Otwarty Klub Dyskusyjny Moriarty & Co.

Zaczęty przez Moriarty, Maj 17, 2020, 14:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Od pewnego czasu przyglądam się na YT młodej scenie jazzowej w Hiszpanii i to po prostu niesamowite, ile utalentowanych dziewczyn na niej się objawia. I to nie jest tak, że jak dziewucha, to tylko śpiew, ewentualnie fortepian. Hiszpanki chwytają bez kompleksów za saksofony, trąbki, kontrabas, siadają a perkusją - grają po prostu na wszystkim. Nie mam pojęcia, skąd taki wysyp jazzowych kobiecych talentów w Hiszpanii, a na przykład u nas, w kraju z silnymi przecież jazzowymi tradycjami - tak średnio raczej. Owszem, trafiają się rodzynki, no ale właśnie - niewiele, są raczej w cieniu, może z powodu słabej promocji. A w Hiszpanii jest tego cały nurt, cała scena. Dzisiaj algorytmy YT podsunęły mi Ritę Payes (gitara, śpiew i... puzon!):

https://www.youtube.com/watch?v=AySBPCkGyyY
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

#126
Audrey Hepburn i Paul Desmond. Przepiękna, choć smutna historia niespełnionej miłości.

Był rok 1954. Audrey grała w sztuce "Ondine" Jeana Giraudeaux w nowojorskim teatrze na 54. ulicy. W tym czasie kwartet Brubecka z Desmondem występował co wieczór w pobliskim klubie Basin Street. I co wieczór Brubeck w tym samym czasie robił przerwę, bo Desmond koniecznie musiał wyjść. Szedł pod teatr i patrzył, jak nieświadoma jego obecności Audrey Hepburn po spektaklu wsiada do limuzyny.

Chwilę potem zespół nagrywa swój słynny album "Brubeck Time". Znajduje się na nim kompozycja Paula Desmonda "Audrey".
Płyta staje się bestsellerem, ale zakochany Desmond do końca życia nie dowie się, czy Audrey Hepburn kiedykolwiek ją słyszała i domyśliła się, jak wiele dla niego znaczyła.

Po śmierci Audrey Hepburn jej mąż prosi zespół Brubecka, by zagrał "Audrey" na jej pogrzebie. Mówi, że Audrey słuchała "swojej piosenki" każdego wieczoru przed pójściem spać, i nierzadko - ze słuchawek - gdy przechadzała się po ogrodzie.
- Paul nigdy się o tym nie dowiedział - wspomina Iola Brubeck. - A tak bardzo był zakochany w Audrey.

Podczas pożegnalnej ceremonii nowy saksofonista altowy w zespole Brubecka Bobby Militello gra partię Desmonda nuta w nutę. Nauczył się jej na pamięć dawno temu, gdy jeszcze był chłopcem.

Historię tę przypomniał niedawno, w formie komiksu(!), "The New Yorker":
https://www.newyorker.com/magazine/2021/02/08/audrey-hepburns-favorite-song

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj:
http://www.artsjournal.com/rifftides/2015/05/paul-desmond-38-years.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Rifftides+%28Rifftides%29

A tu "Audrey" (niech Was nie zmyli nazwa "Stompin' for Mili" - to nazwa filmu, pierwszy kawałek to "Audrey"):
https://www.youtube.com/watch?v=4Q__a39yWsg&feature=emb_logo


YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

traumeel

Ładna historia. Nie słyszałem.

Bartolo

Dzięki Olaf... Piękna historia... Dawaj więcej.!
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Moriarty

Kojarzycie "The Commitments" Alana Parkera? To jeden z moich ulubionych filmów o muzyce. W skrócie - historia amatorskiego zespołu z Irlandii. Gromadka kumpli i dziewczyn z dzielnicy robotniczej Dublina, zakochanych w muzyce, zyskuje lokalną sławę dzięki swemu entuzjazmowi i autentyzmowi. Świetny film z rockandrollową energią, gorąco polecam każdemu, kto go jeszcze nie widział.

Jedną z głównych ról zagrał Glen Hansard (gitarzysta Outspan Foster). Później m.in. był liderem zespołu The Frames, a za piosenkę "Falling Slowly" do filmu "Once" Johna Carneya, w którym grał główną rolę, dostał Oscara. Ciekawy i, podobno, przesympatyczny gość. No i wyobraźcie sobie, że w październiku 2020 roku, gdy na chwilę poluzowały się restrykcje covidowe, wyjechaliście odpocząć na Sycylię. Przypadkiem trafiacie do małego miasteczka Noto, a tam na ulicy siedzi sobie gość z gitarą, zbierając datki na pizzę i piwo, i śpiewa fajne piosenki. I rozpoznajecie za tą brodą Glena Hansarda:

https://www.youtube.com/watch?v=Vs3dYnfdYsQ&fbclid=IwAR1pi_j8uGK7rg-CN4gAhpK1KGxYxhN5cyzfDIR7LsMnQ6RuCXk1nKDDu9w

Zwiastun "The Commitments":
https://www.youtube.com/watch?v=VSXGeUQc0Co

Oscarowa piosenka "Falling Slowly":
https://www.youtube.com/watch?v=k8mtXwtapX4 

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Moriarty

Co prawda nie Hiszpanka, ale też z kręgu kultury latynoskiej: Argentynka Cande Buasso. Coś musi dawać domieszka krwi z Półwyspu Iberyjskiego, że te dziewuchy mają w sobie taki ogień. Wrzucam, bo fajne, a poza tym nigdy nie widziałem takiej konstelacji - wokalistka z kontrabasem! :o

https://www.youtube.com/watch?v=w-iBgr-4EfI
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

krzysiow122

To takie jak by "dwie panie" - świetna :)
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

GB

Cytat: Moriarty w Luty 11, 2021, 09:46
Co prawda nie Hiszpanka, ale też z kręgu kultury latynoskiej: Argentynka Cande Buasso. Coś musi dawać domieszka krwi z Półwyspu Iberyjskiego, że te dziewuchy mają w sobie taki ogień. Wrzucam, bo fajne, a poza tym nigdy nie widziałem takiej konstelacji - wokalistka z kontrabasem! :o

https://www.youtube.com/watch?v=w-iBgr-4EfI
Fajne.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Moriarty

Odtwarzanie muzyki a ekologia. Czy wiecie, że słuchanie ulubionego albumu z internetu może być bardziej szkodliwe dla środowiska niż słuchanie z CD? Już po 27 wysłuchaniach danej płyty ilość energii zużytej na transfer przewyższy ilość energii potrzebną do wyprodukowania srebrnego krążka.

Choć podobno to płyta winylowa zostawi najmniejszy ślad węglowy.

Tu więcej na ten temat:
https://www.bbc.com/future/article/20190207-why-streaming-music-may-be-bad-for-climate-change
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

amati74

Cytat: Moriarty w Luty 12, 2021, 16:26
Odtwarzanie muzyki a ekologia. Czy wiecie, że słuchanie ulubionego albumu z internetu może być bardziej szkodliwe dla środowiska niż słuchanie z CD? Już po 27 wysłuchaniach danej płyty ilość energii zużytej na transfer przewyższy ilość energii potrzebną do wyprodukowania srebrnego krążka.

Choć podobno to płyta winylowa zostawi najmniejszy ślad węglowy.

Tu więcej na ten temat:
https://www.bbc.com/future/article/20190207-why-streaming-music-may-be-bad-for-climate-change
No cóż to nie pierwszy raz kiedy vinylowa płyta króluje

wiki

No coraz bardziej przekonywowujecie mnie do zakupu gramofonu.....  ;) 8)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Wiki, a co Ci teraz pozostało. Właśnie wymieniłeś kolumny, spawarkę, to co? Znowu kolumny? Nie, lepiej gramofon.  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: Pboczek w Luty 12, 2021, 18:42
Wiki, a co Ci teraz pozostało. Właśnie wymieniłeś kolumny, spawarkę, to co? Znowu kolumny? Nie, lepiej gramofon.  :)
I całkowicie się z Tobą zgadzam.....
Jeszcze chcę "dopieścić" tor cyfrofy.... znaczy się CD....
Rozglądam się za jakimś odtwarzaczem lub przetwornikiem....
A następny krok to pewnie gramofon.... Taki Victor na przykład.... 😀😀😀
.
.
.
I ciągle coś....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

amati74

Cytat: wiki w Luty 12, 2021, 18:48
Cytat: Pboczek w Luty 12, 2021, 18:42
Wiki, a co Ci teraz pozostało. Właśnie wymieniłeś kolumny, spawarkę, to co? Znowu kolumny? Nie, lepiej gramofon.  :)
I całkowicie się z Tobą zgadzam.....
Jeszcze chcę "dopieścić" tor cyfrofy.... znaczy się CD....
Rozglądam się za jakimś odtwarzaczem lub przetwornikiem....
A następny krok to pewnie gramofon.... Taki Victor na przykład.... [emoji3][emoji3][emoji3]
.
.
.
I ciągle coś....
Mówisz Victor a masz jakiś konkretny na myśli ?

wiki

 
Cytat: amati74 w Luty 12, 2021, 19:00Mówisz Victor a masz jakiś konkretny na myśli ?
Te wszystkie, które ładnie wyglądają....  ;)
No przeca to moje imienniki...
..
Choć jak czytam GregWatsona...... To Micro..... też są piękne....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

amati74

Cytat: wiki w Luty 12, 2021, 19:17
Cytat: amati74 w Luty 12, 2021, 19:00Mówisz Victor a masz jakiś konkretny na myśli ?
Te wszystkie, które ładnie wyglądają....  ;)
No przeca to moje imienniki...
..
Choć jak czytam GregWatsona...... To Micro..... też są piękne....
Zmień imię np na Micromił i kup microseiki

wiki

Cytat: amati74 w Luty 12, 2021, 19:48Zmień imię np na Micromił i kup microseiki
Noś mi zapodał propozycję.... Nie do odrzucenia..... 😀😀😀😀😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

amati74

Cytat: wiki w Luty 12, 2021, 19:58
Cytat: amati74 w Luty 12, 2021, 19:48Zmień imię np na Micromił i kup microseiki
Noś mi zapodał propozycję.... Nie do odrzucenia..... [emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3]
[emoji3060]
Wiec do dzieła

masza19

Cytat: wiki w Luty 12, 2021, 18:48Taki Victor na przykład.... 😀😀😀
Jak wciągnie cie winyl to Victor przestanie wystarczać.
Jak w taki retro klimat chcesz wejść to celuj w Pioneera PL70 chociaz ja przerobiłem dużo Denonów i jednak najlepiej sie czuje w massloaderach.

wiki

Cytat: masza w Luty 12, 2021, 21:12
Cytat: wiki w Luty 12, 2021, 18:48Taki Victor na przykład.... 😀😀😀
Jak wciągnie cie winyl to Victor przestanie wystarczać.
Jak w taki retro klimat chcesz wejść to celuj w Pioneera PL70 chociaz ja przerobiłem dużo Denonów i jednak najlepiej sie czuje w massloaderach.
Mówisz, że Victor słabawy?
A tak mi się podobał.....
Pioneer też fajny, ale już nie ta nazwa.... 🙃🙃🙃
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

masza19

#147
Absolutnie tego nie powiedziałem  :np:
Pionek ma lepsze ramię ale tym się bawisz tylko na początku. Jak schiza minie zaczynasz słuchać tylko płyt i dochodzisz do wniosku, że im prostszy werk, prostsze ramię i prostsza wkładka to słuchasz zawartości rowa z większą przyjemnością.

Teraz mam fazę na Garrarda, ciężki nieskomplikowany badyl i DL103  8)

wiki

Cytat: masza w Luty 12, 2021, 21:45
Absolutnie tego nie powiedziałem  :np:
Nie no wcale.....
Ja chyba już czytać nie umiem....  ;)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe