Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

W zasadzie, to można na tę pianę dać cienką warstwę wełny, paroizolację i do widzenia.

Ognia i tak tam nie ma skąd zaprószyć.

GB

Czy ktoś ma u siebie te panele?

Jak się sprawują?

Jaki jest sposób ich montażu?
Cytat: MAC w Maj 12, 2016, 21:29
A takie są po 68zł

http://allegro.pl/panele-akustyczne-hybrydowe-50-x-50-cm-kolory-i5958625059.html#thumb/1





______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Moriarty

Dołączam się do pytania, rozszerzając je o pułapki basowe. Działają? Warto? Chyba ta sama firma, która oferuje powyższe panele, sprzedaje też takie walce do ustawiania w rogach. Ma to sens?
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

paul_67

Czy to ma sens przekonasz się instalując u siebie w pokoju.Na pewno jakieś zmiany akustyczne będą.Najgorsza jednak jest ta gąbka, która prędzej czy później ulegnie samodestrukcji.Niestety.
U mnie największe zmiany  na plus wywołały grube kotary w oknach i taki też dywan, czyli tradycyjnie.

Jakub

Moriarty, to zależy jak duże masz pomieszczenie i czy Ci się bas wzbudza na jakiejś częstotliwości.

frywolny trucht

Cytat: GB w Grudzień 27, 2018, 00:10Jaki jest sposób ich montażu?

" Niska waga, możliwość montażu na klej lub taśmę montażową"
Czyli od spodujest gąbka, którą trzeba jakoś przykleić do ściany.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

traumeel

Szkoda, że producent nie chwali się parametrami akustycznymi swoich paneli, bo że wyglądają "audiofilsko" to trochę mało.

GB

Cytat: traumeel w Grudzień 27, 2018, 15:50
Szkoda, że producent nie chwali się parametrami akustycznymi swoich paneli, bo że wyglądają "audiofilsko" to trochę mało.
Ten się chwali.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7318415573


Pozdrawiam.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 27, 2018, 12:57
Cytat: GB w Grudzień 27, 2018, 00:10Jaki jest sposób ich montażu?

" Niska waga, możliwość montażu na klej lub taśmę montażową"
Czyli od spodujest gąbka, którą trzeba jakoś przykleić do ściany.
A jak wysoko/nisko w stosunku do kolumny powinny być zainstalowane? Do samej ziemi, czy mogą od niej odstawać?

Pozdrawiam.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kefas

Ja mam takie można powiedzieć własnej roboty, To znaczy stolarz wyfrezował szczeliny wedłóg mojego pomysłu a jak poszlifowałem i polakierowałem. Jest to sklejka brzozowa 1cm i pianka 3cm  koszty coś ponad 150zł Co mogę o nich powiedzieć? Bardzo ładnie wyglądają nawet się podobają żonie.

dino

Cytat: GB w Grudzień 27, 2018, 16:06Ten się chwali.
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7318415573

No faktycznie - tak się chwali że mu współczynnik wychodzi poza 1. Gąbka ma "aktywne tłumienie"   ;D ;D ;D ;D

traumeel

Z opisu:

Specyfikacja:
- Świetne właściwości pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości...


Czyli dla każdego coś miłego!

tomekkk1

Cytat: GB w Grudzień 27, 2018, 00:10
Czy ktoś ma u siebie te panele?

Jak się sprawują?

Jaki jest sposób ich montażu?
Cytat: MAC w Maj 12, 2016, 21:29
A takie są po 68zł

http://allegro.pl/panele-akustyczne-hybrydowe-50-x-50-cm-kolory-i5958625059.html#thumb/1





______________
Pozdrawiam,
GB




Ja posiadam takowe (foto poniżej), zakupione tutaj: https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-SQM-1/126
Sztuk ich posiadam siedem. Po dwa za głośnikami, po jednym w miejscu pierwszych odbić i jeden "mobilny" którym mogę zasłonić 27" monitor ;)





Przyklejone do ściany klejem, nie są bardzo ciężkie i nie wykazują zamiarów odpadnięcia.
Z pewnością zmniejsza się pogłos i rozpraszają. Poprawie uległa scena, ale jak wiele tego wpływu było - zwyczajnie nie pamiętam. Z graniem w pokoju jest lepiej niż przed :)
Mam je ponad półtora roku i nie noszą żadnych znamion zużycia. W porównaniu do samej gąbki nie rażą tandetą, nie obrastają w kurz - powierzchnia "robocza" zakrywa znaczną jej większość.

dino

Cytat: traumeel w Grudzień 27, 2018, 21:02pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości...
Jak maja współczynnik 1 od 200Hz do 4Khz to dużo się człowiek nie nasłucha  ;D ;D ;D ;D

frywolny trucht

#164
To ma bardzo podobną zasadę działania do tych moich i one rzeczywiście działają, tylko sądzę, że 4 szt. to trochę mało. No dobra, moje mają jeszcze komory w tej gąbce, to coś może zmieniać. Opis sprzed paru stron tego wątku:


Cytat: frywolny trucht w Maj 14, 2016, 09:38
Jak gra? Wyraźnie inaczej. Poczułem się obco we własnej chacie :) W sumie to nawet jestem zdziwiony skalą, choć jak wcześniej pisałem, od razu dało się słyszeć mniejszy pogłos i coś już mogłem podejrzewać. Do tego z racji pewnej niesymetryczności obawiałem się przesunięcia sceny, ale chyba nic takiego nie nastąpiło. Chyba, bo dopiero pierwszy wieczór sobie posłuchałem, a przyjdzie z tym żyć trochę i z czasem kolejne niuanse będą wychodzić. Efekt jest dość zabawny, chodzę wołając "o" po chacie i jest echo. Staję przed panelami i ni ma. Cud jakowyś?  Z drugiej strony mój głos staje się dla mnie nieco obcy. Inny jaki normalnie znałem :) To ma kontynuację w oglądaniu np wiadomości. Męskie głosy chorują na to samo. Nie wiem czy to jest lepsze, chyba gorsze. Mniej męskie :) Po prostu tembr basu jakoś tak lepiej grzmiał do ucha. Teraz trochę pitu pitu się z tego zrobiło. Za to muzyka decydowanie na plus, a zmiany można określić jednym słowem: Precyzja. Tutaj basy są jak były, teraz mniej dudniące z racji mniejszego pogłosu, dużo większą zmianą jest zdecydowanie lepsza lokalizacja wysokiej średnicy i wysokich tonów. Na tyle dobra, że kolumny, które dotąd znikały w pomieszczeniu ( pewnie w wyniku sumy zabałaganienia odbić), teraz ewidentnie wylazły i słyszę skąd dźwięk się dobywa  ;) Pewnie muszę się przyzwyczaić. To tak na szybko.


Przy czym tych moich nie polecam. Kazali kleić panele do ściany Tapicer Spary i się odklejają. Do tego te klocki z laminatu też kleili tym samym klejem i też odpadają od gąbki. No chyba, że zmienili klej na taki jak na zdjęciu. Ten już trzyma.


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 27, 2018, 22:00To ma bardzo podobną zasadę działania do tych moich i one rzeczywiście działają
To znaczy jak działają ? Tłumią z współczynnikiem 1 w paśmie 300Hz - 4 Khz ?  ;)

frywolny trucht

Dużo mniejszy pogłos, dużo większa precyzja reprodukowanego dźwięku. Tylko mój głos brzmi jakoś tak niemęsko przed panelami.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 27, 2018, 22:05
Dużo mniejszy pogłos, dużo większa precyzja reprodukowanego dźwięku. Tylko mój głos brzmi jakoś tak niemęsko przed panelami.
Bo po to je robią. Gąbka ma żadne właściwości tłumiące dla tonów niskich a panele głównie powinny zmniejszać pogłos. Po to są frezowania w panelach i pułapki w gąbce.
ps. Coś się Tobie z głosem stało bo jak pamiętam raczej dyszkantem nie jechałeś  :o

frywolny trucht

To bardzo ciekawy efekt, ale sądzę, że kilka paneli na sztuki tego nie zrobi. Przejdę dwa metry w bok, poza panele i pogłos wraca i znowu poznaję swój głos. To ciekawe, bo jednak męski wokal z głośników nie jest wykastrowany.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Acoustic Lab

Męski głos z głośników nie jest wykastrowany, bo te panele zajmują tylko % powierzchni pomieszczenia. Dlatego jak mówisz bezpośrednio do nich, to one wtedy pochłaniają bardzo wąsko pewien zakres średnicy i dlatego nie poznajesz swojego głosu.

dino

Dlatego panele lepiej instalować tam..gdzie nie chcemy odbić. Trzeba sporo eksperymentować (lub pomierzyć pomieszczenie) zanim użyjemy kleju.
Niestety opisy zamieszane przez producentów nie pomagają bo bełkot zamiast parametrów i porządnej specyfikacji wprowadza dodatkowe zamieszanie.
Zasadniczo są dwa typy ustrojów. Jedne głównie pochłaniają niechciane rezonanse, drugie rozpraszają i odbicia i (słabiej) pochłaniają.
Jak wiemy co dany ustrój robi i w jakim zakresie częstotliwości (i jeszcze mamy wyniki pomiarów) - wtedy jest dużo łatwiej.

cdt

Akustyka ważna sprawa . Jak się chce przebywać w nowoczesnym minimalistycznym wnętrzu . Są dwie szkoły Otwocka i Wołomińska . Jedna brzmi że nawet najlepszy sprzęt nie zagra w słabym pomieszczeniu . A druga że 100 paneli nie da rady jak sprzęt jest do bani . Moje spostrzeżenie jest takie . Dobre kolumny to 80% roboty . Kolega Acustic o ile się nie mylę miał okazję robić pomiary u mojego kolegi . Dużo to nie dało poza walorami poznawczymi że o sporo lżejszym portfelu kolegi Przemka nie wspomną . A wystarczyło by kupić kolumny o odpowiednich gabarytach i charakterystyce .
Wymiana rezystora w zwrotnicy więcej da od 5 paneli na ścianie . Moja heretyczna opinia w temacie nie musicie się z nią zgadzać .
Mowa o tych kolumnach mojego kolegi i tym pomieszczeniu.
ps. Fizyki się nie oszuka 

McGyver

Cytat: cdt w Grudzień 29, 2018, 15:06Są dwie szkoły Otwocka i Wołomińska . Jedna brzmi że nawet najlepszy sprzęt nie zagra w słabym pomieszczeniu . A druga że 100 paneli nie da rady jak sprzęt jest do bani .
Jedno drugiemu nie przeczy.
Cytat: cdt w Grudzień 29, 2018, 15:06Wymiana rezystora w zwrotnicy więcej da od 5 paneli na ścianie .
O, to, to! Powiem więcej, niektórzy wydają grube tysiące na kable, podczas gdy w kolumnach mają tweetery po 15 ojro i kondensatorki po pół ojro, że o rezystorach łaskawie nie wspomnę.

dino

Pomiary są stosunkowo proste. Mikrofon +karta dźwiękowa (z pre do mikrofonu) i laptop z darmowym softem.
To pozwoli wyłapać podstawowe problemy np. rezonanse i odpowiedź na impuls (pogłos).
Jak pomieszczenie będzie "dzwonić" na jakiejś częstotliwościach to nie pomoże żaden najlepszy rezystor czy kondensator.
Czasami wystarczy zmienić ustawienie kolumn.
Z pogłosem jest dużo gorzej bo niestety bez paneli (albo regałów z książkami) z reguły się nie da.

traumeel

Cytat: dino w Grudzień 29, 2018, 15:41Z pogłosem jest dużo gorzej bo niestety bez paneli (albo regałów z książkami) z reguły się nie da.
Ja pomieszczenie odsłuchowe dzielę z domową biblioteką, więc do dyspozycji w charakterze ustrojów akustycznych mam do ok. 15 m kw. grzbietów książek. Ile, to zależy od tego, które szafy biblioteczne zdecyduję się otworzyć, a które pozostają zamknięte. To w moim przypadku bardzo praktyczne rozwiązanie i dodatkowo kreujące wiele wariantów.
Niemniej, po głowie chodzą mi dwa dyfuzory skyline na ściany za monitorami.