Panele akustczyne

Zaczęty przez GregWatson, Grudzień 09, 2017, 20:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Na naszym rodzimym rynku już coraz to częściej możemy spotkać całą gammę różnych zarówno wizualnie jak i ze względu na użyte materiały przeróżne rodzaje paneli akustycznych. Kiedyś można było spotkać papierowe wydmuszki po jajkach na ścianie ale ostatnio dzięki pomysłowości wzorniczych możemy nabyć nie tylko panele akustyczne ale i takie które możemy łatwo powiedzieć iż są dziełami sztuki znakomicie komponującymi się w pomieszczeniu. Ale wracając do techniczno-sonicznego przeznaczenia tych przedmiotów chcąc doposażyć sobie ścianki w dbałości nie tylko wizualny ich wygląd ale i o pewne wartości soniczne chciałem się spytać jakie macie doświadczenia w tym temacie i co (jakie panele) możecie polecić. Co zdaje egzamin a co odradzacie ?. Zainteresują mnie wszelakie rozwiązania paneli łatwe do codziennego lub prawie codziennego odświeżenia od np. kurzy i innych latających elementów w powietrzu. Więc żadne filce oraz mocno chropowate elementy nie wchodzą w grę.
Trochę tego i trochę tamtego też.

tomasz_pianista

Ale co chcesz poprawić albo zepsuć w akustyce?

Ciężko coś polecić jak nie wiadomo jaki masz pokój etc.

Przyklejanie paneli czy dyfuzorów na pałę jest bez sensu.
Grupa ratowania poziomu.

GregWatson

Mam wąskie pomieszczenie (2,40 m x 5 m)  i gołe ściany naprzeciwko kolumn. Kolumny ustawione prawie na rogach dłuższej części pomieszczenia w odstępie od dłuższej ściany ok 30 cm a od ścianek bocznych (krótszych - 2,40 m ok jeden metr).
I tak się zastanawiam czy postawienie (powieszenie paneli akustycznych) na środku ścianki długiej - na przeciwko kolumn nie poprawi mi brzmienia w pomieszczeniu.
Trochę tego i trochę tamtego też.

axolotl

Aby uzyskac zadawalajacy efekt trzeba by najpierw poczytac troche o oodbiciach itp. np. tu "

http://zakamarkiaudio.pl/2011/10/rozmieszczenie-elementow-adaptacji-akustycznej-cz-1.html

Tak jak napisal Tomasz , to nie takie hop siup benc ....  Czasem maly zabieg potrafi poprawic brzmienie.

Przy remoncie dowiedzialem sie ile wnosi np. dywan ;)) A wnosi wiele ...

Pierwsze odbicia, pochlanianie itp itd.

Ja tez mam maly pokoik 2.90 x 4.20. MOje pierwsze kolumny pograly 3 miesiace i sprzedalem bo  nie moglem sobie z nimi poradzic.

Teraz np. pozatykalem bassreflexy i mam spokoj z basem ;)

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Grudzień 09, 2017, 22:21Przyklejanie paneli czy dyfuzorów na pałę jest bez sensu.

Jak chce się zmniejszyć pogłos- można i głupie piramidki przykleić. Pomogą na echo. Acz zagracony pokój da podobny efekt. Poziomem wyżej będzie poczytanie do czego służy dany ustrój i sobie samemu poprzymierzanie co tam wnoszą. No i koniec końców pozostaje poziom z dokonaniem pomiarów. Czy to samemu, czy zamawiając usługę u profesjonalisty. Ale to się skończy zawaleniem pokoju ustrojami po sufit. Bo na pewno wyjdzie bardzo zła akustyka pokoju ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

U mnie te głupie piramidki przynosły oczekiwany efekt.Bez niech miałem brzmienie jaskini.

frywolny trucht

Tu jest podobien wątek: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1287.0
Opisałem w nim ustroje akustyczne, które również przyniosły żądany efekt.
I wyglądają efektownie, to znaczy wyglądały bo ten laminat odkleja się od gąbki. Ale jest światełko w tunelu. Zmiana kleju. Producent poleca tapicer spray, ale on jest za słaby. W każdym razie po zamontowaniu panelu na ścianie czeka przeklejanie poszczególnych płytek. Ja słyszę przeciętnie 3 razy pac na dobę. To wtedy spada na podłogę płytka.
Chyba, że producent zna problem i zmienił klej. Wtedy ustrój mogę polecić.



http://allegro.pl/dyfuzor-panel-akustyczny-laminat-pm8kl-8klu-60-60-i6482353131.html
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Za  jakiś czas gąbka zacznie się kruszyć i cale ustrojstwo spadnie :) Mi już coś zżarło jedną piramidkę, a to pewnie nie koniec.

paul_67

Potem pouwieszam sobie obrazów o tematyce muzycznej.Nie nadruków.

frywolny trucht

Wygoń ją z domu.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/zjada-gabki-do-mycia-naczyn/n8q21zz

"Gąbki najbardziej smakują jej z musztardą lub ostrym sosem. Czasami również zanurza je jak herbatniki w herbacie lub w gorącej czekoladzie"

Jakaś plaga:
https://www.wprost.pl/239785/Uzaleznila-sie-od-jedzenia-gabek-z-sofy
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


GregWatson

No właśnie nie przepadam za gąbką już bardziej myślałem o czymś z drewna.
Trochę tego i trochę tamtego też.

tomasz_pianista

Gąbki w słuchaniu muzyki to ryzykowna sprawa. One bardzo absorbują dźwięk, łatwo przedobrzyć i wykastrować muzykę. Chyba, że jest problem z pogłosem w pokoju.

Ja gąbek używam tylko do wytłumiania pomieszczeń z instrumentami. Pianino czy fortepian w małym pomieszczeniu jest po prostu za głośne. Robię to na ucho, bez pomiarów, bo to trochę inna bajka.

Największy problem to niewymiarowy pokój. Też kiedyś miałem sprzęt w pokoju typu "tramwaj" i niestety zawsze jest trudno coś ustawić.

Ja osobiście zmniejszyłbym dystans pomiędzy kolumnami, jeśli masz taką możliwość. Jednak stereo lepiej brzmi, gdy mamy (mniej więcej) trójkąt równoboczny, za duży rozrzut powoduje, że dźwięk się rozjeżdża.

Najpierw zastanów się co chcesz poprawić, co Ci przeszkadza, czy coś się zlewa itd.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

A sorry, chyba źle przeczytałem, myślałem że masz 30cm od bocznych ścian.
Grupa ratowania poziomu.

GregWatson

Poczytałem też odpowiednie wątki tu:

https://www.hifi.pl/porady/

te bardzo fajna stronka.
Trochę tego i trochę tamtego też.