Radio Amator DSS 101

Zaczęty przez paul_67, Sierpień 09, 2018, 18:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Z sentymentu zacząłem grzebać w Amatorze DSS 101 z 1978 roku.Za dzieciaka, gdy nie miałem jeszcze w domu nic stereofonicznego często przesiadywałem u mojego starszego kuzyna, aby posłuchać sobie muzyki z radia.Potem kupiłem za wyłudzone od rodziców pieniądze Amatora 3(srebrnego), ale to już nie było to.Czar gdzieś prysł.Skala podświetlana na pomarańczowo i brak wychyłowego wskaźnika dostrojenia tylko jakieś diody...Ten jest czarny i z zielona skalą.Po wymieceniu z wnętrza kilograma kurzu i podłączeniu do sieci okazało się,że lewy kanał gra bardzo cicho, a właściwie chyba to jest tylko przesłuch, natomiast dioda stereo świeci się cały czas.Domyślam się,że usterki należy szukać w okolicach dekodera.Wymieniłem wszystkie elektrolity, które nie trzymały pojemności, ale bez rezultatu.Na falach długich oba kanały graja poprawnie.Jakieś sugestie szanownych kolegów elektroników?

merlin1973

Pamiętam jak u nas na wsi w sklepie była dostawa , Amator ,Zodiak i Taraban  były do wyboru.
Mi z braku kasy  ten ostatni  się trafił  :( tamte były o wiele droższe  :o  no i stereo  :) ci koledzy co je kupili byli bardzo zadowoleni.
Potem już wskoczyłem na nową Tosce :)
Pozdrawiam S.CH.

dino

Miałem :) I do dziś pamiętam !
Chłopaki na elektrodzie sugerują:
wymień kondensatory elektrolityczne C308 i C313 oraz sprawdź czy cewki L303 i L304 mają przejście (na omomierz)

paul_67

Kondensatory już wymieniłem,cewek jeszcze nie sprawdzałem.Zrobię to w wolnym czasie.Dzięki :)

paul_67

Co do anteny potrzebna jest przejściówka - symetryzator.Coś takiego chyba się nada?
https://allegro.pl/adapter-antenowy-iec-wtyk-am-fm-wtyk-i6978228348.html#thumb/1

rudy-102

A po prostu na kawałku drutu nie odbiera?

rudy-102

Cytat: merlin1973 w Sierpień 09, 2018, 19:27Pamiętam jak u nas na wsi w sklepie była dostawa , Amator ,Zodiak i Taraban  były do wyboru.
Ja miałem Zodiaka. Tylko, że u nas tak łatwo nie było.

paul_67

Cytat: rudy-102 w Sierpień 09, 2018, 21:31A po prostu na kawałku drutu nie odbiera?
Odbiera, ale zawsze może być lepiej.

paul_67

Cytat: rudy-102 w Sierpień 09, 2018, 21:33Ja miałem Zodiaka
Zodiak nigdy mi się nie podobał.Pierwsze skojarzenie - choinka :))

merlin1973

Jak kolumny rzucili jedną parę :o  by było sprawiedliwie zostały sprzedane na sztuki bo było 2 chętnych  ;D
Paweł Amatora takiego jesteś właścicielem ???
Pozdrawiam S.CH.

paul_67

Takiego właśnie mam z kolumnami do kompletu :)

rudy-102

Cytat: paul_67 w Sierpień 09, 2018, 21:47
Cytat: rudy-102 w Sierpień 09, 2018, 21:33Ja miałem Zodiaka
Zodiak nigdy mi się nie podobał.Pierwsze skojarzenie - choinka :))

Ach. Wtedy nie było co marudzić, że się nie podoba. Potrzebowałem takiego żebym mógł Daniela podłączyć. Do Amatora się nie dawało, a o istnieniu osobnych przedwzmacniaczy wtedy nie miałem pojęcia. Poza tym Zodiak grał trochę lepiej od Amatora, ale masz rację Amator jest ładniejszy.

paul_67

Na tym zdjęciu powyżej z dwie żarówki skalowe przepalone :(

merlin1973

Dla przypomnienia  ;)
Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

rudy-102

Cytat: merlin1973 w Sierpień 09, 2018, 22:04
Cytat: rudy-102 w Sierpień 09, 2018, 21:54Zodiak grał trochę lepiej od Amatora,
:)
Poza tym był szerszy. Mogłem postawić na nim Opusa i pasowało :).

merlin1973

I miał moc  ;)
2×10W  (DSS-401),
2×15W  (DSS-402) W (2×8 Ω),
Pozdrawiam S.CH.

paul_67

Amator DSS 101 tylko 2X4 W , ale daje czadu :)

merlin1973

Aida AWS-103 2×10 W  :o
Tosca 303   2×20 W   :o
Pozdrawiam S.CH.

paul_67

Cewka L 303 nie ma przejścia.Wylutowałem i założyłem zworkę.Zaczął grać lewy kanał.Jak nie naprawię cewki to zostawię jak jest, ponieważ nie mam zastrzeżeń co do dźwięku.Została sprawa diody, która powinna świecić gdy odbieramy w stereo, a ona gaśnie tylko wtedy gdy włączymy tryb mono...

McGyver

Cytat: merlin1973 w Sierpień 09, 2018, 22:19
Aida AWS-103 2×10 W  :o
Tosca 303   2×20 W   :o
Aida to wersja Amatora w ładniejszej budzie pasującej do zestawów wieżowych "slim line".
Tosca to wersja Zodiaka w ładniejszej budzie pasującej do zestawów wieżowych "slim line".
Amatora 3 miałem z tydzień. Aidy nie miałem nigdy. Zodiaka nie miałem nigdy.
Toscę miałem ze dwa tygodnie. Zmieniłem na zestaw wzmacniacz WS442 i tuner AS642. Miałem do tego korektor FS032, a jakże, wtedy wszyscy mieli. I magnetofon "szuflada" MDS442 z dolby C. Dokupiłem do tego odtwarzacz CD Orion CD4200. Kolumny rzecz jasna Altusy 75. Jak na połowę lat '80 ubiegłego stulecia to nie było takie złe. Zresztą w tamtych czasach za dużego wyboru nie było.
Swego czasu kupiłem też magnetofon Kasprzaka M7010 z Dolby B oryginalnym, a nie żadnym CNRS, i z fajnym bajerem, wyjątkowym w polskich magnetofonach. Otóż ten deck miał wyszukiwanie nagrań.  A mechanika w tych deckach była naprawdę fajna. Postanowiłem więc ten magnetofon ulepszyć. Zrobiłem mu regulację biasu, coś w rodzaju Dolby HX, i układ Dolby C. Kupiłem też podwójną głowicę zapis-odczyt od jakiegoś magnetofonu Sony i planowałem dorobienie do tego magnetofonu całego nowego toru zapis-odczyt żeby stał się magnetofonem trójgłowicowym, lecz trafił mi się w dobrej cenie Technics RSB765 więc sobie odpuściłem.

malg

Cytat: McGyver w Sierpień 15, 2018, 21:07
...zestaw wzmacniacz WS442
wstyd się przyznać, ale u mnie przy pracy, takie cos brzęczy do tej pory ;D ;D ;D


Cytat: McGyver w Sierpień 15, 2018, 21:07
... i tuner AS642.
radia nie słucham w domu moze niesłusznie

Cytat: McGyver w Sierpień 15, 2018, 21:07
... Miałem do tego korektor FS032, a jakże, wtedy wszyscy mieli.

tez mam, ale suwaki skrzypią i nie używam

Moriarty

Miałem Zodiaka, piękny był! Serio, do dziś miło wspominam to podświetlenie, czerwone diody sygnału - no, coś w tym było :). A grał, jak grał... Głośniki były chyba w tym moim zestawie najsłabszym ogniwem.

Swoją drogą, pamiętam, jak harowałem w polu u badylarza, zbierając cebulki kwiatów, by zarobić na gramofon do tego Zodiaka. Ciężko się rozchorowałem, ale uzbierałem na najtańszy model! Emanuel się wabił. O rany, jak on nie trzymał obrotów... :-\
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

McGyver

Cytat: Moriarty w Sierpień 15, 2018, 21:32zarobić na gramofon
Ja po znajomości dostałem trzy zdewastowane gramofony Fonomaster złomowane w akademikach ŚLAM. Z biedą zdołałem z tych trzech wraków poskładać jeden sprawny, a i tak musiałem posiłkować się podzespołami zakupionymi w BOMISie.
Fonomaster oczywiście miał wkładkę MF100, ależ wtedy brzmiały winyle Tonpressu! A jak trafił się Wifon, to dopiero był brzmieniowy wypas!
Do tej pory mam całkiem sporo winyli nabytych w tamtych czasach. Wracając ze szkoły zawsze zaglądałem do zaprzyjaźnionej księgarni (tak, płyty kupowało się wówczas w księgarniach) i kupowałem prawie wszystko co się ukazało.

paul_67

Fajne wspominki,ale może jakieś
pomysły w sprawie naprawy?