Przewód zasilający

Zaczęty przez Adze205, Kwiecień 01, 2019, 23:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bedford

#75
Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 00:44"W schuko jak się N ułamie to zmienisz miejscami więc prawdopodobieństwo porazenia przy 2 przewodowej instalacji jest większe (np. jak przewód N jest zwarty z obudową)"
Tu właśnie widać błąd w rozumowaniu , albo brak wyobraźni. Otóż nigdzie i nigdy nie zwiera się przewodu N z obudową. Co to za pomysł.
Z obudową zwiera się tylko bolec uziemienia  i na nim zawsze będzie to co połączone jest ze stykiem uziemienia w gniazdku w ścianie , a wiec N[w TN-C] , i jak się ten mostek ułamie - to do styku uziemienia nic nie będzie podłączone. Tak , że nawet wymyślanie jakichś bezsensownych przypadków z ułamanym mostkiem nic tu nie zmieni.



Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 01:00Bo jest przypadek w, którym zadziała i kilka, w  których nie zadziała. Znakomicie to porównano do kierowcy jadącego po pijaku - przecież nie spowodował wypadku wiec jest OK.

Właśnie chodzi o to , że w kilku przypadkach zadziała[przebicie przy zdartej izolacji w ścianie i poza nią  , dotknięcie ręką do takiego miejsca] i ewentualnie uratuje komuś życie. Przy braku RCD same bezpieczniki topikowe , czy wyłączniki nadprądowe takiej ochrony nie zapewnią. A w takim przypadku w którym RCD w TN-C nie zadziała zadziałają tradycyjne zabezpieczenia. Więc RCD w instalacji TN-C niczym nie zaszkodzi , tyko uzupełni i poszerzy zabezpieczenia. Przykład porównania  tego do sytuacji z  pijanym kierowcą  wcale nie jest  znakomity , tylko zupełnie bezsensowny. Ale generalnie lepiej oczywiście dodać dodatkowe przewody PE jeśli jest to możliwe.

dino

Cytat: Bedford w Czerwiec 20, 2019, 09:35Tu właśnie widać błąd w rozumowaniu , albo brak wyobraźni. Otóż nigdzie i nigdy nie zwiera się przewodu N z obudową. Co to za pomysł.
Z obudową zwiera się tylko bolec uziemienia  i na nim zawsze będzie to co połączone jest ze stykiem uziemienia w gniazdku w ścianie , a wiec N[w TN-C] , i jak się ten mostek ułamie - to do styku uziemienia nic nie będzie podłączone. Tak , że nawet wymyślanie jakichś bezsensownych przypadków z ułamanym mostkiem nic tu nie zmieni.

Zabezpieczenia są na wypadek uszkodzenia urządzenia, które z reguły polega na zwarciu z obudową któregoś z przewodów L lub N, zalania, wilgoci i.t.p.
Gdyby takie sytuacje nie miały miejsca to zabezpieczenia byłyby niepotrzebne  ;) ;D

dino

Cytat: Bedford w Czerwiec 20, 2019, 09:35Właśnie chodzi o to , że w kilku przypadkach zadziała[przebicie przy zdartej izolacji w ścianie i poza nią  , dotknięcie ręką do takiego miejsca] i ewentualnie uratuje komuś życie. Przy braku RCD same bezpieczniki topikowe , czy wyłączniki nadprądowe takiej ochrony nie zapewnią. A w takim przypadku w którym RCD w TN-C nie zadziała zadziałają tradycyjne zabezpieczenia. Więc RCD w instalacji TN-C niczym nie zaszkodzi , tyko uzupełni i poszerzy zabezpieczenia. Przykład porównania  tego do sytuacji z  pijanym kierowcą  wcale nie jest  znakomity , tylko zupełnie bezsensowny. Ale generalnie lepiej oczywiście dodać dodatkowe przewody PE jeśli jest to możliwe.

Porównanie z pijanym jest jak najbardziej na miejscu. Bo stosowanie RCD w TNC daje złudną informacje, że jesteśmy zabezpieczeni (dopóki nic się nie stanie).
Poczytaj sobie forum SEP. Jest tam cała dyskusja. Szczególnie ciekawe przy np 2 fazach i RCD w TN-C.
A generalnie - ja mam proste podejście. Po to są normy, żeby nie kombinować.
Chcesz mieć zabezpieczenia - zmodyfikuj instalacje i załącz protokół pomiaru podpisany przez osobę z uprawnieniami.

Koledzy budują kable helix coś tam w sześciu ekranach oplecione ferrytami a tu zonk. Bo PE wisi w powietrzu.
I jeszcze co ciekawe słyszą zmiany po zaekranowaniu kabla sieciowego  ;)

Bedford

Tak by było gdyby różnicówka była stosowana jako jedyne zabezpieczenie w TN-C , a tak nie jest bo stosuje się tam bezpieczniki jako podstawowe zabezpieczenie , więc RCD nie będzie złudnym zabezpieczeniem , tylko dodatkowym.
Odezwałem się tutaj tylko dlatego , żeby ktoś nie mieszał niepotrzebnie ludziom w głowach.
Te ostatnie wpisy świadczą o tym , że Ty po prostu nie rozumiesz co ja piszę , to jest Twój główny problem , który najlepiej się uwidacznia się  w tym przykładzie z gniazdkiem Schuko.

vasa

Panowie
Ja od dawna nic nie rozumiem i podejrzewam że sporo innych też tak ma.
W obliczu umysłów tak wielkich i tematów nieogarniętych nikt jednak nie ma odwagi się słowem odezwać [emoji45]


To może zwolnijcie ju miejsce i kontynuujcie na prv [emoji41]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Cytat: Bedford w Czerwiec 20, 2019, 14:00Tak by było gdyby różnicówka była stosowana jako jedyne zabezpieczenie w TN-C , a tak nie jest bo stosuje się tam bezpieczniki jako podstawowe zabezpieczenie , więc RCD nie będzie złudnym zabezpieczeniem , tylko dodatkowym.
Odezwałem się tutaj tylko dlatego , żeby ktoś nie mieszał niepotrzebnie ludziom w głowach.
Te ostatnie wpisy świadczą o tym , że Ty po prostu nie rozumiesz co ja piszę , to jest Twój główny problem , który najlepiej się uwidacznia się  w tym przykładzie z gniazdkiem Schuko.

To co proponujesz jest po prostu niezgodne z normami i jak wspominałem - nie da się zgodnie z prawem odebrać takiej instalacji.
Janusze elektrycy będą zawsze kombinować, żeby coś "potanić" albo zrobić z syrenki wołgę.
Bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciw przeciążeniom i nie mają nic wspólnego z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.

Mariuszu - pisze o tym tutaj bo potem koledzy konstruują dziwne wynalazki typu "dodatkowe uziemienie", super ekranowane kable do instalacji TN-C czy (był taki przypadek) sprzedają transformatory separujące z zaciskiem PE po stronie wtórnej.
I dzieje się tak bo zamiast jednoznacznego interpretowania norm zawsze się trafi ktoś, kto próbuje uzasadnić, że może niezgodnie z norma i zasadami ale trochę lepiej.

Piterski

Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 18:24sprzedają transformatory separujące z zaciskiem PE po stronie wtórnej.
Gdzie to miało miejsce. U nas na forum?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

dino

Jak pamiętam był link - pominę to milczeniem bo zaraz wyjdę na nie słyszącego kabelków  ;) :D

Piterski

Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 19:19Jak pamiętam był link
To było typowe trafo separujące 240=240V?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

dino

Jakiś "audiofilski" "kondycjoner" oparty na trafie separującym.
Sprzedawany na alle, bez znaku CE

Piterski

Muszę Ci kiedyś pokazać zdjęcia tego mójego 240/110 i dopytać o szczegóły czy czegoś nie przekombinowałem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

wiki

Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 13:47Koledzy budują kable helix coś tam w sześciu ekranach oplecione ferrytami a tu zonk. Bo PE wisi w powietrzu.
I jeszcze co ciekawe słyszą zmiany po zaekranowaniu kabla sieciowego 
Dino, może już starczy tej krucjaty na temat kabli, ekranowanie, ferrytowania... itp. .......
Staje się to już nudne... z Twoich ust....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 18:24Mariuszu - pisze o tym tutaj bo potem koledzy konstruują dziwne wynalazki typu "dodatkowe uziemienie", super ekranowane kable do instalacji TN-C
I kolejna krucjata..... itp. wpisy.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Bedford

Cytat: dino w Czerwiec 20, 2019, 18:24Bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciw przeciążeniom i nie mają nic wspólnego z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.
Z kim Ty polemizujesz - sam ze sobą , bo przecież nie ze mną. To nie ma zupełnie sensu.  Czy ja gdzieś napisałem , że bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciwporażeniowym?
Była mowa o starej instalacji TN-C , gdzie bezpieczniki były podstawowym zabezpieczeniem. Poza tym ja niczego nie proponuję , tylko teoretycznie rozważam czy dodanie RCD w TN-C dało by dodatkowe zabezpieczenie i oczywiście , że by dało , ale to , że nikt takiej instalacji by nie odebrał to inna sprawa , bo przecież tak już się nie robi od dawna , więc nie może być na to norm.
Jeszcze na koniec uwaga do Rudego , bo wyglądało , ze się bardzo martwił o swoją instalację po tym co mu Dino naplątał. Otoż z opisu Rudego wynika , że elektryk tę instalację wykonał prawidłowo i nie ma co panikować. Ale każdy opis [szczególnie pochodzący od nieprofesjonalisty] jest tylko opisem i powinien go zweryfikować na miejscu elektryk z uprawnieniami.

dino

Cytat: wiki w Czerwiec 20, 2019, 23:50Dino, może już starczy tej krucjaty na temat kabli, ekranowanie, ferrytowania... itp. .......
Staje się to już nudne... z Twoich ust....

Ot czasy - prawidłowe wykonanie instalacji stało się ..krucjatą  ;D ;D ;D
BTW czy ja Tobie marudzę, że pakowanie do wszystkiego ferrytów jest nudne ?
Napisałem już kiedyś, że jak ktoś lubi sobie coś podoklejać (np. były takie cudowne ustroje w  postaci dysków)
albo obłożyć kabel czy lampy ferrytami nie podłączając ekranu do masy ...bo tak !  >:D To jego prywatna sprawa.
Natomiast w kwestii bezpieczeństwa instalacji zasilających niestety takiej dowolności nie ma. Tudzież "audiofilskich" przeróbek, które bezpieczeństwu zagrażają. Bo się może ukłonić jakiś prokurator i wtedy będzie zonk.



dino

Cytat: Bedford w Czerwiec 20, 2019, 23:56i powinien go zweryfikować na miejscu elektryk z uprawnieniami.
Amen  ;D

jafi

Bo elektryk ponad audio jest ;)
Mógł aktor/rzy, mógł i elektryk...

wiki

Cytat: dino w Czerwiec 21, 2019, 17:38albo obłożyć kabel czy lampy ferrytami nie podłączając ekranu do masy ...bo tak !   To jego prywatna sprawa.
Nastąpiła zmiana.... terminologii..... w innym wątku.... Cytuję:
"OK, zmiana terminologii.... Może "kapturki" polepszające dźwięk?"
I skoro kapturek miedziany nałożony na lampę powoduje zmianę dźwięku na lepszą (w moim systemie i mojego kolegi, w moim odczuciu i kolegi) to po co mam podłączać go pod masę urządzenia?
Mógłbym sprawdzić, czy jak podłączę pod masę to gra lepiej, czy gorzej. Ale tego nie zrobiłem i nie wiem....
Jak robiłem to na scalaku/przetworniku cyfra/analog, to z kapturkiem miedzianym grało lepiej (wg moich spostrzeżeń), a z kapturkiem miedzianym podłączonym do masy grało jeszcze lepiej... (wg moich spostrzeżeń)....
Bo to są moje eksperymenta... Dzielę się z nimi, każdy może spróbować... Nie piszę, że to jest jedyna słuszna racja, po prostu dzielę się doświadczeniem....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

rudy-102

Nie wiedziałem gdzie to podwiesić, więc niech będzie tutaj. Podobno działa.

iFi AC iPurifier







Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

moon

jak/gdzie to sie 'wsadza'?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Kangie

Jakoś w 2013 r. pojawiły się te gadżety w polskich salonach audio na literkę, na którą zaczyna się stolica Kraju Kwitnącej Wiśni.
Sprzedawca zaproponował mi 3 modele. Pierwszy budżetowy Real Cabla za jakieś 450-500zł i dwa dużo droższe, bodajże Nordost itp. Powiedział mi, że wziął do domu i wpiął w gniazdko 230V. I że działa i nie będzie wypinał, bo po wypieciu gra dużo gorzej.

vasa

Cytat: moon w Wrzesień 11, 2019, 10:46
jak/gdzie to sie 'wsadza'?
Gdziekolwiek [emoji2]
A efekt na całą kamienicę [emoji41]


Cytat: Kangie w Wrzesień 11, 2019, 11:07
Sprzedawca zaproponował mi 3 modele. ... Powiedział mi, że wziął do domu i wpiął w gniazdko 230V. I że działa i nie będzie wypinał, bo po wypieciu gra dużo gorzej.

Mam wrażenie że słowo kluczowe to "sprzedawca" [emoji39]


[emoji485][emoji377]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

moon

Cytat: vasa w Wrzesień 11, 2019, 11:20A efekt na całą kamienicę

pozostaje zlozyc sie z sasiadami ;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Najpierw kupiłem na allegro wtyki no name za 98 zł za parkę ( męski i żeński). Następnie u tego samego sprzedawcy takie ze złotym paskiem, a na nim"Viborg power connectot for audiograde". Parka podwoiła swoją cenę. Na sam koniec dorzuciłem wersję ( ten sam sprzedawca) z aluminiową obudową ( ona jest lakierowana na kolor tytanowy? W środku obudowa jest wyłożona plastikiem, z zewnątrz malowanie nie przewodzi prądu. Tylko zakręteczka od wewnątrz nie jest niczym wyłożona i tam prąd może latać). Cena 320 zł plus przesyłka. Kupiłem trzy parki tego titanium, cena jakby przekroczyła tysiaka. Szaleństwo, co?

Na początek wtyki męskie
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93