Magnetofony szpulowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

MAC

Zapewne był dłużej produkowany niż B77

wstach1

Witam,
Czy może ktoś napisać jak plasuje się b77MKII w stosunku do PR99MKII, MKIII, zakładając, że oba to dwuślady i HS'y. Chodzi mi bardziej o klasę dźwięku niż to, że jeden ma elektroniczny licznik czy wyjścia XLR. Nie wiem też jakie są różnice w prowadzeniu/ naciągu taśmy.
Będę wdzięczny za informację.

Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam
Włodzimierz

pmcomp

Z tego co pamietam co kiedys sprawdzałem mechanicznie to sa prawie identyczne konstrukcje.

Pozdro

frywolny trucht

Tak, na zdjęciach prowadzenie taśmy w sumie identyko. Parametry tysz podobne:
http://www.hifiengine.com/manual_library/revox/b77.shtml
http://www.hifiengine.com/manual_library/revox/pr99.shtml

77 pojawił się parę lat wcześniej, najwyraźniej PR99 jest wersją ulepszoną.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Taka historia :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wstach1

Bardzo dziękuję,
po prawej stronie w pr99 jest naciągacz a w b77 go nie ma (?)
A jest koś w stanie odnieść się do najważniejszego. Czy jest istotna różnica w brzmieniu tych magnetofonów?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Włodzimierz

frywolny trucht

Ano w B 77 nie ma naciągacza prawego.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

77 ma mniej elektroniki - mniej dziadostw do popsucia  ;) . 99 były katowane w studiach więc o ile nie kupisz od pasjonata to raczej będziesz musiał troszkę zainwestować . 77 były do domu i jest szansa że robiły za ozdobę . Oczywiście nie ma reguły . Teoretycznie 99 powinien być bardziej pancerny z racji przeznaczenia .
ps. Dobre maszyny domowe z założenia powinny pracować np ciszej - bardziej audiofilsko ;)

frywolny trucht

A Twojemu 99 co właciwie dolega? Dość długo go już nie masz i jakiś taki struty chodzisz.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pmcomp

Cytat: kawosz w Kwiecień 08, 2016, 15:28
77 ma mniej elektroniki - mniej dziadostw do popsucia  ;) . 99 były katowane w studiach więc o ile nie kupisz od pasjonata to raczej będziesz musiał troszkę zainwestować . 77 były do domu i jest szansa że robiły za ozdobę . Oczywiście nie ma reguły . Teoretycznie 99 powinien być bardziej pancerny z racji przeznaczenia .
ps. Dobre maszyny domowe z założenia powinny pracować np ciszej - bardziej audiofilsko ;)

Żadne szanujące się studio nie postawiło by Revoxa u siebie.
PR99 to były maszyny, które służyły najczęściej do nagrywania materiału w terenie.

Pozdro

kawosz

#910
Cytat: pmcomp w Kwiecień 08, 2016, 15:54adne szanujące się studio nie postawiło by Revoxa u siebie.
PR99 to były maszyny, które służyły najczęściej do nagrywania materiału w terenie.


Pozdro
A co za tym idzie były bardziej katowane niż maszyny z przeznaczone do domowego użytku . Na jedno wychodzi .
ps. Wóz transmisyjny czy jak to się tam zwie można nazwać studiem  na kółkach ;)


Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 08, 2016, 15:49A Twojemu 99 co właciwie dolega? Dość długo go już nie masz i jakiś taki struty chodzisz.

No odebrałem nie zrobione żeby posłuchać taśm od Petera . Pan Marek nie ma czasu to zawiozłem do Łodzi . Coś z hamulcami ma. Chodzą jak traktor .Ale co nie wiem bo jeszcze nie przejrzany . Zły jestem bo ciągnie się to jak guma w majtkach ;)

frywolny trucht

Cytat: pmcomp w Kwiecień 08, 2016, 15:54Żadne szanujące się studio nie postawiło by Revoxa u siebie.

Sporo punkowych, rockowych kapel pocałowałoby w rękę za pierwszą sesję na takim sprzęcie. No ale fakt, oni się nie szanowali za bardzo :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pmcomp

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 08, 2016, 16:31
Cytat: pmcomp w Kwiecień 08, 2016, 15:54Żadne szanujące się studio nie postawiło by Revoxa u siebie.

Sporo punkowych, rockowych kapel pocałowałoby w rękę za pierwszą sesję na takim sprzęcie. No ale fakt, oni się nie szanowali za bardzo :)


Noooo ... tacy Led Zeppelin np. :)

pmcomp

Cytat: kawosz w Kwiecień 08, 2016, 16:20
Cytat: pmcomp w Kwiecień 08, 2016, 15:54adne szanujące się studio nie postawiło by Revoxa u siebie.
PR99 to były maszyny, które służyły najczęściej do nagrywania materiału w terenie.


Pozdro
A co za tym idzie były bardziej katowane niż maszyny z przeznaczone do domowego użytku . Na jedno wychodzi .
ps. Wóz transmisyjny czy jak to się tam zwie można nazwać studiem  na kółkach ;)


Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 08, 2016, 15:49A Twojemu 99 co właciwie dolega? Dość długo go już nie masz i jakiś taki struty chodzisz.

No odebrałem nie zrobione żeby posłuchać taśm od Petera . Pan Marek nie ma czasu to zawiozłem do Łodzi . Coś z hamulcami ma. Chodzą jak traktor .Ale co nie wiem bo jeszcze nie przejrzany . Zły jestem bo ciągnie się to jak guma w majtkach ;)

Magnetofony potrzebują czułości, potrzebują żeby je kochac i dopieszczać.
A ty chcesz szybki numerek ;).

kawosz

Cytat: pmcomp w Kwiecień 08, 2016, 16:47A ty chcesz szybki numerek .
A bo ja w magnetofonach to jeszcze nastolatek jestem który  dopiero co poznał ten smak ;D

mirek24

Cytat: wstach1 w Kwiecień 07, 2016, 22:13
Witam,
Czy może ktoś napisać jak plasuje się b77MKII w stosunku do PR99MKII, MKIII, zakładając, że oba to dwuślady i HS'y. Chodzi mi bardziej o klasę dźwięku niż to, że jeden ma elektroniczny licznik czy wyjścia XLR. Nie wiem też jakie są różnice w prowadzeniu/ naciągu taśmy.
Będę wdzięczny za informację.

Pozdrawiam serdecznie

Są opinie twierdzące że B77 gra lepiej jak PR99 po wyjściach XLR, a to za sprawą słabych transformatorów wyjściowych.  Nie miałem okazji porównać obu maszyn, ale jak dla mnie  PR99 po wyjściu DIN jest lepszy jak po XLR. Co do mechaniki transportu taśmy to mogę powiedzieć że daleko mu do Studera 807 i to też słychać.

pozdrawiam


pmcomp

#916
A gdzie w PR99 jest DIN bo nie widzę?



W B77 i owszem jest DIN opisany jako radio, dwukierunkowy record i playback ale i tak podejrzewam, że jest zrównoleglony z RCA:


mirek24

#917
Schowany w gniazdku opisanym jako monitor, tylko odczyt o nieregulowanym poziomie. Gniazdo jest 7 pinowe ale pasuje typowa wtyczka 5 pinowa ze standardowym pin-out.
pozdrawiam

pmcomp

Cytat: mirek24 w Kwiecień 09, 2016, 09:34
Schowany w gniazdku opisanym jako monitor, tylko odczyt o nieregulowanym poziomie. Gniazdo jest 7 pinowe ale pasuje typowa wtyczka 5 pinowa ze standardowym pin-out.
pozdrawiam



Aaaaa ... taki spryciarz :)

elem

Cytat: mirek24 w Kwiecień 09, 2016, 09:34odczyt o nieregulowanym poziomie

może tu jest tajemnica innego brzmienia z DIN?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MAC

No ja nie wiem... Jednak lepiej mi nagrywa na LPR35 niż Maxellu  :)

wstach1

Jeszcze raz wielkie dzięki za informację.

Jeszcze jedno pytanie mi po głowie chodzi, b77 najczęściej można spotkać w wersji 7,5/19, zmiana na wersję 19/38 ogranicza się tylko do zmiany silnika capstanu? Czy musi za tym także iść modyfikacja obwodów zapis-odczyt.

pozdrawiam
Pozdrawiam
Włodzimierz

pmcomp

Cytat: elem w Kwiecień 09, 2016, 10:23
Cytat: mirek24 w Kwiecień 09, 2016, 09:34odczyt o nieregulowanym poziomie

może tu jest tajemnica innego brzmienia z DIN?


Przez XLR też możesz wyłączyć regulację.

mirek24

Cytat: wstach1 w Kwiecień 09, 2016, 14:44
Jeszcze raz wielkie dzięki za informację.

Jeszcze jedno pytanie mi po głowie chodzi, b77 najczęściej można spotkać w wersji 7,5/19, zmiana na wersję 19/38 ogranicza się tylko do zmiany silnika capstanu? Czy musi za tym także iść modyfikacja obwodów zapis-odczyt.

pozdrawiam


Korekcja dla 38 cm/s jest inna.

https://books.google.pl/books?id=riMJ5Uo8fZgC&pg=PA164&lpg=PA164&dq=iec+15+ips&source=bl&ots=Y6-9FWkdD0&sig=gzmlKoVIFin-9q8fyVZqMbpl750&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwilmeq-4oHMAhVIXCwKHTipC7cQ6AEIHzAA#v=onepage&q=iec%2015%20ips&f=false

pozdrawiam


pmcomp

Cytat: mirek24 w Kwiecień 09, 2016, 16:32
Cytat: wstach1 w Kwiecień 09, 2016, 14:44
Jeszcze raz wielkie dzięki za informację.

Jeszcze jedno pytanie mi po głowie chodzi, b77 najczęściej można spotkać w wersji 7,5/19, zmiana na wersję 19/38 ogranicza się tylko do zmiany silnika capstanu? Czy musi za tym także iść modyfikacja obwodów zapis-odczyt.

pozdrawiam


Korekcja dla 38 cm/s jest inna.

https://books.google.pl/books?id=riMJ5Uo8fZgC&pg=PA164&lpg=PA164&dq=iec+15+ips&source=bl&ots=Y6-9FWkdD0&sig=gzmlKoVIFin-9q8fyVZqMbpl750&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwilmeq-4oHMAhVIXCwKHTipC7cQ6AEIHzAA#v=onepage&q=iec%2015%20ips&f=false

pozdrawiam




Zgaduję, że trzeba też dokonać korekcji naciągów i hamulców.