Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Cytat: McGyver w Maj 09, 2019, 13:19Można. KIT "opóźnione załączanie głośników" w którym należy wymienić jeden kondensator na inny.A o: https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/KIT085-Uklad-opoznionego-zalaczania-glosnikow-Kompletny-zestaw-NE085/10844
Dzięki :)
Ale myślałem o czymś mniejszym i raczej z przekaźnikami sygnałowymi (one tez są małe).
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Bedford

Cytat: McGyver w Maj 09, 2019, 13:19
Cytat: wiki w Maj 09, 2019, 11:23A może gdzieś to można kupić gotowe?
Można. KIT "opóźnione załączanie głośników" w którym należy wymienić jeden kondensator na inny.
A o: https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/KIT085-Uklad-opoznionego-zalaczania-glosnikow-Kompletny-zestaw-NE085/10844


Nice try , ale to nie "to".

Mój 2cmx1cm






McGyver

Cytat: Bedford w Maj 09, 2019, 14:24to nie "to
Odpowiadałem na pytanie Wiki. Pytał o "gotowca". Ten KIT NE085 nadaje się bardzo dobrze, wystarczy jeden kondensatorek wymienić.

Gptowca o mniejszych gabarytach się nie dostanie. Można natomiast dokupić jakiś przekaźnik miniaturowy, umieścić go poza PCB tuż przy gniazdach, a sterowanie do niego doprowadzić z PCB przewodami.

tomekkk1

Pozwólcie, że Wam przerwę:

Cytat: AudioAddicted w Maj 09, 2019, 11:10Mam za to inny problem. Może nie problem, co niedogodność. Zmianie źródła towarzyszy dość głośne pyknięcie w głośnikach (odgłos kliku). Na ECC88/PCC88 idealnie nie było, ale na 12AY7 jest to głośniejsze...

Jakieś pomysły czym to może być spowodowane? Owe pyknięcie jest niezależne od siły głosu :)

McGyver

Nie masz tam gdzieś jakiegoś niewielkiego napięcia stałego?
W moim egzemplarzu słychać tylko klik przekaźnika.

Bedford

Cytat: AudioAddicted w Maj 09, 2019, 14:40
Pozwólcie, że Wam przerwę:

Cytat: AudioAddicted w Maj 09, 2019, 11:10Mam za to inny problem. Może nie problem, co niedogodność. Zmianie źródła towarzyszy dość głośne pyknięcie w głośnikach (odgłos kliku). Na ECC88/PCC88 idealnie nie było, ale na 12AY7 jest to głośniejsze...

Jakieś pomysły czym to może być spowodowane? Owe pyknięcie jest niezależne od siły głosu :)
To może zależeć od typu przełącznika wejść.
Nie powinien rozłączać masy przy przełączaniu.

tomekkk1

Cytat: McGyver w Maj 09, 2019, 14:44
Nie masz tam gdzieś jakiegoś niewielkiego napięcia stałego?
W moim egzemplarzu słychać tylko klik przekaźnika.

Przy płytce z przekaźnikami nie było nic grzebane, dopiero ujawniło się to po podmianie PCB sygnałowego - gdzie by tu mogło stałe napięcie powstawać?  :o

tomekkk1

Cytat: Bedford w Maj 09, 2019, 14:46To może zależeć od typu przełącznika wejść.
Nie powinien rozłączać masy przy przełączaniu.

Masa jest na pewno nierozłączana, tylko sygnał :)

tomekkk1

Przyszła mnie taka myśl - a co gdyby powrócić do pierwotnej koncepcji 12AY7 i podnieść napięcie anodowe?
W tej chwili jest 220VDC a na schemacie sprawa przedstawia się tak:


W zamyśle podniósłbym do 250VDC i na schemacie wyglądałoby to tak:


Po co? Ponieważ pewnych objawów nie było w przypadku projektu spod ręki Adama - pyknięcia między przełączaniem. Sprawdziłbym czy wpłynie to na brum i ten dziwny szum. Dziwny bo niejednostajny - co chwilę zanika całkowicie na ułamki sekundy, przy czym dźwięk jest jednostajny i niezakłócony.

Pozostała by kwestia napięć anodowych - różnych dla ECC88/PCC88 i 12AY7. Myślę nad rozwiązaniem z użyciem przełącznika, który przełączałby napięcie na różne zenerki - miejsce na płytce na dwie kolejne diody jest. Przełączanie byłoby bezpieczne dla staba, bo odbywałoby się przy wyłączonym urządzeniu - co jest niezbędne dla podmiany PCB sygnałowych ;)

McGyver

Pyknięcia przy przełączaniu wejść na pewno nie mają nic wspólnego z napięciem zasilającym. Odchyłki rzędu +/-10% nawet słyszalne nie będą.
Oczywiście nie namawiam do zaniechania czynności. Weź pod uwagę że przy niższym napięciu zasilającym ustawionym zenerkami FET w zasilaczu będzie się mocniej grzał. Być może będzie potrzebny większy radiator (taki sam profil, tylko ze dwa razy dłuższy). Są takie w sprzedaży.

tomekkk1

Niższym? Chcę przełączać na wyższe od obecnego - dla 12AY7. Teraz jest 220VDC, stab dość  ciepły ale nie niepokojąco ;)
Na chwilę obecną to tylko rozważania (bardziej rozchodzi się o brum i szum), spróbuję też poeksperymentować w innych miejscach :)

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Maj 11, 2019, 17:39Niższym?
Im więcej napięcia ma FET do "zbicia" tym mocniej się grzeje. Aczkolwiek różnica tych 30V nie jest duża więc nie wiem czy różnica w temperaturze radiatora będzie w ogóle zauważalna.

tomekkk1

Stab zbijał będzie tyle samo co do tej pory, lub dodatkowo mniej jeśli wstawię drugi układ, więc gorzej mieć nie będzie ;)

LampowY

Wczoraj po chyba miesiącu czekania dojechały Matsushity 7DJ8.
Grają od rana. Byłem zachwycony Philipsami PCC88.
Matsushity w tym pre urwały mi dupę  :o Coś kapitalnego.

A miałem już z nimi kiedyś kontakt. Usiłowałem sparować je z DACkiem AN. Ni cholery, w DACu mi sie nie podobały. A teraz w pre... Ryj uchachany  8)


rudy-102

Właśnie tez zamówiłem parkę. Zobaczymy (mam nadzieję, że tak), czy takie dobre. :)


wiki

Cytat: LampowY w Maj 11, 2019, 19:52Wczoraj po chyba miesiącu czekania dojechały Matsushity 7DJ8.
One są jako zamienniki... jakich?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Bedford

#642
6922 , E88CC , 6DJ8 , ale tak jak PCC88 mają żarzenie na 7V. Są głosy , że przy 6,3V grają jeszcze lepiej.

wiki

Cytat: Bedford w Maj 11, 2019, 22:306922 , E88CC
To by mi pasowały do przedwzmacniacza.
Gdzie kupujecie?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

A to nie jest przypadkiem odpowiednik pcc88? Inne napięcie zazenia?
Teraz dojrzałem wydruk na lampie...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Doczytałem sam... 7V 😀
Nie wiem czy u mnie się da zastosować.
Mam dwa napięcia zazenia 6,3 i 12,6.
I pytanie czy 6,3 zasila tylko E88CC, czy jeszcze coś?
Bo jak tylko E88CC to mam regulowane napięcie zazenia i mógłbym zmienić...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

#646
Cytat: LampowY w Maj 11, 2019, 19:52Wczoraj po chyba miesiącu czekania dojechały Matsushity 7DJ8.Grają od rana. Byłem zachwycony Philipsami PCC88.Matsushity w tym pre urwały mi dupę   Coś kapitalnego.

No i kolega Lampowy znowu zarzucił na mnie przynętę  ;D......... i będę musiał zamówić te Matsushity 7DJ8 do wypróbowania w moim projekcie  ;) :) >:D!!!

Rozumiem, że zamawiane z tej strony https://www.watfordvalves.com/product_detail.asp?id=4825:D ?
Lampy były przed wysłaniem dobierane i parowane pod względem parametrów przez sprzedawcę ? ::)

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Cytat: wiki w Maj 11, 2019, 22:59Pokazuje, że strona nie istnieje...

Już poprawiłem i działa.... link do www.

wiki

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 23:00Już poprawiłem i działa.... link do www.
Oki doki... Dzięki wielkie 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka