie można wypożyczyć ,posłuchać i ewentualnie oddać, pozostają odsłuchy u kogoś zaprzyjaźnionego bądź zakup w ciemno, obarczony jednak dość dużym ryzykiem.   Ale na razie niestety pojawiły się problemy zdrowotne i trzeba się z tym zmierzyć. Jeszcze raz  dziękuję .

EmilioE

Ja mam do sprzedania Dynavector 10x5, jeśli Kolega będzie zainteresowany.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Piterski

Cytat: Grzegorz w Kwiecień 07, 2021, 20:17Przy wkładkach MC problemem może być  niski poziom wyjściowy sygnału ale mój preamp powinien sobie chyba  poradzić .
Bez problemu sobie poradzi.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Goldringi w obłych body - 2500, gorzej się kalibruje. Nie ma gdzie przykleić rysika i trudniej jest ustawić styczność, o ile nie masz ramienia SME.  :)

Słucham obecnie na AT OC09, po przesiadce z Goldring 1042. AT bije Goldiego, realniej odtwarza dźwięk. Goldi gra bdb ale to MC pokazuje więcej muzyki. Wybór którejś z nich determinował bym ceną. Jeżeli takie AT, można dostać niewiele drożej od np. 1042, to MC będzie lepszym wyborem.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

Cytat: Piterski w Kwiecień 07, 2021, 20:37
Cytat: Grzegorz w Kwiecień 07, 2021, 20:17Przy wkładkach MC problemem może być  niski poziom wyjściowy sygnału ale mój preamp powinien sobie chyba  poradzić .
Bez problemu sobie poradzi.

Z tego co zostało podane, to najmocniejszy element. Powiedziałbym nawet, że przeskalowany w stosunku do gramofonu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Grzegorz

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 07, 2021, 20:41Z tego co zostało podane, to najmocniejszy element. Powiedziałbym nawet, że przeskalowany w stosunku do gramofonu.
to prawda ,kupiony troszkę na wyrost ,z myślą o dalszej rozbudowie

Therion

Gdy kupię SUT (przyszly tydzień?) i zagra to to z moimi MC, to być może będę rezygnował z 2M Black. Jeszcze tego nie wiem, ale jezeli tak, to będę ją sprzedawał "w ludzkich piniondzach".
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Bartolo

Cytat: Therion w Kwiecień 07, 2021, 23:11
Gdy kupię SUT (przyszly tydzień?) i zagra to to z moimi MC, to być może będę rezygnował z 2M Black. Jeszcze tego nie wiem, ale jezeli tak, to będę ją sprzedawał "w ludzkich piniondzach".
To daj znać proszę. Bo kumpel szuka jakieś wkładki.
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Therion

Jasne. Jedyne co musi się stać, to ten SUT musi zagrać z którąś z moich MC dynamicznie i bez szumku jaki mam przy podłączeniu wkładki bezposrednio do wejścia MC w pre. W sumie zadanie proste, bo 2M nie przebiła dźwiękiem wkładek MC, a tylko się niebezpiecznie do nich zbliżyła (a czasami niemal zrównała), także jezeli szumek zniknie, to będę wolał swoje MC.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

winylowy_luke

Gerwazy idź być chujem gdzie indziej...