"Pływająca"scena

Zaczęty przez jamówię, Listopad 18, 2016, 08:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

jamówię

OPisze sprawę i po proszę o radę. Problem dotyczy obecnego,jak i poprzedniego mojego lampiaka,Bonasusa,z McIntoshem tego nie pamiętam.Mam fioła na punkcie holografii,scena ma być 3D z idealnym środkiem. Nie cierpię sytuacji,w której dźwięk jest przesunięty w jedną stronę,nie mogę wtedy komfortowo słuchać muzyki. Zaznaczę,że kolumny zawsze ustawiam przy udziale toru cyfrowego. Do rzeczy,kolumny ustawiam bardzo skrupulatnie,z użyciem miarki,kiedyś nawet laserowego dalmierza ;D,mam fioła i już ;D jak już sobie wszystko dobrze poukładam i uznam,że jest ok,to sobie komfortowo słucham muzyki i np trwa ten stan,tydzień,dwa a nawet miesiąc,ale bywa tak jak w tym tygodniu,że przedwczoraj kiedy sympatycznie przesłuchałem sobie parę płyt,zadowolony wczoraj siadam przed sprzętem i [wulgaryzm] jego mać cała scena przesunięta w lewo >:( >:( >:(
Naustawiałem sie znowu jak głupi,tak że mi się już słuchać odechciało i znowu jest ok,ale obawiam się,że dziś znowu wszystko okaże się do doopy. Czy ktoś ma pomysł?o co kaman do cholery? Macie może na płycie nagrany jakiś szum(chyba różowy)który precyzyjnie pokazuje środek sceny. Powiem Wam ,że tak mnie to wkurwia,że przestaje mi się chcieć słuchać. Pomocyyyy!
PS
Czy to może być sprawa autobiasu?i Bonasus i Leben mają autobias,

elem

Rozumiem, że z cyfry też masz scenę przesuniętą w lewo, tak?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

Cytat: elem w Listopad 18, 2016, 09:00
Rozumiem, że z cyfry też masz scenę przesuniętą w lewo, tak?

Raz w lewo,raz w prawo. Na gramiaku nie ustawiam z wiadomych przyczyn. Tomek to samo miałem z Bonasusem,no karwasz o co to chodzi? Bywa,że tygodniami jest pięknie i nagle jeb i scena przesunięta.

elem

Scena wraca po jakimś czasie do właściwego stanu bez regulacji?  Tak samo jest przy zimnym sprzęcie i rozgrzanym?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

Cytat: elem w Listopad 18, 2016, 09:45
Scena wraca po jakimś czasie do właściwego stanu bez regulacji?  Tak samo jest przy zimnym sprzęcie i rozgrzanym?


Nie wiem czy wraca,bo nie mam karwasz siły czekać i zaczynam przestawiać Harbethy. Zimny,ciepły jeden pies.

jamówię

Cytat: blackholesun w Listopad 18, 2016, 09:56
A może upewnij się, czy problem nie leży po stronie... układu słuchowego?

U mnie też często gęsto scena jest w lewo przesunięta. Na różnych źródłach. Może trzeba dać wzmacniacz na przegląd. A może uszy... :)

Płyta testowa HFS 74 ma kanał lewy, kanał prawy, a następnie "equally and in phase on both channels and should provide a central stereo image"
Na cyfrę mam płytę, którą w zamierzchłych czasach robił kolega fadeover na AS i tam też są narzędzia do oceny punktu stereo.


Nie ma opcji,żeby to byl wzmacniacz,bo jak możliwe byłoby to z poprzednim wzmacniaczem,na innych kablach i innych paczkach?nie ma cudów. Uszka też zdrowe,nawet bardzo. Panowie może to jakieś jaja z prądem?Jakuuuub pomocy :)

elem

Cytat: blackholesun w Listopad 18, 2016, 09:56upewnij się, czy problem nie leży po stronie... układu słuchowego?

To też możliwe. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego, lekka, nieodczuwalna bólowo infekcja. To jednak zwykle objawia sie na wyższych częstotliwościach, bas powinien być jednak w środku :)

Michał, pamiętasz , u mnie tez to jakos sie rozjechało jak testowaliśmy monobloki a potem wróciło do normy po wpięciu IC Furutecha albo po zewnetrznym spięciu masy  pre i monosów ( juz nie pamietam a trzeba było notować)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Lenek

Zjawisko "wędrowania" dźwięku występuje  we wzmacniaczach lampowych wówczas, gdy wzmacniacz pracuje niestabilnie. Przyczyna  najczęściej tkwi w lampach szczególnie współczesnej produkcji. Najbardziej zawodną lampą jest KT88 /Shuguang i JJ/. Znam przypadki, gdzie jedna z lamp  /KT88/ w układzie PP,  w ogóle nie pracowała i właściciel tego nie zauważył. Gdybym Wam jeszcze podał jedną z przyczyn  "dorzynania" tych lamp - nikt by mi nie uwierzył.

jamówię

Cytat: Lenek w Listopad 18, 2016, 10:27
Zjawisko "wędrowania" dźwięku występuje  we wzmacniaczach lampowych wówczas, gdy wzmacniacz pracuje niestabilnie. Przyczyna  najczęściej tkwi w lampach szczególnie współczesnej produkcji. Najbardziej zawodną lampą jest KT88 /Shuguang i JJ/. Znam przypadki, gdzie jedna z lamp  /KT88/ w układzie PP,  w ogóle nie pracowała i właściciel tego nie zauważył. Gdybym Wam jeszcze podał jedną z przyczyn  "dorzynania" tych lamp - nikt by mi nie uwierzył.

Nie ma opcji,lampy to stockowe nosy,poza tym przypominam,że w Bonasusie też miałem takie akcje.

Jakub

W moim wzmacniaczu też się to sporadycznie zdarzało, ale po dorobieniu pełnej symetryzacji biasu problem się rozwiązał, tzn. póki co go nie zaobserwowałem.

Lenek

Cytat: jamówię w Listopad 18, 2016, 10:36Nie ma opcji,lampy to stockowe nosy,poza tym przypominam,że w Bonasusie też miałem takie akcje.

Podałem przyczynę - niestabilna praca wzmacniacza. To tak, jakby "manipulować" balansem. Co do lamp NOS - to są lampy, które też mają słabe punkty /wiek, próżnia/. Przy pomiarze statycznym wykazują dość dobre parametry, zaś w warunkach dynamicznych bywają mało stabilne.

elem

Lenek, ale ta niestabilność powinna wywoływać pływanie w czasie rzeczywistym a nie tylko przesunięcie w prawo/lewo na stałe . Mogę sie mylić ale tak kojarzy mi się "pływanie".
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Lenek

"Przesunięcie" wynika z różnicy wzmocnienia jednego z kanałów. "Pływanie" najczęściej rozumie się jako niestabilność. Wcale nie twierdzę, że jest to wina wzmacniacza. Może być również przyczyną patefon - np. niestabilny antyskating, złe wybieranie jednego kanału jeszcze w patefonie, pre i wzmacniacz lampowy, który jest dość newralgicznym członem w całym torze

jamówię

Lenek,ale jak pisałem z tego powodu ustawiam zawsze na cyfrze. Tomek ma rację,to nie jest pływanie w czasie rzeczywistym,może źle to określiłem,po prostu jednego wieczora jest pięknie i wszystko symetrycznie a następnego scena przesunietanp w lewo. To samo działo sie z Bonasusem,na wspołczesnych bańkach całkowicie innego typu. Poza tym ja tych nosów mam ze 20 kompletów i wsadzałem różne serie,wlaśnie po to żeby wyeliminować takie jaja. Panowie,czy to może być problem z autobiasem?Bociek też go miał i na skutek problemów z napieciem takie jaja mogą występować?

Lenek

O niestabilności pracy wzmacniacza lampowego  decydują również znaczne  spadki napięcia sieciowego. Może się wtedy "rozjeżdżać" jednakowe wzmocnienie kanałów /inne punkty pracy lamp/.  Są dwa rodzaje ujemnego napięcia siatki lamp mocy:  Fixed bias - nastawny i auto bias - automatyczne przednapięcie siatki. Auto bias jest samo regulującym się napięciem i raczej  należy to wykluczyćjako przyczynę. Wartość ujemnego  napięcia siatek lamp mocy  decyduje o wartości prądu  lamp, a zatem i o mocy wyjściowej wzmacniacza. Zauważ, czy to zjawisko będzie tak samo występowało przy różnych wzmocnieniach? Nie wiem, o jaki w ogóle wzmacniacz chodzi? Wzmacniacze pp, pracujące w klasie AB z natury rzeczy są mniej stabilne, niż wzmacniacze pracujące w klasie A. Wzmacniacze w klasie AB pracują przy małych amplitudach w klasie A i przy większych przechodzą do klasy B - klasa B nie  jest akceptowana  w technice Hi-Fi.

jamówię

Leben 300F
Klasa AB
PP
2x15 watt

Lenek

Chyba ten wzmacniacz w zasilaczu ma podwajacz napięcia /prostowanie jedno okresowe/. Może być więc podatny na wahania napięcia sieciowego. Auto bias jest tutaj raczej korzystnym rozwiązaniem - jeśli faktycznie jest. Zmierz napięcie sieci i ewentualnie zastosuj stabilizator sieciowy. Jeśli napięcie bywa mniejsze, niż 10% /zdarza się np. w Łodzi/, to jest możliwość "rozjeżdżania"  się kanałów - choćby z powodu różnicy żarzenia którejś lampy.

zalun

Cytat: jamówię w Listopad 18, 2016, 08:26Mam fioła na punkcie holografii,scena ma być 3D z idealnym środkiem. Nie cierpię sytuacji,w której dźwięk jest przesunięty w jedną stronę,nie mogę wtedy komfortowo słuchać muzyki.
Też tak mam, tylko z tym 3D na razie cienko...

jamówię

Cytat: Lenek w Listopad 18, 2016, 12:59
Chyba ten wzmacniacz w zasilaczu ma podwajacz napięcia /prostowanie jedno okresowe/. Może być więc podatny na wahania napięcia sieciowego. Auto bias jest tutaj raczej korzystnym rozwiązaniem - jeśli faktycznie jest. Zmierz napięcie sieci i ewentualnie zastosuj stabilizator sieciowy. Jeśli napięcie bywa mniejsze, niż 10% /zdarza się np. w Łodzi/, to jest możliwość "rozjeżdżania"  się kanałów - choćby z powodu różnicy żarzenia którejś lampy.


Ok dzięki. Może tak być,bo mieszkam pod lasem, z dala od cywilizacji :) :)

pmcomp

Lenek ma racje. Najprawdopodobniej któraś lampa jest padnięta.
Ten wzmak to push-pull.
Miałem podobnie w swojej jednej końcówce.

jamówię

#20
Cytat: pmcomp w Listopad 18, 2016, 15:14
Lenek ma racje. Najprawdopodobniej któraś lampa jest padnięta.
Ten wzmak to push-pull.
Miałem podobnie w swojej jednej końcówce.

Nie jest,mam pierdylion kompletów tych nosów,już to sprawdzałem. Teraz jest idealnie,tak jak wczoraj ustawiłem,zobaczymy jak długo :/

I jeszcze jedno,opisywałem,że miałem te same jaja z Bonasusem,w tym samym miejscu zamieszkania,dlatego skłaniam się ku tezie,że to prąd wariuje.

Lenek

Ja teraz przebywam na wsi przy lesie nad morzem. Sieć tutaj mam idealną  ~ 230V. W Łodzi jednak są spadki znaczne i nieraz napięcie wynosi około 200V. Kiedyś  w nocy było nawet  235V - mierzone dobrym miernikiem Fluke. Zaniżone napięcie we wzmacniaczu lampowym nie daje się odczuć "na słuch",  ale podział sceny może  już "wariować".

jamówię

Teraz jest poprostu genialnie,holografia tak,jak kocham. Cisza i czarne tło a instrumenty powycinane żyletką.Leben rulezz :) tylko jak długo :o

vasa

Cytat: jamówię w Listopad 18, 2016, 17:29tylko jak długo
Aż się zmęczy, albo znudzi  :) :D ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Przydałaby się taka płyta do testów! Pomyślcie jak udostępnić ten materiał.