Audio Technica AT120-E

Zaczęty przez kangie, Maj 06, 2015, 06:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Audio Technica AT120-E, wkładka typu MM


- Pasmo przenoszenia: 15 - 25000 Hz,
- Separacja kanałów: 29 dB przy 1 kHz
- Impedancja: 47 000 ohmów
- Napięcie wyjściowe: 5,0 mV
- Tip igły diamentowy, szlif eliptyczny 0,4 x 0,7 mm, bi-radial
- Zakresy siły nacisku: 1,0 - 1,8 g
- Masa: 6,2 g
- Mocowanie: 1/2"
- Podatność dynamiczna: nie podana przez producenta


     

 

kangie

#1
Tej wkładki używam od ok. 6 miesięcy. Jak gra moim zdaniem?

Generalnie z Audio Techniką jest tak, że im wyższy model, tym możemy spodziewać się wyższej jakości. Z pewnością będzie duży przeskok przesiadając się z modelu AT-95E. Mniejszy przeskok będzie przesiadając się z AT-110E, choć AT-120E ma inną budowę wewnętrzną niż modele niższe oraz ma większe pasmo przenoszenia.

Biorąc pod uwagę wydane pieniądze wkładka AT-120E oferuje bardzo dużo. Gra po jasnej stronie mocy. Daleko jej od zamulania, ocieplania, kolorowania średnicy, wydłużania wybrzmień, dominacji dolnego pasma itp.. Wkładka grała u mnie na kilku ramionach i lepiej sprawdzała się na ramieniu MA-505 (Micro Seiki, 17 g masy efektywnej) niż na lekkim ramieniu Audio Techniki AT-1007 (7 g m.e.). Bardzo dobrze grała w gramofonie Unitra Daniel.

Nie miałem okazji zrobić bezpośredniego porównania w swoim systemie z modelem wyższym AT-440MLa, ale na 90% jestem pewien, że "fioletowa wkładka" obiektywnie jest lepsza i zagra po prostu lepiej.

Z kolei jest przepaść między AT-120E a taką legendarną wkładką MM Shure V15 Type III z oryginalną fabryczną igłą. Tutaj da się odczuć pełniejsze i bardziej szlachetne brzmienie Shura. Ale nie oszukujmy się. Ceny tych wkładek różnią się znacznie. Za jakość czasami trzeba zapłacić.

Z kolei gdyby próbować porównywać AT-120E do - wg mnie najlepszej wkładki, którą wypuściła kiedykolwiek Audio Technica, czyli - MC LO AT 33 PTG MKI, to tak naprawdę nie ma co porównywać. W każdym aspekcie PTG gra lepiej, zarówno barwowo, przestrzennie, z dokładniejszym detalem i analogowym "planktonem". Największa różnica słyszalna jest w górnym paśmie. PTG daje perliste, krystalicznie czyste, pięknie wybrzmiewające wysokie tony. Tutaj AT-120E nie ma czego szukać. Ale nie oszukujmy się. To całkiem inna półka cenowa i inna budowa wewnętrzna wkładek.

Podsumowując:

AT-120E to relatywnie tania wkładka MM. Nie pokaże w pełni swoich możliwości na ultra lekkich ramionach. Trzeba dać jej te 16 - 20 gramów masy efektywnej ramienia. W tej cenie - uważam, że warto brać ją pod uwagę.

Kangie

120-stka w akcji.

ziko369


kangie

Cytat: Kangie w Październik 09, 2021, 08:30120-stka w akcji.
I jeszcze jedna fotka. Tym razem od lewicy.
Life is too short for boring HiFi.